klaraskolkova klaraskolkova komentáře u knih

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Děj prvotřídní, na knize a celkově autorčině stylu mě ale nejvíc zaujal krásný bohatý jazyk, paradoxně většinou použitý v krátkých, osekaných větách. Má první, ale určitě ne poslední kniha z pera Jakuby Katalpy a zároveň pro mě jeden z nejlepších objevů poslední doby.

18.10.2021 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Pro mě zatím nejlepší kniha od Aleny Mornštajnové! Dějové linky se zajímavě proplétaly, postupně do sebe začaly zapadat a naprosto mě strhly. Přečteno jedním dechem za víkend :-)

06.08.2019 5 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Pro mě první, ale rozhodně ne poslední kniha od Agathy Christie. Přečteno jedním dechem během jednoho dne. Ze současných autorů mi styl hodně připomíná Shari Lapenu - například její kniha Nevítaný host řeší prakticky totožnou situaci.

28.09.2021 5 z 5

Dokonalá manželka Dokonalá manželka J. P. Delaney (p)

Zajímavé spojení dvou témat - robotů a autismu - v detektivce/thrilleru. Příběh je čtivý, napínavý a má spád, v knize se navíc propojují dva pohledy a dvě časové linky. Kniha není moc dlouhá, přečteno za dva dny. Doporučuji.

25.03.2020 5 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Shari Lapena je jednou z mých nejoblíbenějších autorek a pokud chci strávit příjemný víkend s dekou, čajem a knihou, vím, po čem sáhnout. Zatím mě každá z jejích knih vyloženě dostala. Skvělý námět z reálného života, čtivé, děj "odsýpá" a psychologie postav je dobře propracovaná. Přečteno za víkend!

14.07.2020 5 z 5

Proč spíme Proč spíme Matthew Walker

Knihy od nakladatelství Jan Melvil mám čím dál víc v oblibě. Opravdu si myslím, že tuto knihu by si měl přečíst každý, kdo pracuje do noci, honí se za kariérou a chybějící čas ukrajuje právě ze spánku. Po přečtení zjistíte, že snad neexistuje oblast lidského zdraví, která by nedostatkem spánku byla zasažena... kromě výčtu vlivu (ne)dostatku spánku na zdraví však kniha obsahuje velmi zajímavou analýzu jednotlivých fází spánku, vysvětluje, jak funguje jet lag, jaký vliv má na spánek kofein a alkohol (přiznám se, že mám nyní mnohem menší chuť dát si večer skleničku vína). Jsem ráda, že jsem si knihu koupila, časem se k ní jistě ráda vrátím.

23.10.2020 5 z 5

Vnitřní hlas Vnitřní hlas Brian Freeman

Po předchozích dílech - Nočním ptákovi a Klikaté cestě - jsem byla do série již dostatečně začetlá a na novou detektivkou s Frostem Eastenem jsem se vyloženě těšila. A nezklamala. Vnitřní hlas hodnotím jako nejlepší z celé série.

14.07.2020 5 z 5

Kniha, kterou by si podle mě měl přečíst každý. Zasazuje politické události a mocenské spory do rámce geografie, rozšiřuje přehled a ač plná dat a informací, je kniha zároveň dost čtivá. Měla jsem od knihy velká očekávání a ta se naplnila. To, že je autor Američan, jsem na moc místech nezaznamenala, až na několik výjimek je kniha napsaná objektivně.

03.02.2020 5 z 5

Hadrový panák Hadrový panák Daniel Cole

Původně jsem chtěla dát tři hvězdičky, dojem lehce spravila až druhá třetina knížky. Námět je slibný - mrtvé tělo sestavené z šesti obětí - ale knížka mi nepřišla kdovíjak čtivá. Většina postav (kromě Edmundse) je nesympatická a chová se často nepochopitelně, nejvíc nesympatická je vyšetřovatelka Baxterová. Hodně jsem se těšila na Loutkáře, teď ovšem váhám, jestli se do něj mám pouštět.

25.03.2019 3 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Nádherný příběh, napsaný velmi čtivou formou. Pohled na druhou světovou válku z jiného úhlu.

27.10.2018 5 z 5

Opět pobaví a nezklame, stejně jako předchozí díly. Oddechová četba do metra na cestu do práce.

14.07.2020 4 z 5

Nevítaný host Nevítaný host Shari Lapena

Výborná kniha, ostatně jako každá od této autorky. Přečteno za dva večery!

21.04.2020 5 z 5

Cilčina cesta Cilčina cesta Heather Morris

Před Cilčinou cestou jsem četla i Tatéra z Osvětimi a obě knihy jsou srovnatelné - silný příběh, zajímavá hlavní postava a k tomu popis osudů několika vedlejších postav. Téma gulagů je určitě méně často zpracováváno než téma koncentračních táborů, což je jedna z hlavních předností knihy - většina informací je pro čtenáře nových (na rozdíl od mnoha knih z prostředí Osvětimi atd.).

25.03.2020 4 z 5

Kříďák Kříďák C. J. Tudor

Velmi zajímavý námět, který mě ihned zaujal, popravdě jsem ale čekala trochu více a myslím, že by téma šlo uchopit zajímavěji, aby byla kniha ještě čtivější a zápletka překvapivější.

31.12.2019 4 z 5

Poslední dopis od tvé lásky Poslední dopis od tvé lásky Jojo Moyes

Úžasné, tleskám! Po Dívce, již jsi tu zanechal další silný a čtivý příběh, smutný, emotivní, naštěstí s dobrým koncem.

26.01.2019 5 z 5

Yuval Noah Harari a první díl trilogie o historii, současnosti a budoucnosti lidstva. Většinou témat knihy jsem byla nadšená, kniha nabízí pohled na témata, o kterých (alespoň průměrně vnímavý a všímavý) člověk bezděčně a intuitivně přemýšlí, zde jsou myšlenky rozvedeny do detailů a poskytují novou perspektivu. Z celé trilogie hodnotím právě první knihu nejvýš (i proto, že v dalších dvou dílech se některé myšlenky často opakují a už nejsou tak svěží, překvapivé). Bylo zajímavé a paradoxní se do knihy začíst právě v době začínající světové pandemie, protože například o tom, že lidstvo dokázalo vyhubit celosvětové epidemie, se Harari také zmiňuje...

18.10.2021 4 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Velmi čtivá a zábavná kniha od Patrika Hartla, přečteno za méně než 24 hodin. Ideální oddychovka na pohodový víkend. Od Hartla už má přečtené všechny knihy, z nichž Prvok, Šampón, Tečka a Karel se řadí k těm lepším.

26.10.2020 4 z 5

Abych přežila Abych přežila Yeonmi Park

Knih o Severní Koreji jsem četla již několik, tato je však pro mě první, kterou napsal přímo někdo, kdo hrůzy tamějšího režimu zažil na vlastní kůži. Z mnoha pasáží běhá mráz po zádech, je až neskutečné, co všechno je člověk schopný snést během cesty za svobodou.

30.12.2019 5 z 5

Okamžiky štěstí Okamžiky štěstí Patrik Hartl

Knížka se rychle a dobře čte, což o to. Ale... Zaprvé mi vadilo příliš mnoho až nerealistických zvratů a hlavně, neměla jsem vůbec po dočtení jedné části chuť číst stejný příběh znovu (byť z pohledu jiné postavy). Pro mě tedy zejména díky pozitivním doporučením, kvůli kterým jsem si knížku půjčila, spíš zklamání. Byla to moje první knížka od Hartla, nechci ho zavrhovat, asi mu dám ještě šanci s jinou knihou.

26.01.2019 2 z 5

Jednou nohou v hrobě Jednou nohou v hrobě Dominik Dán

Moje první kniha od Dominika Dána a už teď vím, že určitě ne poslední.

23.10.2020 5 z 5