Agnes Greyová

Životní příběh hlavní hrdinky se dramaticky mění, když se její rodina ocitne ve finančních potížích a ona zvolí jako východisko přijetí práce guvernantky v bohaté rodině. Působí u dvou rodin, musí se vyrovnávat se zkažeností prakticky nevychovatelných dětí, aby si nakonec po smrti otce s matkou otevřela vlastní školu. V příběhu se zrcadlí zkušenosti autorky, a přestože pochází z roku 1845 a odehrává se ve viktoriánské Anglii, osloví i současnou ženu - o tom ostatně svědčí i nadšené ohlasy čtenářek v diskusních fórech. Anne Brontëová byla nejmladší z proslavené sesterské trojice (a poslední z celkem šesti dětí) a román Agnes Greyová je její prvotinou. Je až s podivem, že dílo, které irský kritik z přelomu 19. a 20. století George Moore označil za "nejlepší vyprávění v próze v anglickém jazyce", vychází v České republice poprvé....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/26494/agnes-greyova-26494.jpg 494

Agnes Grey (1839)

Vydáno:, Daranus

klaudia2722

Prvá polovica knihy takmer nemala dej. Hlavná postava rozoberá neustále ťažké postavenie guvernantiek, zlé chovanie zamestnávateľov aj svojich žiakov. Chýba viac dialógov na oživenie príbehu. Viac ma zaujala druhá polovica príbehu, kde sa Agnes dostáva do inej rodiny a rieši svoje rozmarné žiačky, aj lásku ku kaplanovi miestnej farnosti.
Príbeh je nenáročný, miestami trochu nudný. Taký šedý priemer...

ElizabethK

Zároveň s touto knihou jsem se také seznámila s poslední ze sester Brönteových, což mě svádí ke srovnávacímu hodnocení, nejprve však něco málo o samotné knize - četla se poměrně snadno, lehce, příběh byl zajímavý, i když trochu předvídatelný.

Co se charakterů týče, byly podobné jako v Janě Eyrové od Charlotte B., byly prvoplánově rozděleny na kladné a záporné a v průběhu knihy nás prakticky nijak nepřekvapily (výjimkou byla jen slečna Rosalie, ale u ní jsme se již při seznámení od autorky dozvěděly, že ke změně dojde). V tomto ohledu daleko raději vzpomínám na román Na Větrné hůrce od Emily B., kde se žádná významnější postava neobjevila bez dost závažné chyby na charakteru, která čtenáři (minimálně mě určitě) znemožňovala se s postavou plně sžít, na druhou stranu však měla každá postava své kouzlo bránící čtenáři ji naprosto odsoudit - není mnoho knih, které by se mohly pyšnit tak skvělým a věrohodným spektrem postav.
Na rozdíl od Jany Eyrové (původně tyranizovaný sirotek si najde práci, kde není nikdo z domácích vyloženě nepříjemný, a kde je svěřenkyně až nepřirozeně hodná - pro mě dost nepřesvědčivý příběh) se mi u Agnes Greyové líbily nesnadné pracovní podmínky a snaha o jejich překonání, s tím také souvisí poutavě popsané vlastní zkušenosti s prací guvernantky.
U Agnes Greyové mi pak bylo líto, že autorka na konci úplně opomenula vysvětlit, lásku jistého pána k hlavní hrdince.

Hodnocení může vyznívat poměrně negativně, ale opak je pravdou. Stále sice nedám dopustit na román Na Větrné hůrce, ale Agnes Greyová si v mých očích rozhodně nevedla tak zle, jako Jana Eyrová.

V konečném důsledku je rozhodně přínosné si knihu přečíst, kdyby jen proto, aby se čtenář seznámil s tvorbou všech sester Brönteových.

Kozel

Takové příjemné počtení na jedno odpoledne. Jistě, Annina prvotina nedosahuje kvalit famózní knihy následující, ani neobstojí v konkurenci proti dílům sester. O to tady však nejde. Anne svoje zkušenosti v příběhu Agnes skvěle zúročila a vcelku nepokrytým moralizujícím způsobem, okořeněným pohledem dcery, která kněžský úřad otce nezapře, podává obraz těžkého bytí guvernantky v tehdejší společnosti. V mnohém je však postavení dnešních učitelů, potažmo au pair, velice podobné.

A to je vlastně vše, nic víc Agnes Greyová nenabízí. Je-li to dost nebo ne už leží na uvážení každého čtenáře. Pro mě je to příjemné, čtivé, chytlavé a vcelku zajímavé, sic nijak zvlášť zásadní dílo.

Greg25

Velmi náboženské dílo, ve kterém samostatnost hlavní hrdinky brzdí její víra v boží osud (nevadilo by to, kdyby se sama autorka dokázala rozhodnout, jestli je důležitější pokora a osud, nebo vlastní samostatnost, vnitřní zápas o to ovšem nesvede, takže se jedná v podstatě o velmi neživou až literárně vykonstruovanou hrdinku). Možná je odrazem samotné Anne, ale mravopoučný, ve všech ohledech poučující román, který má ambice čtenáře pokárat prostřednictvím hlavní hrdinky, která nepochybuje o zkaženosti druhých, ale nikdy ne o vlastních schopnostech (nepochybuji o věrohodném vykreslení tehdejších poměrů a hrozném postavení, které guvernantky a vychovatelky měly, ale autorka nepřipouští ani na okamžik, že byste si mohli utvořit vlastní názor na to, co říká, takže všechno podtrhne mravopoučným kázáním), ale zdaleka nedosahuje literárních, příběhových ani myšlenkových kvalit. Anne opakuje moudra, která se můžete dočíst v bibli sami, nebo si zajít na kázání do kostela. Příběh, hrdinové, to Anne prakticky nezajímá. Otázky k zamyšlení nepodává, rovnou vám naservíruje to, co si máte podle ní myslet. Literárně velmi těžkopádné, zatím mě žádná ze sester Bronteových (i když nejblíž k tomu má rozhodně Charlotte) nepřesvědčila o tom, že oproti Jane Austen (kterou hojně kritizovaly, ale jejích literárních kvalit a vytříbeného stylu nikdy nedosáhly), Elizabeth Gaskell a později třeba George Elliot, jsou jejich knihy těžkopádné a povýšenecky poučné anebo neopodstatněné chováním postav (Na Větrné hůrce). 50%

Taťka Hraboš
03.08.2017

Neurazí, ale ani nenadchne. Takové příjemné, nenáročné a místy i zábavné počtení, s řadou vtipných a trefných kritických postřehů především na adresu tehdejších bohatších vrstev. Vím, že srovnávat tuhle knihu se současnou kvalitní literární tvorbou nemá smysl, psalo se tehdy prostě jinak, ale třeba kvalit knih Jane Austenové tahle knížečka rozhodně nedosahuje.
PS: Koukám, že zdaleka nejsem první, koho tohle srovnání napadlo.

irskádívka
14.07.2017

Mohlo by se zdát, že připomíná knihy Jane Austenové. Kniha ale postrádá jejich lehkost, nadhled a smysl pro humor. V příběhu převládá výchovný prvek, popis charakterů postav, osobnostních nedostatků a k čemu vedou.
Je to příjemné čtení, ale souhlasím s Naias, že kniha se mi zdá jaksi "neživotná". Četla jsem ji v angličtině a je to možná způsobené i tím, ale něco mi v ní chybělo. To NĚCO, co z dobré knihy dělá knihu výjimečnou, se kterou se nechcete rozloučit.
Přesto opakuji, příjemné, milé čtení.

AllyKumari
13.04.2017

Lepší než Charlottin Profesor, nicméně stále je poznat, že jde o prvotinu. Jak Charlotte tak Anne vykvetly plně až se svými druhými knihami. Co se týče Agnes, je rozhodně praktičtější a méně vášněmi zmítaná než jiné hrdinky, které sestry Brontëovy vypustily do světa, a spíše než její příběh je kostrou knihy odkrytí reality toho, jak se někteří lidé chovali k najaté pracovní síle. A jako učitelka nemohu než sympatizovat s věčnou pravdou, která je zde vyslovena: Pokud si děti nevychovávají sami rodiče, a zároveň vychovatelům nedají žádné "zbraně", pak se můžete rozkrájet, ale haranty prostě nezměníte.

julika
19.07.2016

Zpočátku jsem měla obavy, že se mi nebude líbit tak, jako knihy od Charlotte a Emily. Zas ty moje předsudky. Líbila se mi, dokonce mě mrzelo, že jsem ji tak rychle přečetla. Poslední dvě kapitoly jsem četla u pěkného potůčku na vyhřátém kameni na krásné Šumavě....

Naias
17.04.2016

Zdalo sa mi to akési neživotné, akoby to hlavná hrdinka neprežívala, len o tom písala. Nemala som pocit, že sa to naozaj deje, kniha ma do seba proste nevtiahla. A myslím, že Agnes, celý život milovaná a hýčkaná, by sa oveľa ťažšie vyrovnávala so životom v rodine, kde ju deti tyranizovali, rodičia kritizovali, sluhovia ignorovali. Tiež sa mi zdalo čudné, že by v tej druhej rodine pri takomto šikanovaní vydržala niekoľko rokov, keď sa mohla vrátiť domov k milovaným a milujúcim, ktorí by jej nič nevyčítali a všetci by sa iba potešili, že sa vrátila.
Aj postoj zamestnávateľov a ich detí sa mi zdal prehnaný, ale keďže autorka pracovala ako guvernantka, predpokladám, že čerpala zo svojich skúseností. V tom prípade mi nezostáva, len jej zaželať úprimnú sústrasť.

adorjas
12.12.2015

U slečny Brontëovej v tejto knihe výrazne cítiť jej neskúsenosť a mladú ruku. Opisy, dialógy, vývoj postáv aj celého deja je trošku strnulá.

Dany001
27.03.2015

Velice zajímavý příběh- líbil se mi - ale některé pasáže mi přišly až moc zdlouhavé.

1v8na
19.11.2014

Příběh byl zajímavý a docela se mi líbil, i když některé pasáže mi přišly zbytečně zdlouhavé.

ivzu77
14.08.2014

KLASIKA, VIKTORIÁNSKÁ ANGLIE - MILUJI A DOPORUČUJI !!!!!

vikimi
11.07.2014

Tuhle knížku čtu pravidelně, když potřebuji povzbuzení a trpělivost hlavní hrdinky. Tahle kniha mě vždycky osvobodí od potíží a starostí a já se dostanu do světa Bronteových :) jako bylo například jejich oblíbené místo Setkaní řek

hanicka258
28.02.2014

Knihu jsem přečetla víceméně jedním dechem, jako budoucí učitelku mě hodně zaujaly popisy charakterů dětí a taky fakt, že učitelka nezmůže bez podpory rodičů nic... Každopádně, příběh to byl velice pěkný...

Marika Vanova
01.11.2013

Moc ráda čtu romány ze staré Anglie. Tady jsem mohla nahlédnout do života žen guvernantek, jak to neměly lehké, byly odkázané na dobrodinní jejich svěřenců a zaměstnavatelů. Při čtení jsem měla několikrát chuť těm dětičkám jednu vrazit. Jsem ráda, že si nakonec Agnes vzala pana Westona(doufám, že to píšu dobře, knihu jsem už vrátila) a vymanila se z toho často ponižujícího zaměstnání.

monushka
25.08.2013

Toto velkolepé a romantické dílo nás přivádí na anglický venkov, kde se setkáváme s Agnes Greyovou - slečnou, jejímž snem je stát se guvernantkou. Z našetřených peněz chce pomoci své rodině, aby lépe překonala finanční krizi. V příběhu Agnes působí ve dvou rodinách. V první má ale na starost zcela společensky nezvladatelné děti a ve druhé rodině má už o trochu více štěstí, ale také to není to pravé ořechové. Ale příběh je o to hezčí, když do něj vstoupí láska.

kapllu
02.06.2013

Většina příběhů z viktoriánské Anglie je jako přes kopírák, a přesto mě většina z nich zaujme. Ne tak Agnes Grey.. Nevím, zkrátka už od začátku jsem se těšila na konec a tento pocit ve mně během celé doby nevymizel.

Sisi11
31.03.2013

Po všech těch neskutečných výchovách rozmazlených dětí a konfliktech s jejich namyšlenými matkami se Agnes přeci jen odebrala do lepších míst a našla svou lásku. Velmi krásně čtivý a odpočinkový román od mých oblíbených sester Brontëových :) namísto Agnes jsem v románu viděla Anne a její život.

Jiitush
19.06.2012

Román je čtivý, rychle jsem se začetla. Taky se mi líbí, že Anne se nezatěžuje zbytečným dlouhým popisem. Za zvláštní považuji to, že mi mnohem zajímavější přišel příběh vedlejší hrdinky slečny Murrayové, svěřenkyně Agnes, než příběh samotné hlavní hrdinky, který mi místy přišel až příliš sentimentální.

bookcase
01.02.2012

Nádherný román z mé oblíbené staré Anglie. S hrdinkou jsem prožívala její trable se svěřenkyněmi, kterým bych někdy asi namlátila :). A samozřejmě...láska vítězí :).

Anne Brontë

Anne Brontë