kopretina19 kopretina19 komentáře u knih

Do tmy Do tmy Anna Bolavá (p)

Jedním slovem nádhera. Četla jsem ji v parném létě na dovolené a už při čtení jsem měla neskonalou touhu natrhat a nasušit všechno býlí, co mé oko uzřelo. Z knihy dýchá z jedné strany smutek, bolest, beznaděj, na druhé straně teplo, spjatost s přírodou, zemitost, vůně. Byla jsem z knihy naprosto unešena. Navíc má moc krásný motiv na přebalu.

Agnes Agnes Hannah Kent

Z Levných knih se mi dostalo za málo peněz hodně muziky. Moc krásná kniha z drsného prostředí 19. století. Dle obálky jsem měla zprvu obavy, zda nepůjde o klasickou romantickou literaturu, ale byla jsem velmi mile překvapena. Dokonale vykresleny povahové vlastnosti a vztahy postav, syrovost tehdejší doby, beznaděj v boji proti nespravedlnosti, smíření...Konec byl sice předvídatelný a knedlíku v krku jsem se neubránila, ale kniha rozhodně stojí za přečtení.

21.02.2018 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Dát této knize pět hvězdiček je strašně málo. Pro mě je to skvost mezi knihami. Nádherně jsem si s ní užila loňské velikonoční pondělí. Nešlo jinak, než přečíst ji za jeden den. Paní Mornštajnové zcela právem patří obrovské díky.

20.02.2018 5 z 5

Krása nesmírná Krása nesmírná Irina Karnauchovová (p)

Jako dítěti mi nepřišla tato pohádková knížka tak depresivní až hororová jako když se do ní podívám teď v dospělém věku. Kam se hrabe Hitschcock. Ale pořád pro mě má v sobě to své kouzlo ruských bohatýrů, careven, vesnic, tradic, typických nadpřirozených bytostí, které v žádné jiné krajině nenajdete. Všechna tato ruská krása pohádkové knihy je umocněna ještě navíc úchvatnými ilustracemi. Moc krásná, nostalgická vzpomínka na dětství.

Dům na samotě Dům na samotě Michaela Klevisová

Mé první setkání s detektivkou a rozhodně ne poslední. A musím říct, že tedy paráda. Knížka se četla úplně sama.

Vykupiteľ duší Vykupiteľ duší Iveta Pačutová

Nádherná kniha, kterou stojí za to přečíst si ve slovenském originále. Spisovatelka krásně vykreslila přírodu slovenského kraje, těžký život lidí pod horami, kteří i přes nekonečnou dřinu a bídu měli k sobě velmi blízko. V mnohém bychom si na základě této knihy mohli vzít do svých životů příklad.
A přestože nemám ráda sci-fi, v této knize mi pan Nikdo přišel jako velmi příjemný doplněk celého příběhu. Pro mě četba této knihy znamenala silný zážitek.

Tymiánové dopisy Tymiánové dopisy Eve Makis

Bylo to velmi smutné čtení o smutné době. Začátek výborný, ale ke konci už mi to hodně připomínalo americký slaďák a finální happyend už byl na mou náturu příliš. Z mého pohledu knížce spíš ublížil než pomohl. Škoda.

21.02.2018 3 z 5

Zítra bude líp: Kronika míru, války a exilu Zítra bude líp: Kronika míru, války a exilu Zdena Kaprálová

Má srdcovka. Kdybych si mohla vzít na pustý ostrov jednu ze svých knih, byla by to právě tahle. Nemám ji přečtenou ani jednou, ani dvakrát, ale třikrát a zcela jistě ne naposled. Je to kniha o lidské síle, boji proti zlu, válce, nespravedlnosti, lásce, odhodlání odejít ze země do neznáma. Můj neskonalý obdiv patří oběma manželům Kaprálovým za to, co všechno společně zvládli, překonali, vybudovali, nikdy boj s nepřízní osudu nevzdali a přitom se vždy chovali čestně a charakterně . Pro mě velmi silný skutečný příběh. Kniha, kterou bych neprodala, ani kdyby na chleba nebylo.

20.02.2018 5 z 5

Dokud se budeš smát Dokud se budeš smát Hana Marie Körnerová (p)

Knížka se četla velmi dobře. V podstatě takový příběh ze života, kterých jsou tisíce. Člověk si uvědomí, kolik toho je možné na svých bedrech unést když se s vámi život nemazlí. Hlavní je to nevzdat, bojovat a dívat se dopředu, že jednou bude líp. Hlavní hrdinka byla skutečně v tomto směru obdivuhodná. Kniha je napsána velmi čtivou formou a stránka letí za stránkou. Jak už jsme konec konců u paní Körnerové zvyklí.

Prameny živé vody Prameny živé vody Miloš Kočka

Zdravý selský rozum - to je to, co Vincenzi rozhodně nechybělo. Stačilo pozorovat vše, co matka příroda stvořila a vzít si z toho to nejlepší. Obdivuhodný člověk, který za sebou zanechal kus poctivé práce, která pomáhá v nemoci a vede k uzdravení mnoha pacientů až do dnešních dob. Kniha je psána velmi lehce a čtivě. Měla jsem velkou radost, že došlo v roce 2017 k jejímu znovuvydání. Škoda, že je tak opomíjená mezi čtenáři. Veliká, převeliká škoda.

20.02.2018 5 z 5

Hezká kniha, velmi příjemné zpestření četby příběhu psanou formou dopisů. Jen jsem se občas ztrácela ve spoustě jmen a postav.

20.02.2018 4 z 5

Pískový vrch Pískový vrch Joanna Bator

Bylo to fajn. Člověk si musel zvyknout na netradiční způsob, jakým je kniha psána. I přes spoustu postav se v nich dalo docela dobře orientovat a věděli jste, kdo ke komu patří, s čímž mívám u mnohých knih problém. Ale bylo to velmi milé vypravování, kterému nechyběl ani humor, ani vážné věci. Navíc skvěle a skutečně věrohodně vykreslený socialismus v celé své kráse (nebo spíš nekráse, ale bylo tam vše, co k té době patřilo). Jediné, co jsem krapet postrádala, byla přímá řeč. Té bylo v knize skutečně velmi poskrovnu. A též si myslím, že by si kniha zasloužila pevnou vazbu.

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Vtip tam byl, nic hlubokomyslného jsem neočekávala, kniha sice pobavila, ale bez dalších dílů se nejspíš obejdu. K vodě dobrá.

20.02.2018 3 z 5

Alenka a bílá volavka Alenka a bílá volavka Galina Nikolajevna Děmykina

Já jsem tu knížku jako dítě milovala a dobrou půlku znala zpaměti. Pořád má čestné místo v mé knihovničce.

25.10.2017 5 z 5

Kateřina Keplerová Kateřina Keplerová Katja Doubek

Vynikající kniha, napsána velmi čtivou formou. Skvěle popsána doba života Kateřiny a jejích potomků. Výborně vykresleny tehdejší poměry mezi lidmi, kdy bylo možné a běžné, že než se člověk nadál, stál na hranici. Velmi, velmi krutá doba. Nicméně knihu jsem si opravdu moc užila a v mé knihovně má své čestné místo.

Nebýt sám Nebýt sám Magda Váňová

Rozjezd dobrý, ale dál se to tááááhlo a táááhlo a děj tak trochu bez šťávy. Tak nesympatickou postavu, jako byl Konrád v dospělém věku jsem nepoznala v knize už hodně dlouho. Vychytralý, bezohledný sobec a prospěchář. Zda bylo na vině jeho nešťastné dětství či výchova nevýchova tety a strýce, nebo genetické předpoklady, těžko říct. Též přehnané vřelé přijetí v rodině jeho kamaráda mi přišlo docela hodně nereálné, stejně jako chování Dory (tak tolerantní ženu co se vztahů a lásky týká, to by si asi nohy uchodil, než by takovou našel). A Ema by musela být úplně slepá, aby nepřišla na to, že jí je Konrád celé roky permanentně nevěrný. Vlastně mi v té knize víc věcí nesedělo než sedělo. V každém případě jsem knihu horko těžko dočetla a posílám dál. Rozhodně se k ní vracet nebudu. Bohužel jen jedna hvězdička - za povedenou obálku.

20.02.2018 1 z 5

Prázdniny s Julií Prázdniny s Julií Fan Vavřincová (p)

Vtipná a nenáročná prázdninová oddechovka. Nijak extra nenadchne, neurazí, ale pobaví.

21.02.2018 4 z 5

Zapomenutá zahrada Zapomenutá zahrada Kate Morton

Tak tohle můj šálek kávy bohužel není. Na můj vkus příliš romantické, nepravděpodobné, až pohádkové.

20.02.2018 3 z 5

Blázni z Velepes Blázni z Velepes Rudolf Čechura

Pohodové čtení, kterému v žádném případě nechyběl humor. Pro relax a pobavení ideální příběhy jedné bláznivé rodinky.