Vítězná dráha

Vítězná dráha https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/352849/bmid_vitezna-draha-fSQ-352849.jpg 3 3 2

kokrokr
08.05.2023 3 z 5

Dobrodružný příběh o tom, jak chlapec z chudé české rodiny vyroste v čestného a úspěšného muže vysokých morálních kvalit. Ferda je otčímem donucen ve třinácti letech opustit rodinu a pracovat v zahraničí. Využije toho, že vyrůstal poblíž hřebčína a umí pečovat o koně. Nejdříve pracuje v cirkuse, pak jako žokej a podkoní. Je úspěšný a vybuduje dostihovou stáj. Finančně podpoří matku a své sourozence a nakonec založí vlastní rodinu. Autorova kniha má výrazně výchovný podtext.

Veruci
03.06.2019 4 z 5

Kniha mého dětství. Čítávala jsem ji vždy o prázdninách u babičky. Pak jsem ji léta měla za ztracenou a nedávno jsem ji úplně náhodou objevila v knihovně mojí sestry. Měla jsem ohromnou radost a s chutí jsem si ji znovu po mnoha letech přečetla. Nevím, jestli bych hodnotila tak vysoko, kdyby ve mě kniha nevyvolávala všechny ty krásné vzpomínky. Nejspíš ano.
Kniha je stará více než sto let, což je na stylu a hlavně na jazyku hodně znát, přesto se čte snadno, děj má spád a je zasazen do atraktivního prostředí spojeného s koňmi. Ústřední postava je prototypem kladného hrdiny, ale není to nijak násilné. Prostě z hodného chlapce, se kterým se život rozhodně nemazlí, vyrůstá mladý muž se silnými mravními zásadami. Velice slušný a loajální, ale nikterak zakřiknutý.

František Flos
česká, 1864 - 1961