knidopel knidopel komentáře u knih

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Tento příběh o litevské dívce Lině a její rodině jsem si vyslechla jako audioknihu. Je to opravdu silný příběh, který ve mně asi nějaký ten čas ještě bude rezonovat. Jsem ráda, že jsem díky knize mohla dozvědět o této části smutné historie. Je to vyprávěno drsně, surově a bez příkras, přesně tak, jak se to na Sibiři odehrávalo. Je dobře, že autorka tímto otevřela dvířka k části historie, o které se až tolik nemluví.

01.08.2023 5 z 5

Jiné místo Jiné místo Kateřina Karolová

Kniha mě velmi překvapila. Nalákalo mě (mně blízké) prostředí Luhačovic i tajemno a obojího jsem si užila dosyta. Napětí se dalo chvílemi krájet a překvapivý konec byl pak třešničkou na dortu. Byla jsem ráda, že zpětně pak dávalo hodně věcí smysl. Kniha mě nalákala na předešlé autorčiny knihy, které také plánuji přečíst.

27.07.2023 5 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Do této knihy (a vlastně i celé série) jsem se zamilovala. Knihu jsem četla i poslouchala jako audioknihu a obojí bylo skvělým zážitkem. Výborně vymyšlený a vykreslený svět, originální příběh, zajímavé postavy (hlavní postavu Ilan pozorujete v podstatě od jejího narození a postupně s ní rostete)... Od knihy jsem se nemohla odtrhnout. Velké plus, že jde o knihu od české autorky. Myslím, že kdyby se přeložila, mohla by mít určitě úspěch i v zahraničí. Rozhodně moc doporučuji a doufám, že nebude už dlouho trvat a vyjdou i další díly (zatím jsou venku první 3).

28.07.2023 5 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Skvělá kniha a moc pěkně načtená Petrou Špalkovou. Jsem ráda, že jsem se k ní konečně dostala. Poslechla jsem si jí jedním dechem. Myslím si, že se do hlavní hrdinky člověk velmi rychle vcítí, protože kdo občas nepřemýšlí, co by se stalo, kdyby se rozhodl jinak? Co vše by bylo jiné? Měl by díky tomuto rozhodnutí lepší život? Nora má možnost to zjistit a prožívá mnoho alternativních životů. Nezklamal mě ani konec, který byl trochu předvídatelný, ale přesto příjemný.

10.08.2023 5 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Muž jménem Ove byla kniha, u které jsem se nahlas smála a zároveň mi u ní i ukápla slza. Tuto knihu jsem si poslechla načtenou Janem Vlasákem a poslech jsem si dost užila, hlas pana Vlasáka mi k Ovemu padl jako ulitý.

Je pravda, že ze začátku jsem se poslechem musela trochu prokousat, protože mi Ove lezl neskutečně na nervy. :D Ovšem později jsem si jeho zásadovou a svéráznou povahu oblíbila.

Po poslechu knihy jsem si pustila i film, kde Oveho (Otta) hraje Tom Hanks a film můžu rozhodně také doporučit, ačkoliv je pravda, že mi místy scházely vnitřní prupovídky, které měl v knize Ove neustále ke všem a ke všemu.

06.02.2024 5 z 5

Odbočka v lesích Odbočka v lesích Kateřina Karolová

Kniha byla díky tajemnu, střídání pohledů z více postav a krátkým kapitolám celkem čtivá a napínavá. Bohužel mi asi úplně nesedly hlavní postavy, ani jedna mi nebyla sympatická. Na můj vkus byli všichni až moc rozdílní a navzájem se až tolik nemuseli, aby spolu jeli někam na dovolenou. Závěr byl celkem fajn, byla jsem ráda, když se konečně některé věci objasnily. Musím však říct, že více se mi líbila od této autorky kniha Jiné místo. Přesto se chystám i na Zítřek ti nikdo neslíbil a jsem zvědavá, jak se mi bude líbit ta.

05.11.2023 3 z 5

Prašina Prašina Vojtěch Matocha

Třídílnou sérii Prašina jsem se rozhodla si poslechnout jako audioknihy a musím ji vřele doporučit. Matouš Ruml ji načetl skvěle. I když je příběh mířen na mladší čtenáře, opravdu mě chytil a bavil. Skvělé bylo zasazení děje do dnešní Prahy, člověku je pak prostředí mnohem bližší. Kniha má vše pro to, aby zaujala a donutila vás číst (nebo poslouchat) další a další kapitolu - dobrodružství, napětí, záhady, skvěle vykreslené postavy... K základním knihám jsem se dostala až po přečtení sešitků Křídového panáčka a nezklamala mě.

28.07.2023 4 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Poslechnuto jako audiokniha. Kniha je moc pěkně načtena Veronikou Lazorčákovou. Autorka umí krásně vtáhnout do děje a předat atmosféru daného místa, v tomto případě prostředí dánské Kodaně. Jde o velice pohodovou romantiku, u které nemusíte moc přemýšlet a prostě vypnete. Ačkoliv romantické knihy moc nevyhledávám, moc ráda si poslechnu/přečtu i další knihu z této série.

04.11.2023 4 z 5

Panda a dráček Panda a dráček James Norbury

Krásná kniha s mnoha moudry a myšlenkami. Už nějakou dobu jsem po ní pokukovala a nakonec jsem ji dostala jako dárek, který mě moc potěšil. Nádherné a milé ilustrace a krátké texty, které pohladí po duši.

13.09.2023 5 z 5

Když se introvertka vdá Když se introvertka vdá Debbie Tung (p)

Milé a vtipné oddechové čtení. V mnoha situacích jsem viděla sebe s přítelem. Ilustrace jsou roztomilé. Určitě se pustím i do dalších knih této autorky.

17.08.2023 4 z 5

Léto mezi řádky Léto mezi řádky Alena Štraubová

Musím se přiznat, že na tuto knihu mě nalákala hlavně obálka, která je naprosto skvělá! Pokud hledáte letní odpočinkové čtení, od kterého se však nebudete moci odtrhnout, rozhodně doporučuji. Knížku jsem přečetla za 2 dny a zanechala ve mě pocit, jako bych se i já právě vrátila z dovolené ve Španělsku. Kniha měla spoustu pěkných myšlenek, postavy, které si zamilujete a závěr, který pohladí na duši.

Citlivě zpracované LGBT téma, knihu určitě doporučím na setkání čtenářského klubu, kde se tímto tématem v knihách budeme věnovat.

16.08.2023 5 z 5

Nemesis Nemesis Jo Nesbø

Detektivky nejsou zrovna můj oblíbený žánr, ale pár dílů s Harrym Holem jsem četla již před lety. Rozhodla jsem se, že se po dlouhé pauze k této sérii vrátím a vyzkouším to formou audioknihy. Byla jsem velmi překvapená a opravdu mě to dost chytlo. Tento díl byl totiž upraven do dramatizace, ve které účinkuje několik známých českých herců. Bylo to opravdu nabité, napínavé a moc dobře se to poslouchalo. Rozhodně doporučuji.

25.11.2023 4 z 5

Skála Skála Peter May

Skálu jsem si poslechla jako audioknihu a rozhodně ji doporučuji. Jiří Dvořák ji načetl skvěle.

Sice jsem si myslela, že se zde výrazněji objeví detektivní zápletka, ale nakonec mi nevadilo, že se jednalo spíše o Finovy vzpomínky na dětství a mládí strávené na ostrově Lewis, kam se tento detektiv vrátil, aby pomohl vyřešit případ. Čtenář tak postupně skládá střípky k odhalení dlouho skrývaného tajemství obyvatel ostrova, které na konci knihy také vede k odhalení vraha. Konec jsem popravdě nečekala, což mám u detektivek ráda. Určitě si poslechnu i další díl.

25.08.2023 4 z 5

Srdcerváči. Kniha 1 Srdcerváči. Kniha 1 Alice Oseman

Hezké kresby, velice milý příběh. Skvělé odpočinkové čtení. Knížky jsem si přečetla po zhlédnutí seriálu a jsem překvapená, jak moc seriál vycházel z knižní předlohy.

28.07.2023 5 z 5

Illuminae Illuminae Amie Kaufman

Knihu jsem nedávno dočetla už podruhé (poprvé jsem ji četla v době covidové karantény, kdy byla kniha dost tematická). Vrátila jsem se k ní po letech, kdy jsem se rozhodla, že bych se ráda pustila i do dalších dílů a dohnala tak nepřečtené resty ve své knihovně. Musím se přiznat, že až na pár maličkostí, jsem si již děj nepamatovala, takže jsem zažila při čtení opět spoustu překvapení.

Kniha a celá tato série je zkrátka jiná. Odlišná od všech knih, které jsem doposud četla. I když se jedná o docela tlustou "bichli", čtení šlo díky originálnímu zpracování a napínavému příběhu nakonec rychle (musím však souhlasit, že první polovina knížky je taková pomalejší, ale potom už to opravdu stojí za to)! A právě zpracování je to, co knížku spolehlivě odliší od všech ostatních. Bylo opravdu osvěžující číst a skládat si příběh z různých e-mailů, dokumentů, osobních deníků či plánků. Co se týče hlavních hrdinů, tak jsem si je okamžitě zamilovala a se zvědavostí hltala každou další stránku, kde se jejich příběh rozvíjel. Také bych chtěla vyzdvihnout docela aktuální téma, a sice zapojení AI jakožto jedné ze zásadních postav v příběhu.

Vždy mě trochu zklame, když dokážu dopředu odhadnout zápletku nebo dokonce konec příběhu, u Illuminae jsem však zklamaná rozhodně nebyla. Celý příběh byl jedno velké překvapení. A to včetně konce! Jsem zvědavá, jak to všechno bude pokračovat a těším se na další díly z této série.

11.05.2024

Hrad ve Skotsku Hrad ve Skotsku Julie Caplin

Knihy od Julie Caplinové zásadně poslouchám při vaření nebo uklízení. Je to ideální odpočinkové čtení/poslouchání a vůbec nevadí, když nějakou část vnímáte trošku méně, protože stejně od začátku tak nějak tušíte, jak to dopadne. Audio verzi načetla Veronika Lazorčáková a musím uznat, že její hlas hrdinkám vždy sedne.

U Hradu ve Skotsku mi přišlo, že Izzy s nástrahami, které se na ni valily, bojovala s daleko větší lehkostí, než hrdinky předchozích dílů. Buď jí autorka tolik neházela klacky pod nohy nebo to bylo dáno optimistickou a praktickou povahou Izzy. Předchozí díly mě přece jen bavily o trochu více. Jsem zvědavá na další, které mi znovu zpříjemní domácí práce.

07.05.2024 3 z 5

Legendy & latéčka Legendy & latéčka Travis Baldree

Velmi pohodové čtení, možná na můj vkus až moc. Člověk u toho vypne a představí si chuť a vůni kávy i dalších zmíněných dobrot. Bohužel mi tam chybělo právě to napětí a takový ten pocit, že musím hned přečíst další kapitolu, jinak neusnu. Musím se však přiznat, že jsem u čtení této knihy několikrát usnula. Knihu jsem si vybrala zejména kvůli tomu, že jsem fanoušek fantasy a Dungeons & Dragons. Zaujalo mě tedy zejména prostředí a různé rasy postav.

05.03.2024 3 z 5

Vrah je v každém z nás 2 Vrah je v každém z nás 2 Lucie Bechynková

Četla jsem i první díl a musím říct, že druhý díl se mi líbil ještě o kus víc. Jde vidět posun k lepšímu a v podstatě vše, co mi vadilo u prvního dílu (rušivé nahodilé otázky v průběhu jednotlivých příběhů, obrázky na konci knihy, které nesouvisely s odvyprávěnými případy), bylo nyní už za mě v pořádku. Všechny případy byly zajímavé a musím tedy přiznat, že bych chtěla mít paměť pana Štočka, protože detaily, s kterými je schopný i po letech případy odvyprávět, jsou obdivuhodné.

13.02.2024 5 z 5

Náhradník Náhradník Princ Harry (p)

Ke knize mě přivedla zvědavost. Očekávala jsem, že dostanu pohled do života v královské rodině a nějaké ty nezveřejněné informace a vysvětlení. A přesně toho jsem se dočkala. Ovšem vše bylo velmi subjektivní (což se dá v životopisu očekávat). Je tedy na každém, aby zhodnotil, do jaké míry bylo opravdu vše tak, jak Harry popisuje. Nejvíce zvláštní se mi zdály části s popisem Meghan, u které (narozdíl od ostatních osob) nezmínil ani jednu negativní věc.

Kniha je vcelku čtivá, osobně mě však tolik nebavila prostřední část, kde byla popsána služba v armádě, ale to je už věc vkusu. Etické otázky rozhodně vyvolává popis toho, jak se chovali a stále chovají paparazzi. Rozhodně bych se v tomhle ohledu nechtěla ocitnout v Harryho kůži.

Přiznávám, že mám po dočtení trochu rozporuplné pocity. Harryho je mi na jednu stranu dost líto, protože pokud je pravda, co v knize psal, neměl ve své rodině po smrti matky žádnou oporu a díky tomu se s touto událostí nejspíš nikdy pořádně nevyrovnal. Na stranu druhou mi občas trochu vadila určitá "ufňukanost" a chybí mi pohled i z druhé strany, který nejspíše ze strany královské rodiny nepřijde.

02.11.2023

Sucho Sucho Neal Shusterman

Kdybych tuto knížku měla zhodnotit jedním slovem, řekla bych, že byla "drsná". Drsná ve smyslu surová a trochu krutá, jelikož to, co zažívají hlavní hrdinové je místy opravdu až děsivé a rozhodně bych se nechtěla dostat do jejich kůže. A drsná také ve smyslu naprosto skvělá, překvapivá a velmi čtivá, protože když se do ní člověk jednou ponoří, zapomene na čas a jde pak rázem spát až ve 4 ráno, protože zkrátka potřebuje vědět, jak to nakonec všechno dopadne.

I když nemám moc ráda přeskakování mezi pohledy více postav, tady se mi to moc líbilo a skvěle to dopomohlo více poznat a pochopit jednotlivé postavy coby vypravěče. Také "momentky", které čtenáře přenesou na úplně jiné místo a mezi úplně jiné lidi, se mi velmi líbily a velmi dobře to dokreslilo celkovou situaci a zoufalství, jaké při bezvodí panovalo.

Neal Shusterman píše skvěle a má úžasný talent vymyslet zápletku, která sice v dnešním světě není zatím úplně reálná, ale když se nad tím člověk zamyslí, rozhodně není v budoucnu nemožná. Ke čtení doporučuji mít po ruce sklenici vody, protože nutkavá potřeba se napít je zaručená.

05.10.2023 5 z 5