Líbali jsme se

David Levithan napsal příběh založený na skutečné události – Harry a Craig, dva sedmnáctiletí kluci, se zúčastnili líbacího maratonu, aby překonali Guinnessův rekord a zároveň upozornili na předsudky panující ve společnosti. Dehydratovaní a nevyspalí se snaží překonat rekord a jejich úsilí se stává ohniskem, kolem kterého se točí příběh dalších dospívajících kluků, již hledají svoji vlastní identitu, lásku, řeší rodinné problémy – a hlavně touží objevit své místo v tomto světě. Levithan umně splétá nitky jejich příběhu do jednoho velkého o dospívání a hledání vlastní identity, zkrátka tom, jaké to dnes je být mladý kluk na kluky. David Levithan je autorem mnoha oceňovaných románů. Českým čtenářům je známý především svým románem Den co den. Dále pak knihami Nick a Norah: až do ochraptění a Dash & Lily – Kniha přání, které napsal společně s Rachel Cohnovou....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/260214/big_libali-jsme-se-jCH-260214.jpg 4.1337
Dobrodružné, Pro děti a mládež

Vydáno: , CooBoo

Two Boys Kissing, 2013

Kniha Líbali jsme se

Ovecka_Saki
22. březnaodpad!

Hrozně mě rušil po celou dobu ten pohled již mrtvých lidí. A bylo tam tolik postav, které se objevily na pár vět a pak zas na několik stran zmizely, že jsem měla problém se furt orientovat. Pak už jsem to nechala tak, přeskakovala text mrtvých duši, skoro celý příběh Niela a jeho přítele, jehož jméno si ani zrovna po dočtení nevybavím, ale mám pocit že snad Peter, nebo nějak tak…
A asi nejvíc mě zajímalo, jak skončí Cooper a průběh lámání rekordu. Příběh mě ničím neobohatil, škoda. Původně jsem si představovala úplně jinou fajn knihu.
Tak se mi kniha aspoň hodila do letošní výzvy no. A tímto to končím a už se k tomu nebudu nikdy vracet. Kniha poputuje o dům dál.

Tebby

Kniha vybraná do čtenářské výzvy. Ze začátku mě nemile překvapily komentáře shůry, nakonec jsem si ale zvykla a staly se pro mne zpestřením. Kniha se mi četla opravdu snadno, všechny postavy mi přilnuly k srdci. Největší problém mi dělal Cooper. Chápu ale, že život není vždy jen obláčkový a ty těžké dny prostě přijdou.
Hodně jsem si u knihy vzpomínala na příběhy z knihy Holky s holkama, kluci s klukama.
Milá oddechovka. 4*

czerteek

Nic jsem od toho necekala, ale nakonec se mi libila

Nicolka77
03.08.2021

Osobně , me to nejak nenadchlo..jak bylo v knize více postav, měla jsem velký problém si je nějak vybavovat a potom celkové problém, kdo je kdo..Ale jinak to bylo takové odpočinkové a krátké čtení:)

Grohlinka
10.06.2021

Líbali jsme se je ve své podstatě velmi výjimečná kniha. Velice se mi líbil "dvojí" pohled, v první řadě vypravěčů, zemřelých gayů z dob vrcholu HIV, a pak dnešních mladých kluků, i když dnešních asi není úplně správně, protože kniha už je přeci jen pár let stará a v tomhle ohledu si myslím, že je každý rok znát. Mnoho prostoru je věnováno právě utlačování a šikaně homosexuálů, na druhou stranu si nikdy nejsem jistá, proč vlastně tyhle knihy vznikají, aby ti, kteří to prožívají nebo ti, kteří s nimi sympatizují pocítili ještě větší beznaděj a bezmoc? Protože, co si budeme povídat, lidé, kteří by tohle měli číst, aby viděli gaye jako "normální lidi", tak ti to pravděpodobně číst nebudou a když, tak jen, aby se utvrdili v tom, že mají pravdu a zrovna tahle knížka jim k tomu dá určitý prostor. Já osobně bych uvítala větší hloubku, ať už v příbězích jednotlivých párů, tak i u příběhů zemřelých vypravěčů a v neposlední řadě by mě zajímal pohled pana učitele. Škatulka young adult, jak už tady píší lidé přede mnou, je zcela mimo. Kniha plná moudrých vět a hlubokých myšlenek, mě ale nijak zvlášť k srdci nepřirostla.

a.r.nick
17.04.2021

Ano, vypravěči ze svého "my pohledu" dodávali do románu citlivý nadhled a spoustu mouder a zamyšleníhodných úvah, jenže zároveň tím to poselství knihy tak trochu shazovali: z jejich pohledu to totiž vypadalo, jako kdyby si i dnes ještě většina společnosti myslela, že být gay je něco divného a špatného... Přišlo mi to v tomto směru takové zastaralé nebo jak to říct - tu zastaralost tam dodávali právě vypravěči, protože za jejich doby tomu tak ještě bylo. Asi to mělo být poučné a jak říkám, bylo to citlivé až dojemné, ale mě to tam rušilo, připadalo mi to, že čtu 50 let starou knihu. Zvlášť, když ti "dnešní kluci" tam byli popsaní bez přímých řečí a v er-formě, takže se do nich nedalo ani vžít.

Dominik_13
16.01.2021

Myslím, že škatulka "young adult" knize škodí. Jednak vzbuzuje očekávání silného romanticky laděného líbivého příběhu, díky kterému vám na pár okamžiků bude svět zase připadat krásný. A jednak zase může odradit od čtení ty, kteří si na "příběhy pro náctileté" připadají už odrostlí. Byla by nesmírná škoda knihu zatratit kvůli nenaplnění prvního očekávání či ji přehlídnout kvůli očekávání druhému. Síla tohoto díla netkví v jednotlivých menších příbězích, ale v nevídaně rafinovaném způsobu vyprávění, který se snaží především o vyvolání emocí: a daří se mu to s přehledem.

zpetkeknize
01.11.2020

Tahle knížka se vymyká skoro tak jako Dej mi své jméno. Je vyprávěna z pohledu předchozí generace homosexuálů, která už odešla. Nejde ani tak o příběhy jednotlivých hrdinů, které se splétají do sebe, ale o zprávu, kterou chce kniha předat. A myslím, že se to povedlo výborně. Dotýká se témat od přijetí homosexuality, přes násilí a šikanu až po sebevraždu (TW). A já prosím všechny, kdo jsou ochotni se tématu přijetí homosexuality alespoň trošku otevřít, aby si knihu přečetli.