kokrokr kokrokr komentáře u knih

Spálená země: kniha druhá Spálená země: kniha druhá Jakub Hoza

Povedené pokračování prvního dílu.

10.05.2023 4 z 5

Vítězná dráha Vítězná dráha František Flos

Dobrodružný příběh o tom, jak chlapec z chudé české rodiny vyroste v čestného a úspěšného muže vysokých morálních kvalit. Ferda je otčímem donucen ve třinácti letech opustit rodinu a pracovat v zahraničí. Využije toho, že vyrůstal poblíž hřebčína a umí pečovat o koně. Nejdříve pracuje v cirkuse, pak jako žokej a podkoní. Je úspěšný a vybuduje dostihovou stáj. Finančně podpoří matku a své sourozence a nakonec založí vlastní rodinu. Autorova kniha má výrazně výchovný podtext.

08.05.2023 3 z 5

Spálená země: kniha první Spálená země: kniha první Jakub Hoza

Dosud vyšlé knihy se Strašákem autor datoval do roku 2028 a 2030. Teď je z armádního zabijáka Higlander ve světě Falloutu. Radioaktivní pustina v roce 2121 je hodně drsné místo a i nesmrtelný má co dělat aby přežil. Horala jsem viděl, Fallouty jsem hrál, za mě povedená kombinace. Podle databáze vyjde kniha druhá již v květnu, tak to je dobrá zpráva.

28.04.2023 4 z 5

Případ mytických opic Případ mytických opic Erle Stanley Gardner

Gladys najde mrtvolu a její nejlepší nápad je vzít do ruky vražednou zbraň, zanechat na ní otisky a upustit ji na zem. Průměrný příběh, který je příliš rychle ukončen.

22.04.2023 3 z 5

Potíže správce jmění Potíže správce jmění Erle Stanley Gardner

Jednoduchý příběh ve kterém Kerry Dutton jedná jako naprostý trouba. Jeden ze slabších románů pana Gardnera, číst se to ale dá.

19.04.2023 2 z 5

Dáma z reklamy Dáma z reklamy Bibi Bellová (p)

Jako student jsem po trafikách často kupoval různé levné tisky a tenhle spisek edice Saturn byl celkem čtivý a ukrátil mi cestu autobusem do školy. Děj popsal autor anotace naprosto přesně.

18.04.2023 3 z 5

Volání po odplatě Volání po odplatě David Weber

První dva díly vzestupu Mantichory patří mezi mé oblíbené knihy a já je četl již několikrát. Zde v databázi jsem jim dal čtyři body. Další díl tak nemohl chybět v mé sbírce e-knih. Bohužel nový příběh se zdá být slabší, příliš suchý a věcný, proto jen tři a půl bodu.

17.04.2023 3 z 5

Do pekel Do pekel Nicholas Sansbury Smith

(SPOILER) Zajímavý nápad, ale moje logika dostávala zabrat. Autor nám tvrdí, že generace lidí přežívají již 250 let na palubě vzducholodi. No, za podmínek nastavených v knize, by asi nepřežil nikdo. V podpalubí je 400 podvyživených lidí z poloviny prolezlých rakovinou a řádí tu také chřipka. Troufnu si tvrdit, že obyvatelé podpalubí by vymřely nejpozději do 20 let. Také ženy by za daných podmínek nedokázaly otěhotnět a pokud ano, tak by to skončilo nejspíš potratem. Bez dostatku kvalitní stravy by si chřipka s oslabeným organizmem osazenstva podpalubí rychle poradila. Oslabení lidé by také stěží podávali dobré pracovní výkony. Dále tu žije asi 140 lidí na horních palubách, a ti již mají dostatek stravy a pečují o vzducholoď. Musí zajistit ostrahu, péči o strojovnu, část běžné údržby, část prací na polích, výuku dětí, lékařskou službu atd. Také tu žije asi 15 zásobovačů - skokanů a velící důstojníci. Značnou část obyvatelstva horních palub by měly také tvořit děti, jako náhrada za všechny profese nutné pro chod lodi. Zejména parašutisté rychle ubývají a je třeba jejich počty doplňovat. Ty čísla pak nesedí a na horních palubách by bylo potřeba mnohem více lidí než udávaných 140 na splnění všech úkolů. Na zemi pak zásobovače napadají a požírají Sirény, což jsou obludy živící se energií. Pokud je tělo Sirény uzpůsobeno pro příjem energií, nemůže přece mít normální trávící ústrojí a maso tedy nepotřebuje. Škoda, že autor nedomyslel některé své nápady lépe. Stačilo snížit počet lidí na spodní palubě a zvýšit na horní a rozdíl ve stravování vyjádřit jinak, dolní paluby buřtguláš a horní biftek. To extenzivní zemědělství na lodi bych přeměnil na intenzivní. Místo lánů kukuřice bych dal rychle rostoucí řasy a houby, chov hmyzu a maso z laborky. Také těch 250 let života zbytku lidstva na vzducholodích bych snížil na 20 - 25 let a to už by bylo mnohem blíže realitě.

14.04.2023 3 z 5

Hrdinové českých zemí Hrdinové českých zemí Jan Kotouč

Ságu České země mám zakoupenou v elektronické verzi a na svém PocketBooku jsem ji přečetl už podruhé. Říkal jsem si, že tak pěkně rozjetý alternativní svět je škoda ukončit a jsem proto rád i za povídky. V knize je jedenáct povídek, z toho dvě od J. Kotouče. Antologii hodnotím jako dobrý počin za tři a půl bodu. Rád přiznám, že mě zaujali nejvíce povídky od J. K. V knize je naznačeno, že se snad chystá nový román z počátků království. Kotouč patrně poskytne možnost i jiným autorům rozšiřovat jeho alternativní svět. Tak to se opravdu těším.

14.04.2023 3 z 5

Kanálníčci: Strašidla z podzemí Kanálníčci: Strašidla z podzemí Michaela Fišarová

Koupil jsem vnukovi k narozeninám. Kniha má pěkné ilustrace a zábavný text. Nejvíc se líbí Smrďouch.

06.04.2023 4 z 5

Přiznejte se, kapitáne Přiznejte se, kapitáne Vladimír Henzl

Průměrný špionážní příběh. Pokud to někdo neuhodl, tak na obálce knihy je ilustrace balonové baráže a paprsků světlometů. Proti náletům bombardérů na Londýn, byly na zemi rozmístěny světlomety a vícehlavňové protiletadlové kanony. Do vzduchu byly vypouštěny řady balonů upoutaných na tenkých ocelových lanech. Bombardér byl nucen tyto baráže překonat ve větší výšce a snížil tak přesnost bombardování. Pokud by letěl níž, mohlo mu lanko uříznout křídlo.

05.04.2023 3 z 5

Dobrodružství doktora Haiga Dobrodružství doktora Haiga Vladimír Henzl

Stejný komentář jako napsal pajonek, jen to byly vánoce 1967 a já dostal druhé vydání této knihy. Pro nás, tehdejší kluky, to bylo krásné dobrodružství. Představte si tu dobu bez PC, bez mobilů a v TV jen dva černobílé programy. Bylo tu informační embargo a dobrodružné příběhy odehrávající se v zahraničí byly o to přitažlivější.

05.04.2023 4 z 5

Birlibán Birlibán Eduard Petiška

Knihu čtu vnukovi. Sám ji znám z dětství a patrně mě nasměrovala k oblibě fantasy světů.

04.04.2023 4 z 5

Zásadní změna Zásadní změna Michael Atamanov

(SPOILER) Příběh začíná na Temné straně, pak se přesuneme s Gnatem do vesmíru a musíme ve skupině Gekkonů poznat Kunga Waida Šišiše. Za pomoc v boji dostaneme od Kunga Šišiše kosmickou loď. Fregatu je ovšem potřeba opravit. Gnat si se vším poradí, začíná se orientovat v galaktické politice a zažívá další dobrodružství.

15.03.2023 4 z 5

Básník Básník Michael Connelly

Ta délka příběhu chtěla trochu ubrat, je tu dost vaty zejména v první části knihy. Pokud by autor svůj román krátil a děj více zahustil, mohlo to dopadnout lépe. Za mě tři a půl bodu.

09.03.2023 4 z 5

V mrtvé zóně V mrtvé zóně Jakub Mařík

Sépianské kostry v inteligentních bojových oblecích útočí. Co na to jen říct?
Mě horory nudí, takže jen za tři.

07.03.2023 3 z 5

Skrytý Skrytý Benedict Jacka

Dobrodružná fantasy, která začne být zajímavá až v poslední třetině knihy. Dávám tři a půl bodu.

03.03.2023 3 z 5

Pouť vyděděnce Pouť vyděděnce Alexej Osadčuk

(SPOILER) Olgerd i jeho zvířecí přátelé získávají nové schopnosti, rychle zvyšují levely a zažívají nová dobrodružství. To nejdůležitější v tomto díle je Olgerdova změna profese, z horníka se stává bojovník - armádní mechanik.

25.02.2023 4 z 5

Člun v mlze Člun v mlze Vítězslav Welsch

Autor nemá ani minimální pojetí o policejní práci. Poukážu na několik hloupostí, které autor předvedl. Mráček teprve po roce a půl od přepadení zásilky peněz zjistí vypálení střely z kabiny řidiče na strážce uvnitř vozu. To by přece zjistil policejní tým vyšetřující přepadení a zjistil by i další nesrovnalosti ve výpovědích přeživších strážců. Pro přepravu peněz používají bezpečnostní agentury vozy s pancéřováním a řidič je od zásilky oddělen pevnou stěnou. V této stěně okno nebývá a pokud je nedá se otevřít a je z neprůstřelného skla. To vylučuje střelbu z kabiny vozu. Pokud by agentura chtěla použít obyčejnou dodávku, nedostala by certifikaci na převoz peněz. Také cyklistu používajícího žlutý dres a kolo by nikdo nenechal spáchat více jak desítku přepadení. Vzhled kola i muže by byl zveřejněn a některý soused by na něj patrně upozornil. Násilníka by hledalo více lidí a místa, kde byl spatřen by byla pod dohledem. Vyšetřování takto závažných zločinů neprovádí jednotlivci ale stálé či speciálně vytvořené týmy, které působí v krajích či okresech.

12.02.2023 2 z 5

Vraždy na Dvojce Vraždy na Dvojce Ondřej Fanta

(SPOILER) Fanta román vypráví civilním, lehce ironickým jazykem. Dějová linka je jedno policejní klišé za druhým, ale i to se dá přijmout. Druhá půle příběhu je již trochu nelogická a přepálená. Autor, také nevysvětlil důvod převozu a umístění kostry. Závěr, že se snad jednalo o sen, je jen další začátečnické klišé. Slabší zápletka je vyvážena příjemným slovním projevem.

08.02.2023 3 z 5