Prameny živé vody

Kniha poutavě líčí životní osudy a objevy geniálního léčitele Vincenze Priessnitze (1799-1851), zakladatele novodobé vodoléčby a prvního vodoléčebného ústavu na světě - dnes Priessnitzovy léčebné lázně a. s. Jeseník. Jeho, do té doby nevídaná metoda vyvést nemocného do přírody, otužit ho studenou vodou, posílit vzduchem, sluncem, pohybem, zbavit tíživých starostí, vrátit mu zdraví a dát radost ze života, byla nakonec - po těžkých bojích s předsudky, závistí a pronásledováním, jež vedlo až k branám žaláře - uznána jako "nový pozoruhodný jev v oblasti zdravotnictví."...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/87_/87863/prameny-zive-vody-87863.JPG 4.782

Kniha Prameny živé vody

Jessica007

Moc krásná kniha. Je hezky napsaná a tolik jsem se toho dozvěděla. V knize je hodně moudrosti i poučení.

Kryštofka

Tak to bylo opravdu krásné počtení. Silný přîběh, dobře vykreslené postavy, překrásné vyznání horám i vodě. Inspirativní. A zároveň lidské a pokorné. Pořád cosi hledáme a zdá se, že už to pan Priessnitz dávno objevil, jen ho následovat. Velké pravdy jsou často jednoduché. Příroda, pohyb, čerstvý vzduch, otužování, zdravá strava, pospolitost a žádné špatné myšlenky.

pajaroh
16.01.2021

Popisy čistých pramenů, horského vzduchu, jesenických hor i života tohoto krásného člověka, lidí kolem, tehdejších historických souvislostí (nepřesnosti a romantizování odpuštěny) mi opravdu sedly do nálady a moc se těším, až do údolí pod Chlumem zase povandruji a obejdu všechny prameny, které na své kráse málo ztratily.
A samozřejmě Jeseníky (teď nemyslím asfaltku na Praděd) - to je láska na celý život.

"Ta běžící, poskakující, šveholící voda, že je neživá? Jí rozumět by bylo více, než znát řeč ptáků a zvířat, poněvadž voda je víc, mnohem víc než všechno ostatní. Voda zná tajemství oblak, z nichž padá, a tajemství hlubin, z nichž vychází. Voda zná všechno: nebe, zemi, řeky, moře. Voda i všechno dovede: mění se v páru a mizí, rozplyne se, nebo se změní v tvrdý led či hebký sníh. Je mírná, tichá, laskavá - je také divoká, krutá, hrozná."

ivousekk
07.12.2020

Odposlouchano jako cetba na pokracovani na Dvojce. Na mne misty moc filozofovani, ale jinak velice zajimave, jsem si opet rozsirila obzory. Priessnitz byl naprosto pororuhodny clovek.

L.Helena
06.12.2020

Poslouchala jsem na ČR2 audioknihu, nebo spíše rozhlasovou adaptaci knihy z roku 1989. Měla jsem obavy, že mě to nebude moc bavit, ale opak je pravdou. Hodně zajímavý příběh i forma, jakou je vyprávěný. Nevím, zda by mě tak bavilo ho číst, ale poslouchat jej se mi opravdu líbilo.

Polajda
27.11.2020

Jeseníky jsou moje srdcovka a místa popisovaná v knize moc dobře znám. Je to moc krásná knížka a jak už tu bylo zmiňováno, plná mouder...
"K uzdravení pomáhá duševní pohoda, dobrá nálada a radost."

kob
23.11.2020

Kniha zajímavá a plná moudrosti. Také však dokládá, že předsudky, závist, zloba a šikana úřadů fungují napříč dobou.

i_vanička
23.11.2020

Nádherná knížka (poslech na ČR) plná hlubokých životních moudrostí. Zajímalo by mě, zda Wim Hov ví, že zhruba pře 200 lety ho “předběhl” pan Priessnitz :-D.