Knihochod Knihochod komentáře u knih

Marnivá sezóna Marnivá sezóna Karin Krausová

Hilda, na prahu päťdesiatky, nechce s pribúdajúcim vekom čakať na dôchodok, striehnuť na výpredaje v obchodoch či kočíkovať vnúčatá. Jej ambície sú omnoho vyššie - chce si užiť života. A tak si nájde mladého milenca a na odporúčanie priateliek podstúpi zopár skrášľovacích procedúr. Vydrží jej ale ten pocit spokojnosti samej so sebou? Alebo sa so sklonenou hlavou vráti k tomu, čo pôvodne robiť nechcela?

Opäť ďalšia knižka do série, kde hlavného hrdinu posadne veľmi silná kríza stredného veku. Tentokrát ale môžeme sledovať, aký vplyv má toto obdobie na osobu ženského pohlavia, ktorú by som však najradšej poriadne preplieskala a následne jej slušne vysvetlila, že botox úplne nezmení fakt, že už nie je najmladšia.

Ale začneme pekne od začiatku. Odhliadnuc od príjemného faktu, ktorým je, že sa knižka číta naozaj veľmi rýchlo (ostatne ako väčšina z tohto vydavateľstva), je to jedno veľké zlo. Aspoň teda môj mozog to úplne odmietal spracovať a sem-tam sa i zamyslel, kde sa stala chyba.

Každá jedna osoba v tejto knižke totiž mala akúsi zvláštnu potrebu hľadať si zajačikov, poprípade starších a skúsenejších partnerov, a zdá sa mi, že tam proste všetci zákonite museli mať milencov, avšak ak sa na to pozriem z toho logického a najmä REÁLNEHO pohľadu, keby sa presne takto, ako to bezostyšne popisuje autorka, naozaj ľudia správali, tak by na Slovensku končilo rozvodom každé prvé manželstvo.

A viete, čo ma asi dorazilo najviac, no pritom mi spôsobilo istú dávku uspokojenia, kedy sa aj moje vnútro škodoradostne zasmialo? Keď manžel hlavnej hrdinky navrhol, že si k sebe nasťahujú jeho matku s Alzheimerom, čo nakoniec aj spravili a potom, keď sa rozviedli, on odišiel za svojou novou priateľkou a svoju matku nechal na krku hlavnej hrdinke. Ľudia, karma funguje!

Pri týchto knihách už naozaj strácam svoje, inak celkom slušné, vyjadrovacie schopnosti, ktorými by som v normálnom prípade dokázala pochopiteľne vyjadriť všetky svoje pocity. Avšak v tomto prípade môj mozog kričí na moje prsty, aby napísali jedno jediné varovanie pre Vás: NEČÍTAJTE TO!

07.01.2023 odpad!

Velký Gatsby Velký Gatsby Francis Scott Fitzgerald

Svetoznámy tragický milostný príbeh na pozadí newyorskej vyššej spoločnosti v "jazzovom veku".

V prípade tohto literárneho počinu som zistila, že budem radšej dávať prednosť jeho filmovému spracovaniu.

Túto knihu som čítala kedysi dávno. Pamätám si, že som ju mala požičanú z knižnice. Bola stará, stránky zožltnuté a voňala tou typickou vôňou starých kníh. A z nejakého dôvodu sa mi páčila. Alebo som si to aspoň myslela.

Hlavná vec, ktorá mi na celom príbehu prekážala, boli siahodlhé opisy niečoho, čo v konečnom dôsledku nemalo pre popisované udalosti žiadny dôležitý význam. A nie, naozaj si nemyslím, že celá stránka s menami ľudí, ktorí prišli na večierok ku Gatsbymu, je nejako priveľmi dôležitá. Najmä v tom prípade, že sú tam tí ľudia spomenutí iba v rámci tej jednej stránky a viac už nie.

Na to, že už podľa názvu je aj nezainteresovanej osobe jasné, že jednou z hlavných postáv by mal byť niekto menom Gatsby, jeho prítomnosť sa mi zdala veľmi ojedinelá, skôr výnimočná, a čitateľ ani nemá veľa možností dozvedieť sa o ňom a o jeho temnej minulosti čosi viac. Ale o Nickovi, čož je rozprávač tohto príbehu, sa toho dozvedáme toľko, že som naozaj nerozumela prečo a načo.

To, čo sa mi na celom diele páčilo, je fakt, že je kratučké, takže v priebehu pár hodín nemáte čo robiť a taktiež som počas tých neskutočne zdĺhavých opisov objavila aj zopár veľmi hlbokých a múdrych myšlienok, ktoré ma chytili za srdiečko.

Inak nemám pocit, že by to bol tak skvelý príbeh, ako som si kedysi dávno myslela, pretože to naozaj podstatné a zaujímavé sa udialo vyslovene na pár stránkach, a ten zvyšok boli pre mňa nezaujímavé opisy úplne o ničom.

Takže nie, knižku nemôžem hodnotiť kladne a tým pádom ju ani odporučiť, pretože som sa naozaj nudila. Film je zaujímavejší.

07.01.2023 1 z 5

Doctor Who: 11 doktorů, 11 příběhů Doctor Who: 11 doktorů, 11 příběhů * antologie

Tento seriál je jedným z mojich najobľúbenejších vôbec a keď som zistila, že existujú aj rôzne knižky, musela som minimálne jednu z nich mať doma a neľutujem to!

Už od začiatku je jasné, že je to zbierka poviedok, v tomto prípade jedenástich, kedy každá poviedka predstavuje jedného doktora (prekvapivo) a mňa to naozaj neuveriteľne bavilo. A to aj napriek tomu, že som pôvodné série z rokov šesťdesiatych nevidela. Avšak vďaka vernému pomocníkovi zvanému "Internet" som si aspoň dokázala predstaviť, ako ktorý doktor vyzerá.

Je jasné, že nie všetky poviedky boli úplne bezchybné. Niektoré sa mi jednoducho páčili menej, niektoré viac, ale ja som z tejto knižky tak nadšená, že som si dokázala užiť každú jednu z nich a neľutujem ani jednej jedinej minúty môjho času, ktorý som venovala prečítaniu týchto príbehov.

Veľmi sa mi páčili dejové linky, ktoré boli napísané tak, ako by sa dané udalosti odohrali v hranom prevedení - Doktor si so svojou spoločníčkou/spoločníkom žije svoj život, zrazu sa udeje niečo spojené s mimozemskými civilizáciami, Doktor všetko zachráni - a ja to prosto a jednoducho zbožňujem! Dokonca tak veľmi, že mi je teraz, krátko po dočítaní, kedy píšem túto recenziu, trošku smutno, že podľa tejto knižky nie sú natočené konkrétne epizódy, pretože by to určite bola bomba!

Viac sa rozpisovať nebudem a o každej poviedke extra už vôbec nie, pretože by to vydalo na kratší román o niekoľkých kapitolách. Avšak napíšem aspoň toto - Prečítajte si to! Pokiaľ ste fanúšik alebo niekto, koho to len zo zvedavosti zaujíma, prečítajte si to. Myslím, že nebudete ľutovať.

Veľké baby neplačú Veľké baby neplačú Ivana Ivančáková

Stať sa svetoznámou modelkou je snom takmer každej dievčiny a ani tie slovenské nie sú výnimkou. Aj hlavnej hrdinke Ivane sa pomaly ale isto darí preraziť do tejto brandže, avšak iba do momentu, kedy na letisku v Paríži objavia v jej kufri tri kilá kokaínu, ktoré z fotenia v Buenos Aires mala predať známemu v Londýne pod zámienkou toho, že ide o darček k Vianociam. To však ešte netušila, že strávi desať mesiacov vo francúzskom väzení s nálepkou pašeráčky drog.

Na to, že je to knižka podľa skutočných udalostí som prišla aj niekedy ku koncu knihy, keď som si dala dokopy meno hlavnej hrdinky s menom autorky a v závislosti na tom si prečítala dve kratučké recenzie, ktoré zdobia zadnú stranu.

Nemôžem však povedať, že by to bola najhoršia Evitovka, akú som kedy čítala - to určite nie. Tento titul si určite vyslúži iná knižka od tohto vydavateľstva. Ale to už odbočujem.

Prečítanie tohto príbehu je záležitosťou niekoľkých hodín, pretože sa číta naozaj rýchlo a to aj kvôli tomu, že nejaké siahodlhé hlboké opisy by ste tu len márne hľadali, čo je na jednej strane celkom fajn, keďže sa nemusíte zaoberať zbytočnosťami. Avšak na druhej strane, práve kvôli tomu, že je to príbeh podľa skutočnej udalosti, čakala by som tých detailnejších opisov viac, aby sa čitateľ dokázal aspoň trošku vžiť do pocitov hlavnej hrdinky. Netvrdím, že to bez opisov nejde, ale s nimi by to istotne bolo ľahšie.

To, že tieto knižky čítajú poväčšine staršie ženy nie je žiadnym tajomstvom a preto ma trošku zarážali listy písané v angličtine, ktoré ale pre zjednodušenie čítania neboli preložené do slovenčiny a nebolo za nimi napísané, že to bolo napísané v angličtine, takže verím, že niekto, ako napríklad moja stará mama, by s tým mali veľký problém. A trošku nechápem, prečo je to tak, keď všetky konverzácie boli preložené normálne. Dúfam, že rozumiete, ako to myslím. Ak nie, napíšte mi, vysvetlím.

Neviem, nedá sa povedať, že by som tú knihu nenávidela, avšak to ani nie je kniha, ktorú by som milovala a chcela ju každému odporúčať, a teda ju hodnotím ako trošku slabší priemer. Príbeh aj postavy uveriteľné a aj ma to trošku zasiahlo, no to spracovanie zase raz a opäť značne slabšie.

Iná žena Iná žena Monika Macháčková

Každá z nás sníva o dokonalej láske na celý život a Lucia nie je výnimkou. Avšak po tom, čo spozná Petra a začne s ním prežívať svoju rozprávkovú fantáziu, nechce si pripustiť, že by sa niečo mohlo pokaziť či byť zlé. To ale netuší, že Peter nie je v skutočnosti tým, kým sa tvári byť.

Opäť raz knižka, ktorá by témou bola úplne skvelá, pretože som žiadnu takú ešte vo svojom živote nečítala, avšak to spracovanie je jedno veľké nie.

V prvom rade chcem vytknúť neskutočnú rýchlosť, akou sa celý dej príbehu odohráva. Jasné, chápem, má to byť stručné ohliadnutie sa za predchádzajúcim životom a udalosťami, ktoré hlavnú hrdinku Luciu doviedli tam, kde sa práve nachádza. Avšak aj tú hlavnú podstatu toho všetkého autorka len tak prefičala, aby sa asi vošla do normy maximálne 270 strán. Inak si to totiž nedokážem vysvetliť.

Z tých všetkých udalostí na mňa, vďaka veľmi ale že veľmi stručnému popisu, nepôsobili žiadne emócie. Síce bolo v nejakej kapitole napísané, že je Lucia smutná a plače, no ja som sa nedokázala do jej situácie absolútne vžiť a nad jej smútkom len pokrčila ramenami a pretočila stránku. Napriek tomu, že je téma transsexuálov (spojler) v dnešnej dobe aktuálna, spracovanie v tejto knihe so mnou neurobilo absolútne nič. Dokonca som ani neplakala od dojatia, že sa Peter, neskôr Nikitta, rozhodla ísť za svojím snom stať sa ženou a milovať ženy. A to ja sa pokladám za naozaj citlivého človeka, avšak tieto opisy emócií ma zanechali úplne chladnou a prosto som ich autorke vôbec neverila.

Ďalšou vecou, pri ktorej mi praskali oči a začala mi z nich vytekať krv, bola zvláštna záhoráckoneviemaká mluva, ktorú pri rozhovoroch používala babička a krstná mama Petra. To sa nedalo čítať a ani som si nedokázala predstaviť, že ako by to v skutočnosti malo znieť. A fakt, že Peter chodil domov s viditeľne nalakovanými nechtami a Lucia si myslela, že má milenku, tak to ma takmer zabilo.

Nie. Z mojej strany táto knižka naozaj nie. Autorka síce viditeľne písať vie, niektoré opisy boli zaujímavé a čítalo sa to dobre, avšak celkové spracovanie takejto témy mi prišlo vyslovene odfláknuté a brala by som trošku detailnejší a hlbší príbeh.

Pod povrchom Pod povrchom Tatiana Brezinská Čuperková

Príbeh o uponáhľaných ľuďoch dnešnej doby a o tom, ako ich bežný život dokážu náhle spomaliť nečakané ataky úzkosti a paniky.

Priznávam, že na to, s akým skeptizmom som do tejto knižky šla, zostala som milo prekvapená.

Zo začiatku mi celkový príbeh neprišiel ničím zvláštnym. Všedné starosti a radosti matky troch detí na materskej - nič nevšedné, nič zaujímavé. Dokonca som zopárkrát v niektorých momentoch aj pretočila očami nad tým, aké to je celé prapodivné. A celý tento môj dojem umocňovali aj niektoré použité slová na ktoré som vcelku alergická, respektíve, v knihe, ktorú napísala dospelá žena úplne nečakáte slová ako "sexík" a "šuška". Prosím, už nikdy viac!

Potom ale prišiel zvrat a konečne sa objavila tá hlavná téma, ktorej sa teda knižka má venovať, a to sú psychické poruchy. Konkrétne panické ataky, ktoré autorka vykreslila naozaj realisticky a ja som ani na jeden jediný okamih nezaváhala, že o tom mnohé vie, či si tým dokonca sama prešla. A aj keď na to táto knižka absolútne nevyzerá, nesie v sebe jedno veľmi hlboké posolstvo a ktorým plne súhlasím - nehanbite sa rozprávať o svojich problémoch a nebojte sa načúvať problémom iných!

Nemôžem povedať, že je to najlepšie dielo tohto roka, avšak ho ani nemôžem poslať do večného zatratenia, či dokonca rituálne spáliť, pretože či chcem či nie, páčilo sa mi to a hodnotím ako taký bežný priemer. Nie je to niečo, čo Vás vyslovene posadí na zadok, ale menšie hodnotenie by z mojej strany nebolo adekvátne. Akurát by nezaškodila trošku lepšia korektúra, pretože na to, že je to kniha od slovenskej autorky, obsahuje veľmi veľké množstvo gramatických chýb.

Prachy pani Schwarzovej Prachy pani Schwarzovej Karin Krausová

Lina, čerstvá maturantka, by veľmi chcela študovať vysokú školu, čo si ale kvôli peniazom nemôže dovoliť, a byť bohatá. Pretože žije s matkou, ktorá nezarába veľa a so školopovinnou sestrou, je nútená trošku prispieť do rodinného rozpočtu a zamestnať sa v banke, kde je pravidelnou návštevníčkou práve pani Schwarzová - viditeľne majetná stará pani, ktorá sa jedného dňa rozhodne, že do banky vloží všetky svoje nemalé úspory a odíde za synom do Ameriky. Lina, hnaná túžbou po peniazoch vykoná jeden skutok, po ktorom priam rozprávkovo zbohatne a môže si dovoliť kúpiť všetko na svete. Všetko, okrem čistého svedomia.

Pokiaľ sa potrebujete zbaviť niekoľkých mozgových buniek, tak určite siahnite po tejto knihe.

V prvom rade by som sa chcela trošku povenovať hlavnej postave, čo je v tomto prípade Lina, celým menom Karolína, ktorá ma svojimi názormi na život všeobecne rozčuľovala a to, ako autorka odôvodňovala jej túžbu po bohatstve, mi vôbec neprišlo uveriteľné, skôr taký jemný prvok fantasy, pretože takto jednoducho reálny život nefunguje. A aj keď to v knihe priamo napísané nie je, je očividné, že je to hold len obyčajná zlatokopka (robiť si podľa databázy z banky rebríček desiatich najbohatších mužov plne rozhodnutá niektorého z nich klofnúť nie je správny životný postoj). Ostatné postavy boli také nemastné-neslané, avšak veľmi ma iritovalo skutočnosť, že sa dej odohráva niekde na Slovensku, no jedna z postáv sa bez akéhokoľvek problému volá Gilbert. Akože, čo?

Celkovo mi ten príbeh prišiel ako jedno extrémne naivné klišé, plné momentov, počas ktorých mi nezostalo viac, iba pretočiť oči a rozlúčiť sa s niekoľkými mojimi mozgovými bunkami, ktoré sa rozhodli, že ma radšej opustia, než aby museli opäť prežívať niečo podobné.

Chápem, má to byť oddychové čítanie pre ženy, ale oddychové čítanie sa, podľa mňa, dá napísať aj bez toho, aby bolo vyslovene stupídne.

Dvůr křídel a zmaru Dvůr křídel a zmaru Sarah J. Maas

Feyre sa pod pretvárkou vracia späť na Jarný dvor, aby sa pomstila Tamlinovi a zničila jeho dvor i jeho samého zvnútra a nečakane, a taktiež zistila informácie o vojskách kráľa Hybernu, ktorý plánuje napadnúť Prythian i svet ľudí a zmocniť sa ich. A tak Feyre musí svoju pretvárku hrať dobre, pretože jedna jej chyba môže zničiť celý svet.

Síce z tejto časti nie som nadšená tak veľmi, ako z časti druhej, ale aj tak som nadšená!

Popravde, neviem ako mám obšírnejšie napísať názor aj na tento diel, pretože je veľmi pravdepodobné, že sa budem opakovať a napíšem prakticky to isté, čo som napísala k predchádzajúcemu dielu.

Tento diel, rovnako ako ten predtým, je veľmi ale veľmi bohatý na rôzne zvraty, ktoré väčšinou jednoducho nečakáte a tak Vás vcelku zaskočia. A pokiaľ ste ako ja, budete musieť väčšinu z nich predýchať krátkou prechádzkou po byte a opakovaním si mantry: "Ukľudni sa, je to len kniha".

Postavy opäť a stále jednoducho zbožňujem! Sú vykreslené takým úžasným spôsobom, že som ich Maasovej zhltla aj s navyjákom a nemala o nich absolútne žiadne pochybnosti. A veľmi som si obľúbila, oproti prvým dvom knihám, aj Elain s Nestou, ktorým je konečne venovaný trošku väčší priestor a tak sa o nich možno dozvedieť aj čosi viac, čo teda oceňujem.

Nemôžem samozrejme nespomenúť všadeprítomnú brutalitu, ktorá nechýba ani v tejto časti a tak tí, čo zbožňujú popisy lietajúcich končatín a veľkého množstva preliatej krvi, si tiež prídu na svoje. Mne osobne miestami bolo až zle, keď som si poniektoré scény predstavila pomocou mojej bujnej fantázie.

Nemám čo viac povedať. Jednoducho si to prečítajte a pochopíte!

Návrat slov Návrat slov Goce Smilevski

Tragický milostný príbeh Abelarda a Heloise - učiteľa a žiačky, milencov, rodičov strateného syna, kastráta a abatyše je jedným z najznámejších a najdramatickejších príbehov všetkých čias. V tomto podaní plné dialógov a filozofických úvah o živote, slobode, láske, hriechu, ...

Asi jednoducho nedokážem oceniť genialitu autora, ale knižka ma absolútne nebavila. Ale aj napriek tomu má jedno veľké plus v tom, že je o ľuďoch, ktorí v minulosti reálne žili a ja v poslednej dobe celkom prichádzam na chuť knihám podľa skutočných udalostí.

Na začiatku mi prišla úžasná, čo sa štruktúry viet týka, pretože mali takú tú akurátnu hĺbku, ktorú pri knihe s takouto tématikou človek pravdepodobne očakáva. Avšak potom, čo som zistila, že sa v niektorých kapitolách opakuje to, čo už som čítala v kapitolách predtým, nejako ma to omrzelo a môj počiatočný úžas sa vytratil. A to vcelku veľmi rýchlo.

Samozrejme, vedela som do čoho idem. Teda, myslela som si, že viem do čoho idem. Popredu som si prečítala nejaké recenzie a teda počítala som s ĽAHKOU filozofiou a sem-tam niečím málo z teológie. Avšak skutočnosť bola, za mňa, niekde úplne inde. Najmä čo sa tej teológie týka, pretože tej tam bolo veru požehnane, čo mne, ako nie úplne zainteresovanému človeku prišlo miestami až dosť prehnané. Na druhú stranu ale chápem, že je dej zasadený do doby, kedy bola vo svete filozofia a náboženstvo veľmi rozšírené, lenže to zrejme nie je nič pre mňa.

Ale som zaskočená, že sa mi podarilo tak presne odhadnúť koniec. Naozaj, už niekde v polke knihy som vedela, ako sa to skončí. A to mne sa veru nestáva ani pri knižkách celých kompletne vymyslených.

Neviem, možno na túto knihu ešte nie som zrelá a možno, keď si ju prečítam niekedy o pár rokov, tak môj názor na ňu bude úplne iný a budem ju milovať. Ale dnes, žiaľ, za mňa nie.

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Tragický milostný príbeh dvoch ľudí z prostredia Paríža počas vojny. Zamilujú sa do seba v momente dotyku ich rúk v parížskom metre a aj napriek tomu, že nebyť vojny, pravdepodobne by sa ich cesty nikdy neprepojili, medzi nimi vnikne silný milostný cit. A práve láska im pomáha zabudnúť na kruté udalosti prinášajúce smrť.

Musím povedať, že som rada, že táto knižka nie je hrubšia a dá sa bez väčších problémov prečítať za zopár hodín.

Keďže dej sa venuje krásnej životnej téme ale na pozadí veľmi nepekného prostredia, nemožno povedať, že ma to nejako extrémne bavilo. Skôr som pri čítaní mala nie zrovna príjemné pocity a behal mi mráz po chrbáte, len čo som si opísané udalosti predstavila.

Je to kniha opäť skôr na zamyslenie a popisuje vnútorné pocity a myšlienky postáv, čo ja osobne mám v knihách rada, pretože vďaka tomu presne viem, čo si daná osoba myslí, ako sa cíti.

Veľký problém mi ale robil štýl, akým je kniha písaná. Čeština ako taká už mi dávno nevadí a príde mi prirodzené ju čítať. Avšak táto čeština, veľmi bohatá na kvetnaté staré slová, ktoré už pravdepodobne nikto nepoužíva, ma v čítaní celkom spomaľovali a častokrát som sa musela na niektoré pasáže vrátiť, aby som vôbec pochopila, čo tou danou pasážou chcel autor vlastne povedať. No a o siahodlhých opisoch pravdepodobne ani nemusím začínať.

Neviem, nezaradila by som túto klasiku medzi moje obľúbené, ale ani sa nechystám ju poslať do večného zatratenia. Je to jedna z tých, ktorú som si rada prečítala, ale v blízkej dobe sa ku nej pravdepodobne vracať nebudem.

Pláž v Chorvatsku Pláž v Chorvatsku Julie Caplin

Maddie je milá tridsiatnička s bohémskou stránkou osobnosti - vyštudovala dejiny umenia a túži tiež preraziť v umeleckom svete, čo sa jej doposiaľ veľmi nedarí a pretože potrebuje peniaze, vezme prácu ako hosteska na luxusnej jachte v Chorvátsku, ktorú si prenajala šestica priateľov pohybujúcich sa v bohatších vrstvách spoločnosti. A tu pre Maddie nastávajú značné trable - Tara jej strpčuje život, Simon sa ju snaží zviesť a jej vlastné srdce ju zrádza a vedie k Nickovi.

Keby som stále mala pätnásť rokov, kedy som naozaj hltala romány obrovskými dúškami bez ohľadu na to, aké veľké klišé boli, tak by vo mne teraz vládol povznášajúci pocit a táto knižka by sa zaradila medzi moje úplné favoritky.

Avšak aj napriek tomu, že už mám toto obdobie presýtené IBA románmi za sebou, príbeh sa mi veľmi páčil. Aj napriek tomu, že už hneď na začiatku viete, ako to dopadne, viete predvídať 99% dejových zvratov a občas máte pocit, že už ste niečo podobné niekde čítali. Je to jednoducho veľmi milý, ľahko a rýchlo sa čítajúci román plný leta. A na toto obdobie, kedy sa ja pozriem tak maximálne po krásach Česka a Slovenska, a vonku nie je zase tak úplne horúco, úplne ideálny!

Maddie ako hlavná hrdinka mi veľmi sadla povahovo, názorovo a podľa popisu asi aj troška výzorovo. Na druhej strane som mala chuť Taru úplne pretvoriť, pretože mi počas celého príbehu neskutočne liezla na city. A čo sa ostatných postáv týka, boli fajn. Nemám proti nim nič ale zase nie sú ničím neobyčajné a v každom inom romantickom príbehu minimálne jedna taká je.

No a nesmiem si odpustiť ani komentár k obálke knihy. Tá je jednoducho nádherná a keď ju vidím, hneď mám chuť ísť si kúpiť ďalšie knižky z tejto série, pretože si myslím, že pohromade musia vyzerať naozaj dokonalo.

Každopádne, po ďalších knihách od tejto autorky časom určite siahnem, pretože píše dobre a človek, čo má aspoň trošku rád takú trošku klišé romantiku sa určite nudiť nebude. Takže za mňa táto knižka áno. Najmä, pokiaľ si chcete troška oddýchnuť po nejakom ťažkom a zložitom príbehu.

Každé srdce je bránou Každé srdce je bránou Seanan McGuire

Z času na čas sa stane, že nejaké dieťa jednoducho zmizne - záhadným otvorom v zadnej časti skrine, pádom do zajačej nory či studne - a ocitne sa v inom svete z ktorého, pokiaľ nespĺňa určité podmienky, môže byť vykázané naspäť do sveta z ktorého predtým zmizlo. To isté sa stalo aj Nancy, ktorá vďaka tomuto "zmiznutiu" prešla zmenou, ktorú jej rodičia považovali za bláznovstvo a tak ju poslali do špeciálnej internátnej školy slečny Westovej, kde sa nachádza viacero takýchto detí. Detí, ktoré kedysi zmizli do určitého sveta, vrátili sa ale snažia sa opäť zmiznúť. Avšak príchod Nancy znamená pre všetky takéto deti určité nebezpečenstvo, ktoré na nich číha.

Už chápem, prečo všetci po prečítaní tejto knihy tvrdili, že je tak divná, až je skvelá.

Po prečítaní prvej kapitoly som z toho mala veľmi zvláštny pocit a necítila som sa úplne komfortne, pretože mi prišlo, že naozaj čítam o duševne chorých jedincoch a musela som skontrolovať, že sa naozaj jedná o fantasy. No aj po tomto uistení moje zvláštne pocity pretrvávali a aj som sa chvíľku bála, že tú knihu nebudem schopná dočítať. A to nie je ani nejako extrémne hrubá. Len som pociťovala pocity, ktoré mám problém vyjadriť slovami. Také zvláštne boli.

Zlom však nastal niekde okolo tretej-štvrtej kapitoly, kedy sa tam proste udial taký zvrat, že môj mozog to jednoducho nepobral a musela som sa ísť na chvíľku prejsť po byte, aby som vstrebala to, čo som vlastne prečítala a trošku to predýchala. A tie ďalšie kapitoly som vyslovene zhltla, ako som sa snažila zistiť, čo sa bude diať ďalej a ako to nakoniec celé skončí. Popravde, nechcelo sa mi od tej knihy ani vstávať, aby som si skočila napríklad pre vodu, pretože ma to úplne pohltilo.

Na Chesilské pláži Na Chesilské pláži Ian McEwan

Počiatok šesťdesiatych rokov minulého storočia, pobrežie Anglicka. Svadobná noc dvoch "mladých a vzdelaných" ľudí bez predsudkov, prepletená útržkami z počiatku ich vzťahu, ponúkajúca zamyslenie nad ľudským chovaním, citmi aj vzťahmi tak, ako boli v danej dobe brané.

Na to, že je to knižka tenučká a podľa väčšiny internetových zdrojov by malo jej čítanie zabrať 2 až 3 hodiny, mne to teda trvalo podstatne dlhšie.

Môžu za to práve siahodlhé opisy udalostí, kedy autor vykresľuje do podrobností naozaj všetko, každý miniatúrny detail, ktorý častokrát nebol pre plynutie deja nejako dôležitý. Keby sa niektoré odbočky úplne vymazali, bola by z toho výborne napísaná poviedka.

Aj napriek opisom sa mi ale veľmi páčilo, že sa nám autor práve prostredníctvom svadobnej noci dvoch mladých ľudí snaží ukázať, ako to mohlo dopadnúť, keď zaužívané zvyky a morálka spoločnosti ovplyvňovali ľudské šťastie, lásku. Hovorí o dobe, kedy svadobná noc nebola radostná a očakávaná udalosť, pretože jej predchádzal strach z nepoznaného, ktorý častokrát viedol ku sklamaniu a bolesti, pretože mladomanželia nevedeli, ako jeden pred druhým vyjadriť svoje myšlienky a pocity z nepoznaného. Ako sa jeden druhému zdôveriť s niečím, čo ich trápi.

Čo sa celkového dojmu z prečítaného týka, zo začiatku som zostala trošku skeptická. Mala som totiž obavu, že celá knižka bude len a len o sexe. To sa ale postupom strán autorovi podarilo vyvrátiť za pomoci vnútorných pocitov a myšlienok hlavných hrdinov. Rozdielneho pohľadu oboch na určité momenty a tiež pochopenie a stručné vysvetlenie daných udalostí vyjadrených hlavnými protagonistami o niekoľko desiatok rokov neskôr.

Nie je to kniha vyslovenie na pobavenie ale skôr na zamyslenie. A pokiaľ Vás táto téma láka alebo Vás knižka zaujala podľa toho, čo ste si prečítali, neváhajte po nej siahnuť.

Co jsme si nikdy neřekli Co jsme si nikdy neřekli Yasmin Rahman

Mehrín, Olivia a Cara - na pohľad úplne obyčajné šestnásťročné dievčatá, ktoré dokopy zvedie chuť po samovražde a tiež stránka, ktorá im po registrácii určí dátum a miesto ich smrti. Všetky tri sú odhodlané k tomuto skutku až do momentu, kým im spoločne strávený čas neukáže, že život nie je až taký príšerný ako sa im zdal a že človek skrátka potrebuje vo svojom živote niekoho, komu sa môže zveriť so všetkým a veriť, že ten niekto bude aj napriek tomu stáť pri ňom. Bude však také jednoduché porušiť to, k čomu sa zaviazali a ďalej žiť bez následkov? Alebo je samovražda naozaj tým jediným a správnym riešením?

Aj napriek tomu, že nie som cieľová skupina, ktorej je táto kniha určená, väčšinu času mi behal mráz po chrbáte, pretože viem a mrzí ma, že sa takéto veci vo svete reálne dejú a nie vždy sa nájde niekto, kto by človeku v podobnej alebo rovnakej situácii, v akej sa ocitli hlavné hrdinky, podal tú veľmi dôležitú pomocnú ruku.

Som rada, že táto knižka bola napísaná a že sa rozšírila do sveta, pretože podľa mňa je dôležité vedieť a hlavne HOVORIŤ o veciach, ktorým sa venuje. Najmä ak máte pocit, že celý svet je proti Vám, že nikam nezapadáte alebo, že ste spravili niečo, čo Vám aj po niekoľkých mesiacoch zožiera dušu. Hovorte o tom, zverte sa najlepšiemu kamarátovi, rodičom. Hovorte o tom.

Knižka ako celok je veľmi pekná, čo sa týka skladby kapitol - striedanie pohľadov troch hlavných hrdiniek, pričom kapitoly Olivie sú ešte grafickejšie vylepšené, čo je celkom vítaná zmena.

Ako som už napísala na začiatku, nie som cieľová skupina, takže častokrát skutky dievčat úplne nezodpovedali tomu, ako by som sa na ich mieste zachovala ja, ale to je jednoducho tým, že už som staršia a už sa mi nie tak ľahko darí vžiť do cítenia mladších ľudí. Ale aj tak ma tá knižka úplne dostala. Čítala sa veľmi rýchlo, čítala sa skvele a nebudem klamať, že som na konci uronila aj nejakú tú slzičku.

Nemám čo viac povedať. Slová by momentálne nedokázali presne vystihnúť moje pocity a preto môžem len odporučiť, aby ste si túto knihu prečítali. Či ste mladší, či ste starší, prečítajte si ju.

Co jsme si neřekli Co jsme si neřekli Rory Dunlop

Manželská kríza je problém s ktorým sa stretne nemalý počet párov. Jedným z týchto párov je aj Jack a Laura, ktorí sú jasným príkladom toho, že si určite veci treba nechať vysvetliť a nekonať zbytočne unáhlene, a tým sa aj vyvarovať problémom, ktoré neskôr s veľkou pravdepodobnosťou nastanú.

V prvom rade chcem podotknúť, že anotácia sľubuje, citujem: "Temně humorný příběh ...", no ja osobne som tam z toho temna a humoru nenašla absolútne nič.

Príbeh pojednáva o Jackovi, ktorý je teda zároveň rozprávačom celého príbehu a pisateľom denníka, do ktorého ako čitatelia máme možnosť nahliadnuť. Je to denník ale trošku iného rázu (označila by som to skôr akýmsi memoárom), pretože sú tam spomenuté udalosti od ich zoznámenia až teda po ich odlúčenie a opätovné zhľadanie. A tento denník je zároveň dopĺňaný komentármi toho, čo sa v tých daných udalostiach stalo z pohľadu jeho ženy, čo ja vnímam ako príjemné obzvlástnenie.

Popravde, očakávala som viac. Osobne mám veľmi rada knihy, ktoré sú písané formou denníku (predsa len, vyrastala som na Denníku princezny) a myslela som si, že to teda bude niečo tomu podobné, aspoň čo sa skladby kapitol týka. Žiaľ, nie je tomu tak. Síce každá kapitola predstavuje inú životnú udalosť, nie je absolútne označená dátumom alebo aspoň rokom, kedy sa udiala, takže sa môže veľmi ľahko stať, že sa jednoducho nenávratne stratíte (a mne sa to stalo!).

Čím bližšie som sa dostávala ku koncu knihy, tým viac som mala nutkanie ju premenovať, pretože niektoré časti boli také nepodstatné, že sa naozaj nečudujem, že si ich nepovedali a najviac ma zarazilo, že zrovna pri týchto udalostiach boli obaja najviac nahnevaní a ukrivdení. A prišlo mi, že nad vážnejšími udalosťami obaja akoby len mávli rukami a pohli sa ďalej.

Nemôžem túto knižku hodnotiť pozitívne a ani Vám ju nemôžem odporučiť, pretože ja sama som sa pri nej veľmi nudila a svedomie mi nedá vystaviť Vás tomu tiež.

Chci to taky! Chci to taky! Ellen Berg

Charlotte má všetko, čo by žena vo svojich takmer štyridsiatich rokoch mohla mať - dobré spoločenské postavenie, stabilnú prácu, moderný byt, ... Jediné, čo jej ku celkovému šťastiu chýba je chlap, ktorý by doplnil to jedno prázdne miesto v jej živote. A nie je si úplne istá, že inštalatér menom Uwe spĺňa jej kritériá na tento post i keď ju robí lepšou a šťastnejšou.

Poznáte tie príbehy, kde sa hlavnej hrdinke stane niečo zlé, objaví sa zápletka a Vy presne viete, že sa to všetko aj tak obráti v prospech hlavnej postavy a už-už to všetko vypadá na šťastný koniec, no potom zistíte, že do konca knihy Vám zostáva ešte asi 70 strán, takže viete, že sa ešte zaručene niečo udeje? Tak toto je presne taký druh príbehu.

Od začiatku sa to čítalo dobre, nestalo sa, že by som sa na niektorej kapitole zasekla a nemohla ďalej skrz premýšľanie, čo sa to tam vlastne deje. Nie. Dej je písaný veľmi ľahko a hlavne nie sú udalosti zbytočne obkecávané. Naozaj je v kapitolách iba to, čo nutne potrebujete vedieť, resp. len tie dôležité udalosti zo života hlavnej hrdinky.

Tým, že je toto za mňa taký ten klasický ženský román po ktorom siahnete, keď už neviete čo a chcete si oddýchnuť, dej a udalosti sú veľmi ale veľmi ľahko predvídateľné. Buď skrz to, že v tej knihe niekto niečo povie, niečo urobí alebo si to jednoducho dokážete vyvodiť úplne sami obyčajným rýchlym zamyslením. Ja sama som trafila všetky také základné body, ktoré sa v knihe objavili.

Ako som už povedala, je to oddychové čítanie, ktoré ale nie je absolútne ničím výnimočné a pravdepodobne Váš život neobohatí o žiadne životné skúsenosti a ani sa Vás nedotkne dakde v hĺbke Vášho srdca.

Hodnotím ako "neurazí, nenadchne", pretože to tak naozaj je a pravdepodobne už sa k tejto knihe nevrátim. Aspoň teda v blízkej dobe určite nie.

A ešte som trošku sklamaná čo sa názvu týka, pretože keď si to vezmem kolom dokola tak to znie, ako veta, ktorú by ste tipovali skôr na nejaký jemne erotický román a ono nie. A povedzme si úprimne, aj tá obálka zaváňa niečim, čo sa obyčajne deje v porne.

07.01.2023 2 z 5

Má chudinka Jane Má chudinka Jane Cynthia Hand

(SPOILER) Čo by sa stalo, keby Jana Eyrová bola reálna postava so schopnosťou vidieť duchov? A čo, keby bola priateľkou samotnej Charlotte Brontëovej? A čo, keby pán Rochester bol vlastne iba muž posadnutý zlým duchom? A čo, keby ten svetoznámy román bol napísaný podľa skutočných, "trošku" upravených udalostí?

Na túto časť série som sa tešila asi viac ako na tú prvú, pretože ja veľmi zbožňujem pôvodný román (čo už som určite niekedy v minulosti na seba určite prezradila) a bola som veľmi zvedavá, akým smerom sa dej tejto knižky uberie. A poviem Vám, nie som sklamaná.

Tak ako aj v prvej knihe, aj tu sledujeme hlavnú dejovú linku z pohľadu troch postáv - Jany Eyrovej (klasická ako v pôvodnom románe, akurát máličko "vytunená" - dokáže vidieť duchov, rozprávať sa s nimi, rozkazovať im), Charlotte Brontëovej (čo je samotná autorka, ktorá počas celej knihy zbiera námety na pôvodný román a starostlivo si ich zapisuje) a Alexandra Blackwooda (agenta Spoločnosti pre lovenie problémových duchov, ktorý chce Janu zlákať do tejto spoločnosti, ale neočakávane sa zamiluje do slečny Brönteovej). Za mňa sa toto delenie kapitol do tejto série jednoducho hodí, pridáva jej na čtivosti a drží čitateľa v takom tom príjemnom očakávaní toho, čo sa bude diať ďalej.

Samozrejme, dej je takmer identický s pôvodným románom (prekvapivo), akurát teda začína až niekde v období, kedy Jana už nebola žiačkou ale učiteľkou v Lovoodskej škole a celé je to doplnené o postavu autorky a Alexandra.

Veľmi sa mi páči celkový spôsob spracovania tejto knihy. Je to vtipné, číta sa to veľmi dobre a možno, pokiaľ ste nečítali originálnu Janu Eyrovú, Vás to jednoducho prinúti prečítať si ju.

Za mňa je táto séria zatiaľ jedno veľké dobré a teším sa na ďalšie časti do ktorých určite zainvestujem a kúpim si ich v papierovej podobe.

A Vy, ak stále ešte váhate ale už ste videli recenziu na prvú knihu, znovu Vám tieto dve knihy môžem iba odporučiť. Viac nenapíšem, pretože by som Vám to mohla vyspojlerovať viac, ako by som chcela.

Má lady Jane Má lady Jane Cynthia Hand

(SPOILER) Jane Greyová žije svoj obyčajný život do momentu, kým sa nemusí vydať za lorda Gifforda, ktorý má takú menšiu vadu a kým sa nedozvie, že kráľ Eduard zomrel a ako svojho následníka určil práve ju. Musí teda zasadnúť na jeho miesto, avšak iba na celých deväť dní, kým si nezačne korunu nárokovať sestra údajne zosnulého kráľa, ktorá chce zároveň popraviť Jane. Tej sa ale podarí utiecť spolu s jej manželom, objavujú živého kráľa Eduarda a zahajujú boj o opätovné získanie kráľovskej koruny.

Na túto knižku som sa už od Vianoc veľmi tešila, avšak som rada, že som s ňou počkala až doteraz, pretože mi veľmi dvíhala náladu v tomto období "domáceho väzenia".

Dej je písaný veľmi nápadito, je plný neskutočných fantasy prvkov, ktoré ale mňa osobne bavili. Bolo to jednoducho niečo iné, niečo nové - hlavne teda tento mix historických udalostí a fantasy. Nemám totiž pocit, že by som niekedy v minulosti čítala niečo podobného rázu.

Neviem koľkokrát som sa pri tejto knižke schuti a nahlas zasmiala ale viem, že som sa naozaj schuti a nahlas zasmiala. Najmä na sarkastických poznámkach postáv i samotných autoriek, ktoré sú v texte knihy zahrnuté.

A čo sa skladieb kapitol týka, bavilo ma, že sú písané z pohľadu troch osôb - Eduarda, Jany a Gifforda, ale stále sledujeme iba jeden dej a konkrétnych pár kľúčových udalostí. Že aj tie tri postavy, vďaka ktorým sledujeme dianie, sú prepletené tak, že nie sú dôležité žiadne zbytočné opisy a udalosti navyše (dúfam, že mi rozumiete).

Na záver chcem len podotknúť, že pokiaľ si túto knižku chcete prečítať, tak s kľudným svedomím Vám ju odporúčam. Či už Vám, ktorí máte radi oddychovú literatúru alebo aj Vám, koho zaujímajú dejiny Anglicka, ale v trošku (viac) odľahčenej forme.

P. S. Má to šťastný koniec.

P. P. S. Jane je knihomolka!

Část tvého světa Část tvého světa Liz Braswell

Ako by to asi dopadlo, keby Ariel zlú morskú čarodejnicu Uršulu neporazila a tá sa rozhodla podmaniť si svet ľudí?

Začnem opäť obálkou, ktorá je aj pri tejto knižke jednoducho nádherná!

Zo začiatku som sa do deja nedokázala dostať, pretože som čakala na ten moment, kedy nájdem prvú prekladovú chybu. A za ňou ďalšiu. A ďalšiu ... A jednoducho pre mňa v tomto smere bolo veľmi problematické nesústrediť sa na ne (najmä po predchádzajúcej skúsenosti s knižkou z tejto série). No a keď som sa konečne ako-tak začítala, začali sa chyby objavovať a vyhodili ma z môjho sústredenia - jednoducho začarovaný kruh.

Celý príbeh sa točí okolo Ariel - malej morskej víly, ktorú určite každý pozná a o tom, ako sa jej nepodarilo získať lásku princa Erika, ako si Uršula vzala jej hlas, "zabila" jej otca a pod vplyvom kúzla prinútila princa, aby si ju vzal. Ariel sa ale jedného dňa o päť rokov neskôr (myslím) dozvie, že jej otec žije, iba je uväznený. A tak sa Ariel rozhodne vydať na súš a zachrániť ho, spolu s pozemským kráľovstvom princa Erika.

Popravde, nebavilo ma to. Podľa mňa boli niektoré dôležité dejové udalosti príliš uponáhľané, iné, zbytočnejšie sa zase príliš vliekli a celkovo ten dej na mňa pôsobil neveľmi ucelene, bol skôr chaotický. No a fakt, že princ Erik je na veľké romantické gestá a dá si VYTETOVAŤ meno Ariel starovekými morskými runami na predlaktie, to ma veľmi dojalo (a nie, nemyslím to v dobrom slova zmysle).

Ako už som naznačila, ani táto kniha sa neobyšla bez veľkého množstva prekladových chýb a prvý diel z tejto série prekonala o celú JEDNU chybu (takže 61). A z toho som opäť nešťastná, ale už o čosi menej. Predsa len, po prvej knižke už to človek tak trošku očakáva.

Som z tejto série naozaj smutná a zatiaľ v nej neplánujem pokračovať. Myslela som si, že to bude úžasné čítanie pre všetky vekové kategórie, ktoré zbožňujú Disneyho, ale zatiaľ sú to naozaj diela, ktoré by som odporučila skôr mladým a nenáročným čitateľom (aj to neviem či vôbec).

Mimochodom, mám taký pocit, že Uršulu porazil Erik a nie Ariel. Alebo sa mýlim?

Starý jako čas sám Starý jako čas sám Liz Braswell

Kto by už len nepoznal klasickú rozprávku o krásnej Belle a pyšnom princovi zakliatom do podoby zvieraťa. Ale ako by sa veci vyvíjali, keby princa zakliala matka Belle?

(Začnem pozitívne, pretože chcem začať pozitívne.)

Obálka knihy je za mňa úplne nádherná a moje srdiečko plesalo, keď zistilo, že aj napriek paperbackovej väzbe knižka krásne drží tvar a aj keď ju zatvoríte, stránky naďalej priliehajú k sebe a nezostávajú "poodchýlené".

Čo sa deja týka, bol v poriadku. Malo to hlavu aj pätu a teda bolo to úplne niečo iné, než na čo som bola zvyknutá z klasickej disneyovky. Áno, niektoré udalosti boli zachované ale nebolo ich toľko, koľko by som si ja osobne predstavovala. A to, že tam nie je ikonická tanečná scéna, to ma dosť zarmútilo. No a sem-tam sú vykreslené scény troška morbídnejšie a našla som aj zopár očividných sexuálnych narážok, takže by som dobre zvážila, či knihu dať prečítať mladšiemu čitateľovi.

Niečo málo ku skladbe kapitol. Sú teda písané v dvoch dejových linkách, aspoň teda zo začiatku. Jedna dejová linka sleduje Maurica (otca Belle), ako sa zoznamuje s Rosalind (matkou Belle) a jednoducho všetko, čo sa udialo v čase pred narodením Belle alebo v jej rannom detstve. A druhá, hlavnejšia dejová linka popisuje už dospelú Belle. Nevadilo mi, ako sú kapitoly konštruované ale vadilo mi, že ste vždy potrebovali prečítať tak päť riadkov, aby ste teda zistili v ktorej dejovej linke sa nachádzate. A občas sa stalo, že sa v jednej kapitole objavili obe dejové linky, neoddelené ani odskokom, čo mne osobne vadilo.

No a teraz k prekladu. Mohli ste registrovať, že som k tejto knihe pridávala storíčka častejšie, než ku akejkoľvek inej a to práve kvôli prekladovým chybám, ktoré veľmi bili do očí a častokrát vďaka nim vety nedávali zmysel. A že tých chýb bolo (konkrétne 60!).

Myslela a dúfala som, že budem túto knihu môcť ohodnotiť pozitívnejšie ale tie chyby mi naozaj prekážali a sama som vnímala, že sa vedome snažím nájsť ďalšie a ďalšie.

Preto radím, ak chcete s touto sériou začať, tak určite v angličtine. Bude to menšie zlo.