Knišíl Knišíl komentáře u knih

Lady Fuckingham Lady Fuckingham Oscar Wilde

Nejedná se o erotickou nýbrž o pornografickou novelu. Erotický žánr by dle mě měl obsahovat vyváženost explicitních popisů fyzické a psychické stránky sexu, navíc by větší část erotické novely měla sestávat popisováním toho, co se děje před a po sexu, aby dotyčné postavy mohly být hlubinně prokresleny a z knihy čišela komplexita vztahových záležitostí. Lady Fuckingham je pornem v literatuře, které avšak bylo asi psáno za nějakým účelem odkrytí pokrytectví společnosti konce 19. století k sexuálním tématům. Navíc oceňuje novotvary či neobvyklé výrazy, které jsou ve knize užity. Nejedná se dle mě o kvalitní literaturu srovnatelnou s nejlepšími romány, avšak jako odpočinková četbu u níž se možná pousmějete či začervenáte poslouží dobře. Jen od ní člověk nemůže čekat rozvinutý děj s propracovanými charaktery.

06.04.2020 3 z 5

Salambo Salambo Gustave Flaubert

Jak zde již psali ostatní, Salambo je román detailů, detailů v nichž je popisováno oblečení, chrámy, slavnosti a rituály, bitvy, ulice Kartága, různé národy, zvěrstva atd. Odklonem od Paní Bovaryové si dle mě Flaubert neuškodil. Pravdou je, že Salambo nevyniká dějovými zápletkami a hloubkové psychologie postav se také nedočkáme. Na druhou stranu, Flaubert starověké Kartágo přiblížil nevyhýbaje se kontroverzním až nechutným popisům zabíjení a umírání. Někdo by mohl dokonce Salambo považovat až za dekadentní dílo (jen si vzpomeňte na Baudelairea a srovnejte jeho popisy rozkládajícího se těla s popisy umírajících vojáků v Salambo). Zajímavostí může být, že právě tyto dva Flaubertovy romány byly katolickou církví zařazeny do Indexu zakázaných knih.

02.04.2020 4 z 5

Doba železná Doba železná John Maxwell Coetzee

Jedná se o pochmurná témata k přemýšlení, která nám Coetzee v tomto svém románu předkládá. Není jednoduché o nich číst, přesto i špetka naděje a lidskosti se právě v takovýchto chvílích vyjevuje a Coetzee musí být nesmírně empatický člověk a vnímavý pozorovatel. Román je v určitých pasážích hodně politický, avšak nejedná se pouze o pamflet proti vládě apartheidu, ale také o hluboké citové a rozumové podání toho, jaké je to být přemýšlivým člověkem v době, ve které nelze být nestranný. Témata umírání, přátelství, mocenského útlaku a zbytečného krveprolití se neustále prolínají a vzniká z toho mozaika jedné doby a člověka v ní uchyceného, zároveň je spousta věcí univerzálních a přesahujících konkrétní místo a čas děje tohoto románu. Coetzeeho literární mistrovství, styl jakým dokáže používat slova, není potřeba asi příliš vyzdvihovat. Zaslouženě patří mezi nositele Nobelovy ceny.

27.03.2020 4 z 5

Limonádový Joe Limonádový Joe Jiří Brdečka

Nebylo to vůbec špatné čtení, leč na filmového bratříčka to není. Styl autorův je k pokukání, ale mé bránice se smíchu straní. Vedle banálního děje, skvělý český jazyk se skvěje.

21.03.2020 4 z 5

Kain Kain José Saramago

Přiznám se rovnou, že na rozdíl od Josého Saramaga jsem Bibli nečetl, ale dost příběhů i tak znám. Jakby také ne, v našem kulturním kontextu je neznalost těchto základních příběhů asi spíše výjimkou. Saramago kritizuje zdá se mi doslovné čtení Bible, a je to kritika inteligentní a zábavná. Eticky problematické pasáže v Bibli jsou velmi lehkým terčem kritiky, avšak Saramagovo stylistické podání vyzdvihuje tuto knihu mezi oprávněné kousky postmoderní evropské literatury. Saramago byl levičácký ateista a ne všem může být toto jeho přesvědčení po chuti, ale myslím, že právě krása jeho stylu jde nad politické přesvědčení.

11.03.2020 5 z 5

Eugen Oněgin Eugen Oněgin Alexandr Sergejevič Puškin

"Já píši vám – co mohu více?
Co ještě mohu dodati?
Tolik psaní zří tu v tichu svíce,
snahou je dojem podati.
Teď zbavit nemohu se návyku,
číst všechno v poezii zvyku.
Všechny texty mi ve verše plynou,
z prózy v poezii kynou.
Těkají oči po slovech,
a ač se jedná o prosté zprávy,
já v nich vidím plno slávy,
vypouštím v iluzi vzdech.
Již prozřím ze sna brzy snad,
ono nelze v básni báseň psát."

02.03.2020 5 z 5

Ďábel a jiné povídky Ďábel a jiné povídky Guy de Maupassant

Moupassantovy povídky patří k tomu nejlepšímu z kratších próz 19. století. Kdo má rád francouzský realismus/naturalismus tomu doporučuji. Jako každá delší sbírka povídek obsahuje kousky lepší i horší (mě nejvíce zaujaly asi povídky Malá Roquová, Přízrak, Provázek, Ruka či Zbabělec). Ty hororové povídky, které sbírka obsahuje, jsou vždy víceméně vysvětleny psychologickým a racionálním způsobem, což však neubírá na jejich děsivosti ba právě naopak. Sbírku považuji za velmi povedenou, přesto přece jenom po boku povídek Hawthorneových, Poeových, Borgesových či Bradburyových mírně poklusává. Doporučuji dávkovat postupně, aby povídky neomrzely svou krutostí a často se opakujícími motivy.

01.03.2020 4 z 5

Venuše v kožichu Venuše v kožichu Leopold von Sacher-Masoch

"Náš nihilistický estetik má přece jen pravdu: skutečné jablko je krásnější než namalované, a živá žena je krásnější než kamenná Venuše." (s. 84)
Nejedná se o erotickou novelu, ale o kvalitně napsanou psychologickou sbírku postřehů mezi vztahem pána/paní a otroka/otrokyně. Napsáno v polovině 19. století a v duchu soudobé prózy Sacher-Masoch čaruje se slovy při popisech přírody a "hry" mezi ženou v kožichu a vypravěčem. Příběh sice tam je, ale jeho narativní dynamika pokulhává, avšak nesporný přínos díla pro psychologii sexuality nelze opomíjet. Jedna z knih, která podle mě je známa především svým vlivem na pozdější autory a psychology, než že by se sama drala na literární vrchol.

29.02.2020 3 z 5

Zločin a trest Zločin a trest Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Po zásluze se o románu mluví jako o prvním velkém psychologickém románu a o jednom z nejlepších románů vůbec. Hloubka prokreslení jednotlivých postav je dechberoucí. Pokud se chce někdo podívat na tematicky podobné televizní zpracování můžu doporučit seriál Breaking Bad. Dostojevskij se u mě zařadil jasně mezi další autory, od kterých si musím ještě něco přečíst. A vůbec začínám přicházet na chuť realistické próze druhé poloviny devatenáctého století (totiž po Flaubertovi teď Dostojevskij). Doufám, že v brzké době dojde i na Balzaca a Dickense.

23.02.2020 5 z 5

V srdci země V srdci země John Maxwell Coetzee

Těžkotonážní literatura, přesto jsem knihu přečetl v rozmezí 24 hodin. Další půlden jsem pak četl různé odborné rozbory, abych pochopil to, co jsem zrovna dočetl. Jak je patrno z mého prvního souvětí, je Coetzeeho styl čtivý, krásně plyne na jazyku s příchutí toho nejlepšího, co v postmoderní literatuře lze vychutnat. Jedná se vlastně o takový malý a velmi sytý dortík, jehož pozření si vychutnáte, aniž byste museli znát recept. Avšak pokud někomu chcete o svém zážitku s dortíkem vyprávět, musíte se podívat na to, z čeho dortík je. Pokud znáte ingredience dortíku, můžeme o něm nejen hlouběji uvažovat, ale snad si při příštím ochutnávání všimnete i jemných nuancí, předtím skrytých či nepovšimnutých. V srdci země není knihou na jedno přečtení. Jedná se komplexní směs myšlenek o feminismu, kolonialismu, patriarchátu atp. Postmodernistická literatura může u lecjakého čtenáře vytvářet frustraci, a ani mě se nečte často lehce, její interpretační mnohoznačnost a často složitě konstruované myšlenky sice ztěžují zábavnou složku literatury, ale myslím, že stojí za to se tím pročíst a trochu to pochopit, minimálně čtenář získá novou čtenářskou zkušenost.

06.02.2020 5 z 5

Kosmos Kosmos Witold Gombrowicz

Šílenství asociace neboli abstraktní přežvykování myšlenek vedoucí od jedné k druhé a zpět, modifikované a nevedoucí k závěru se točí a vytváří vír pobláznění. Hra s jazykem na výtečné úrovni a bavila mě celou dobu. Absurdní dílo, avšak kdo z nás se někdy necítí dezorientován ve světě? Netradiční detektivka a zároveň filosofické bádání po schopnostech a možnostech nastolování řádu, potom, co jsme odhodili jistoty například ve formě Boha. Nevím zcela, zda-li můj komentář dává smysl, ale těm, kdo se někdy ztratili v obsedantním hledání souvislostí po snaze je pochopit tohle dílo může něco připomínat.

04.02.2020 5 z 5

Levá ruka tmy Levá ruka tmy Ursula K. Le Guin

Zklamání. Tohle slovo přesně vystihuje moje čtení Levé ruky tmy. Docela se divím, že tahle kniha vyhrála snad dvě nejprestižnější ceny v oblasti sci-fi literatury (Hugo a Nebula). Myslím, že velmi dobře vystihla negativa knihy Ziriath v příspěvku níže. Přečetl jsem již dost dobrých knih, abych poznal, když je něco fakt špatně napsané. Nejen, že text plynul pomalu a nezáživně, ale navíc mi připadaly některé věci až násilně naroubované, aby "zazněly", i když to nedávalo v danou část textu smysl. Pak byly jen naznačeny a zase opuštěny. Knize chybí gradace, napětí před tím, co přijde a ani jako průvodce po cizím světě není dobrá, právě proto, že příliš pouze naznačuje něco, co pak není v ději nějak dále rozvíjeno a není s tím pracováno. Když hlavní postavu Genlyho Aie oslovují místní lidé jako Genryho, protože neumí vyslovovat písmeno "l", ale jinak v jiných slovech "l" normálně používají, pak to dosti ubírá na schopnosti vůbec jen trochu uvěřit v daný svět. Byla to moje první kniha a asi poslední od Le Guinové. Vím, že na základě jedné knihy by se autor posuzovat neměl, ale je-li to právě kniha, jenž je řazena mezi její nejlepší, pak se nemůžu vyhnout tomu, že jiné nebudou o moc lepší. Radši si přečtu dalšího P. K. Dicka než tohle. Autorka dle mě uměla psát o literatuře (úvod v knize je snad to, co bych ocenil nejvýše), ale samotná tvorba literatury jí, aspoň na základě tohoto románu, nešla, přesto to prosím berte jako mé hodnocení. V zahraničích knižních databázích má vysoké hodnocení a srší se na její tvorbu superlativy. Bohužel pro mě její tvorba není. Je mi líto, že zrovna k takové osobnosti světové sci-fi jsem takto kritický, ale když se mi nějaká kniha opravdu příčí číst (přesto jsem ji dočetl) a vynaložím čas s jejím čtením, nechci zde jen dát hodnocení odpad a nezdůvodnit proč.
A to nejmenší možné hodnocení jsem nedal, protože myslím, že kniha asi alespoň otevřela vrátka k daným tématům (i když sama je pouze nakousla), jedná se o historicky vlivnou spekulativní sci-fi a přece jenom sem tam se objevily pěkné slovní konstrukce, ale bylo jich tak strašně málo, zbytek byl vyplněn literární šedí (prostě jsem před sebou měl jen změť písmenek, ale již ne obrazy, které by vyburcovali moji imaginaci).

30.01.2020 2 z 5

Arabská noční můra Arabská noční můra Robert Irwin

Posaďte se nebo si lehněte nebo stůjte prostě se pohodlně umístěte a poslouchejte, co vám povím. Předtím ale začnu s tím, proč se máte pohodlně umístit, avšak abyste následující příběh pochopili, musím povědět ještě jiný příběh... (Lze-li Arabské noční můře něco vyčíst pak je to zmatek ve vypravování, jenže je-li tento zmatek cíleným důvodem knihy, lze ho opravdu vyčíst?) ... Magický realismus, kde magie slouží k okrase a vypravování, ne k pochopení toho, co se vlastně děje, ale to knize nelze upřít, totiž že se jedná o pojednání o zmatku a neukončeném pokusu dojít k pochopení.

25.01.2020 4 z 5

Svatyně Svatyně William Faulkner

Kniha s názvem Svatyně a přesto žádné útočiště v ní nenaleznete. Dobro nevyhrává podobně tak jako jedna z postav (Goodwin) a hlavní ženská postava Temple Drakeové má ve svém "chrámu draka". Faulkner znovu poukazuje na pokrytectví a skryté hybné síly lidského společenství, které v soukolí moci a vlivu společnosti i jedinců v něm utváří disharmonii mezi tím, jak by to být mělo, a tím jak to je, mezi Benbowovým ideálním světem a světem špinavým, nedokonalým, kde Pravda je odsouzena být potlačována pro společenský status, soukromé bohatství a lidskou sobeckost.

18.01.2020 4 z 5

Tajemný plamen královny Loany Tajemný plamen královny Loany Umberto Eco

Propracovaný román o knihách a čtení, identitě a paměti, dětství a dospívání, válce a fašismu, lásce a odříkání a o mnoho dalších věcech. Eco moc románů za svůj život nestihl, ale o to víc jsou kvalitní ty, které zde zanechal. Pokud jste aspoň trochu bibliofily nebo bibliomany bude se Vám i tato kniha zaručeně líbit, a i když si díky své bohaté intertextualitě vyžaduje značné znalosti různých jiných textů, umí autor udržet napětí a zájem, budovat atmosféru a nutit k dalšímu čtení, a to i tehdy, kdy nejste intelektem na stejné úrovni, protože ty nejlepší romány umí oslovit a pohladit nejen tu intelektuální stránku našich já, ale především i tu citovou. Zde stačí pouhá vášeň ke čtení.

10.01.2020 5 z 5

Cromwell Stone Cromwell Stone Andreas Martens

Nějak mi prostě nesedí tyhle lovecraftovské variace. Zobrazit nezobrazitelné, protože metafyzické, je vlastně paradoxem a využití surrealistických motivů mi poté zbytečně motá hlavu a to pro celkem banální příběh. Toto k příběhu a mému názoru na pokusy vykreslit či popsat něco, co je nad člověkem, vždy to musí přece končit v paradoxu, že pokud je to zobrazitelné, pak je to také fyzické či nějakým způsobem smyslově či rozumově vnímatelné, ale pak to není nadlidské. Výtvarná stránka napodobující dřevo či ocelorytiny uchvacující, ale právě z výše zmíněného často velmi složité hraním si s perspektivou, dělením scény či prostým pokusem o šokující výjev. Asi nic pro mě, ale kdo má rád například Lairda Barrona doporučuji.

27.12.2019 3 z 5

Qejci: Existenciální sperma komiks Qejci: Existenciální sperma komiks Jiří Charvát

Komiksová jednohubka. Četla (prohlížela) se dobře. Doporučuji i díky dosti nekorektnímu humoru, který mě osobně sedne, a potěší i některé popkulturní narážky.

26.12.2019 4 z 5

Dějiny lásky Dějiny lásky Nicole Krauss

Nicole Krauss mě opět přesvědčila, že opomíjet ženské autorky je chybou. Často čtu spíše mužské autory, ale jak se ukazuje, dobrý autor či autorka dokáží napsat velmi dobře pocity a myšlení ať již muže či ženy. A vlastně myslím, že tak se vynikající spisovatel/ka pozná, že se dokáže dostat do míst a hlubin uvažování a představit si a popsat to i přesto, že tam nikdy být nemohl/a. Dějiny krásy jsou ódou na život, který se skládá z lásky stejně tak jako z utrpení a bolestí. Leo Gursky pro mě zůstává jednou z nejlepších literárních postav, snad se s ním ještě někdy někde na tom literárním políčku setkám.

24.12.2019 5 z 5

Studená kůže Studená kůže Albert Sánchez Piňol

Kniha má určitá poselství skrytá mezi řádky. Za mě je to především téma xenofobie a (ne)možnosti vzdorovat jí. Nejedná se o jednoduché krveprolití bez snahy o zkoumání jeho podstaty, naopak autor se asi snažil dostat ke kořenům válek, každopádně kniha pro mě nebyla až tolik zajímavá po té umělecké stránce. Prvních dvacet stran úžasných, pak text obsahuje až příliš znovu se opakujících scén a možná až zbytečná snaha říci vše na tak krátký literární útvar, což je výsada mistrů prózy a tím dle mě Piňol není, snižuje výsledný pocit a tedy mé hodnocení .

15.12.2019 3 z 5

Večeře Večeře Herman Koch

Průměr. Byl jsem nalákán zajímavou premisou, každopádně ještě důležitější než látka je autorův styl, který mě často dosti štval (například: nechce zmínit název školy, kde pracoval, ale s jinými daleko osobnějšími věcmi se vypravěč svěřuje, přijde mi to postrádající logiku). Navíc je to kniha, kde jsem si již na začátku uvědomil, že je založena na twistech, neočekávaných zvratech, takže jen kvůli tomu jsem to dočetl, abych se přesvědčil, že to samé jsem viděl již několikrát ve filmech, a tak se překvapení a nějaký šokující závěr nedostavil. Postavy mi připadají také nekonzistentní a konec uspěchaný a postrádající nějaké rozumné uzavření. Umím si představit, že filmové zpracování by mě zaujalo. V té 90 minutové stopáži se přece jenom člověk nemůže moc zamýšlet a pozastavovat nad konkrétními problémy ve výstavbě příběhu, ale v literatuře se to příliš zakrýt nedá. Jestli si chcete přečíst něco o odkrývání tajemství a rodinném dramatu radši doporučuji Srdce tak bílé od Javiera Maríase. Večeře je nenáročné čtení, které celkem odsýpá díky očekávání dalšího "zvratu" v ději, ale pro mě osobně to tedy nefungovalo. Kniha sice měla úspěch, ale již jen text na obálce Světový románový bestseller / Prodáno přes milión výtisků mě měl upozornit, většina těch opravdu dobrých knih tohle přece snad nepotřebuje proklamovat ne?

07.12.2019 2 z 5