Anna v Summerside

Anna v Summersidu - tři roky Anny Shirleyové, ředitelky dívčí školy v malém městečku. O svých zážitcích píše v milostných dopisech vzdálenému Gilbertovi. Slunečná povaha a šťastná láska jsou Anně nevyčerpatelným zdrojem sil k šíření porozumění a radosti ve svém okolí a hledání východiska z mnoha drobných neúspěchů a trampot....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26834/big_anna-v-summerside-fxp-26834.jpg 4.2180

Anna ze Zeleného domu 4.

Literatura světová, Pro děti a mládež, Dívčí romány

Vydáno: , Mladé letá

Anne of Windy Poplars, 1936

Kniha Anna v Summerside

helusa2
24.08.2021

Náááádherná knížka, kráááásná série, která zůstane hluboce uložena v mém rozněžněném srdci - to bude Anně Shirleyové náležet na věky věků... (nebo tak nějak by to Anna vyjádřila :-D). Kéž bych měla také ten dar, rozsévat okolo tolik dobra, napravovat křivdy a pomáhat hledat správné cesty...
Absence Gilberta mě samozřejmě netěšila, a ano, jistěže vím, že toho optimismu a dobra tam bylo neuvěřitelně mnoho - ale právě proto je Anna ze Zeleného domu takovým pohlazením po duši. Když jsem knížky četla, měla jsem pocit, že svět někdy byl - a snad ještě i někdy může být - v pořádku...
Těším se na další díl, který by měl vyjít na podzim :-)

Katka_Malfoy
20.08.2021

Od předešlých dílů nic moc. Přečetla jsem 70 stránek a víc nedávám.

Alex.Barunka
27.05.2021

Za tohle se moc ráda nemám, ale ono to bylo všechno tak jednostranný a Anna, co by neúprosná spasitelka naprosto všeho a všech, mě neskutečně vytáčela.

Hana62
12.04.2021

Líbí se mi série pro svoji nenáročnost. Uklidním se, odpočinu. Trochu mi to připomíná dobu, kdy jsem četla Garbu a Málinku. A to už je let...

Cherry1824
11.04.2021

Opět sudý díl a opět bez tempa. Jak druhý, tak čtvrtý díl jsou spíše popisné, než dějové. Nicméně i přesto jsem se začetla.
Ano, opět je zde Gilbertova absence a opět mi to vadí. Anna sice píše svému milému dopisy, ale my víme, že to není ono.
Z celé série zatím jeden z nejslabších dílů (přitom paradoxně jeden z nejobsáhlejších).
Pokud však nejste závislí na Gilbertovi+Anně, ale pouze na Anně, začtete se rychle.

Sabča92
15.02.2021

Anna ze Summerside se liší od svých předchozích tří dílů. Děj je vyprávěn formou dopisů, které Anna posílá svému Gilebertovi, ovšem chybí tu jeho odpovědi. Stará známá Anna se výzev nijak nebojí a jde do nich naplno. Nezdolná a optimistická zvládá i odloučení od milovaného muže, což byla věc, která mě na knize nejvíce mrzela - neustálá absence Gilberta. Tento díl časově pokrývá tři roky, které strávili odloučení. Anniny dobrodružství a prožitky jsou zajímavé, ale asi mám radši předchozí tři díly. Opět v knize nechybí spousta krásných ilustrací, které dodávají knize to pravé kouzlo. Anna ze Summerside je slabší než její předchozí díly. Přesto byl návrat k oblíbené postavě velmi příjemný a přečtený za pár hodin.

Jane333
14.01.2021

Pro mě jsou to pořád krásné knížky, i když to kouzlo té úplně první ( Anna ze Zeleného domu ) to nemá.

JulianaH.
19.09.2020

„Ale vždy v listopadu, když jsou stromy nahé, cítila, že by bylo takřka nezdvořilé rušit lesy, protože jejich pozemská sláva zašla a jejich nebeská sláva ducha, čistoty a běloby dosud nepřišla.“

Tři roky, které zasnoubená Anna tráví jako ředitelka střední školy, si vyplňuje poznáváním lidí i míst v Summersidu, jednom z maloměst předválečné Kanady.
Půjdu trochu proti proudu a troufnu si napsat, že pro mě je IV. díl „Anny“ prvním důstojným pokračováním I. dílu; a že je podle mě skvělý. Epistulární forma mi vůbec nevadila, kromě toho autorka střídá Anniny dopisy vyprávěním v er-formě. První, co mě nadchlo, je ostatně její nápad vypustit všechen romantický balast v Anniných listech a nahradit ho trojtečkou. Takže jí zbyla spousta místa na: a) skvostnou přírodní lyriku, srovnatelnou s prvním dílem, b) humoristické pasáže a propracované dialogy (v nichž opět vyniká autorčino umění psát věrohodnou přímou řeč) a c) detailně prokreslené povahopisné portréty snad všech obyvatel Summersidu (mezi nimiž nápadně převažují vdovy) i jejich koček.
Pravda, málokterá postava tu má linku, která by se vyvíjela napříč knihou. Většinou dostanou jen epizodní roličku a rozuzlení jejich příběhu někdy přichází poněkud, no, jako deus ex machina (mám na mysli například Lewise, Elisabeth nebo zápletku s Pringlovými).
Ale člověk to autorce musí odpustit za propracované studie charakterů, které vypovídají o pozorovacím talentu a lásce k člověku. Každou postavu vystihuje svérázný způsob mluvy a všechny působí velice životně; obzvlášť ty protivné. Ohromně mě bavilo poznávat prostřednictvím přestárlých tetiček názory na výchovu aktuální kolem roku 1850 (tady má „Anna“ zřetelně rozměr humoristického románu). Tak jako většina čtenářů jsem si oblíbila malou nešťastnou Elisabeth, která si mění jména podle nálady. Autorka s její pomocí vykouzlila řadu poetických, něžných i úsměvných obrázků (mapa vysněného světa...). Nejradši jsem ovšem měla sarkastickou Kateřinu — a Rebeku Dewovou.

Řekla bych, že je to jazykově i obsahově vyzrálý společenský román (stále ještě trochu pro děti, ale tím lépe). Nejvíc ze všeho se mi líbí, že L. M. Montgomeryová napříč všemi díly předkládá v postavě Anny důslednou a velice svéráznou životní filosofii, která se skládá z básnického nadšení nad světem a smyslu pro humor. Něco takového se nejspíš povede málokterému autorovi.