Anna v Summerside

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Anna v Summersidu - tři roky Anny Shirleyové, ředitelky dívčí školy v malém městečku. O svých zážitcích píše v milostných dopisech vzdálenému Gilbertovi. Slunečná povaha a šťastná láska jsou Anně nevyčerpatelným zdrojem sil k šíření porozumění a radosti ve svém okolí a hledání východiska z mnoha drobných neúspěchů a trampot....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26834/anna-v-summerside-fxp-26834.jpg 4.3134
Série

Anna ze Zeleného domu 4.

Žánr
Literatura světová, Pro děti a mládež, Dívčí romány
Vydáno, Mladé letá
Orig. název

Anne of Windy Poplars, 1936

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (15)

Kniha Anna v Summerside

Přidat komentář
Jane333
14. ledna

Pro mě jsou to pořád krásné knížky, i když to kouzlo té úplně první ( Anna ze Zeleného domu ) to nemá.

JulianaH.
19.09.2020

„Ale vždy v listopadu, když jsou stromy nahé, cítila, že by bylo takřka nezdvořilé rušit lesy, protože jejich pozemská sláva zašla a jejich nebeská sláva ducha, čistoty a běloby dosud nepřišla.“

Tři roky, které zasnoubená Anna tráví jako ředitelka střední školy, si vyplňuje poznáváním lidí i míst v Summersidu, jednom z maloměst předválečné Kanady.
Půjdu trochu proti proudu a troufnu si napsat, že pro mě je IV. díl „Anny“ prvním důstojným pokračováním I. dílu; a že je podle mě skvělý. Epistulární forma mi vůbec nevadila, kromě toho autorka střídá Anniny dopisy vyprávěním v er-formě. První, co mě nadchlo, je ostatně její nápad vypustit všechen romantický balast v Anniných listech a nahradit ho trojtečkou. Takže jí zbyla spousta místa na: a) skvostnou přírodní lyriku, srovnatelnou s prvním dílem, b) humoristické pasáže a propracované dialogy (v nichž opět vyniká autorčino umění psát věrohodnou přímou řeč) a c) detailně prokreslené povahopisné portréty snad všech obyvatel Summersidu (mezi nimiž nápadně převažují vdovy) i jejich koček.
Pravda, málokterá postava tu má linku, která by se vyvíjela napříč knihou. Většinou dostanou jen epizodní roličku a rozuzlení jejich příběhu někdy přichází poněkud, no, jako deus ex machina (mám na mysli například Lewise, Elisabeth nebo zápletku s Pringlovými).
Ale člověk to autorce musí odpustit za propracované studie charakterů, které vypovídají o pozorovacím talentu a lásce k člověku. Každou postavu vystihuje svérázný způsob mluvy a všechny působí velice životně; obzvlášť ty protivné. Ohromně mě bavilo poznávat prostřednictvím přestárlých tetiček názory na výchovu aktuální kolem roku 1850 (tady má „Anna“ zřetelně rozměr humoristického románu). Tak jako většina čtenářů jsem si oblíbila malou nešťastnou Elisabeth, která si mění jména podle nálady. Autorka s její pomocí vykouzlila řadu poetických, něžných i úsměvných obrázků (mapa vysněného světa...). Nejradši jsem ovšem měla sarkastickou Kateřinu — a Rebeku Dewovou.

Řekla bych, že je to jazykově i obsahově vyzrálý společenský román (stále ještě trochu pro děti, ale tím lépe). Nejvíc ze všeho se mi líbí, že L. M. Montgomeryová napříč všemi díly předkládá v postavě Anny důslednou a velice svéráznou životní filosofii, která se skládá z básnického nadšení nad světem a smyslu pro humor. Něco takového se nejspíš povede málokterému autorovi.


klaudia2722
29.06.2020

Súhlasím, že toto je zatiaľ najslabší diel série. Príbeh má potenciál a omnoho lepšie bol zpracovaný v seriáli (v tom pôvodnom z 80. rokov). V knihe je ale množstvo postáv, ktoré sú iba epizódne, len sa v príbehu mihnú a viac sa nerozvíjajú, čo mi dosť vadilo :-/ Človek sa v tom už postupne začal strácať...

Jass
22.02.2020

Jako příběh je skvělý, ale celé to má jednu zásadní chybu... není tu Gilbert! Kdyby tam byly alespoň jeho odpovědi, ale to ne... No a ještě ke všemu Anna sama sebe v dopisech cenzuruje... to mě vcelku pobavilo :) Docela by mě zajímalo jak velké nepřístojnosti mu v té době tam mohla psát, že to není v knize... (Jasně že autorka není Anna, je to trochu blbě položená spekulace...). Zkrátka tuhle sérii vážně miluju a tenhle díl nebyl až tak dobrý, ale pořád... to překonává dost jiných knížek co jsem četla...
Čteno v angličtině, vřele doporučuji, vyhnete se špatnému překladu, gramatice, překlepům... a není to tak těžké.

MartinaF
14.05.2019

Musím souhlasit s komentáři níže, že toto je nejslabší díl. Škoda. Ač dospělá, je Anna stále stejná - zasněná, romantická, se srdcem na pravém místě a obětavá. Některé postavy mi přišly moc ulítlé a nevěrohodné, upištěné, zbabělé a některé by zasloužily minimálně pár pohlavků. První díl je zkrátka bezkonkurenční, tady příběh postrádal onu jiskru. No uvidíme, jak bude sága pokračovat. Dávám 3,5 *

heliiinka
23.04.2019

Zatím nejslabší ze série. Žádná z postav si mě nezískala, byť byly sympatické. Začátek s Pringlovými měl dobrý náběh, ale vyšuměl do ztracena. Dopisy Anny mě velmi nebavily, i když musím uznat, že je to super ozvláštnění běžného stylu psaní.

pollyanna
25.02.2019

Po letech jsem sáhla po této nádherné knížce... ale byla jsem naprosto zděšená její jazykovou stránkou. Neuvěřitelné množství chyb, překlepů apod. na každé stránce nenechává na pochybách, že práci na knize strašně odflákli. Doporučuji tedy přečíst si raději originál a knížku v češtině použít jako cvičebnici gramatiky, například na čárky je to ideální materiál... (české vydání Mladé letá z roku 1994) / A také jsem měla dojem, že Annin příběh vypravovaný formou dopisů Gilbertovi už nemá takové kouzlo, ale pořád je to Anna, která dokáže vyřešit snad každý problém, a to mnohdy opravdu originálně:).

haki34
22.02.2019

Série a Annin príbeh pokračujú...ale úprimne, listy a príbeh sledovaný "cez papier" postrádal kúzlo...a Annine starosti a "boje" i následné priateľstvá so študentkami ma teda veľmi nezaujali...ideálne 3,5*.

1

Autor a jeho další knihy

Lucy Maud Montgomery
kanadská, 1874 - 1942

všech 23 knih autora

Podobné knihy

Kniha Anna v Summerside je v

Právě čtených6x
Přečtených221x
Čtenářské výzvě18x
Doporučených16x
Knihotéce144x
Chystám se číst59x
Chci si koupit22x