Korsika

Přečtené 416Můj život mezi slzami a smíchem
? - leden 2021
Můj život mezi slzami a smíchem 2020, Jiřina Bohdalová


Novým Zélandem od severu k jihu
leden 2021 (03.-10.)
Novým Zélandem od severu k jihu 2019, Leoš Šimánek


Manželé odvedle
? - leden 2021
Manželé odvedle 2017, Shari Lapena


Duchové rodiny Folcroftů
leden 2021 (03.-04.)
Duchové rodiny Folcroftů 2020, Darcy Coates

Dávám 3*, ale osobně mě kniha moc nepostrašila. Jedná se o klasickou duchařinu. A nejspíše proto, že jsou hlavní hrdinové náctiletí, kniha je i celkovým vyzněním vhodná spíše pro čtenáře 12 - 15 let. Osobně jsem čekala něco jiného.


Obr Dobr
? - leden 2021
Obr Dobr 2005, Roald Dahl

Naposloucháno jako audiokniha - čte Věra Slunéčková, Tympanum, 2016. Na kapitolu Šumlenka a vízřachání asi nikdy nezapomenu ;) :D a rodičům, kteří chtějí knihu předčítat, přeji pevné nervy :D


Cela
? - leden 2021
Cela 2020, Benjamin Oliver


Muž, který sázel stromy
? - prosinec 2020
Muž, který sázel stromy 2019, Jean Giono

Dostala jsem se k této knížecce, když ji po mě chtěl v knihkupectví pro sebe vyzvednout kolega zahradník, přečetla jsme ji jedním dechem než jsem mu ji donesla. A přemýšlela o ní mnohem déle než jsme ji četla. Vlastně se mi na mysl vrací stále ...


Ikabog
srpen - prosinec 2020
Ikabog 2020, J. K. Rowling (pseudonym)


Úterky s Morriem aneb Poslední lekce mého učitele
prosinec 2020 (13.-17.)
Úterky s Morriem aneb Poslední lekce mého učitele 2012, Mitch Albom


M*A*S*H aneb Jak to bylo doopravdy
? - prosinec 2020
M*A*S*H aneb Jak to bylo doopravdy 1995, Richard Hooker


Minecraft Mobestiář
listopad - prosinec 2020
Minecraft Mobestiář 2017, Alex Wiltshire

Zpracování je po designové stránce moc pěkné, ale český překlad je něco úděsného! Mám pocit, že to někdo nechal proletět překladačem na netu a potom si to po sobě ani nepřečetl! A to nemluvím o odstavci ve slovenštině, který se následně opakuje v bídné češtině. Opravdu škoda ...


Zlodějka knih
listopad - prosinec 2020
Zlodějka knih 2009, Markus Zusak


Calendar Girl 1 - Leden, únor, březen
? - listopad 2020
Calendar Girl 1 - Leden, únor, březen 2016, Audrey Carlan

Knihu jsem si vybrala kvůli měsíci v názvu do Čtenářské výzvy, ale budu se muset poohlédnout jinde ... knihu jsem na 70. straně odložila. Asi jsem i při žánru erotický román čekala něco víc, něco trochu originálního ... ale situace do které se hlavní postava dostane by snad ani tuctovější být nemohla, to jsem tomu ale ještě chtěla dát šanci, ale rádoby psychologický boj hlavní postavy samy se sebou, jestli do toho má jít, přičemž je už od začátku jasné, že jako lehká dívka by byla nejspokojenější + nula romantiky a postelové scény za 0 bodů ... a pak jsem zjistila, že mě vůbec nezajímá, jak dopadne tenhle příběh, natož další v knize a už vůbec další knihy ... Staré Harlequienky měly proti tomuhle romantiku i za 4*, erotiku za 3* a příběh byl stejný, jen byl na pár stran.


Nevítaný host
? - listopad 2020
Nevítaný host 2019, Shari Lapena


Andersenovy pohádky (14 pohádek)
listopad 2020 (16.-21.)
Andersenovy pohádky (14 pohádek) 1901, Hans Christian Andersen


Legenda o Sigurdovi a Gudrún / The Legend of Sigurd and Gudrún
prosinec 2018 - listopad 2020
Legenda o Sigurdovi a Gudrún / The Legend of Sigurd and Gudrún 2012, J. R. R. Tolkien


Myšlenky za volantem
? - listopad 2020
Myšlenky za volantem 2020, Marek Eben


Knihkupectví na Bylinkovém náměstí
říjen 2020 (21.-26.)
Knihkupectví na Bylinkovém náměstí 2019, Eric De Kermel


Artušův pád / The Fall of Arthur
září - říjen 2020
Artušův pád / The Fall of Arthur 2016, J. R. R. Tolkien

Jsem moc ráda, že jsem se knihu nakonec odhodlala přečíst. Pro obdivovatele Tolkiena je dalším dílkem do mozaiky, jinak je ale opravdu vhodnější pro studenty lingvistiky nebo anglické literatury ...


Jeden z nás
? - říjen 2020
Jeden z nás 2020, Shari Lapena


Hra o trůny: Mytologie
říjen 2020 (08.-13.)
Hra o trůny: Mytologie 2020, Gwendal Fossois

Nenapadlo by mě, že to o této knize řeknu, když jsem ji otevírala (spíš o žádné), ale jediný výraz, který odpovídá je ''hámotina'' - jiné slovo mě nenapadá. Autor si spojitosti s různými příběhy často vycucával z prstu, ignoroval, co se mu nehodilo a naopak zveličoval, co náhodou sedělo. Navíc se měl rozhodnout, jestli komentuje seriál nebo knižní podobu - vše kombinuje a seriálové i knižní prvky bere jako fakta, takže se mu samozřejmě spousta věcí navzájem vylučuje. Nemluvě o tom, že nejspíš nečetl další Martinovy knihy, neboť některé údaje, které udává s dodatkem - asi pravděpodobně ..., můžeme se domnívat ..., atd. - jsou jinde přesně specifikovaná.


Zážitky z karantény
září - říjen 2020
Zážitky z karantény 2020, Halina Pawlowská

Asi jsem čekala něco jiného - spíš něco oddychově pozitivního. A ne jednu depku vedle druhé.


Moje kniha divokých bylin: Objevujeme, sbíráme a vychutnáváme 30 jedlých rostlin
červen - září 2020
Moje kniha divokých bylin: Objevujeme, sbíráme a vychutnáváme 30 jedlých rostlin 2019, Monika Wurftová

Některé z velmi obvyklých druhů mi tam chyběly, ale jinak se v knihovně určitě neztratí.


Rytíř Sedmi království
? - září 2020
Rytíř Sedmi království 2014, George R. R. Martin

Naposloucháno jako audiokniha. Čte F. Dočkal, Tympanum, 2016. Zajímavý pohled do Západozemí - tentokrát z pohledu potulného rytíře. Povídky mě moc bavily a oblíbila jsem si obě hlavní postavy, i když Dunkovi jsem za tu jeho zabedněnost často nadávala. Jen těch lordů a lenních rytířů bylo na můj vkus trochu moc - moc jmen, moc znaků, moc přezdívek - takže jako vždycky u G. R. R. M. ;) a zasazení příběhu do časové osy rodu Targaryenů mi dělalo potíže ...


Oheň a krev
? - září 2020
Oheň a krev 2019, George R. R. Martin

Naposloucháno jako audiokniha. Čte - František Dočkal, Tympanum, 2020. Nějak si nemůžu pomoct, ale tato sága mě strhla snad ještě více než Píseň ledu a ohně ... rozhodně mi sedl styl psaní, který jede v jedné linii, nepřeskakuje sem a tam ... a přitom je téměř stejně výpravný a detailní jako Píseň ledu a ohně. Ani nevím, co chci, aby bylo dopsáno dřív :D


To je vražda, řekla: Jak to vidí slečna Marplová
06. září 2020
To je vražda, řekla: Jak to vidí slečna Marplová 2020, Agatha Christie

Bohužel tato knížečka mi vůbec nesedla. Líbil se mi akorát doslov A.Ch. Úvod byl vlastně výtažkem následujících citátů a vůbec jsme měla pocit, že čtu pořád to samé dokola, takže za mě ne.


V knihovně je lev
? - září 2020
V knihovně je lev 2020, Michelle Knudsen

Především nádherně ilustrovaná, ale i příběh má několik předností, které u většiny nových knih pro děti postrádám. Napínavé, milé, s pointou a rozšiřující dětskou fantazii.


Švýcarské etudy
červen - září 2020
Švýcarské etudy 2018, Dana Seidlová

Jedná se vlastně o přehled historických událostí týkajících se Švýcarska a Čechů v něm + o vývoji a vzniku různých významných Švýcarských společností a svátků. Kniha je mile a čtivě zpracovaná a potěší spíše čtenáře, kteří ve Švýcarsku žili/žijí a chtějí ho poznat zase trošku jinak.


Láskou ji nespoutáš
srpen - září 2020
Láskou ji nespoutáš 2018, . Atticus (pseudonym)


Holka, kterou kdysi znal
srpen 2020 (21.-26.)
Holka, kterou kdysi znal 2020, Tracey Garvis Graves

Chvilku mi trvalo než jsem si zvykla na pomalejší tempo ... všeho ... ale jinak byl příběh akorát tak dlouhý, něžný a jemný - hlavně v kontrastu se závěrem, který jsem měla čekat, ale nečekala.


Červená, bílá a královsky modrá
srpen 2020 (12.-13.)
Červená, bílá a královsky modrá 2020, Casey McQuiston

Sice se v této knize objevují snad všechna klišé, co existují. Skoro všechno už to někdo někde napsal ... ale nenapsal to takhle :) Líbil se mi i náhled do americké politiky a života mediálně sledovaných osobností.


Dobrodruhům
červen - srpen 2020
Dobrodruhům 2020, Tereza Ramba

Ne ... tohle asi ne ... tohle určitě ne ... nebo asi jo ... joo tohle jo ... určitě jo ... ano ... Nakonec mi přišlo velmi zajímavé jak autorka, ač krátkými hesly, dokáže úplně přesně definovat, co cítí a vy to cítíte s ní. Anebo je to právě tím, že to úplně přesně nespecifikuje a vy máte prostor promítnout do toho své vlastní pocity a zkušenosti? Rozhodně bych ji nedoporučila lidem, kteří chtějí vědět něco konkrétního o dané zemi, jak se tam dostanou, co zařídit apod. ... ale myslím, že každému DobroDruhovi, který někdy cestoval podobně jako T.R., tato kniha připomene, proč to vlastně děláme.


Hunger Games 1–3 (box)
? - červenec 2020
Hunger Games 1–3 (box) 2013, Suzanne Collins

Naposloucháno jako audiokniha. Čte Tereza Bebarová. Zpracování audioknihy mě nadchlo, přednes T.B. je opravdu výborný, živý - přišlo mi, že se i zadýchává, když postava běží a i na její písně s chvějícím se hlasem jen tak nezapomenu. Co se týče samotného příběhu pohybovala bych se mezi 4* a 5*. Dlouho mi trvalo než jsem se ke "knihám" dostala, poslední díl filmu jsem neviděla, ale hned na začátku mě zarazilo, že je kniha psána v 1. os. žen. č. - narozdíl od filmů se tím tedy více vyhraňuje pro čtenářky než čtenáře.


Ledové království
? - červenec 2020
Ledové království 2019, kolektiv autorů


Malý pražský erotikon
červen - červenec 2020
Malý pražský erotikon 2014, Patrik Hartl

Viděla jsme pana Hartla několikrát v TV pořadech, byl zábavný, a proto (+ kvůli prodávanosti jeho titulů) jsem se nakonec rozhodla něco si od něj přečíst. Sáhla jsem tedy po nejlépe hodnocené knize zde na DTBK. S autorem ale očividně nesdílíme stejný smysl pro humor, některé pasáže byly max. úsměvné. Vadila mi spousta sprostých slov, která neměla většinou v textu opodstatnění, tedy pokud neměla mít funkci humornou. Nevím. Nejvíce mi ovšem vadilo, že ani po 300 stranách jsem nebyla schopná se na první dobrou orientovat, čí manžel je čí, a které k nim patří děti. A to mluvíme jen o osmi osobách! Přeskakování v čase mě také mátlo, někdy byl časový posun dost velký (ale ne zřejmý), postavy samy ale žádnou duševní změnou neprošli.


Choroby a škůdci na zahradě
? - červenec 2020
Choroby a škůdci na zahradě 2017, Jaroslav Rod

Kniha vhodná pro základní rozlišení chorob a škůdců, pokud ovšem o této problematice alespoň trochu víte, nepomůže Vám. Velmi jsem postrádala informace o vhodných způsobech ochrany rostlin (popř. alespoň rozšířenější popis, jak daného škůdce/chorobu odstranit).


Mudrosloví urozeného pána Tyriona z Lannisterů
26. červen 2020
Mudrosloví urozeného pána Tyriona z Lannisterů 2013, George R. R. Martin

Rozhodovala jsem se mezi 3* a 4* ... nakonec dávám 4* kvůli výborným ilustracím, které moudra doprovází :D


Země odpoledního slunce
červen 2020 (06.-23.)
Země odpoledního slunce 2017, Barbara Wood

Podle mě jeden ze slabších příběhů, ale jako oddychové čtení zafunguje dobře. Chyběl mi přesah v rámci generací, který mám u této autorky tak ráda.


Deset malých černoušků
červen 2020 (04.-06.)
Deset malých černoušků 2017, Agatha Christie


Tanec s draky
květen - červen 2020
Tanec s draky 2019, George R. R. Martin

Dočtena celá (dosavadní) série. Stále jsem neviděla seriál a ani to neplánuji. Nejhorší pro mě bylo úplně prvních 520 stran Her o trůny. Ty jsem četla měsíc a proklínala autora i jeho fanoušky. Potom jsem se konečně trochu začetla a když mi na konci první knihy došlo, že se prostě žádné dějové finále konat nebude, vrhla jsem se na další díl a už jsem se vezla. Nakonec přečtena celá série jedním dechem a modlím se ke všem bohům Západozemí, abych se svého vytouženého finále nakonec dočkala :)


1 ...