kler1207 kler1207 komentáře u knih

Je to i můj život Je to i můj život Jodi Picoult

Knihy J. Picoultové jsem si opravdu oblíbila, proto jsem se těšila na tento starší kousek, jehož téma mě zaujalo, aniž bych tušila, že existuje i film. Kniha je fajn, čte se dobře, ale myslím, že jde poznat, že se jedná o dřívější knihu. Její styl psaní se zlepšuje, zdokonaluje a Je to i můj život není to nejlepší, co jsem od ní četla.

21.01.2017 4 z 5

Jednoznačně oddychovka. Nepatřilo to mezi knihy, které bych nedokázala odložit. A konec mě trochu zklamal. Ne, že bych nebyla ráda, ale bylo to proti všemu, co Smrt celou dobu tvrdila a prosazovala, a to, že si nemůže dovolit mít soucit. Celkově ale příjemné čtení, hodnotím pozitivně.

15.01.2017 4 z 5

Fotograf z Osvětimi Fotograf z Osvětimi Maurizio Onnis

Tento žánr čtu "ráda", proto pro mě některá zrůdná fakta nebyla šokující. Přesto však i tato kniha, jako snad každá z válečného období, přinesl něco nového, co mě překvapilo, donutilo odvrátit zrak od čtení a vstřebat to, v duchu s otevřenou pusou zírat na to, co dokáže udělat člověk člověku - a nemluvím jen o tetovaných zádech. Fotky uprostřed knihy si prohlédněte opravdu až k nim dojdete, nebo až po přečtení příběhu, dokážete je pak vnímat jinak.

06.08.2016 4 z 5

Zpívají ptáci i v pekle? Zpívají ptáci i v pekle? Horace Greasley

Důvodů, proč jsem se pustila do této knihy, je hned několik. Podobný žánr je můj oblíbený a ačkoliv je to možná trochu zvrácené, knihy z prostředí koncentračních táborů, apod. čtu velmi ráda. Mimo jiné, v oblasti, kde se nacházely zajatecké tábory, bydlím, proto bylo jasné, že tohle si přečíst musím.
Samotná kniha mě však až tak nenadchla. Samozřejmě zde byly situace, činy, gesta, hrůzy, neuvěřitelné okamžiky, které mě při četbě šokovaly, na druhou stranu mě hlavní hrdina strašně štval tím, že veškeré jeho bytí se týkalo pouze toho, jak si zajistit další soulož. Pokud to byl jeho prostředek, jak si život ulehčit, jak mít naději na normální život, fajn, ale chvílemi mě to fakt rušilo. Neseděly mi tam i některé jiné záležitosti - třeba, když je převážely ze Supíkovic do Adolfovic, jeli náklaďákem tři hodiny - reálně se jedná o 20 km (možná to byla jen matoucí zástěrka pro zajatce, možná opravdu nepřesnost). Ale celkově hodnotím pozitivně, kladně.

01.08.2016 3 z 5

Bábovky Bábovky Radka Třeštíková

Čekala jsem filosofické povídky typických žen přemýšlejících o vztazích, apod., něco ve stylu P.S. od A. Geislerové, ale jsem fakt příjemně překvapena. Kniha je de facto smutná, depresivní a když jsem ji dočetla, tak mě to všechno "nějak štvalo". Musím uznat, že jsem se občas musela zastavit, zamyslet se nad postavami, trochu si ujasnit to, jak jsou vzájemně propletené, ale nijak výrazně mě to nerušilo. Svět je malej a náhoda je blbec, tak proč ne. Očekávání nebyla velká, o to víc mě kniha potěšila.

01.08.2016 5 z 5

Dánská dívka Dánská dívka David Ebershoff

Knížku mám doma už hrozně dlouho, ale pustila jsem se do ní až těsně před filmem. Neměla jsem vysoká očekávání, protože jsem z více stran slyšela, že film je povedenější, a vyplatilo se. Přečetla jsem to sice po několika delších pauzách, ale nebylo to tak hrozné, jak jsem slyšela odjinud. Příběh to je zajímavý, respekt určitě zaslouží manželka, která byla až nepřirozeně tolerantní. Některé pasáže byly až příliš popisné, ale celkově nic, co by urazilo. S hlavní postavou jsem se nedokázala skoro vůbec ztotožnit, až později, kdy jej začnete vnímat jako ženu, protože mužská postava téměř zmizí, už to není tak rušivé. Tři hvězdy.

14.04.2016 4 z 5

P.S. P.S. Aňa Geislerová (p)

Jedná z nejkrásnějších knížek, které jsem kdy viděla. Vazba je úžasná a ilustrace jsou opravdu rozkošné. Obsah je milý, místy úsměvný, autorka umí trefnou vtipnou poznámkou uhodit hřebíček na hlavičku. Umím si představit, že si v časopise jednou za 14 dní přečtu Anin sloupek k zamyšlení, ale v jedné knize je to trochu moc ... občas jsem nevědomky převracela oči, protože tohle moudro už jsem četla :) Pokud máte místo v kabelce a MHD nejezdíte zas až tak příliš často, určitě doporučuji číst po částech, aby se člověk příjemně naladil a měl pak dojem z knihy ještě lepší. Bylo to příjemné, ale raději se podívám na nějaký povedený film s Aňou.

28.01.2016 3 z 5

Peříčko v bouři Peříčko v bouři Emily Wu

Krásné. Smutné. Šokující. Člověku se ani nechce věřit, že se to pravdu dělo, a že to není až tak daleká minulost. Ke konci mě vyprávění už trochu nudilo, ale na pět hvězd to pořád vystačí :) Místy se mi posedlost předsedou Maem spojila s Orwellovým 1984, tady se ovšem bohužel jednalo o realitu a je vůbec obdivuhodné, že hlavní postava dokázala v tak jednotvárné společnosti procitnout a uvědomit si, jak je s nimi jako "občany" manipulováno. Knihu jsem pořídila v Levných knihách za 59 Kč, ale opravdu to patří k těm lepším knihám, které jsem přečetla.

23.01.2016 5 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Ve skutečnosti tak 3,5 hvězdičky :). Už dlouho jsem nečetla knížku, kde by byla hlavní postava tak neskutečně rozdvojená. Ke konci mě Gerta se svou nerozhodností, kam vůbec patří, jestli stojí za Čechy, nebo je vlastně hrdá Němka, až rozčilovala. Čekala jsem asi trochu víc, lehce mě zklamalo, že děj postupuje tak rychle a samotné vyhnání končí někdy ve třetině knihy, což mě jako milovníka válečných osudů trochu zamrzelo :) Každopádně knihu doporučuji. Každý by měl znát i tu druhou stranu, která také není vůbec růžová.

20.01.2016 4 z 5

Čas odejít Čas odejít Jodi Picoult

Na začátek bych ráda napsala, že 4,5 hvězdičky by za mě bylo ideální. Další kniha po Vypravěčce od J. Picoult, která se četla sama. Asi se lze setkat jen se dvěma názory na knihu - bylo to skvělé nebo bylo to postavené na hlavu. Nutno podotknout, že je sto lidí, sto chutí. Četla jsem názory, kdy se čtenáři nemohli do knihy začíst, já jsem naopak od prvních stránek chtěla vědět, jak to celé je. Četla jsem názory, kdy podle čtenářů měla kniha spád až poté, co začala vyprávět Alice, mně osobně se tyto pasáže začaly líbit až ke konci. Pro mě to byla ta z knih, kdy hrozně moc chcete vědět, jak to celé je, ale zároveň nechcete, aby příběh skončil. A konec? Šílenost. Ale líbilo se mi to, četla jsem to místy nevěřícně s otevřenou pusou, některé pasáže jsem četla dvakrát, abych se ujistila, že opravdu čtu správně. Příběh však byl krásný, ani bych nevěřila, že se mi děj ze sloních rezervací bude tolik líbit.

17.09.2015 5 z 5

Tak jsem téměř po roce knížku dočetla. Čekala jsem, vzhledem k ohlasům, mnohem víc, nicméně nebyla špatná. Zasmála jsem se, až do konce jsem čekala, jak to vlastně skončí, ale neměla jsem problém na několik měsíců knihu odložit. Spíše naopak, měla jsem problém se donutit, abych ji znovu otevřela. Kdybych ji možná četla dříve, než nastal ten boom, a já bych tak neměla taková očekávání, možná bych ji hodnotila lépe než třemi hvězdičkami (dvě mi už přišly příliš málo).

21.06.2015 3 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Jedna z nejlepších knih, kterou jsem četla. Bohužel jsem se k ní dostala až před pár měsíci. Rozhodně patří mezi knihy, u kterých vím, že se k nim na 100 % vrátím.

16.03.2015 5 z 5

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Rozhodně to nebylo to nejhorší, co jsem kdy četla. Přečetla jsem to během pár hodin, je to chytlavé, čtivé, oddechové. A naivní, velmi - ale proč ne. Musím říct, že jsem to četla hlavně kvůli tomu, abych se dozvěděla, co se vlastně stalo Christianovi, myslím, že ta erotika je vedlejší, nicméně nutno říct, že bez ní by to byl jen tuctový román, který by asi ležel v knihkupectvích ladem.

16.03.2015 3 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Vypravěčku jsem četla jedním dechem, ačkoliv musím uznat, že jsem se nejdříve v paralelních příbězích ztrácela, především v příběhu z babiččina deníku, chvíli mi trvalo, než mi to došlo :). Při vyprávění Sageiny babičky o hrůzách, které prožila v koncentračním táboře mi přebíhal mráz po zádech a chvílemi jsem musela přestat číst a vstřebat, jaké hrůzy dokázal udělat člověk člověku. Tato část mě přesto na knize bavila nejvíc. Setkala jsem se s recenzemi, které kritizovaly Sagein věčný rozpor v lásce k Adamovi apod., to mi ale nevadilo. Jedná se o příběh ze současnosti a každodenní problémy se zkrátka řeší i v něm. Doporučuji, výborné čtení.

16.03.2015 5 z 5