klaudia2722 klaudia2722 komentáře u knih

Panství Edenbrooke Panství Edenbrooke Julianne Donaldson

Na túto knižku som sa ako fanynka Jane Austenovej veľmi tešila. V niektorých recenziách bola totiž prezentovaná ako vhodná pre túto cieľovú skupinu. Asi aj preto úplne nesplnila moje očakávania. Austen to teda nesiaha ani po členky...
Po dobrom a napínavom začiatku prišli pasáže bez poriadneho deja. A hlavná hrdinka mi prišla trochu natvrdlá, to čo všetkým (vrátane čitateľov :-D ) došlo skoro od začiatku, jej došlo až na konci.
Aaaale, až tak zlé to zas nebolo... Ako jednoduchá romanca na čítanie v lete k bazénu je to fajn :-)

18.07.2019 3 z 5

Romanovovská cárovná Romanovovská cárovná C. W. Gortner

Zaujímavá kniha, ktorá vykresľuje luxusný, ale zaroveň ťažký život cárovny Márie Fjodorovny, neustály strach cárskej rodiny z atentátov a pod.
Z umeleckého hľadiska ale knihe veľa uberá preklad... Hlavne v prvej polovici knihy chyby, preklepy a slovné spojenia, ktoré snáď nemôžu patriť do spisovnej slovenčiny... To po prekladateľovi knihu nikto nekontroloval???

03.07.2019 4 z 5

Na Chesilské pláži Na Chesilské pláži Ian McEwan

Nebolo to vôbec také zlé, ako tu niektorí píšu. Proste príbeh mladej ženy, ktorá sa zľakla svojho prvého sexu a jej manžela, ktorý sa nemohol prejsť cez svoju zranenú pýchu. Možno sa mi zdá až zbytočne rozpitvaný ich život pred onou nocou... Chápem, že najmä Florence veľmi ovplyvnilo, že bola dievčaťom z bohatej rodiny s prísnou konzervatívnou výchovou a Edward z chudobnej rodiny z vidieka... Ale niektoré pasaže, ako keď sa Edward bavil s budúcou svokrou o nejakých filozofických kravinách, to už bolo moc :-D
Naopak mi dosť chýbal pohľad Flo na celý príbeh, zaujímalo by ma, ako táto nepríjemná skúsenosť ovplyvnila jej život.

22.05.2019 4 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Nečakala som od knihy veľa, ale nakoniec ma príbeh úplne dostal. My, čo sme zdraví, si ani nevieme predstaviť, čím všetkým si ochrnutý človek musí prejsť. Že nič v prípade takých ľudí nie je samozrejmosť... Koniec bol veľmi smutný. Ale Will bol aktívny a úspešný človek, takí sa s podobným handicapom zmierujú len ťažko...

03.05.2019 5 z 5

Dopisy, které nikdo nečetl Dopisy, které nikdo nečetl Iona Grey

Veľmi smutný príbeh... Dostala ma časť o Danovi a Stelle. Osud Stelly a jej dcéry bol veľmi krutý :-( Príbeh Jess a Willa mi prišiel trochu gýčový, taký popelkovský, hlavne na konci. Kniha ako celok bola vynikajúca, prečítala som ju jedným dychom.

01.04.2019 4 z 5

Psí poslání Psí poslání W. Bruce Cameron

Prekrásna kniha pre milovníkov psov... Kto nikdy nevlastnil psa, ju bude považovať len také oddychové čítanie... Dostala ma hlavne druhá polovica príbehu. Záver bol krásny, ale tak veľmi smutný, že som sa neubránila slzám.

20.03.2019 5 z 5

Šílené výčitky Šílené výčitky Liane Moriarty

Som dost na vážkach, ako túto knihu hodnotiť.... V priebehu čítania prvých sto strán som ju takmer odložila, potom sa na ďalších asi 250 strán dej rozbehol tak, že som sa od nej nemohla odtrhnúť a posledných sto strán som zase len pretrpela. Príbeh vôbec nie je zlý, práve naopak. Je veľmi zaujímavý a má čo povedať hlavne matkám s malými deťmi. Ale kniha je príliš zdĺhavá, niektoré kapitoly mi prišli zbytočné. Menej je niekedy viac...

12.03.2019 3 z 5

Agnes Greyová Agnes Greyová Anne Brontë

Prvá polovica knihy takmer nemala dej. Hlavná postava rozoberá neustále ťažké postavenie guvernantiek, zlé chovanie zamestnávateľov aj svojich žiakov. Chýba viac dialógov na oživenie príbehu. Viac ma zaujala druhá polovica príbehu, kde sa Agnes dostáva do inej rodiny a rieši svoje rozmarné žiačky, aj lásku ku kaplanovi miestnej farnosti.
Príbeh je nenáročný, miestami trochu nudný. Taký šedý priemer...

28.08.2018 3 z 5

Anna v Redmonde Anna v Redmonde Lucy Maud Montgomery

Zatiaľ moja najobľúbenejšia časť príbehov o Anne. Tá v tejto časti dospieva, navštevuje vysokú školu a rieši vzťahy k mužom, hlavne k jej dávnemu priateľovi Gilbertovi. Krásna romantická kniha aj pre dospelú ženu. Už sa teším na ďalší diel.

30.07.2018 5 z 5

Marie Terezie - Cudná císařovna s hroznou pověstí Marie Terezie - Cudná císařovna s hroznou pověstí Jiří Bílek

Pútavo a prehľadne napísaná kniha o Márií Terézií. Zároveň som sa dozvedela aj nejaké zaujímavosti o jej blízkej rodine (otcovi, manželovi, deťoch...). Milovníkom histórie môžem len odporučiť.

16.06.2018 5 z 5

Panský dům Panský dům Anne Jacobs

Príbeh sa čítal dobre, aj keď mi prišlo, že všetky postavy sú akoby na rovnakej úrovni. Žiadnej sa dej nevenoval nejako do hĺbky, dokonca ani Márií, ktorá bola hlavnou postavou. Zápletka tiež mohla byť viac dramatická a vystupňovaná. Vadil mi aj koniec, hlavne priznanie starého Melzera vyznelo zvláštne.
Ale knihu napriek všetkému hodnotím celkom pozitívne. Určite si nájde svoje fanynky medzi milovníčkami červenej knižnice. Akurát od toho nič svetoborné nečakajte. Je to proste príjemná oddychová nenáročná kniha.

05.06.2018 3 z 5

William & Kate - Příběh lásky - Svatba století William & Kate - Příběh lásky - Svatba století Robert Jobson

Z knihy som pomerne sklamana. Autor sluboval citanie typu literatura faktu o zamilovanom prominentnom pare. Lenze viac som sa dozvedela o tom, aku prognozu ma britska monarchia, a akymi kralmi sa raz asi stanu Charles a William. Navyse sa vela veci v knihe opakovalo. Knihu som precitala nakoniec celu, ale dalo mi to riadne zabrat.

25.02.2018 2 z 5

Skvelý začiatok, pri čítaní som sa nemohla prestať smiať. Postupne ma začala trochu nudiť dejová línia o starčekovom živote a bolela ma hlava najmä zo všetkých mien čínskych politikov... Ale inak knihu hodnotím veľmi pozitívne, jedna z najkvalitnejších kníh, aké som v poslednej dobe čítala.

02.10.2017 4 z 5

Austenland Austenland Shannon Hale

Super kniha pre fanúšičky Jane Austenovej. Milý príbeh so skvelými hláškami a vtipným rozuzlením, ktorý som nemala problém prečítať za víkend. Už sa teším, až uvidím film!

17.07.2017 5 z 5

Za války, 1914: Sbohem, Piccadilly Za války, 1914: Sbohem, Piccadilly Cynthia Harrod-Eagles

Táto kniha ma nudila. Príliš veľa postáv a k tomu viac ako tristo strán, kde sa nedeje skoro nič. Takmer som knihu odložila, ale dozvedela som sa, že to má byť na pokračovanie. Pokiaľ áno, málo dynamický dej dáva logiku, ale kniha je len veľmi, veľmi hrubým úvodom. Skôr mi to niekedy pripadalo, ako keby som čítala učebnicu dejepisu o prvej svetovej vojne a na jej pozadí sa odohráva príbeh. Skutočne zaujímavých je snáď len posledných 20-30 strán, kedy sa konečne začne diať niečo podstatné. No, hádam bude pokračovanie lepšie...

12.07.2017 3 z 5

Anna v Avonlea Anna v Avonlea Lucy Maud Montgomery

Podobne ako v prvej časti Anna zo Zeleného domu, aj tu sa mi čítala lepšie druhá polovica knihy. Nejako ma nebavili Annine filozofické úvahy o učiteľstve a o tom, ako organizovala Zveľaďovací spolok. Milovala som postavy však pána Harrisona, slečny Lavender a malého Irvinga. A záver bol, na rozdiel od prvej časti, keď mi bolo po dočítaní trochu smutno, veľmi pozitívny :-)

02.07.2017 4 z 5

Anna ze Zeleného domu Anna ze Zeleného domu Lucy Maud Montgomery

Knihu som si prečítala až teraz, aj keď filmové spracovanie poznám už od detstva a tak veľmi sa mi páčilo, že som seriál videla niekoľkokrát.
Prvý diel odporúčam skôr mladšej vekovej kategórií, aj keď ma katastrofy malej Anny pobavili, predsa len, už sú mi školské problémy a detské výtržnosti trochu vzdialené. Nadchla ma skôr druhá polovica príbehu, keď Anna začala riešiť problémy dospievajúceho dievčaťa. Autorka je tiež majsterkou opisu. Len máloktorý autor vie tak krásne popísať charakter postáv, alebo priblížiť vzhľad krajiny, v ktorej sa postava nachádza.

02.07.2017 4 z 5

William, Kate a malý George William, Kate a malý George Christopher Peter Andersen

Zatiaľ najlepšia kniha, ktorú som doteraz čítala o kráľovskej rodine. Text bol prehľadný, dozvedela som sa veľa pikošiek o Williamovi, Kate a o ich vzťahu. Len sa mi tam akosi stratil ten malý George, na to, že jeho meno figuruje v názve, v knihe o ňom bola len minimálna zmienka.

02.07.2017 5 z 5

Korunka pre Laurel Korunka pre Laurel Penelope Stratton

Už dlhé roky moja obľúbená kniha... Dostala som ju pred viac ako desiatimi rokmi k narodeninám. Každopádne, nejde o typickú červenú knižnicu, je tam aj historický podtext (hlavne napoleonské vojny), takže kniha nebude baviť každú ženu. Mne sa však veľmi páčil príbeh lásky medzi Laurel a Danielom, len škoda toho otvoreného konca, bola by som napríklad zvedavá, ako pokračoval príbeh jej syna.

02.07.2017 5 z 5