V srdci země

Hrdinka kruté a vášnivé novely, dcera majitele zapadlé farmy v Jižní Africe, pozoruje a komentuje život, z něhož jako by ji osud nadobro vyloučil. Její necitelný otec ji přehlíží, služebnictvo se jí bojí, ale současně jí pohrdá. Tato hořce moudrá, vzdělaná, inteligentní žena však svou zdánlivou pokorou a poddajností zastírá svoje zoufalé odhodlání nestát se jednou ze „ztracených pro historii“. Když si její otec najde africkou milenku, vrhne se zběsile do přípravy pomsty – jako by šlo o prazvláštní chemickou reakci mezi kolonizátorem a kolonizovaným – a mezi evropskými tužbami a rozlehlostí a osamělostí Afriky. Horečnatá, faulknerovsky hutná próza je silné, přesvědčivé dílo. J. M. Coetzee se v ní hluboce vcítil do své ústřední postavy a s jistotou přetvořil rodinný příběh v zrcadlo koloniální zkušenosti....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/13982/v-srdci-zeme-nMW-13982.jpg 3.325
Literatura světová, Novely

Vydáno: , Metafora

In the Heart of the Country, 1977

Kniha V srdci země

pydla
27.08.2020

Kniha V srdci země, je hluboké ponoření do mysli hlavní hrdinky. Syrové, přímé myšlenky na život o samotě, přehlížené, nepochopené, dle jejich slov, snad ošklivé ženy, která touží po lásce snad stejně jako po životě, zabředlá však do těžkostí , naivity a zloby. Život ji nabízí jen pokřivenou " lásku " svého otce, pachuť násilného sexu a nenávist. Myšlenky, které však prožívá snad každý z nás. Kniha je těžká na čtení a pochopení, ale čte se hezky. Je řazena do kratičkých kapitol na 156 stranách.

"Když se nám ve snu zdá, že sníme, nastává čas probuzení."

" Nevinná oběť pozná zlo, pouze v podobě utrpení. To, co zločinec nevnímá, je jeho zločin. To, co nevnímá nevinná oběť, je její nevinnost."

"Otrok ztrácí v řetězech všechno, dokonce i touhu z nich uniknout."

Knišíl
06.02.2020

Těžkotonážní literatura, přesto jsem knihu přečetl v rozmezí 24 hodin. Další půlden jsem pak četl různé odborné rozbory, abych pochopil to, co jsem zrovna dočetl. Jak je patrno z mého prvního souvětí, je Coetzeeho styl čtivý, krásně plyne na jazyku s příchutí toho nejlepšího, co v postmoderní literatuře lze vychutnat. Jedná se vlastně o takový malý a velmi sytý dortík, jehož pozření si vychutnáte, aniž byste museli znát recept. Avšak pokud někomu chcete o svém zážitku s dortíkem vyprávět, musíte se podívat na to, z čeho dortík je. Pokud znáte ingredience dortíku, můžeme o něm nejen hlouběji uvažovat, ale snad si při příštím ochutnávání všimnete i jemných nuancí, předtím skrytých či nepovšimnutých. V srdci země není knihou na jedno přečtení. Jedná se komplexní směs myšlenek o feminismu, kolonialismu, patriarchátu atp. Postmodernistická literatura může u lecjakého čtenáře vytvářet frustraci, a ani mě se nečte často lehce, její interpretační mnohoznačnost a často složitě konstruované myšlenky sice ztěžují zábavnou složku literatury, ale myslím, že stojí za to se tím pročíst a trochu to pochopit, minimálně čtenář získá novou čtenářskou zkušenost.

Jája92
10.02.2018

Krátká kniha, ale velice dobře zvládnutá. Čte se dobře.

cessy
26.06.2014

Asi najsnovejší Coetzeeho počin, trochu nepodobný zvyšným textom. Signifikantnou črtou je aj v tomto prípade minimalizmus a osobitý typ vnútorného monológu, realita a predstavy sa v ňom však miešajú takým spôsobom, že čitateľ nevie čo sa naozaj odohráva a čo je len blúznením. Prečítané často krát nadobúda pravý zmysel až dodatočne, je potrebné listovať nazad a overovať si jednotlivé skutočnosti, text nedovolí ani na malú chvíľu poľaviť v pozornosti. Nejde o magicko-realistické rozprávanie, ale jeho snovosť magický realizmus evokuje, až takmer očakávate, kedy text skĺzne do tejto roviny. Bez debaty Coetzeeho najnáročnejšie dielo, naplno oceňujem až po druhom čítaní, s odstupom niekoľkých rokov.

Skjaninka
08.06.2013

Sugestívne a nie zrovna jednoduché čítanie. Nezvyčajná kniha s neobyčajným štýlom, ktorý neprelúska každý a ja som to nevzdala vzhľadom k tomu, že Coetzee píše zaujímavo (aj keď som to asi úplne presne nepochopila) a na veľmi vysokej literárnej úrovni.

yueh24
07.04.2013

Asi to není špatná kniha, má zajímavou, hutnou atmosféru, i umělecky je určitě hodnotná. Mně se bohužel, zejména s ohledem na téměř nulový děj, nečetla úplně příjemně. Jiné knihy od Coetzeeho se mi četly lépe a jednodušeji.

fanciulla
18.05.2012

Po prečítaní asi tretiny som knihu odložila, pretože odlíšiť skutočnosť a predstavy hlavnej hrdinky je nemožné a to nie je nič pre mňa, nebaví ma to, rozčuľuje ma to. Po tomto autorovi už nesiahnem.