kokrokr kokrokr komentáře u knih

Tajemství polárního moře Tajemství polárního moře František Běhounek

Běhounek psal rád robinzonády a já je jako školák rád četl. Mezi mé oblíbené příběhy patřila i Akce L a Robinzoni vesmíru, ale dnes už čas tyto knihy dost poznamenal, tohle už moderní sci-fi konkurovat nemůže. V roce 1928 se Běhounek účastnil výpravy vzducholodě Italia k severnímu pólu. Této výpravě velel Umberto Nobile. Po přeletu pólu na zpáteční cestě vzducholoď ztroskotala a na ledové kře zůstala část posádky i s Běhounkem. Odlehčená vzducholoď se po nárazu znovu vznesla a se zbytkem posádky navždy zmizela. Při pátrání po Nobileho výpravě se také ztratil Roald Amundsen a jeho společníci. Jejich hydroplán se patrně za letu zřítil. Přežívání trosečníků a záchranné akce Běhounek popsal v knize Trosečníci polárního moře. Já Trosečníky považuji za mnohem lepší knihu než je Tajemství, názor si musí ale utvořit každý čtenář sám. Tajemství polárního moře je nereálný, dětsky naivní příběh pro kluky o letu a ztroskotání české vzducholodě, číst se ale dá.

19.12.2023 2 z 5

Nedávno mi švagrová doporučila tuto autorku, že je to sranda. Tak co, já přečtu všechno. Sranda to tedy byla, ale trochu nezáživná a trapná. Hubeňáková se tady snaží napodobit lidový humor a příliš tlačí na pilu, ale někomu tento styl možná vyhovuje. Pokud já znovu sáhnu po humoru, dám radši potřetí Denik Ostravaka, to je jiný level. Naštěstí žena čte úplně jiný druh knih a tak nemá šanci se u Nataši inspirovat v zacházení s mužem. A na okraj, zásadně odmítám chodit se ženou na nákupy a pokud něco potřebuji pro sebe, je tu přece e-shop.

17.12.2023 2 z 5

Černá smečka Černá smečka František Kotleta (p)

Démonický příběh, který mě zaujal přece jen méně než jiné knihy od pana Kyši. Nicméně za přečtení to stojí a dávám tři a půl bodu.

05.12.2023 3 z 5

Zakladatel Zakladatel Alexej Osadčuk

Pátý díl je budovatelský. Olegův klan překotně osídluje kraj Stříbrných hor a stává se vůdčí silou na tomto území. Rychle tu rostou nové farmy a řemeslnické dílny, prudce stoupá produkce potravin a kvalitního zboží. Klan opravuje pevnost, buduje velké město, zakládá obchodní trasy. Poblíž města Oleg otevírá přístav pro obchodní a válečné lodě. V druhé polovině knihy dojde i na několik bojových akcí a kalteánský národ předvede svou vojenskou sílu. Klan dále roste a má patrně největší a nejlépe vybavenou armádu v Mirror Worldu. Kdopak je teď nejrespektovanější hráč?

27.11.2023 4 z 5

Vyvrhel Vyvrhel Anthony Ryan

Autorova trilogie s Vélinem mě hodně bavila a tak jsem zkusil i tuto knihu. Je to pěkná dobrodružná fantasy, ale autorův styl je tu najednou jiný. Cítím to podobně jako „KubaHanzelin“, jen si ale nejsem jistý zda budu pokračovat i dalším dílem.

21.11.2023 4 z 5

V pekle ptáci nezpívají V pekle ptáci nezpívají Jarmila Pospíšilová

Znovu jsem si potvrdil, že tato řada detektivek stojí za starou bačkoru. Je ale pravda, že jsem tu četl i daleko horší dílka. Dávám dva a půl bodu.

07.11.2023 2 z 5

Ztracený na Nevděku Ztracený na Nevděku Petr Hugo Šlik

Jednoduchý dobrodružný příběh pro kluky. Jenom bych chtěl vědět, zda by se opravdu našel učitel, který by vzal 25 děcek z šesté třídy na třídenní výlet pod širák. Tak to by snad udělal jen sebevrah.

29.10.2023 3 z 5

Záhada zmizelého šlechtice Záhada zmizelého šlechtice Martina Novotná

Průměrný příběh, který mě nezaujal. Také nechápu, proč by se Václav II. zajímal o jednodenní nepřítomnost šlechtického mladíka, nejednalo se přece o žádného význačného šlechtice. Tohle by se ke králi vůbec nedostalo.

21.10.2023 3 z 5

Vinen či nevinen Vinen či nevinen Felix Francis

Poslední kniha, kterou jsem od Felixe četl byla Krize a já ji dal čtyři body, protože byla propracovaná a zajímavá. Tady dávám jen tři za slušně zvládnutou psychologii postav. Je to jednoduchý příběh, buď zabil manžel nebo bratr, ale Felix chtěl čtenáře šokovat a hodil to na oběť. V podstatě udělal z policistů hlupáky neschopné vyřešit jednoduchou rovnici. Forenzní technici by museli být opravdoví tupci, pokud by neprozkoumali vyražené dveře, zámek, zárubeň a kožené vodítko. Pokud by policisté provedli mechanoskopii, asi by došli k řešení dříve než obyčejný laik. Více než vyšetřování se Felix věnuje především pocitům pozůstalého manžela, to se mu povedlo.

09.10.2023 3 z 5

Probuzená šelma Probuzená šelma František Niedl

V knize je to dost nadsazené, tolik útoků a Dabert má jen pár škrábnutí. Zabití nepřátelé se opět počítají na desítky. Niedl tu klidně vykrádá sám sebe, recykluje staré nápady a často vysvětluje předešlé události. Dabert pak na konci příběhu v malé plachetnici odplouvá sám přes oceán a patrně až dorazí k cíli, přijde čas na další dobrodružství. Niedlův hrdina mě baví, chce to ale trochu inovace. Docela by mě zajímalo, kolik lidí v šestidílné sérii zatím zabil Dabert a kolik jich zlikvidoval Jack Reacher v 27 románech od Lee Childa. Autorův styl je ale natolik zábavný, že překoná i některé zmiňované nedostatky.

06.10.2023 3 z 5

Bude to bolet, doktore? Bude to bolet, doktore? Adam Kay

Adam Kay tu prezentuje své názory na britské státní zdravotnictví. Píše dost nesouvisle, nemá to pořádnou formu. Občas proloží své poznatky nedůvtipnou historkou v délce pár vět. Je to asi pravdivé, ale nudné. To už je mnohem zábavnější a čtivější Doktor v domě od Richarda Gordona. Dávám jeden a půl bodu.

01.10.2023 1 z 5

Hrobník Hrobník Oliver Pötzsch

Je to trochu morbidní příběh, neustále se pohybujeme po hřbitovech, pročítáme hrobníkův almanach a hledáme sériového vraha prostitutek. Rozřešení případu je více dílem náhody než výsledkem systematického pátrání. Jak už tady bylo mnohokrát řečeno, nejzajímavější na knize je popis dobové atmosféry Vídně.

30.09.2023 3 z 5

Necrobox Necrobox Petr Heteša

Ze začátku vám Heteša zamotá hlavu přeskakováním z jedné dějové linky do druhé. Je jich víc a nevíte která bije. Postupně se dějové linky sjednotí a dostanete se do obrazu. Hlavní hrdina brzy zemře, ale jeho mozek je uložen v živném roztoku a napojen na digitální světy stvořené pro miliardáře. Kdo ho tam zapojil? Jak je to možné, vždyť není miliardář? Byla to Karkulka? Dokáže se spojit z tohoto záhrobí s dcerou a varovat ji? Jak svůj případ vyřeší, když je po smrti? To vše se dozvíte po přečtení nejnovějšího autorova románu. Víc už vám neprozradím, nemám čas, musím schrastit peníze na připojení.

29.09.2023 4 z 5

Noční pták Noční pták Brian Freeman

Nelogické jednání hlavních postav mě silně iritovalo a ten bláznivý námět s ovládáním mysli a záměnou vrahů tomu taky nepřidal. Místo kvalitní propracované krimi jsem dostal jen další podřadný román s hloupou romanticko-psychologickou zápletkou, kterou se teď po dočtení pokusím rychle vymazat z paměti zase já.

27.09.2023 2 z 5

Sudeathland Sudeathland Kamil Pešťák

O něco slabší než první kniha s hlavním hrdinou Adamem Lvem. Návaznost je pouze v některých postavách, jinak je to nový příběh o vraždě, drogách a korupci.

25.09.2023 3 z 5

Následuj mne Následuj mne Kamil Pešťák

Víc mě bavila první půle knihy, pak se to už trochu táhlo. Dobrodružný román na jedno přečtení, podruhé už asi nezaujme. Čtivý průměr.

23.09.2023 3 z 5

Pohřbeni zaživa Pohřbeni zaživa Dominik Dán

Je to zajímavé čtení, ale autor strašně přehání. Domov důchodců Irbis zde funguje po vzoru gangsterské organizace Murder, Inc. Vedení domova přijímá zakázky na vraždy a během roku odstraní dvě třetiny svých chovanců. Domovu šéfuje bývalý sanitář a statutárním zástupcem je dementní lékař nevycházející na veřejnost. Mladé zdravotní sestry jsou občas na večírcích u šéfa znásilněny a nestěžují si. Tohle je už opravdu sci-fi, statutární zástupce se přece jen někdy musí účastnit úředního jednání, určený vedoucí domova musí doložit úřadům doklady o svém vzdělání a některá ze zneužitých sestřiček by vše napráskala na policii. Státní dozor nad těmito domovy není dokonalý, ale existuje. Je mi jasné, že v některých zařízeních dochází k šikaně a ponižování klientů, ale tady autor zašel už mimo realitu. Odstranit dva či tři klienty by asi mohlo projít, ale dvě třetiny osazenstva za rok je už moc.

20.09.2023 4 z 5

Případ modelek s dlouhýma nohama Případ modelek s dlouhýma nohama Erle Stanley Gardner

Gardnera mám rád, ale zde se jedná o průměrnou knihu. Není se ovšem co divit, v tom počtu románů co napsal, nešlo udržet kvalitu dlouhodobě na stejné úrovni. Děj se posouvá hlavně v rozhovorech, které Perry vede s ostatními účastníky krimipříběhu. Je to trochu konverzačka. Nejzajímavější je jako vždy závěr v soudní síni.

18.09.2023 3 z 5

Zresetuj mě Zresetuj mě Michal Sirotek

Dobrodružný krimi román s trochu rozevlátým dějem z Prahy roku 2069. Je to trochu překombinované a občas zmatečné, na zadek si z toho rozhodně nesednete. Číst se to dá, ale Praha budoucnosti z Undergroundu od Kotlety je lepší nejméně o level. Průměrný počin za tři body.

12.09.2023 3 z 5

Orel přistál Orel přistál Jack Higgins

Příběh mě začal opravdu bavit až od druhé půle knihy. Dobrodružný akční závěr je působivý a dává důraz na tragické osudy německých vojáků. Ti muži přežili těžké boje na východní frontě a uvědomují si nesmyslnost a krutost válečného tažení. Musí dál pokračovat v již prohrané válce a čekají je jen obavy o vlastní rodiny a smrt. Autorův sloh je věcný a logický, ale není ničím výrazný. Za trochu expresivnější slovní projev bych přidal na hodnocení. Tak mě napadlo jak by tento román přepsal třeba Franta Niedl, nebo mistr Remarque. Dávám tři a půl bodu.

09.09.2023 3 z 5