Knihochod Knihochod komentáře u knih

Trilogie Drahokamy Trilogie Drahokamy Kerstin Gier

Gwendolyn si myslí, že je úplne obyčajná šestnásťročná dievčina a to aj napriek tomu, že má možnosť vidieť a komunikovať s duchmi. Tento pohľad na jej osobu sa ale zmení v momente, keď zistí, že v sebe má vzácny časocestovací gén. A tak sa v troch častiach vydáva na dobrodružstvá do minulosti a to nie sama, ale po boku Gideona - mládenca, do ktorého sa Gwendolyn jednoducho nechce zamilovať.

Tak táto trilógia bola jazda!

Nečakala som, že budem schopná ju prečítať takto rýchlo, ale za to zrejme môže dej, ktorý je naozaj pútavý a môžem povedať, že autorka so žiadnymi dôležitými udalosťami príliš dlho nečaká. A to je za mňa obrovské plus, že je dej jednoducho dynamický, stále sa niečo deje a človek pri čítaní nemusí na nič čakať a zbytočne sa nudiť.

Obsahovo je kniha naozaj ale naozaj veľmi nápaditá. Cestovanie časom plus nejaká tá romantická linka, sem-tam rodinné problémy - áno, to ja môžem!

Možno je dobré podotknúť, že na knihy je potrebné sústrediť sa, pretože je tam dosť kľúčových momentov, ktoré je dobré, ak si zapamätáte. No a tiež je fajn čítať ich za sebou - aspoň na nič nezabudnete, pretože v knihách je len pramálo odkazov na predchádzajúce časti.

A teraz čo-to k niektorým postavám. Gwen je fajn, sympatická, milá. Bavila ma jej nálepka prachobyčajnej dievčiny, ktorá je možno trošku šialená, pretože sa rozpráva s imaginárnymi priateľmi. Gideon je pre mňa stelesnenie bad boya, ktorý je ale v hĺbke duše naozaj veľmi citlivý (a to ja môžem), ale dosť ma hnevali jeho časté zmeny chovania voči Gwen. Ako áno, dejovo je to opodstatnené ale fakt sa v určitých chvíľach choval ako idiot. No a teta Glenda so Charlotte ... Tie ženské som mala chuť vlastnoručne poslať niekam do minulosti, aby dali pokoj. Tak nesympatické a otravné postavy som už dávno v knihe nevidela.

Ale všetky knihy hodnotím veľmi pozitívne. Je to úžasné čítanie pre každého, kto má rád fantasy a nevadí mu aj nejaká tá romantika. Takže ak váhate, či do tejto trilógie ísť či nie, tak ja hovorím, že určite ÁNO!

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

Plesy, šaty a drahé šperky - to nie je nič pre Animant, ktorá týmto veciam holduje iba v prípade, že sú napísané v knihách, v ktorých má neustále strčený nos. To sa ale zmení v momente, kedy dostane ponuku pracovať v univerzitnej knižnici v Londýne po boku nevrlého pána Reeda. A možno je to jeho zjavom, možno londýnskym ovzduším, no Animant zrazu začne objavovať city, s ktorými jej ani knižky nedokážu pomôcť.

Hlavná hrdinka príbehu, Animant, je veľmi sympatickou postavou - je milá, vtipná, občas trošku prostoreká a pobláznená. Absolútne si nerobí ťažkú hlavu z toho, že sa ju jej matka snaží dať dohromady s nejakým veľmi vplyvným mladým mužom, pretože ona jednoducho nemá záujem. A radšej sa uchyľuje ku knihám.

Pán Reed na druhej strane mi povahovo veľmi pripomína kombináciu pána Rochestera (Jane Eyrová) a pána Thorntona (Sever a Juh). Nevadí mi to, práve naopak. V knižkách, ktoré sú zasadené do histórie mám veľmi rada postavy starších, neveľmi priateľských mužov a ich postupné objavovanie milostných citov k hlavnej hrdinke.

Občas mi prišlo, že sa v niektorých kapitolách deje stále to isté (hlavne na začiatku), iba s maličkými zmenami. A tieto kapitoly by som ja osobne vypustila, neboli pre dej nijako extrémne podstatné a ani obohacujúce.

Dej príbehu sa dá jednoducho predvídať, čomu za mňa pekne napomáhajú názvy kapitol. Ale na druhej strane aspoň človek vie, čo ho čaká.

To, čo mi na knihe prekážalo, bola snaha autorky o akúsi nadnesenú historickú formu písania, čo pôsobilo trošku kostrbato, pretože táto forma nebola použitá na celý príbeh. Iba sem-tam sa kdesi čosi myhlo. A nemuselo sa. Knihe to na kvalite nepridalo, skôr to čitateľa, ktorý zbožňuje historické romány (ja), trošku iritovalo.

Ale aj napriek tomu hodnotím knižku výborne a odporúčam! Čítala sa ľahko, rýchlo, človek nemusel priveľmi rozmýšľať nad dejom. Akurát keď som ju držala v rukách dlhšie, začali ma bolieť a nemohla som si čítať v posteli, pretože keby zadriemem, tak ma tá kniha zabije. Ale čo by som chcela od nejakých 540-tich strán, že?

Nedostižná láska Nedostižná láska Hannah Mary Rothschild

Nedostižná láska - príbeh cesty jedného strateného a opäť nájdeného obrazu, a jeho vplyvu na životy ľudí, ktorí s ním prišli do styku.

V prvom rade chcem povedať, že anotácia uvedená na prebale knihy absolútne nevystihuje jej dej. Tá totiž sľubuje nádherný romantický príbeh (aspoň mne to tak prišlo) jednej ženy, ktorá sa záhadne dostane k obrazu a zmení jej to celý život. Pravdou ale je, že dej sa točí okolo všetkých, len nie okolo údajnej hlavnej hrdinky.

Hneď po sľubnom úvode na Vás autorka vychrlí veľké množstvo postáv, ktorých životy sa akosi rôzne prepletajú a nebudem Vám klamať, približne v polovici knihy som sa stratila takým štýlom, že do konca som sa už nenašla a bolo mi viac-menej jedno kto je kto, nesnažila som sa to ani spätne zisťovať. Nemala som na to silu.

Okrem veľkého počtu osôb, ktoré som nevládala sledovať, je kniha široko dejovo a opisovo obsiahla. A tých francúzskych slov bez prekladu ... Neraz som mala chuť knižku znechuteným odložiť.

Keďže je to kniha o obraze, je tam spomenutých veľa umelcov a ich diel, veľa rokov, veľa historických udalostí - ako keby som čítala učebnicu o umení. A to pri ROMÁNE naozaj nechcete.

Taktiež sa v deji nachádzalo veľa nezrovnalostí. Napríklad údajná hlavná hrdinka na začiatku knihy takmer nevedela variť a po zopár stránkach už z nej bola vyhlásená kuchárka. Alebo autorka spomenula pápeža Piusa VI. s rodinou - synom a manželkou. AKO môže mať pápež manželku a syna? To v tej dobe neexistoval a nefungoval celibát?!

No a ani s prekladom si nakladateľstvo nedalo veľa práce. Našla som tam mnoho gramatických chýb a tiež chybných prekladov mien - chvíľu to bola Rebecca, potom Rebeka.

Ale nech nie som len negatívna, kniha má naozaj krásnu obálku. Jednoduchú, s jemnými farbami, nič násilné.

Poviem Vám, že som extrémne znechutená a touto knižkou sklamaná. Stále som čakala na ten moment, kedy sa tam stane niečo, čo by aspoň trošku zmenilo môj názor a pozdvihlo náladu pri čítaní. Žiaľ, nestalo sa. A ja som až do poslednej stránky trpela a tešila sa na koniec.

07.01.2023 1 z 5

Černobílý svět Černobílý svět Kathryn Stockett

Šesťdesiate roky minulého storočia, Jackson, Mississippi. Černošské ženy sa starajú o deti a domácnosť belošských žien, černošskí muži pracujú pre belošských mužov. Belosi rozhodujú o živote černochov. Keď černosi vykonajú niečo, čo sa belochom nepáči, spravia im zo života peklo. A práve to sa nepáči Skeeter - beloške, ktorá sa po štúdiu na vysokej škole vracia do rodného Jacksonu. Na rozdiel od jej rovesníčok je slobodná, bezdetná, túži sa stať spisovateľkou a hnevá ju, že sa belosi povyšujú nad černochov a zachádzajú s nimi ako so svojím majetkom. Preto sa tajne začne stretávať s hospodyňami Aibileen a Minny, a začnú písať knihu o tom, aké to je byť černochom pracujúcim pre belochov.

Knihu som čítala už druhýkrát vo svojom živote a aj tak ma úplne pohltila a chytila za srdce.

Myšlienka príbehu je skvelá - obsahuje otázky ohľadom rasizmu, postavenia žien v spoločnosti a o hraniciach, aké údajne existujú medzi černochmi a belochmi, aj keď sú tie hranice vytvorené len v ľudskom mozgu a ľudskom zmýšľaní. Priznávam, že keď som túto knihu čítala tých osem rokov späť, úplne som to nechápala ale teraz ... Teraz môžem len súhlasiť.

Celý príbeh je písaný z pohľadu troch osôb - Skeeter, Aibileen a Minny, takže je jednoduchšie vžiť sa to ich celkových pocitov a predstaviť si ako sa asi cítili v tej či onej situácii. Každá z týchto troch žien má svoj vlastný život s ktorým nás autorka postupne oboznamuje, takže to vyslovene nie je len o tom, ako spolu písali knihu a skrývali to pred svetom, aby sa o tom nedozvedeli ľudia, ktorí by im mohli ublížiť.

Do deja je zaradených aj zopár udalostí z histórie, kľúčových pre šesťdesiate roky, ako napríklad Pochod na Washington za prácu a slobodu s prejavom Martina Luthera Kinga či smrť prezidenta Kennedyho. A práve to do deja vznášalo ten nádych reality, ktorý je, podľa mňa, pre túto knižku a pre tému ktorej sa venuje veľmi dôležitý.

Odporúčam. Vrelo odporúčam. To je snáď jediné, čo môžem k tejto knihe napísať.

Líbali jsme se Líbali jsme se David Levithan

Príbeh pojednáva o dospievajúcich homosexuálnych chlapcoch, ktorí poukazujú na predsudky vládnuce v spoločnosti, riešia problémy, ktoré im ich orientácia prináša a hlavne sa snažia nájsť to svoje miestečko na tomto svete.

Kniha sa čítala rýchlo a čítala sa dobre, i keď sem-tam som mala problémy odlíšiť o kom ktorá časť je, pretože sa nezaoberáme životom jedného chlapca, ale hneď šiestich (zdá sa mi). Takže som sa občas v texte strácala a musela sa vracať, aby som sa opäť nahodila do deja.

Spôsob, akým je príbeh písaný, mi prišiel na jednu stranu zvláštny, ale na druhú stranu originálny a mala som z neho pri čítaní aj zimomriavky. V texte som tiež objavila veľa trefných komentárov či zaujímavých myšlienok, nad ktorými som sa vždy potrebovala chvíľku zamyslieť. Ale aj tak sa mi to páčilo.

Síce podľa názvu by človek povedal, že v knihe nerobia nič iné, iba že sa bbozkávajú. To ale nie je pravda. Technicky vzaté. Bozkávajú sa iba dvaja zo spomínaných chlapcov. A tí ostatní sa pri tom bozku ocitnú tiež. Až na jedného. Ale to už prezrádzať nebudem, pretože by som toho povedala viac než dosť.

Na to, že to bola teda moja úplne prvá kniha s LGBT tématikou, nemôžem povedať, že som sklamaná, to teda nie. Aj mňa, ako heterosexuála, prinútila zamyslieť sa nad mnohými vecami a nad tým, akí ľudia sú/dokážu byť. A niekedy to až zabolelo.

Každopádne, ak sa Vy radi hlboko zamýšľate a táto téma Vás zaujíma/baví, určite toto dielo vyhľadajte.

07.01.2023 4 z 5

Teď už tě vidím Teď už tě vidím Nicole C. Kear

Život Nicole je úplne obyčajným životom, aký vedie mnoho devätnásť ročných dievčat - študuje na vysokej škole a nejako extrémne sa nezaoberá budúcnosťou. To sa ale zmení v momente, keď sa na obyčajnej prehliadke u očného doktora dozvie, že o desať-pätnásť rokov stratí zrak. Svoju diagnózu sa rozhodne oznámiť svojej rodine, no tajiť ju pred zvyškom sveta. A popierajúc to, čo sa neodvratne blíži, si začne plniť svoje najtajnejšie, a miestami aj bláznivé, sny.

V prvom rade chcem podotknúť, že ma kniha veľmi milo prekvapila, pretože som naozaj pochybovala o kvalite jej obsahu, keďže ma vyšla na 29 kč. Viem, že hodnotiť knihu podľa ceny je hlúposť, ale naposledy ma príbeh podľa skutočných udalostí veľmi sklamal a to bol desaťnásobne drahší. Takže som bola trošku skeptická.

Každopádne, je to teda príbeh podľa skutočných udalostí, kde sledujeme život mladej Nicole po dobu pätnástich rokov od diagnózy choroby sietnice. Zasväcuje nás do svojich pocitov, do toho, ako postupne prijíma svoju chorobu a snaží sa s ňou vyrovnať, a na viac ako tristo stranách pozorujeme životné situácie, ktoré sú pre zrakovo nepostihnutých ľudí úplne normálne, no jej spôsobujú značné problémy.

Každá kapitola je ešte tématicky a humorným spôsobom doplnená o rady pre ľudí, ktorí tiež strácajú zrak a vždy sa týkajú konkrétnych, v kapitolách obšírnejšie popísaných, udalostí.

I keď sa kniha venuje vážnej téme, je písaná s akurátnou dávkou humoru, ktorý ma veľmi bavil a pôsobil odľahčujúcim dojmom, čo je určite vítané, pokiaľ nechcete celý príbeh preplakať (a to ja by som rozhodne preplakala).

Som rada, že som nad kúpou knihy neváhala a vzápätí neodkladala jej prečítanie, pretože neľutujem ani jedinú minútu, ktorú som nad ňou strávila.

Spolubydlící Spolubydlící Beth O’Leary

Tiffy, ktorá sa po niekoľkých odlúčeniach a opätovných návratoch tentokrát definitívne rozíde s Justinom, sa konečne rozhodne nechať ho kompletne odísť zo svojho života a presťahovať sa. Keďže nemá peňazí nazvyš, rozhodne sa spolubývať s Leonom - ošetrovateľom, ktorý byt okupuje cez deň, keď je Tiffy v práci a tá ho zase obýva večer a cez víkendy, keď sa tam zase nenachádza Leon. Títo dvaja sa reálne nikdy nestretli, ich komunikácia prebieha len prostredníctvom lepíkov s odkazmi či SMS správ, vďaka ktorým si postupne utvoria vzťah. Ale to ešte netušia, čo ich čaká, keď sa jedného dňa reálne stretnú.

Táto kniha je úžasná! Dej ma veľmi bavil i keď je plný takých tých ľahko predvídateľných udalostí, ktoré jednoducho už akosi automaticky očakávate.

K môjmu nadšeniu napomájú aj kapitoly, ktorých síce je veľa, ale sú krátke, takže sa dej krásne posúva a človek nie je zaťažovaný zbytočne dlhými opismy. A teda kapitoly sa tu striedajú - raz je dej písaný z pohľadu Tiffy, druhý raz z pohľadu Leona (proste na preskačku). No a ešte to, že kniha je delená na udalosti v rôznych mesiacoch v roku, tak to je tiež úplne výborné, pretože ja mám veľmi rada tieto posuny v deji.

Zase je to teda jeden z tých typicky romantických príbehov, ktoré jednoducho končia šťastne aj keby sa niekde v prostriedku knihy stalo čokoľvek. Ale teda priznám sa, že taký záver, aký má táto kniha, som absolútne nečakala. To je čosi tak neskutočne nádherné, že to moje beznádejné romantické srdiečko narástlo tak o štyri čísla, naplnilo sa oceánom hlbokej lásky a vydáva zo seba tichučké "áááách".

Nemám čo viac povedať, iba snáď toľko, že táto kniha sa radí k jedným z najlepších, čo som v tomto roku prečítala a môžem ju jedine odporučiť aj Vám ostatným. A ak ste extrémne romantické duše, tak tým dupľom!

Bez rozloučení Bez rozloučení Samantha Young

Nora je mladá Američanka, ktorej bolo v detstve sľubované všetko na svete, čoho sa jej ale kvôli chorobe jej otca nedostane. Ba práve naopak - miesto štúdia na univerzite musí pracovať, rodičia sú voči nej zatrpknutí ... A preto jedného dňa utečie so svojou niekoľkotýždňovou známosťou do Škótska, kde začne kompletne meniť celý svoj život.

Príbeh má všetky prvky klasického románu so šťastným koncom i keď to tak v prvých tristo päťdesiatich stranách úplne nevyzerá. Život Nory je totiž poprepletaný veľkým množstvom životných udalostí, ktoré bohužiaľ nepatria medzi tie šťastné. Ale ako som už povedala, skončí to šťastne.

Téma príbehu je celkovo vskutku smutná, pretože sa tu stretávame s rôznymi spôsobmi toho, ako nás dokážu ľudia opustiť a teda všetky sú, ako hlása aj samotný názov knihy, bez rozlúčenia.

Čo sa deja týka, nebol nijako veľmi náročný na pochopenie a je napísaný veľmi príjemným spôsobom - žiadne zbytočne dlhé opisy a akurátna plynulosť udalostí.

Kniha je inak delená na tri časti a v každej sa stretávame s Norou o čosi staršou a môžeme vidieť, ako sa mení jej celková osobnosť a ako na ňu odchody jednotlivých ľudí vplývajú.

Jediné, čo ma na knihe mrzí je to, že škótsky prízvuk je preložený do podoby záhoráckeho/moravského nárečia, čo mi nehorázne vadilo, pretože som si nedokázala predstaviť, že som niekde v Škótsku. Skôr som mala pocit ako že sa dej odohráva niekde tu v okolí Zlína. No a tiež chýb v preklade bolo požehnane, ale to nie sú chyby autorky.

Na záver iba toľko, že knihu ako celok hodnotím takým priemerom - neurazí, nenadchne a pokiaľ hľadáte čosi nenáročné, miestami trošičku smutné ale aj s jemným nádychom erotiky, tak túto knihu určite skúsiť môžete.

07.01.2023 3 z 5

Láskohledači – Zrádná vrtkavost srdce Láskohledači – Zrádná vrtkavost srdce Tereza Barvíková Marková

Mariana, pätnásťročná slečna, rieši otázku prvých vzťahov a tiež prečo sa ľudia dávajú dohromady a po chvíli sa rozchádzajú. Odpovede na tieto otázky jej dá malý modrý mužíček - láskohledač, ktorý sa u nej jedného dňa objaví. A potom už začne byť dievčine veľa vecí jasnejších.

Veľmi som chcela, aby sa mi táto kniha páčila. Už v kníhkupectve, keď som ju brala do ruky a prečítala si anotáciu, zaujala ma. Prišlo mi to veľmi originálne aj vtipné, dokonca aj môj priateľ sa po prečítaní anotácie smial. A tie ilustrácie, jednoducho nádhera!

Píše sa mi to ťažko, ale po prečítaní prvej kapitoly moje nadšenie opadlo. Terka síce píše krásne a nápadito, ale v knihe mi chýbalo pár zásadných vecí, napríklad rozdelenie časových línii. Chvíľku ste boli dakde na klzisku, skočili ste pohľadom na ďalší riadok a už ste boli pred domovou bránou. Bez predelu, vynechaného riadku, bez ničoho. A tiež fakt, že som nevedela do ktorého svetadielu, kraja či mesta mám dej zaradiť (čo je asi len mnou) ma iritovalo.

Na celkovom deji je vidieť, že slečne nechýba ani fantázia, čo je dobre ale občas už toho na mňa bolo naozaj, naozaj príliš, že to môj mozog nepoberal. A tí láskohkedači mi až nápadne pripomínali piadimužíkov z Harryho Pottera.

Je to teda skôr knižka pre deti do takých 13-tich rokov, kedy ešte vidia svet skrz ružové okuliare, veria na pravú lásku a podobné záležitosti, a nie sú to ešte takí veľkí čitatelia kladúci veľký dôraz na dej a jeho kvalitu plus majú radi veľa fantastických prvkov.

Na záver iba, že nechcem byť nejako prehnane kritická. Terka má určite talent na písanie a vidieť, že ju to baví. A nech v tejto svojej záľube pokračuje ale jednoducho sa stane, že človeku kniha nesadne. A toto je práve ten prípad.

A už úplne na záver, keby ste si aj tak mysleli, že som prehnane kritická, ja píšem recenzie založené na mojom úprimnom názore.Nemám rada neúprimnosť a nebudem Vám tu písať, aká to bola neskutočná kniha a mám z nej hlboký zážitok, keď tomu tak nie je. Takže na dnes iba toľko.

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Predpokladám, že všetci aspoň okrajovo viete o čom táto kniha je, a preto nebudem uvádzať žiaden stručný popis deja. Najmä teda hlavne preto, že si nie som presne istá, akým štýlom by som ho popísala.

Teraz už ale k hlavnému bodu a tým je "recenzia".

Ja osobne sa pokladám sa veľkého milovníka historických románov, pretože prvú knižku s týmto žánrom som čítala už niekde v trinástich rokoch a od tej doby som si v knižnici požičiavala ďalšie a ďalšie, niektoré aj viackrát v priebehu roka. Je ale zaujímavé, že po tejto knihe som nikdy nesiahla. Nejako som sa uspokojila len s filmom. A teraz tak trošku ľutujem, že som bola taká hlúpa a nepožičala si v knižnici, kde som v určite etape svojho života bola pečená-varená, aj túto knižku.

Najviac ma zaujal fakt, že je celá preložená do takej tej historickej mluvy, ktorá je tak typická pre obdobie v ktorom sa dej odohráva. Nie každý historický román sa týmto môže pýšiť a musím povedať, že som sa s tým v takomto rozsahu nestretla ani v Jane Eyrovej, ktorú som naozaj čítala mnohokrát. Ale o tom až inokedy, keď sa budeme venovať práve jej.

Kniha sa ale aj napriek tomu čítala veľmi dobre a relatívne rýchlo, človek nemal problém čo sa deja týka, pretože bolo všetko napísané zrozumiteľne bez prelínania a preskakovania časových úsekov. Taktiež postavy boli krásne vykreslené a popísané, takže bolo vcelku ľahké si ich predstaviť. No a pán Darcy? To je podľa mňa jeden z tých snovejších mužov!

Pokiaľ teda máte radi historické romány a nehľadáte nič náročné, a pokiaľ Vám nevadí historická mluva rozšírená vo veľkom, tak neváhajte, prečítajte!

Jeden z nás lže Jeden z nás lže Karen M. McManus

Premiantka, princeznička, športová hviezda, problémový študent a super drbna v mužskom tele sa ocitnú v jednej triede pri vykonávaní poškolného trestu, ktorý naruší smrť jedného z prítomných. Lenže ako zistiť kto z preživších je vrah?

YA detektívku som nikdy nečítala a povedala som si, že táto by mohla byť skvelým adeptom na moje prvýkrát v tomto smere. A poviem Vám, ešte stále som veľmi milo prekvapená!

Dej je rozprávaný z pohľadu vyššie spomínaných osôb z ktorých všetky sa stali svedkami záhadnej smrti školskej super drbny a povedzme si úprimne, tajomstvá, ktoré postupne knihy vyplávajú na povrch, vo Vás zanechávajú dojem, že vrah mohol byť úplne každý na škole.

ALE TEN KONIEC! Keď sa záhada vyriešila, zostala som asi pol hodinu sedieť a rozmýšľať, čo som to kurňa práve prečítala a či som to naozaj prečítala. Nemôžem Vám ale napísať viac, pretože by som spojlerovala a potom by ste túto knihu už vôbec nemuseli čítať.

Takto Vám ju môžem len odporučiť. Za mňa jedno veľké výborné a pokiaľ hľadáte detektívku, ktorá nie je príliš náročná na zápletku (aj keď táto nie je úplne nenáročná), resp. hľadáte "mierumilovnejšiu" detektívku pre násťročných, tak určite neváhajte. Nebudete ľutovať!

Láska v prachu hvězd Láska v prachu hvězd Krystal Sutherland

Henry Page je úplne obyčajný stredoškolák v maturitnom ročníku, snažiaci sa preliezť bez problémov cez všetky predmety a dostať sa na dobrú vysokú školu. Takže sa dá povedať, že si tak bez vzrušenia pláva životom, ako každý obyčajný stredoškolák. Ale to sa zmení v momente, keď do jeho života (a jeho školy) vstúpi záhadná Grace Townová - nedbalo pôsobiace dievča, ktoré sa oblieka do chlapčenského oblečenia a jej stálou spoločníčkou je palica, ktorou pomáha svojej krívajúcej nohe. A ako to už býva, tento obyčajný stredoškolák sa do neobyčajného dievčaťa zamiluje. A to aj napriek tomu, že o nej nevie úplne všetko.

Konečne som narazila na peknú oddychovú knižku, ktorá nebola obsahovo nijak náročná! (Logicky, keď je oddychová).

Obsahuje takú tú klasickú zápletku, ktorú možno nájsť v takmer každej YA knihe, akurát tu je teda pretransformovaná a prispôsobená práve pre postavu Grace, ktorá to vo svojom živote nemá práve ľahké. A to sa mi na knihe páčilo, že to konečne nebolo len o populárnom chlapcovi a nepopulárnom "nerďom" dievčati, ktorí nakoniec skončia spolu a bude z toho obrovská láska a bla-bla-bla.

Moje kladné pocity z knihy tiež umocňuje fakt, že dej bol dopĺňaný o útržky SMS/Messenger rozhovorov, ktoré ja osobne mám v knihách veľmi rada, keďže to celkový text pekne osvieži a obzvláštni.

Nechcem veľmi spojlerovať a preto tú moju mini recenziu ukončím práve tu. A na záver iba dodám, že odporúčam a dávam tejto knihe 11 leňochodov z desiatich (akože nová stupnica hodnotenia - aké originálne).

Lady Fuckingham Lady Fuckingham Oscar Wilde

Nemám čo veľmi napísať k tejto knihe i jej pokračovaniu čo sa stručného deja týka, snáď len to, že tieto dve knihy sú presne to, čo o nich píšu anotácie na zadnej strane - dodnes patrí k vrcholom šteklivej literatúry.

Každopádne, väčšinu strán som prečítala so zdvihnutým obočím v takom tom geste, ktoré priam kričalo: "No to snáď nie!". Áno, čakala som, že to bude nadmieru erotické - na to som bola pripravená (keď to takto úprimne prehlásim), ale nečakala som, že to tam bude vyslovene robiť každý s každým. Či už išlo o babičku, tetu, otca, kňaza, náhodného okoloidúceho ... Za akejkoľvek situácie sa z toho jednoducho vykľuli sado-maso orgie so zviazanými rukami, erotickými pomôckami a alkoholom. A to už som asi prezradila aj priveľa.

Takže pokiaľ ste čitateľ, ktorý má chuť na veľké množstvo erotiky (na každej druhej až každej prvej strane) a nevadí Vám vskutku detailný popis týchto hrátok, alebo ak si ich len chcete prečítať s čírej zvedavosti (ako napríklad ja, keď mi všetci hovorili, aké sú to dokonalé literárne diela), tak to skúste a uvidíte sami, či ich dočítate alebo znechutene odložíte po pár stranách. Ale nezaručujem, že neutrpíte traumu. Minimálne na pár hodín.

Nekonečná láska Nekonečná láska Scott Spencer

David je mladý muž, ktorý rozpráva svoj príbeh lásky k dievčine menom Jade s ktorou už prakticky plánoval prežiť celý svoj život. Tento jeho plán ale prerušilo náhle rozhodnutie Jadeinho otca zakázať mu vstup do ich domu po dobu jedného mesiaca - a to je pre mladého zamilovaného človeka takmer horšie ako trest smrti. David hnaný láskou vykoná viac ako zopár nerozumných životných rozhodnutí odhodlaný získať späť lásku svojho života. A to aj za cenu zničenia životov iných ľudí.

Túto knihu som začala čítať druhýkrát, pretože som ju prvýkrát odložila po pár stranách ale milujem film s rovnomenným názvom z roku 2014. No, po dočítaní tejto knihy som zistila, že má s filmom spoločné maximálne mená postáv, fotku na obálke a možno čosi málo z deja - ale len veľmi, veľmi, VEĽMI málo.

Odhliadnuc ale od tohto faktu, kniha je zaujímavá, aj keď možno aj zbytočne dlhá, pretože je tam veľké množstvo naozaj detailných opisov, ktoré mi už občas liezli na nervy. Dej sa inak stále točí okolo lásky - hlavne teda Davidovej a Jadeinej lásky. Nájdu sa tam aj rôzne iné formy lásky, ako je rodičovská láska, súrodenecká láska, ... Celá kniha je proste a jednoducho o láske a o tom, čo môže s človekom spraviť.

Ku koncu len, že knihu odporučiť určite môžem, pokiaľ máte radi kúsky, pri ktorých je potrebné sa troška viac zamyslieť a občas čítať medzi riadkami. A taktiež je asi vhodnejšia pre starších čitateľov, pretože je naozaj náročná na zamýšľanie a tiež niektoré sexuálne scény nie sú úplne vhodné pre mladších čitateľov. A keby len sexuálne scény. Ale zase nechcem prezradiť až priveľa, takže ak Vás kniha zaujala, určite po nej skúste siahnuť.

Konečně se rozhodni Konečně se rozhodni Katarína Gillerová

Natália nemá práve jednoduchý život - vydá sa za muža, ktorý ju v manželstve nedokáže v ničom pochváliť a ani sa nevenuje ich malej dcérke. Rodina jej manžela je taktiež príšerná. Napriek tomu to ale spolu vydržia vskutku dlho, ale nakoniec sa Natália dočká aj vytúženého rozvodu. Tento šťastný okamih je dopĺňaný aj smutnými životnými udalosťami. Ale hlavná hrdinka sa stále snaží, žije svoj život ďalej, pracuje a snaží sa najmä nájsť lásku u iného muža.

Na úvod len chcem poznamenať, že mám v poslednej dobe šťastie na knihy, ktoré riešia vracanie sa do minulosti v spomienkach.

Málokedy siaham po knihách slovenských autorov a keď tak spravím, očakávam, že ma to niečím zaujme. Asi som naivná, ale už dávno som nič také pri rýdzo slovenskej knihe nezažila. Každá, ktorú som zatiaľ čítala, obsahovala klasickú zápletku "nič moc muž + nespokojná žena = nový chlap na obzore a šťastný koniec". No a nebudem Vám klamať, táto kniha jednoducho nie je výnimka. Netvrdím, že je to niečo hrozné. Myslím si, že pokiaľ už naozaj nemáte a neviete čo čítať, táto kniha Vás na chvíľku určite zabaví (myslené, že ju asi dočítate, pokiaľ nie ste nejako extrémne nároční čitatelia).

Čo sa deja týka, je to tá úplne klasická romanca, ktorá jednoducho musí skončiť šťastným koncom. Aj keď teda hlavná hrdinka mala akosi viac chlapov vo svojom živote, než na koľkých som vo väčšine kníh zvyknutá. Asi mala viacej šťastia alebo čo. Síce si z toho robím srandu, ale miestami mi to už aj vadilo, pretože som sa už sem-tam aj stratila a nevedela som, ktorý je ktorý a ktorý jej čo spravil, resp. nespravil. A to mi vadilo. A vadil mi aj slovosled v mnohých vetách. A na slovosled, na to ja som pedant!

Kult Kult Emma Cline

Príbeh rozpráva o konci šesťdesiatych rokov a vtedy štrnásťročnej slečne Evie, ktorá prežíva klasické dievčenské trable - začína sa zamilovávať do chlapcov, získavať si ich pozornosť. Raz ju ale v parku upúta skupinka divošsky oblečených bezstarostných dievčat. A tam pre Evie začnú všetky problémy - pridá sa k nim, začne kradnúť, piť, drogovať a zúčastňovať sa na rôznych akciách, aj tých nelegálnych. A takmer sa stane členkou vražednej skupiny.

Kniha ako taká sa čítala jednoducho a rýchlo. Na druhej strane mi ten príbeh ale prišiel zvláštny. Podľa obálky by som to skôr tipovala na nejaký príjemný príbeh z prostredia detí zeme, no po prečítaní som zistila, že je to vlastne spoveď ženy, ktorá sa vo svojich štrnástich rokoch stala členkou zvláštnej skupiny a takmer sa zúčastnila a pomáhala pri vražde. Znie to síce zaujímavo ale celkové rozprávanie ma teda veľmi nenadchlo.

Kniha je delená na dve časti - Evie približne niekde v súčasnosti (presný rok tam nie je spomenutý) a Evie v roku 1969. No aj napriek tomuto rozdeleniu sa súčasnosť hrozne pletie s minulosťou, čo mne osobne prekážalo. Veď keď je kniha rozdelená na dve časové línie, tak prečo ich ešte znova prepletať v tých jednotlivých rozdeleniach?

A ak som to správne pochopila, niektoré postavy a udalosti boli reálne, poprepletané s postavami fiktívneho charakteru (snažila som sa to vygúgliť, ale ani pán Gúgl mi nedal jasnú odpoveď). Ale nie som si tým úplne istá. Možno by neuškodila nejaká poznámka, ktorá odkazuje na to, či príbeh je alebo nie je inšpirovaný skutočnými udalosťami.

Neviem, mám z nej veľmi zvláštne pocity, cítim sa veľmi stratená v deji. A už by som po nej viackrát asi nesiahla.

Teta Poldi a sicilští lvi Teta Poldi a sicilští lvi Mario Giordano

Poldi sa v deň svojich šesťdesiatych narodenín rozhodne, že sa z Nemecka presťahuje na Sicíliu, aby tam mohla v obklopení mora a alkoholu a s výhľadom na Etnu stráviť zimu svojho života, respektíve upiť sa na smrť s pekným okolitým výhľadom. To sa však zmení, keď zmizne Valentino - mladý muž, ktorý jej z času na čas pomáhal v domácnosti. Po pár dňoch ho nájde mŕtveho na pláži a presvedčená tým, že je za jeho smrť zodpovedná talianska mafia, pustí sa po vzore svojej kolegyne slečny Marplovej do vyšetrovania jeho vraždy. A nezaobíde sa to bez romániku s charizmatickým policajným komisárom Montanom. Nuž a Poldi, tá veru policajtom neodolá!

Veľmi som dúfala, že ma kniha zaujme. Ach, ako veľmi som sa sklamala!

Už od samého začiatku som mala problém sa do knihy začítať a to najmä preto, že sa tam veľmi plietli rôzne dejové línie rôznych osôb - chvíľku bola reč o Poldi a na ďalšom riadku už sa rozoberal napríklad jej mŕtvy manžel, čo ma trošku štvalo. Ale to samozrejme nebolo to najhoršie. Opäť sa tu totiž stretávame s talianskymi vetami ALE priplieta sa nám sem aj nemčina. No a povedzme si úprimne, ja taliansky neviem a nemčinu nemám rada. Veľmi často sa v kapitolách opakujú vety ako "Ale to už odbočujem" a "O tom zase niekedy inokedy", čo mi nevadí, pokiaľ toho už nie je veľa a v tejto knihe toho rozhodne veľa bolo! Taktiež ma zarážal fakt, že (ak som to správne pochopila) celý príbeh rozpráva práve synovec tety Poldi a v niektorých častiach veľmi farbisto vykresľuje, ako si predstavuje jej sex. A to je zrovna niečo, pri čom by som si fakt nechcela len tak niekoho predstavovať. Asi som staromódna alebo čo.

Takže za mňa kniha určite nie. Možno, ak ste zvedaví, skúsiť to môžete ale pre mňa to bola strata času.

Denník Bridget Jonesovej Denník Bridget Jonesovej Helen Fielding

Kto by už v dnešnom svete nepoznal Bridget Jonesovú - slobodnú tridsiatničku posadnutú svojou váhou, počítaním kalórií, pitím alkoholu, fajčením cigariet a riešením problémov za pomoci rôznych príručiek? Ale čo sa stane, keď o ňu začne javiť záujem muž? A čo keď to nie je len jeden muž? Bude schopná nájsť lásku aj napriek osudu, ktorý jej každú chvíľku (stránku) hádže pod nohy nejaký problém?

Jedno z najlepších oddychových čítaní po akom som mohla siahnuť! Akurát stále neverím, že mi to trvalo tak dlho, než som po týchto knihách siahla (resp. boli vo veľmi výhodnej zľave na internete a ja neľutujem, že som čakala, pretože som sa v tomto období "jesenného hnusu" mohla pekne pobaviť a ani ma to nestálo veľa peňazí). Každopádne späť ku knihám. Verím, že Bridget pozná drvivá väčšina z Vás a že ja tu teraz budem písať nejaké chválospevy, ako keby som práve objavila Ameriku. Popravde, asi som ju aj objavila. Knihy boli skvelé i keď musím priznať, že druhý diel nebol až taký záživný ako prvý a tretí (aj keď možno by som uvítala tú zápletku s dieťaťom podobnú ako vo filme, pretože Daniel mi je vrcholne nesympatický). Veľmi sa mi páčilo, že je to písané formou denníka, čo ma po veľmi dlhej dobe vrátilo do dávnej minulosti, keď som fičala na Denníku princeznej a Džínsovom denníku. No a Bridgetine životné trable a jej vysporadúvanie sa s nimi - legendárne voľačo!

A ešte sa na záver musím priznať, že som mala menšie problémy s predstavivosťou, pretože filmy som už videla toľkokrát, že Colin Firth je pre mňa jednoducho Mark Darcy. Ale ako som mala vysvetliť svojmu mozgu, že sa Mark Darcy aj Colin Firth nachádzajú v jednej knihe ako dve oddelené bytosti?!

Hľadá sa Elizabeth Hľadá sa Elizabeth Emma Healey

Maud je osemdesiat ročná pani, ktorá trpí stareckou demenciou v štádiu, kedy si určité veci pamätá maximálne tak päť minút. V jeden deň zistí, že sa jej najlepšia priateľka Elizabeth stratila - nezdvíha jej telefón a nie je ani doma. A tak sa stará žena na vlastnú päsť rozhodne, že ju nájde, pričom sa jej súčasný život začne miešať so životom minulým a s udalosťou spred takmer sedemdesiatich rokov, kedy za záhadných okolností zmizla jej sestra Susan a od tej doby o nej nikto nič nepočul. Vyrieši Maud záhadu stratenej kamarátky alebo záhadu stratenej sestry?

Čítanie tejto knihy som odkladala asi rok, pretože som stále mala pocit, že ma na poličke čakajú zaujímavejšie diela na prečítanie. Keď som po nej však konečne siahla, zostala som milo prekvapená. Kniha je veľmi čtivá, dej ubieha rýchlo a sem-tam som si takmer prerazila hlavu rukou, pretože Maud neurobila niečo, čo mi prišlo úplne logické. To bude ale asi tým, že je to človek so stareckou demenciou. Bolo to pre mňa zase niečo nové, čítať knihu z pohľadu človeka, ktorý si nepamätá udalosti spred niekoľkých minút a priznám sa, že by som si túto knihu kľudne prečítala znova.

A ak aj vy hľadáte nejakú oddychovú detektívku (dve slová, ktoré sa k sebe absolútne nehodia), tak určite odporúčam. Myslím, že nebudete ľutovať.

Dom na sklonku noci Dom na sklonku noci Catherine Banner

Príbeh nás v sprievode mladého doktora Esposita privádza na malý ostrov Castellamare neďaleko sicílskeho pobrežia, kde sa nachádza aj Dom na sklonku noci s barom, ktorý doktor kúpi a založí si tam rodinu, ktorej kroky sledujeme celou knihou. Jej svetlé i temné časy, radosti i starosti a aj to, čo sa deje v okolí a aký dopad to na nich má (napr. 1. a 2. svetová vojna). Nie len na rodinu Espositovcov, ale aj na ich vzdialenejších príbuzných, susedov a celkovo na ostrov ako taký.

Konečne som sa touto knihou prelúskala! Trvalo to na moje pomery až príliš dlho, ale nemohla som sa dokopať k tomu, aby som sa do tej knihy poriadne začítala, pretože ma veľmi nezaujala. Dej bol v poriadku, len to rozprávanie mi prišlo miestami trošku zdĺhavé ale hlavne mi prekážali vety v taliančine, ktoré neboli preložené, ako to v niektorých knihách býva, že máte napísanú vetu v cudzom jazyku a hneď za ňou jej preklad. Takže som si tieto vety prekladala prekladačom, čo ma popri čítaní úplne nebavilo. A tiež mi sem-tam doslova žrali nervy klebetné tety v príbehu, ktoré mi pripomínali niektoré z dediny, kde som vyrastala. Ale chápem, že každé menšie miesto také tety asi má.

Každopádne, ak Vám nevadia talianske vety bez prekladu a troška zdĺhavejší dej, tak si knihu asi s kľudom môžete prečítať ale ja ju zaradím medzi tie čo neurazia ale ani nenadchnú.