Prameny živé vody

Kniha poutavě líčí životní osudy a objevy geniálního léčitele Vincenze Priessnitze (1799-1851), zakladatele novodobé vodoléčby a prvního vodoléčebného ústavu na světě - dnes Priessnitzovy léčebné lázně a. s. Jeseník. Jeho, do té doby nevídaná metoda vyvést nemocného do přírody, otužit ho studenou vodou, posílit vzduchem, sluncem, pohybem, zbavit tíživých starostí, vrátit mu zdraví a dát radost ze života, byla nakonec - po těžkých bojích s předsudky, závistí a pronásledováním, jež vedlo až k branám žaláře - uznána jako "nový pozoruhodný jev v oblasti zdravotnictví."...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/87_/87863/prameny-zive-vody-87863.JPG 4.752
Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno, Práce

Kniha Prameny živé vody

kob
23. listopadu

Kniha zajímavá a plná moudrosti. Také však dokládá, že předsudky, závist, zloba a šikana úřadů fungují napříč dobou.

i_vanička
23. listopadu

Nádherná knížka (poslech na ČR) plná hlubokých životních moudrostí. Zajímalo by mě, zda Wim Hov ví, že zhruba pře 200 lety ho “předběhl” pan Priessnitz :-D.

hrdlickova_61
16. listopadu

Těší mě, že je tahle knížka tady na DK tak pěkně přijímána – podobně, jako to vídám i v knihovně, když si ji z výstavky někdo vybere nebo když k ní přijde třeba i náhodně (je totiž jednou z hlavních hvězd pravidelné akce „Rande s knihou naslepo“). Je v ní krásně vylíčeno vše od dobrých zkušeností a úmyslů přes potíže se závistí a pomluvami k boji s úřady přes podporu spřízněných duší až k završení užitečného díla, jehož výsledky jsou využívány dodnes.

Posílením vlastních sil organismu se nemocným vrací možnost uzdravování a návratu radosti ze života: „… Moudrost vidím v přírodě a v řádu, který ji spravuje. Za posledních třicet let mě nazývali vším, zločincem, šarlatánem, chytrákem, vychytralcem – také dobrodincem, samaritánem, géniem. Každý uváděl své důvody nebo aspoň dojmy… Snažil jsem se prostě, svým citem, přiblížit se k člověku, který ke mně s důvěrou přicházel, abych poznal, co ho trápí, kořen, příčinu jeho nemoci, bolesti – a pomoci mu. Je to tak samozřejmé…“

Český rozhlas nyní poskytuje možnost najít si v archivu záznamy četby z této knihy, které budou ještě cca 3 týdny k dispozici, a tak doporučuji toho využít. Je to aktuální téma a je moc pěkně zpracované, s částečnou dramatizací - https://dvojka.rozhlas.cz/prameny-zive-vody-strhujici-pribeh-vincenze-priessnitze-s-nemcem-kacerem-8356916#dil=1

Evina.Cetba
13. listopadu

Kniha o životě a objevech léčitele Vincenze Priessnitze ( dnešní Jeseníky, tehdy část Rakouského císařství). Vincent se stal zakladatelem vodoléčby (Priessnitzovy obklady). Jako mladý v lese zpozoroval raněnou srnku, jak stojí ve chladivé vodě lesního potoka, a to ho inspirovalo k myšlence že voda pomáhá léčit. Začal využívat tohoto poznatku pro léčbu lidí. Nejdříve čelil nedůvěře okolí, po čase mu začali věřit sousedé a měli z toho také prospěch tím, že s příchodem pacientů jim pronajímali ve svých domech pokoje a zlepšila se jejich finanční situace. Byla pro ně i dostupnější lékařská péče.
Knížku jsem četla před lety a nyní poslouchám i její rozhlasové zpracování. Byla moc zajímavá.

levac

Nádherná kniha, která v sobě obsahuje úplně vše, co od knihy očekávám, tj. člověk se poutavou formou dozví něco zajímavého z jiné doby či místa. A v této knize je toho spousta, vedle života neobyčejného muže i jak se žilo v Čechách v první polovině devatenáctého století, navíc zasazené do souvislostí s událostmi v Evropě, překrásně popsaná příroda Jeseníků i mnoho nadčasových životních mouder.
Zajímavá byla i část o moru, vzhledem k současné koronavirové epidemii....

m.hop
14.11.2019

Nádherná kniha. Sáhla jsem po ní kvůli čtenářské výzvě, ležela u babičky v knihovně. Myslím, že je nedoceněná. Opravdu krásný čtivý příběh. Doporučuji.

Mijagi
21.10.2019

Další dobrá kniha objevena díky mé zálibě přečíst si nějaký příběh z oblasti, kam se zrovna chystám cestovat. Tentokrát to bylo Jesenicko, a závěrečné stránky jsem doslova hltal v posledním večerním vlaku z Bludova do Jeseníku. Lokálka byla narvaná k prasknutí, já seděl uprostřed všeho toho davu, ale jako bych tam vůbec nebyl. Tak moc mě vtáhnul život Vincenze Priessnitze, chudého chalupáře, který se díky naprosto obyčejným věcem jako je voda, procházky, práce a střídmost stal světově uznávaným léčitelem, pomohl svými kúrami ku zdraví dnes už nespočitatelnému množství lidí a v neposlední řadě přinesl prosperitu nejprve svým sousedům a následně i celému městu. V knize ožívá obraz nejen tohoto velikána, ale také Jesenicka jeho doby. Životopisy psané v próze nejsou asi tím pravým pro odborníky, ve mně jako laikovi však rezonují mnohem déle, než výčet holých fakt. To je případ i této knihy od Miloše Kočky.

Klamm
16.04.2019

A teď se ve vší bázní
Podíváme do lázní ...

Pořád je to stejné. Přijde nějaký člověk, který používá selský rozum a začne úspěšně léčit, či zvěstovat nějaký nový přístup, vedoucí k lepšímu životu. Čím více má úspěchů, tím více má i odpůrců. A pak začnou problémy.
Schodou okolností, jsem průběžně s touto knihou shlédl i dokument o Bruno Gröningovi. I když u něho to byly úplně jiné grády a vyšší level, reakce odpůrců byly stejně agresivní. Přitom je to tak jednoduché, pravdu má ten kdo vyléčí a hotovo!

„Pravda vždy prochází třemi stádii. Nejprve je zesměšňována. V druhém je agresivně vyvracena. Ve třetím je přijata jako samozřejmost...“
Arthur Schopenhauer

75%