klaudia2722 klaudia2722 komentáře u knih

Císařovna Alžběta: mýtus a pravda Císařovna Alžběta: mýtus a pravda Gabriele Praschl-Bichler

Neviem, čo si mám o tejto knihe myslieť. Je to moja tretia kniha o Sisi, prvá od tejto autorky. Celkom ma šokovalo, ako negatívne cisárovnu Alžbetu vykresľuje. Podľa nej bola egocentrickou až narcistickou osobou s mužskými rysmi v povahe. Čo sa snaží dokázať aj priloženými analýzami od psychológov, ktorí zrejme tiež skúmali v archívnych prameňoch spolu s ňou. A Habsburgovci? Tí boli dokonalí, takmer bez chyby. Dokonca popiera aj sexuálny pomer cisára Františka Jozefa s herečkou Katarínou Schrattovou, či akoukoľvek inou ženou (čo podľa mnohých iných prameňov pravda nie je, cisár bol pravdepodobne dosť sukničkár).
Nechcem pani spisovateľke krivdiť, ale pôsobí to na mňa ako nedôveryhodná, účelovo napísaná kniha. Ak by si takto dovolila písať o súčasnej osobnosti, už jej na stole leží žaloba.

16.12.2022 3 z 5

Nevhodný návrh Nevhodný návrh Julia Quinn

Seriál patrí medzi moje obľúbené. Uf, ale tie knihy... Tie sú ako presladená limonáda. Keď už čítať podobný žáner, tak radšej voliť Valeriu Bowman a sériu Hravé nevěsty. Tam sú aspoň nejaké vtipné dialógy a príbehy sú spracované oveľa lepšie.

16.05.2022 2 z 5

Sokyně z Versailles Sokyně z Versailles Sally Christie

Zdĺhavé, vlažné, popisy erotických scén tiež nič moc.... Na to, že to malo byť o živote madame Pompadoure, čo je príbeh s dosť veľkým potenciálom, to bola strašná nuda. Asi v polovici knihy som myslela, že to ani nedočítam.
Tri hviezdičky dávam za peknú obálku a pár info naviac, ktoré som sa dozvedela (trebárs o mladistvých milenkách Ľudovíta XV....).

23.04.2022 3 z 5

Pekárna v Brooklynu Pekárna v Brooklynu Julie Caplin

Kaviareň v Kodani sa mi páčila, tak som automaticky siahla aj po Pekárni v Brooklyne. Bohužiaľ, tento príbeh ma až tak nezaujal. Aspoň, že autorka to sem-tam vyvážila zaujímavými popismi života v New Yorku a prostredia v pekárni. Inak by som dala asi ešte slabšie hodnotenie.
Odporúčam skôr ako jednoduché čítanie po stresujúcom a únavnom dni. Alebo pribaliť so sebou na dovolenku :-D

07.08.2021 3 z 5

Zvěrolékař na cestách Zvěrolékař na cestách Jonathan Cranston

Kniha je zbierkou príbehov z pracovného života jedného britského veterinára. Vydarená je predovšetkým prvá polovica knihy, úsmevná je hlavne kapitola č. 5.
Celkovo hodnotím ako príjemné čítanie pre milovníkov zvierat, ale napr. aj záujemcov o štúdium veteriny.

04.03.2021 5 z 5

Gerda: Příběh velryby Gerda: Příběh velryby Adrián Macho

Ilustrácie naprosto úžasné, príbeh je takým chudobným príbuzným Malého princa. Krásna myšlienka, ale niečo tomu chýba.

28.01.2021 4 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Pred touto knihou som od Mornštajnovej čítala Tiché roky a Hanu. Tento príbeh sa mi zdal slabší. Nečítal sa mi tak dobre, ako predošlé dve knihy a podľa mňa mal zbytočne veľké množstvo postáv, ktoré do deja až tak významne nezasiahli...

22.10.2020 3 z 5

Zaslíbená Zaslíbená Kiera Cass

Nezávidím Kiere Cass jej pozíciu. Mám pocit, že od autorky bestsellerovej Selekcie sa toho očakávalo príliš veľa. Prinajmenšom to, že vytvorí podobne dobrý príbeh ako tie predtým. Čo naznačovala prekrásna obálka Zaslíbenej...
Priznám sa, že som toto očakávala tiež. Prvá polovica knihy pripomínala taký slabší odvar Selekcie. S tým, že kráľ si na začiatku vyvolil hlavnú postavu, lady Hollis, za svoju kráľovnu. A čakala som, ako sa tento príbeh vyvinie... V druhej polovici som sa nestačila diviť. Dej sa postupne stupňoval, až vyústil (aspoň pre mňa) do úplne nečakaného otvoreného konca.
Pokračovanie si určite prečítam, lebo som veľmi zvedavá, ako si s ním autorka poradí. Pevne verím, že to bude super a že sa dostane z tieňa Selekcie tým, že vytvorí novú hlavnú hrdinku, ktorá bude rozhodovať sama za seba bez ohľadu na to, či bude mať pri sebe muža (kráľa), alebo nie.
Chcelo by to ale určite lepšie vykresľovanie postáv, najmä oboch kráľov, ktorí ovplyvnili život hlavných postáv. A tiež som zvedavá, ako ovplyvnil vzťah Jamesona a Hollis to, čo sa stalo na konci...
Dávam hodnotenie 70 %, čo sú po zaokrúhlení 4 hviezdičky :-)

13.09.2020 4 z 5

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

Romantika ako stvorená pre knihomolky. Príbeh sa mi páčil, postupoval plynule dopredu. Autorka popisovala každý deň v priebehu mesiaca, ktorý hlavná postava strávila prácou v knižnici, preto má kniha taký veľký počet strán... Ale bavilo ma sledovať, ako sa vyvíja hlavná hrdinka a mení sa postupne jej osobnosť. Knihu som prečítala bez problémov v priebehu pár dní.
Nebolo to presladené, až na posledných cca 20 strán, kde sa na mňa predsa len tá cukrová vata na poslednú chvíľu vysypala. Koniec by som prepísala, vôbec mi k príbehu nesedel...

21.08.2020 4 z 5

Klíč k minulosti Klíč k minulosti Tatiana de Rosnay

Dva smutné príbehy, jeden z obdobia hromadného zatýkania Židov v Paríži, druhý z obdobia okolo 60. výročia ich väznenia na Vel' D'Hiv... Zaujala ma hlavne dejová linka z minulosti, o holokauste vo Francúzsku som ešte nič nečítala. O tragickom živote Sarah sa čítalo ťažko, škoda, že v druhej polovici knihy sa o jej ďalšom živote veľmi nič nepíše. Zaujímalo by ma bližšie, ako ďalej žila s tým, čo musela vytrpieť a prečo nakoniec skončil jej život tak nešťastne.
Časová línia z obdobia po roku 2000 bola tiež zaujímavá, ale v poslednej tretine mi príbeh novinárky Júlie pripadal trochu umelo natiahnutý. Keby autorka v tejto časti ubrala pár stránok, vôbec by mi to nevadilo.

08.08.2020 4 z 5

Hluboká modř moře Hluboká modř moře Marie Lamballe (p)

Dávam 5 hviezdičiek, lebo sa mi príbeh páčil a dokázal ma vtiahnuť do deja tak, že som hlavne v druhej polovicu nedokázala knihu odložiť. Omnoho lepšia bola dejová línia z 2. svetovej vojny.
Čo ma na knihe niekedy štvalo, boli nepresnosti a chyby v texte (sem-tam nesedel vek hrdinov v danom období, pár historických nepresností...). Často sa však podľa všetkého jednalo o chyby prekladateľa.
Príbeh navyše nemá ambíciu byť historickou knihou, ale románom pre ženy a to sa autorke podarilo. Je to krásna romantická oddychovka.

19.07.2020 5 z 5

Anna v Summerside Anna v Summerside Lucy Maud Montgomery

Súhlasím, že toto je zatiaľ najslabší diel série. Príbeh má potenciál a omnoho lepšie bol zpracovaný v seriáli (v tom pôvodnom z 80. rokov). V knihe je ale množstvo postáv, ktoré sú iba epizódne, len sa v príbehu mihnú a viac sa nerozvíjajú, čo mi dosť vadilo :-/ Človek sa v tom už postupne začal strácať...

29.06.2020 3 z 5

Island Island Jiří Kolbaba

Výborná fotopublikácia o Islande, plná kvalitných fotiek. Určite odporúčam. A je aj za dobrú cenu, mnoho zahraničných fotografov by si za podobnú knihu zapýtalo 2-3x viac.

04.06.2020 5 z 5

iPohádka iPohádka Karel Kovy Kovář (p)

Mám rada Kovyho videá, ale čítanie tejto knihy ma teda vôbec nebavilo. Taký priemerný fantasy príbeh, vhodný skôr pre teenagerov :-/

14.05.2020 3 z 5

Sága rodu Reissových Sága rodu Reissových Hana Whitton (p)

Ako Slovenka som si chcela niečo prečítať o českých vlastencoch a literárnych osobnostiach... Letom-svetom som sa niečo dozvedela, ale príbeh sa najviac točí okolo Antónie Reissovej (Bohuslavy Rajskej). Jej sestry, švagrovia a rodičia zostávajú dosť v úzadí. Čo je škoda, lebo to boli tiež zaujímavé osobnosti. Na to, aby sa kniha mohla nazývať ságou, nemá dostatočnú hĺbku....

30.04.2020 3 z 5

Gump – pes, který naučil lidi žít Gump – pes, který naučil lidi žít Filip Rožek

Nápad na knihu skvelý, ale príbeh mi príde, ako keby ho autor napísal tak trochu na kolene. Príde mi to také prvoplánové a nedotiahnuté. V knihe ma veľmi zaujali ilustrácie.

07.01.2020 3 z 5

Velké maličkosti Velké maličkosti Jodi Picoult

Zaujímavá kniha, ktorá bola (aspoň pre mňa) náročná na čítanie kvôli rasistickej tematike, ale veľa som sa vďaka nej naučila o fungovaní amerického súdnictva a situácií Afroameričanov v USA. Rozhodne stojí za prečítanie...

25.12.2019 4 z 5

Cestopisy od Ziburu ma bavia. Vtipné texty, pešia púť, spoznávanie miestnych... Táto kniha ma však bavila hlavne v časti o návšteve Nepálu. Druhú časť o Číne som čítala trochu na etapy, dosť sa tam toho opakovalo :-/

21.10.2019 4 z 5

Zlaté časy Zlaté časy Anne Jacobs

Zatiaľ najvydarenejšia kniha od Jacobsovej, chytilo ma to viac ako Panské sídlo. Už sa teším na pokračovanie.

01.10.2019 5 z 5

Krásavci Krásavci Elizabeth Adler

Táto kniha nemala ani hlavu, ani pätu... Bola som veľmi blízko k tomu, aby som ju nedočítala. Taká detektívka "pre blondýny" na dlhé letné popoludnie k bazénu.

18.09.2019 2 z 5