Studená kůže

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Dobrodružný román z "konce světa" - ostrůvku ztraceného v antarktických vodách, kam odjíždí v 19. století hlavní hrdina, Ir rozčarovaný nezdarem v bojích o nezávislost, provádět meteorologická měření. Když ho kapitán lodi vysadí na ostrově se zásobou jídla, puškou a slibem, že pro něj zase za rok přijede, vypravěč a zároveň hrdina netuší, jaké hrůzy ho čekají. Jediný obyvatel, zjevně šílený strážce majáku Batís Caffó, je víc než nerudný; meteorologovu chatrč v noci přepadnou záhadné bytosti vylézající za tmy z moře, půl lidé, půl ryby, se studenou kůží a děsivou silou. Hrdina stráví rok života v děsu z opakovaných nočních přepadů, v beznadějných bitvách s obludami, v rozhovorech s násilnickým kolegou, ale i v okouzlení krásou podivných bytostí....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/23244/big_studena-kuze-lly-23244.jpg 4.244
Žánr:
Literatura světová, Horory, Romány

Vydáno: , Mladá fronta
Originální název:

La Pell Freda, 2002


více info...
Nahrávám...

Komentáře (9)

Kniha Studená kůže

Arev122
17. března

Dobrodružně laděná kniha o životě hlavního hrdiny se šíleným strážcem majáku na zapomenutém ostrově kdesi v arktických vodách. Oba je ohrožují podivné záhadné bytosti, ale jejich mláďata jej uchvátily. Čtivé, napínavé...

Knišíl
15.12.2019

Kniha má určitá poselství skrytá mezi řádky. Za mě je to především téma xenofobie a (ne)možnosti vzdorovat jí. Nejedná se o jednoduché krveprolití bez snahy o zkoumání jeho podstaty, naopak autor se asi snažil dostat ke kořenům válek, každopádně kniha pro mě nebyla až tolik zajímavá po té umělecké stránce. Prvních dvacet stran úžasných, pak text obsahuje až příliš znovu se opakujících scén a možná až zbytečná snaha říci vše na tak krátký literární útvar, což je výsada mistrů prózy a tím dle mě Piňol není, snižuje výsledný pocit a tedy mé hodnocení .


Metla
15.08.2019

Když je mi vedro, ráda sáhnu po knize, která zmrazí už svým názvem, ideálně také obsahem. Obvykle se zbaběle vyhýbám próze zavánějící náročností a nezáživností; za tip na "Studenou kůži" vděčím trolovi, co prudil v diskuzi pod knihou Stephena Kinga. Díky, Julietto... a už to nehul.

Doba – 20. léta minulého století, místo – ostrůvek poblíž Antarktidy, zápletka – drama dvou lidí v dobrovolném vyhnanství. Děj je popisován z pohledu bezejmenného mladého muže, někdejšího irského povstalce. Znechucen poměry ve své vlasti, přijímá práci atmosférického úředníka a na rok opouští civilizaci. Ani v izolovaném koutku země však nebude docela sám...
Piňol nezdržuje čtenáře zdlouhavým úvodem, popíše prostředí, nechá přijít noc a už pouští hrůzu, která mi při prvním setkání skutečně přivodila husí kůži. Vyrovnávání se s tímto dosud nepoznaným děsem, ale také s obyvatelem majáku i vlastním nitrem, to je náplň zbývajících stran. Díky přiměřenému rozsahu se ke slovu nedostane nuda: situace se stále vyvíjí a mění se také duševní stav hrdinů. Nečekejte kladné postavy, budete mít co dělat s osobnostmi značně nevypočitatelnými.
Zajímalo by mě, proč Piňol zvolil pro Rakušana absurdní jméno Batis Caffó. Šlo o pouhou hříčku, odkazující k soužití páru podivínů na omezeném prostoru? Nebo bych k pochopení musela proniknout do větší hloubky (zřejmě batyskafem)? Strýček Gůgl v tomto směru nebyl nápomocen, jelikož španělštinou téměř nevládnu a v anglickém překladu se nerudný strážce majáku jmenuje Gruner… takže to jméno asi extra důležité není.
Tohle mrazivé dobrodružství chápu jako jednu velkou alegorii, s jejíž pomocí se španělský autor pokouší popsat nelehkou historii i současnost své země, potažmo povahu lidstva vůbec. Do extáze mě "Studená kůže" neuvrhla, mohu však spokojeně zvednout všechny čtyři palce.

jfialova
18.03.2019

Za mě super, jedna z knih, na které nemůžu zapomenut. Úžasně vykreslená atmosféra mikrosvěta na ostrově, kde každý den je přípravou na noc a každá noc bojem o život.

Finn69
21.02.2018

Padlo mi do oka srovnání s Lovecraftem, k tomu pozitivní ohlasy tady i jinde, vypadalo to slibně...
No, žádný zázrak to zase nebyl, i když číst se to dalo.
Co do atmosféry to ovšem s Mistrem Lovecraftem srovnání rozhodně nesnese a zápletka také nebyla nijak objevná. Děj také nic moc, konečně jsme na pustém ostrově, v noci útočí žabáci a ve dne se chystáme na noc... a tak pořád dokola.
Docela podařený je závěr, návrat lodi, která se pro hlavního hrdinu na opuštěný ostrov vrací, aby ho vystřídala. Celé to najednou získá trochu jinou perspektivu bezútěšného, stále se opakujícího cyklu - to si nakonec zasloužilo třetí hvězdičku navíc.

magnolia
23.02.2015

Další výlet do žánru, který obvykle nečtu, mi potvrdil, že některé knihy opravdu nesmím číst před spaním (noční můry přišly, aby taky ne). A co ke knize - nesmírně čtivé, napínavé, hrdina i další postava a potom ty bytosti, uhhh. Další "zimní" kniha s dějem, který se nedá uhádnout. Podmořská scéna s "delfínky" mne dojala, další překvapily, zaujaly, děsily i rozhodily - a konec, ten jsem si přála jiný, přesto doporučuji.

Pett
06.02.2015

Ta atmosféra je dokonalá...padne na vás ta stísněnost ostrova... to zoufalství z každého soumraku, protože ONI si pro vás zase přijdou a vy se budete bát oko zamhouřit než z toho dočista nezešílíte... a ta psychologická linka je už jen pomyslnou třešničkou na dortu... ať už mezi dvěma "trosečníky" vyvrhnutými společností, kteří bojují o svůj holý život či na samotné nepřátelské frontě... super jednohubka na takové to mrazivé noční čtení...

Missynka
28.12.2013

Když jsem tuhle knihu spatřila v Levných knihách za nějakých ušmudlaných 29 korun a s natrženým obalem, vůbec jsem netušila, jaký skvost se za ním skrývá. Hltala jsem každé slovo, bála jsem se, celou dobu byla napjatá a vůbec jsem si nedokázala představit, co se bude dít. Bylo to boží. Španělé umí... nejen filmy.

1