koniklecka koniklecka komentáře u knih

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Já mám tento žánr ráda, protože prostě sice je to sci-fi, ale je přitom čím dál víc dost reálná možnost, že něco podobného nastane. V tomto případě ne tedy asi doslova s masožravými kytkami, ale po covidu a v současné době, by mě to prostě asi ani nepřekvapilo tolik jako dřív. Zároveň je to skvěle napsané a atmosféru i děj si vybavím dodnes, i když jsem četla dobře před 10 lety.

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Jedna z nejsilnějších knih, co jsem četla. Ač beletrie, hodně mi pomáhá v seberozvoji. V tom uvědomit si, jaký máme blahobyt a stejně se trápíme. Jak bych si měla více vážit věcí kolem sebe a této doby. A jak už tenkrát řešili stejné problémy, co my, stejně uvažovali o vztazích, penězích. Po Haně je to další srdcovka, kterou si hodně připomínám a možná i někdy přečtu znovu, ač to u beletrie dělám fakt minimálně, spíš vůbec.

Hana Hana Alena Mornštajnová

Kniha mě silně zasáhla. Pozor, slabší povahy jako já, by mohly brečet. Ale příběh je tak skvěle napsaný, že se nedá odtrhnout.

14.09.2020 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla. Brečela jsem hodně a hodně jsem si z ní vzala.

11.11.2020 5 z 5

Malevil Malevil Robert Merle

Tuto knihu jsem četla dobře před 10 lety a stále na ní vzpomínám a odkazuji. Plánuji si ji přečíst nejspíše znovu, protože v současné době je více než aktuální. A to to má být sci-fi :-)

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Když jsem to četla, tak jsem si říkala, jak někdo může být schopen napsat tak strašně smutnou a drastickou knihu. Jsem asi přecitlivělá na téma ubližování dětem a neměla jsem knihu číst v 7. měsíci těhotenství. Ještě nikdy se mi asi nestalo, že bych nemohla přestat číst knihu, která mě drásá. Možná ještě Hanu, ale tam alespoň byl nějaký dobrý konec, mohla jsem se u Hany opřít o dějiny a to, že bylo jakž takž lépe. Tady to bylo prostě nekončící utrpení. Knihu jsem dala za tři večery, i když jsem díky tomu nevyspalá. Ale četla jsem vlastně i proto, že jsem chtěla ten dobrý konec a on nepřicházel. Nemůžu hodnotit. Každopádně další knihu od autorky si asi přečtu, pokud budu mít pocit, že přeci jen tam bude naděje na lepší zítřky.

15.04.2023

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Kniha se mi moc líbila. Čekala jsem něco trochu jiného podle názvu, ale dostala jsem asi i něco víc. Kombinace napínavého příběhu a úvah nad koncem lidské populace, tak, jak ji známe, je to pravé ořechové. Těším se na druhý díl, i když už nemá takové ohlasy.

23.08.2016 5 z 5

Šílené výčitky Šílené výčitky Liane Moriarty

Moriarty to prostě umí. Zpočátku jsem si říkala, že to asi už nebude ono, ale pak mě to vtáhlo a pořád jsem si říkala, co se to asi stalo a bylo to samozřejmě šokující. Ten konec už byl lehce předvídatelný, ale to byla jen třešínka na dortu. A já už se těším na další knihu.

20.02.2018 5 z 5

Jsi značka?! - Dobře se bavte a vydělávejte u toho peníze Jsi značka?! - Dobře se bavte a vydělávejte u toho peníze Tomáš Lukavec

Čekala jsem od knihy mnohem víc. Je to vlastně jen soubor popisů typů značky podle autora, které jsou lehce sporné a těžko uvěřitelné, rozhovorů s několika českými lidmi, popisů několika youtuberů a pár životních příběhů autora přitažených lehce za vlasy. Styl knihy mi přijde nevyzrálý, jako by autor byl patnáctiletý kluk. Autor často slibuje, že dá návod na něco převratného a jaksi "skutek utek". Našla jsem v tom pár rad a tipů, nicméně většinu už jich znám z jiných knih. Kniha je možná dobrá pro úplné začátečníky v oblasti začátků podnikání, začátků života na volné noze atd., kteří vůbec neví, o co se jedná. Ale ruku na srdce, kolik takových lidí je? Možná bych ale neměla být tak přísná, já sama zatím nepodnikám a nejsem úspěšná jako pan Lukavec. Nicméně přínos pro mě hodnotím jako velmi nízký.

12.05.2017 2 z 5

Malevil Malevil Robert Merle

Určitě přečtu někdy znovu. Zůstane mi v paměti ten pocit, když jsem ji četla.

28.02.2017 5 z 5

Stříbrná zátoka Stříbrná zátoka Jojo Moyes

Takové oddechové čtení. Mně se to líbilo, ač to bylo trochu předvídatelné. Ale dostala jsem, co jsem čekala. Život na pláži, pohodový život na lodičkách a zápletka o lásce.

23.02.2017 4 z 5

Inferno Inferno Dan Brown

Nemůžu si pomoct, ale přijde mi to už jen odvar z minulých knih. V knize je spousta popisných pasáží, které jsem nedokázala vnímat. Děj samotný dokáže upoutat, ale už to tu bylo.

25.04.2016 3 z 5

Sedmilhářky Sedmilhářky Liane Moriarty

Nejlepší kniha od této autorky. Vážně jsem si to užila, hlavně závěr a překvapivé rozuzlení.

25.04.2016 5 z 5

Pes baskervillský Pes baskervillský Arthur Conan Doyle

Kniha má své kouzlo. Zezačátku mi dělalo trochu problém začíst se do starého jazyka. Ale pak se mi to začalo líbit. Líbí se mi, jak z knihy vyzařuje britský styl a chování. Příběh sám o sobě je zajímavý, nicméně jsem od něj čekala trochu víc. Sherlock a pes se objevili v příběhu vlastně na začátku a pak až na konci. Děj se odehrává až v poslední části knihy. Ale i tak byla četba neotřelý zážitek a určitě doporučuji knihu přečíst. Je to něco úplně jiného než dnešní literatura. Více se mi asi líbil Drákula, což je v některých ohledech další podobná záležitost, i když trochu modernější. Mimochodem taková drobnost: v knize v překladu ani jednou nezaznělo slovo blata, nýbrž zde byl použit výraz močál. To mi trochu kazilo celkovou atmosféru, protože jsem odjakživa měla příběh spojený se slovem blata. :-)

25.04.2016 4 z 5

Konec léta Konec léta Anders de la Motte

Skvělá atmosféra i zápletku jsem nedokázala předvídat, takže ráda na knihu vzpomínám. Ideální letní četba.

04.08.2018 5 z 5

Do vody Do vody Paula Hawkins

Trvalo mi se začíst, ale nakonec to mělo svoji atmosféru.

19.04.2018 4 z 5

Noc trifidů Noc trifidů Simon Clark

Dala bych 3,5. Začátek tak do poloviny je zajímavý a tajemný, jak má být. Konec, který připomíná akční béčkový film s romantickou zápletkou to trochu pokazil.

18.12.2017 4 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Nějak jsem se bohužel neztotožnila se stylem, jakým byla kniha psána. Někde jsem slyšela, že existují dva překlady a že ten jeden se dá číst lépe, ale nevím, co je na tom pravdy. Rozhovory nedávaly smysl a to mi celkem vadilo. Děj byl celkem zajímavý, ale nějak mi přišel nevyužit ten potenciál.

04.04.2017 3 z 5

Všude kolem černý les Všude kolem černý les Ruth Ware (p)

Knihu jsem si od prvních stránek užila. Ale trochu mě přeci jen zklamalo, že se dala tak moc předvídat, až jsem doufala, že se to ještě ukáže nějak zamotané, ale bohužel ne. Ale přeci jen mě nechávala místy na pochybách, takže jsem se nenudila. Doporučuji na dlouhé zimní večery :)

23.02.2017 4 z 5

Zamilovaná hypnotizérka Zamilovaná hypnotizérka Liane Moriarty

Asi nejslabší kniha od autorky. Nicméně to neznamená, že jsem si její čtení neužila. Naopak kniha se mi líbila a hlavně jsem se dokázala ztotožnit s mnoha myšlenkami postav. Elen a její vnitřní souboj zná nejspíš více žen. Snaha se před novým chlapem krotit a nepouštět se do hádky, přijetí role matky pro cizího chlapce, srovnávání se se zemřelou manželkou. Do toho z druhé strany stalkerka, která přišla ze dne na den o to, co považovala za rodinu a nedokáže to přijmout...velmi citlivě a umně vykresleno a dobře se to čte. Nicméně jsem byla z minulých knih zvyklá na nějaké překvapivé rozuzlení a odhalení a to zde neproběhne.

25.04.2016 4 z 5