Císařovna Alžběta: mýtus a pravda

Císařovna Alžběta: mýtus a pravda https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/205037/bmid_cisarovna-alzbeta-mytus-a-pravda-205037.jpg 4 34 4

Psychologický rozbor osobnosti císařovny, zejména v rovině vztahů k blízkým osobám

Literatura naučná Biografie a memoáry
Vydáno: , Ikar (ČR)

Kaiserin Elisabeth, Mythos und Wahrheit

Booky84
08.05.2023 3 z 5

Z této knihy mám hodně rozporuplné pocity a vlastně ani nevím, zda se mi to čtení líbilo. Přijde mi, že autorka a přizvaní psychoterapeuti se snaží ukázat, že Sisi je ve všech ohledech ta špatná, egoistická a manipulativní osoba. Zároveň mě osobně i dost rušily, právě komentáře od obou psychoterapeutů. Jako plus knihy ovšem hodnotím velké množství Sisiiny tvorby.

klaudia2722
16.12.2022 3 z 5

Neviem, čo si mám o tejto knihe myslieť. Je to moja tretia kniha o Sisi, prvá od tejto autorky. Celkom ma šokovalo, ako negatívne cisárovnu Alžbetu vykresľuje. Podľa nej bola egocentrickou až narcistickou osobou s mužskými rysmi v povahe. Čo sa snaží dokázať aj priloženými analýzami od psychológov, ktorí zrejme tiež skúmali v archívnych prameňoch spolu s ňou. A Habsburgovci? Tí boli dokonalí, takmer bez chyby. Dokonca popiera aj sexuálny pomer cisára Františka Jozefa s herečkou Katarínou Schrattovou, či akoukoľvek inou ženou (čo podľa mnohých iných prameňov pravda nie je, cisár bol pravdepodobne dosť sukničkár).
Nechcem pani spisovateľke krivdiť, ale pôsobí to na mňa ako nedôveryhodná, účelovo napísaná kniha. Ak by si takto dovolila písať o súčasnej osobnosti, už jej na stole leží žaloba.

Titania
12.01.2016 1 z 5

Sisi taková mrcha nebyla.

lusila
25.06.2013 5 z 5

Dozvedela som sa niečo nové.