Korsika

Duchové rodiny FolcroftůDuchové rodiny FolcroftůDarcy Coates

Dávám 3*, ale osobně mě kniha moc nepostrašila. Jedná se o klasickou duchařinu. A nejspíše proto, že jsou hlavní hrdinové náctiletí, kniha je i celkovým vyzněním vhodná spíše pro čtenáře 12 - 15 let. Osobně jsem čekala něco jiného.

Obr DobrObr DobrRoald Dahl

Naposloucháno jako audiokniha - čte Věra Slunéčková, Tympanum, 2016.

Na kapitolu Šumlenka a vízřachání asi nikdy nezapomenu ;) :D a rodičům, kteří chtějí knihu předčítat, přeji pevné nervy :D

Společenstvo PrstenuSpolečenstvo PrstenuJ. R. R. Tolkien

Nyní všechny 3 díly naposlouchány i jako audioknihy - Tympanum, 2014, čte Aleš Procházka, NEZKRÁCENÁ VERZE. Naprosto perfektní.

20.12.2020

Minecraft MobestiářMinecraft MobestiářAlex Wiltshire

Zpracování je po designové stránce moc pěkné, ale český překlad je něco úděsného! Mám pocit, že to někdo nechal proletět překladačem na netu a potom si to po sobě ani nepřečetl! A to nemluvím o odstavci ve slovenštině, který se následně opakuje v bídné češtině. Opravdu škoda ...

03.12.2020

Artušův pád / The Fall of ArthurArtušův pád / The Fall of ArthurJ. R. R. Tolkien

Jsem moc ráda, že jsem se knihu nakonec odhodlala přečíst. Pro obdivovatele Tolkiena je dalším dílkem do mozaiky, jinak je ale opravdu vhodnější pro studenty lingvistiky nebo anglické literatury ...

21.10.2020

Hra o trůny: MytologieHra o trůny: MytologieGwendal Fossois

Nenapadlo by mě, že to o této knize řeknu, když jsem ji otevírala (spíš o žádné), ale jediný výraz, který odpovídá je ''hámotina'' - jiné slovo mě nenapadá. Autor si spojitosti s různými příběhy často vycucával z prstu, ignoroval, co se mu nehodilo a naopak zveličoval, co náhodou sedělo.
Navíc se měl rozhodnout, jestli komentuje seriál nebo knižní podobu - vše kombinuje a seriálové i knižní prvky bere jako fakta, takže se mu samozřejmě spousta věcí navzájem vylučuje.
Nemluvě o tom, že nejspíš nečetl další Martinovy knihy, neboť některé údaje, které udává s dodatkem - asi pravděpodobně ..., můžeme se domnívat ..., atd. - jsou jinde přesně specifikovaná.

13.10.2020

Holka, kterou kdysi znalHolka, kterou kdysi znalTracey Garvis Graves

Chvilku mi trvalo než jsem si zvykla na pomalejší tempo ... všeho ... ale jinak byl příběh akorát tak dlouhý, něžný a jemný - hlavně v kontrastu se závěrem, který jsem měla čekat, ale nečekala.

08.10.2020

V knihovně je levV knihovně je levMichelle Knudsen

Především nádherně ilustrovaná, ale i příběh má několik předností, které u většiny nových knih pro děti postrádám. Napínavé, milé, s pointou a rozšiřující dětskou fantazii.

07.10.2020

Zážitky z karantényZážitky z karantényHalina Pawlowská

Asi jsem čekala něco jiného - spíš něco oddychově pozitivního. A ne jednu depku vedle druhé.

07.10.2020

Moje kniha divokých bylin: Objevujeme, sbíráme a vychutnáváme 30 jedlých rostlinMoje kniha divokých bylin: Objevujeme, sbíráme a vychutnáváme 30 jedlých rostlinMonika Wurftová

Některé z velmi obvyklých druhů mi tam chyběly, ale jinak se v knihovně určitě neztratí.

29.09.2020

Rytíř Sedmi královstvíRytíř Sedmi královstvíGeorge R. R. Martin

Naposloucháno jako audiokniha. Čte F. Dočkal, Tympanum, 2016.

Zajímavý pohled do Západozemí - tentokrát z pohledu potulného rytíře. Povídky mě moc bavily a oblíbila jsem si obě hlavní postavy, i když Dunkovi jsem za tu jeho zabedněnost často nadávala. Jen těch lordů a lenních rytířů bylo na můj vkus trochu moc - moc jmen, moc znaků, moc přezdívek - takže jako vždycky u G. R. R. M. ;) a zasazení příběhu do časové osy rodu Targaryenů mi dělalo potíže ...

26.09.2020

Oheň a krevOheň a krevGeorge R. R. Martin

Naposloucháno jako audiokniha. Čte - František Dočkal, Tympanum, 2020.

Nějak si nemůžu pomoct, ale tato sága mě strhla snad ještě více než Píseň ledu a ohně ... rozhodně mi sedl styl psaní, který jede v jedné linii, nepřeskakuje sem a tam ... a přitom je téměř stejně výpravný a detailní jako Píseň ledu a ohně. Ani nevím, co chci, aby bylo dopsáno dřív :D

18.09.2020

To je vražda, řekla: Jak to vidí slečna MarplováTo je vražda, řekla: Jak to vidí slečna MarplováAgatha Christie

Bohužel tato knížečka mi vůbec nesedla. Líbil se mi akorát doslov A.Ch. Úvod byl vlastně výtažkem následujících citátů a vůbec jsme měla pocit, že čtu pořád to samé dokola, takže za mě ne.

06.09.2020

Švýcarské etudyŠvýcarské etudyDana Seidlová

Jedná se vlastně o přehled historických událostí týkajících se Švýcarska a Čechů v něm + o vývoji a vzniku různých významných Švýcarských společností a svátků.
Kniha je mile a čtivě zpracovaná a potěší spíše čtenáře, kteří ve Švýcarsku žili/žijí a chtějí ho poznat zase trošku jinak.

05.09.2020

Červená, bílá a královsky modráČervená, bílá a královsky modráCasey McQuiston

Sice se v této knize objevují snad všechna klišé, co existují. Skoro všechno už to někdo někde napsal ... ale nenapsal to takhle :) Líbil se mi i náhled do americké politiky a života mediálně sledovaných osobností.

13.08.2020

DobrodruhůmDobrodruhůmTereza Ramba

Ne ... tohle asi ne ... tohle určitě ne ... nebo asi jo ... joo tohle jo ... určitě jo ... ano ...

Nakonec mi přišlo velmi zajímavé jak autorka, ač krátkými hesly, dokáže úplně přesně definovat, co cítí a vy to cítíte s ní. Anebo je to právě tím, že to úplně přesně nespecifikuje a vy máte prostor promítnout do toho své vlastní pocity a zkušenosti?

Rozhodně bych ji nedoporučila lidem, kteří chtějí vědět něco konkrétního o dané zemi, jak se tam dostanou, co zařídit apod. ... ale myslím, že každému DobroDruhovi, který někdy cestoval podobně jako T.R., tato kniha připomene, proč to vlastně děláme.

12.08.2020

Hunger Games 1–3 (box)Hunger Games 1–3 (box)Suzanne Collins

Naposloucháno jako audiokniha. Čte Tereza Bebarová. Zpracování audioknihy mě nadchlo, přednes T.B. je opravdu výborný, živý - přišlo mi, že se i zadýchává, když postava běží a i na její písně s chvějícím se hlasem jen tak nezapomenu.

Co se týče samotného příběhu pohybovala bych se mezi 4* a 5*. Dlouho mi trvalo než jsem se ke "knihám" dostala, poslední díl filmu jsem neviděla, ale hned na začátku mě zarazilo, že je kniha psána v 1. os. žen. č. - narozdíl od filmů se tím tedy více vyhraňuje pro čtenářky než čtenáře.

25.07.2020

Malý pražský erotikonMalý pražský erotikonPatrik Hartl

Viděla jsme pana Hartla několikrát v TV pořadech, byl zábavný, a proto (+ kvůli prodávanosti jeho titulů) jsem se nakonec rozhodla něco si od něj přečíst. Sáhla jsem tedy po nejlépe hodnocené knize zde na DTBK.

S autorem ale očividně nesdílíme stejný smysl pro humor, některé pasáže byly max. úsměvné. Vadila mi spousta sprostých slov, která neměla většinou v textu opodstatnění, tedy pokud neměla mít funkci humornou. Nevím. Nejvíce mi ovšem vadilo, že ani po 300 stranách jsem nebyla schopná se na první dobrou orientovat, čí manžel je čí, a které k nim patří děti. A to mluvíme jen o osmi osobách! Přeskakování v čase mě také mátlo, někdy byl časový posun dost velký (ale ne zřejmý), postavy samy ale žádnou duševní změnou neprošli.

16.07.2020

Choroby a škůdci na zahraděChoroby a škůdci na zahraděJaroslav Rod

Kniha vhodná pro základní rozlišení chorob a škůdců, pokud ovšem o této problematice alespoň trochu víte, nepomůže Vám. Velmi jsem postrádala informace o vhodných způsobech ochrany rostlin (popř. alespoň rozšířenější popis, jak daného škůdce/chorobu odstranit).

07.07.2020

Mudrosloví urozeného pána Tyriona z LannisterůMudrosloví urozeného pána Tyriona z LannisterůGeorge R. R. Martin

Rozhodovala jsem se mezi 3* a 4* ... nakonec dávám 4* kvůli výborným ilustracím, které moudra doprovází :D

26.06.2020

Země odpoledního slunceZemě odpoledního slunceBarbara Wood

Podle mě jeden ze slabších příběhů, ale jako oddychové čtení zafunguje dobře. Chyběl mi přesah v rámci generací, který mám u této autorky tak ráda.

23.06.2020

Tanec s drakyTanec s drakyGeorge R. R. Martin

Dočtena celá (dosavadní) série. Stále jsem neviděla seriál a ani to neplánuji. Nejhorší pro mě bylo úplně prvních 520 stran Her o trůny. Ty jsem četla měsíc a proklínala autora i jeho fanoušky. Potom jsem se konečně trochu začetla a když mi na konci první knihy došlo, že se prostě žádné dějové finále konat nebude, vrhla jsem se na další díl a už jsem se vezla. Nakonec přečtena celá série jedním dechem a modlím se ke všem bohům Západozemí, abych se svého vytouženého finále nakonec dočkala :)

04.06.2020

BankovkoviBankovkoviPavel Koutský

Velice zábavně napsaná kniha pro děti o finanční gramotnosti. Hravou a nenásilnou formou příběhů seznamuje děti s penězi a jejich hodnotou. Pro starší děti je doplněna i konkrétními informacemi a cvičebními kvízy.

27.05.2020

Trpaslíci z pařezového domečkuTrpaslíci z pařezového domečkuBohunka Trelová

Začátek příběhu by byl i příjemně pohádkový, ale potom se to nějak zvrtlo. Závěrečné kapitoly byly trochu zmatečné.

Hra o trůnyHra o trůnyGeorge R. R. Martin

1. informace - neviděla jsem seriál. Po přečtení prvního dílu jsem v brožovaném provedení dala ***, po přečtení dalších dílů (a zvyknutí si na autorův styl) a zjištění, že pevná vazba má více map (, které jsem v brožovaném vydání hodně postrádala), posunuji hodnocení o hvězdičku výš.

Léčivé rostlinyLéčivé rostlinyRenate Hudak

Základní přehled, věrné vyobrazení rostlin, ale popis k využití jednotlivých částí rostlin by mohl být obsáhlejší.

Kvetoucí rostlinyKvetoucí rostlinyAngelika Lang

Jednoduchý průvodce do kapsy, obsahující základní druhy rostlin, které denně potkáváme. Super je rozdělení podle barvy květů, které v terénu zjednoduší hledání.

24.05.2020

Noc na KarlštejněNoc na KarlštejněJ. Vrchlický (pseudonym)

Naposloucháno jako audiokniha.(1956). Pro rozhlas upravila Věra Vaňková, hudba - Vilém Prokop Mlejnek, režie - Jiří Horčička. Čtou - Vladimír Brabec, Karel Pavlík, Jan Pivec, Václav Voska, Jiřina Petrovická, Bedřich Bobek, Artur Šviha, Waldemar Brochard, Eduard Kašpar, Jaroslav Průcha, Otomar Korbelář, Alena Kreuzmannová.

Byla jsem zvědavá, jak moc se liší filmová verze od své knižní předlohy a byla jsme mile překvapena. Jen bylo ze začátku obtížné zorientovat se v hlasech, jelikož jednotlivý hlasoví představitelé mají poměrně podobné zabarvení hlasu i intonaci. Jinak jsem si ale příběh užila, zasmála se a cítila se jako přímo na Karlštejně.

15.04.2020

Ledový drakLedový drakGeorge R. R. Martin

Naposloucháno jako audiokniha, ale bohužel se ke mě dostala verze čtená mužem, nevím kým. Později jsem koukala, že to čte i Marie Štípková a z ukázky mi to přišlo pohádkovější a živější. Bohužel verze kterou jsem slyšela já je přímo děsivá - a to nemluvím o ději, i když ten je taky pěkně depresivní.

Když odhlédnu od formy a zaměřím se na obsah, tak Adara mi vyloženě vadila, celou svou zimní bytostí mi ta holčička svým chováním lezla na nervy, a když na konci jenom obešla to jezírko a nereagovala, prostě nic ... tak to jsem jí opravdu nahlas nadávala. Plusem příběhu by mohlo být, že je krátký ... na druhou stranu mě dráždí, že to působí jenom jako nástup velkého příběhu, který se ale nekoná.

Stále se rozhoduji mezi ** a *** ... zatím dávám ** a časem ze zvědavosti vyhledám knižní podobu :)

15.04.2020

SaturninSaturninZdeněk Jirotka

Naposloucháno jako audiokniha. Čte Oldřich Vízner. Náhráno roku 2013. Nezkráceno.

11.04.2020