Birlibán

Birlibán je divné jméno pro malého kluka, ale Birlibánovi se dějí také podivné věci a zažívá podivná dobrodružství. Kdo z vás se například dostal do Bonbónovic, Neposluch nebo do Lenošindy. Birlibán rozhodně není vzorný, naopak dost zlobí. Rozhodně však není zlý, chce pomoci svému maňáskovi, zajíčkovi Janečkovi, chce ho chránit před mlsnou liškou a na svém putování objeví i další nové kamarády. Nakonec i porozumí, které věci by mohl udělat i jinak....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/70_/70926/birliban-70926.jpg 4.6147
Dobrodružné, Literatura česká, Pro děti a mládež
Vydáno:, Albatros

valda
04.11.2018

Birlibán vyvádí různé lumpárny, až nakonec svému maňáskovi, zajíčkovi Janečkovi utrhne ucho. A tak se vydá na cestu do Maňáskova, aby tam Janečkovi ucho vyléčili. Po cestě zažije mnoho dobrodružství v městech jako jsou Bonbónovice, Neposluchy nebo Lenošinda.
Tuhle knížku jsem četl už v dětství, a už tehdy mě hodně bavila, představoval jsem si, jak budu žít v Lenošindě, cpát se husou a zapíjet to limonádou, a nebudu muset nic dělat. Knížka opravdu obsahuje hodně pasáží, které malé děti musí hodně bavit.

Nunee
29.08.2018

Tuto knihu četla babička mojí mamince, maminka ji četla mně a já ji nyní čtu svému synovi :-) Je třeba dodávat něco víc?... Snad jen, že jsem přesvědčená o tom, že pokud to bude možné, bude ji jednou i on číst svým dětem. Je to náš rodinný poklad.

DeKo1996
25.07.2018

Knihu jsem naposledy četla jako malá, ale dodnes ji mám schovanou. Někdy se do ní pustím znovu, abych si ji připomněla. Tuhle knihu jsem milovala a četla jsem ji několikrát stále dokola. Získala si mě tím, že Birlibán měl plyšového zajíčka a já plyšáky zbožňuji dodnes.

zelena_zabicka
12.04.2018

Knihu, kterou jsem jako dítě četla mockrát. Teď jsem se k ní po letech vrátila jako předčítající maminka - nezklamala, chytla mě i holky (mladší si ji dokonce vzala i do školky, kde ji četli znovu před spaním, a starší si ji teď čte znovu sama). Řadím ji do "truhlice literárních pokladů dětské četby".

Peršanka
02.04.2018

Prochází generacemi bez ztráty kytičky :)

sunkasmakem
11.03.2018

Knížka mého dětství.

Iki1
26.01.2018

Myslím, že i dnešní děti zaujme krásný autorův jazyk, fantazijní imaginace i klidné prostředí k prožívání jednoduchých her. Možná je překvapí, kolik času jsme měli my, dříve narození, jen pro sebe a své hry bez dohledu rodičů.

patronka.lisa
09.07.2017

Jako dítě jsem tuhle knížku četla znovu a znovu! Z pohledu dospělého mě fascinuje, že mi nevadil zřetelně výchovný podtext celé knihy, ale to jen dokazuje, že je napsaná dobře.

lenulitah
01.05.2017

Krásný příběh, skvěle napsaný a dokonce i poučný. Jsem ráda, že jsem knihu objevila, i když až v dospělosti při předčítání dceři. Té se Birlibán také moc líbil.

havranice
30.04.2017

Krásná kniha. V dětství neuvěřitelně podněcovala moji fantazii - představovala jsem si ty různé vesničky, hrála si na to s panáčky...Teď jako dospělá jsem to četla své dceři i synovi vždy v jejich 5ti letech a nesmírně se jim to líbilo. Dcera si pak Birlibána přečetla podruhé sama, když se naučila číst - motivovalo jí to ke čtení. Je to dobrodružné, milé, plné morálních hodnot krásně a nenásilně zasazených do příběhu. Skvělá kniha pro děti ve věku 5 až 8 let.

RH faktor
22.04.2017

Spolu se Šklíbkem a Obrázky z českých dějin a pověstí /neplést s Opráski sčeskí historje!/ knihy mého dětství...

witiko
22.03.2017

Jedna z nejlepších Petiškových knížek, která dětem ukazuje, že spousta našich špatností se nám dříve či později může vrátit tam, kde bychom to vůbec nečekali. Ale také ukazuje, že na nápravu nikdy není pozdě. Na Petiškovi si moc cením toho, že dokázal zábavnou formou děti vést k tomu lepšímu, co v nás je.

AdelaCizkova
27.12.2016

Na mě tato pohádková knížka působila v některých částech až hororově.

Andruschka
06.09.2016

Dobrý večer,právě čtu dceři Birlibána z roku 1959.Pamatuji si na tuto knihu z dětství.Byla má nejoblíbenější.Máme doma ještě i jiné vydání Birlibána,ale tohle se nám líbí nejvíce.Doporučuji koupit třeba jako vánoční dárek pro děti.

Madlenka_Knihy
29.08.2016

Tato kniha patří k mým nejoblíbenějším knihám. I když jsem teď větší, občas si Birlibána přečtu, už jen kvůli těm nádherným názvům (Bonbónovice, Neposluchy...) Tato kniha má také nádherné ilustrace. Babička, která mi tuto knihu poprvé četla mi neukazovala ilustrace, abych si prý představila tyto vesničky a všechno sama. Jak jsem se po přečtení na ně podívala, zjistila jsem, že jsem si to představovala docela úplně stejně. :) V této knize je ponaučení, možná, že si pak děti budou více dbát na své hračky :)))
Nejkrásnější kniha mého dětství!

Ali71
19.02.2016

Na Birlibána vzpomínám ráda, maminka mi ho četla, když jsem byla malá. Ráda jsem si prohlížela obrázky. teď ho čtu svým dětem a uvědomuju si, co všechno se v knížce vysvětluje. Popisuje, že všechno, co člověk udělám, má svůj následek.

Jessica007
03.10.2015

Moc krásná knížka, v dětství mi ji četla maminka, pak jsem si ji ještě četla sama. Moc pěkná a poučná. Na tuto knížku se nedá zapomenout.

lydie6911
24.04.2015

Velice ma zaujala tato kniha. Mohl by mi nekdo rict jestli existuje jeji preklad do francouzstiny?
Moc bych ji rada i ve francouzstine...

cibulka 8
02.04.2015

Tohle vyprávění by měli číst rodiče dětem povinně. Nádherný příběh zlobivého Birlibána, který se vydá na pohádkovou cestu a pozná, že každý čin má svůj následek a že to, co se nám zdá příjemné, může ve skutečnosti škodit. Dcerka zná příběhy Birlibána i ze školky a tak už mi doma při čtení vykládá, co se Birlibánovi příště stane a koho na své cestě Lenošindou, Bonbónovicemi nebo Maňáskovem potká...

Sandik
29.03.2015

Jedna z prvních dětských knih na které si pamatuju. Lubošek ji taky ocenil a už se těším, jak ji budu číst Jindříškovi. Dětské knihy si člověk většinou užívá navíckrát ;o)

Micione
16.12.2014

Birlibán - tak tohle je klasika a vzpomínka na dětství. Nejprve jsem příběh silně prožívala poté, co nám ho se sestrou mamka čítávala na dobrou noc, no a potom jsem se nemohla nevrátit a nečíst znovu. Zajíc Janeček, jeho utržené ouško a Birlibánova dobrodružná a fantastická cesta za uzdravením jednoho ušatého kamaráda. A jak píše Finskej - Lenošinda, tak to bylo fakt něco :D

Lidudu
05.08.2014

Četla mi jí maminka, když jsem to sama ještě neuměla a já jsem jí měla děsně ráda. Ta kapitola s klobásama a koláčema na stromech je prostě boží :-)

Natique
17.03.2014

V dětství jsem tuhle knihu milovala...

Finskej
09.02.2014

Nesmrtelná záležitost. Jako kluk jsem se od té knížky nemohl odlepit. Jako dospělý občas v noci snívám o Lenošindě :-)

Donika
27.12.2013

Ach Birlibán. Vzpomínka na dětství. :)

Mikiem
09.02.2012

Pěkná kniha,v babičce knihovně,tak jsem si ji v dětství pujčila a už mi zůstala a šla někam dál k neteřím 13tiletým:o)

Marbulka
30.12.2011

Tuhle knížku miluju, je to jedna z těch co jsem četla jakodítě několikrát a líbí se mi i teď v dospělosti.

bookcase
26.08.2011

Krásná kniha, nenásilnou formou se snaží dítku přiblížit ty správné hodnoty.