kokrokr kokrokr komentáře u knih

Neúprosný Měsíc Neúprosný Měsíc Mary Robinette Kowal

Máme zde novou hrdinku Nicole Wargin. Nicole se občas chová jako ředitelka zeměkoule, vše ví nejlíp, má vztek a zapomíná jíst. Kniha je zbytečně dlouhá, autorka mohla s přehledem úvodní polovinu románu vtěsnat do 40-50 stránek. Je to takové ženské brebentění, nic závažného se tu neděje, jen se řeší její anorexie a manželovo politické angažmá. V druhé části knihy řeší astronautka Nicole sabotáže na lunární základně. Pořád nechápu, za co tato trilogie dostala sci-fi ocenění Hugo, Nebula a Locus. Tohle je spíše společenský román poukazující na práva žen, práva barevných menšin, na zdravotní problémy a sci-fi je jen kulisa na pozadí. Ta ocenění spíše chápu jako další projev americké superkorektnosti a pozitivní diskriminace.

02.09.2023 3 z 5

Domovský svět Domovský svět Evan Currie

Drasinové při sledování čínské lodi dorazili až k zemi. Příběh popisuje obranu našeho světa. Děj je průměrně zajímavý. Škoda, že se autor nedokáže ve svém slovním projevu více odvázat, trochu přitvrdit, přidat vulgaritu, slovní hříčku, vtip. Dávám tři a půl bodu.

29.08.2023 3 z 5

Když byla hodná Když byla hodná Michael Robotham

Děj je průměrně zajímavý, ale suchý odosobněný autorův styl mě nebavil. A stejně jako u první knihy, teprve v závěru příběh dostal trochu švih. Rozhodně mě autor neočaroval a nebýt mé zvědavosti jak to skončí, asi bych na další četbu rezignoval. Pro mě je Robothamův literární styl příliš robotický, já dávám přednost živějšímu a výraznějšímu projevu. Prostě tu necítím atmosféru, je to moc studené. Tím neříkám, že píše špatně, jen mi tu chybí jistá živočišnost či jiskření.

28.08.2023 3 z 5

Hodná a zlobivá holka Hodná a zlobivá holka Michael Robotham

Nápad výborný, ale věcný až jednotvárný děj mě příliš nezaujal a slovní projev tomu taky moc nepomohl. Nejsou tu žádné emoce, vtip, jiskra. Posledních sto stránek to ale změnilo, příběh pak začal mít švih. Závěr se autorovi povedl a celý děj pěkně gradoval. Škoda těch předešlých šedivých až nudných stránek. To třeba Dominik Dán mě bavil mnohem více, v jeho knihách to jiskřilo a žilo. Dávám tři a půl bodu.

27.08.2023 3 z 5

Dokud dýchám Dokud dýchám Aleš Novotný

První díl měl sevřenější tvar, lepší atmosféru, byl zajímavější. Tohle jsou už jen takové dozvuky úvodního příběhu. Děj je sice trochu rozevlátý, ale i tak jde o dobrý průměr a dobré čtení.

20.08.2023 3 z 5

Pamatuj na smrt Pamatuj na smrt Aleš Novotný

Temnota, vztek, deziluze, to je autorův osobitý slovní projev ve stylu krimi noir. Příběh je černý jak krém na boty a citlivější dívčí povahy mohou trpět noční můrou. Rozhodně mrknu na další Novotného práce a doporučuji otrlým čtenářům četbu nejlépe uprostřed noci za deště, hřmění blesků a drnčení okenic, aby i počasí souznělo s atmosférou knihy.

20.08.2023 4 z 5

Střepy z Apokalypsy Střepy z Apokalypsy Vladimír Šlechta

Slabší tři, příliš mě to nezaujalo.

19.08.2023 3 z 5

Vražedný rozsudek Vražedný rozsudek Andreas Gruber

Po literární stránce průměrný věcný projev, který byl trochu monotónní. Začátek příběhu mě zaujal, ale postupně přišlo zklamání. Děj je sice dostatečně dramatický, je ale překombinovaný a odtržený od reality. Někteří autoři krimi se snaží prosadit tím, že předvedou neuvěřitelné veletoče v osobě pachatele a přidají navrch pár hodně bizarních a krutých vražd. Gruber se k těmto spisovatelům zařadil také. Já mám raději kriminální příběhy s logickým a reálným dějem.

31.07.2023 3 z 5

Nestydaté neviňátko Nestydaté neviňátko Dominik Dán

Očekával bych, že policisté z oddělení vražd i soudní lékaři vědí co je hypoxie a co někteří lidé praktikují při sexu. Podobná úmrtí jsou známá již nejméně desítky let. Tady to dojde policistům až v závěru knihy. Také to, že většina politických a obchodních jednání končí příchodem lehkých žen je nesmysl. Opozice a novináři by podobné praktiky využili ve svůj prospěch, to se utajit nedá. Eskort existuje, ale v knize Dán příliš tlačí na pilu. Čte se to ovšem dobře, je to dramatické ale nevěrohodné.

23.07.2023 3 z 5

Popel všechny zarovná Popel všechny zarovná Dominik Dán

Rozdělení federace jsem považoval za chybu, ale po pár letech jsem dospěl k názoru, že to bylo nezbytné. Lepší dobrý rozvod, než nešťastné manželství. Doufám, že se kolegové ze Slovenska neurazí, ale některé požadavky jejich tehdejší politické reprezentace nešlo akceptovat. Nešlo mít jednotnou měnu a dvě národní banky s možností vydávat emise bankovek. Podobných požadavků bylo ovšem více. Změna režimu nebyla jednoduchá ani v Čechách, i u nás došlo k řadě politických kauz a rozvoji podsvětí. Autorův literární projev mě baví. Je to živé, barvité, vtipné. Co jsem četl v originále bylo výborné a často mě napadlo u slovních hříček a vulgarit, že český překlad to nedokáže dost dobře vystihnout.

22.07.2023 4 z 5

Noc plná lží Noc plná lží Dominik Dán

(SPOILER) Je to samozřejmě hodně nadsazený příběh. Říká se, že tajemství mohou sdílet jen dva, pokud ho zná třetí, už to není tajemství. Tady se okolo mrtvé prostitutky a syna prezidenta motalo těch lidí příliš. Ochranka, informační služba, kancelář prezidenta, podsvětí, kolegové ze studií a policisté Krauz, Chosé a Petra. Tuhle informaci by tak měla média hodně rychle, tohle by utajit prostě nešlo. Další drobnost, je statisticky málo pravděpodobné, že by všichni čtyři kolegové ze studií měli podobné sexuální preference na tvrdý skupinový sex. Pokud by se znali z nějakého klubu s tímto zaměřením, to by byla jiná. Kniha je to napínavá a čtivá, spíše thriller než krimi.

17.07.2023 4 z 5

Klubko zmijí Klubko zmijí Dominik Dán

(SPOILER) Únik vraha z domu prokurátora je vtipný, ale málo reálný. Ve skutečnosti by odejít z domu okolo vozu se zamilovanou dvojicí bylo mnohem jednodušší. Byla tma, vrah se mohl maskovat pláštěnkou s kapucí a o dvě ulice dál na něho čekal vůz. Podstatně menší risk než volat hlídku a tvrdit, že on je ten napadený. Ti mladí, pokud by si ho vůbec všimli, by ho stejně nepoznali a určitě by ho nenapadli. Než by někomu nahlásili podezřelou osobu, byl by dávno pryč. Naopak setkání s ozbrojenými policisty mohlo skončit všelijak. Chápu ale, že autor chtěl rozjet děj něčím zábavným a dramatickým. Slabší čtyři body, ten politický rozměr byl trochu nevěrohodný.

16.07.2023 4 z 5

Soumračný obelisk Soumračný obelisk Alexej Osadčuk

(SPOILER) Z Olega se stává ochránce a vůdce. Obsadí Zapovězené město, najde zbrojnici a obelisk, vytváří z klanu silnou údernou jednotku. Díky své vůdčí pozici velmi rychle posiluje své schopnosti. Po těžkých bojích odvádí sjednocený klan z města a vrací se zpět do Stříbrných hor. Z téhle ságy mám takový pocit, že si autor osnovu celého příběhu pořádně předem nepromyslel. Nejdříve udělá z Olega horníka a pak změna, je tu mechanik a vojevůdce. Má najít staré mistry a místo čtyř stačí nalézt jen dva. Má prozkoumat nové území a aktivovat obelisk, ale i tohle splní jen částečně. Už neřeší tajemství staré rasy ennanů, ale je z něj vůdce kalteánů. No, jsem zvědav na další zvraty v příštím pokračování. Dávám tři a půl bodu. Pro Onyx18: Vlastně máte pravdu, ale spíše našli oni jeho.

12.07.2023 3 z 5

Cigaretka na dva ťahy Cigaretka na dva ťahy Dominik Dán

Tak tohle má opravdu břink. Dávám čtyři a půl bodu.

06.07.2023 4 z 5

Strnadův efekt Strnadův efekt Jan Kotouč

(SPOILER) Akční napínavá Sci-Fi o mimozemském útoku. Příběh se pěkně rozjíždí a neustále zrychluje. Akce stíhá akci, mrtvoly vojáků a civilistů se hromadí a záchrana světa přichází za minutu dvanáct. Z Čech a Slovenska se přesuneme do zahraničí, skočíme si i do vesmíru a nakonec přijde velkolepé finále na Islandu. Povedená jednohubka.

30.06.2023 4 z 5

Vnitřní dráha Vnitřní dráha John Francome

Vnitřní dráhu považuji za docela nudný příběh, zajímavý je snad jen námět. Celé to bylo trochu kostrbaté a utahané. Už jsem četl od Francomeho lepší příběhy. Pokud bych srovnal knihy Francise a Francomeho, tak Francis je mistr a Francome dobrý učeň.

26.06.2023 3 z 5

Zásnubní prsten Zásnubní prsten Vlastimil Vondruška

Pokud čtenář zapojí logické myšlení, zjistí že jde o naprostý nesmysl. Jen hlupák by se pokoušel zabít sultánova vyslance takto složitým způsobem. Troufnu si tvrdit, že v 99 případech ze sta by zabití nevyšlo. Odstranit vyslance a narušit jednání šlo mnohem jednodušeji a elegantněji, pak by ale Vondruška neměl o čem psát.

04.06.2023 2 z 5

V srdci dění V srdci dění Evan Currie

U této série mi vadí autorův literární styl. Currie píše příliš uhlazeně až akademicky. Chybí mu schopnost vyvolat různorodé emoce. Občas mám pocit, že čtu zápis do podnikové ročenky. Popis dramatických situací často vyznívá až nudně. Je to všechno trochu jednotvárné a nevýrazné. Ve skutečnosti je válka špinavá a krutá. Tohle ale Evan zatím v příběhu vyjádřit neumí. Hodnocení: Lepší průměr za tři a půl bodu.

27.05.2023 3 z 5

Vteřina do knokautu Vteřina do knokautu Erle Stanley Gardner

(SPOILER) Donald Lam opět exceluje. Nechá si natlouct, pomstí se a vyřeší krádeže a vraždu. Zásluhy si jako vždy připíše seržant Sellers. Vtipné a čtivé.

16.05.2023 4 z 5

V bažinách argentinských V bažinách argentinských František Flos

(SPOILER) Hlavní hrdina je Čech, který se stane učitelem mladého chlapce na velké farmě - estancii v Argentině. Až na pár dobrodružných příhod tu autor převážně popisuje místní faunu a flóru, lovecké výpravy a krajinu. Znalosti jsou to ale jen encyklopedické, Flos sám do ciziny nikdy necestoval. Dnes už Flosův školometský literární styl zastaral, příběh se číst ale dá. Za mě slabší průměr a dva a půl bodu.

13.05.2023 3 z 5