Kerolka_P. Kerolka_P. komentáře u knih

Co by můj syn měl vědět o světě Co by můj syn měl vědět o světě Fredrik Backman

Pozitiva: Z knihy je evidentní, jak hluboce autor miluje svou ženu a své dítě. Taky Backmana obdivuju za otevřenost v jeho velmi osobních záležitostech. Pár fakt dobrých fórů a geniální popis nákupů v Ikea očima muže :) Poslední kapitola knihy byla velmi silná a zvedla mé hodnocení o jednu hvězdu navrch.
Negativa: Je mi to líto, ale značnou část knihy jsem se nudila. Místy mi vadila prvoplánovost jeho vtípků, které se jaksi nevyvedly.
Závěr: Jako čtení k vodě dobrý. Ale jen dobrý.

11.07.2020 3 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Taková příjemná blbina :) letní čtení. Moc se mi líbí Backmanova víra v dobrého člověka. Neubráním se srovnání, u Oveho a Brit Marie jsem se řehtala nahlas, opakovaně, tady ne. Ale to není ode mě fér. Jinak se mi nelíbil závěr, připadal mi trochu kýčovitý a zbytečně rozvleklý. Nicméně Backmanův styl psaní mi sedí, takže tři hvězdy.

10.07.2020 3 z 5

Quo vadis? Quo vadis? Henryk Sienkiewicz

Neuvěřitelně silné, autenticky působící vyprávění o utrpení prvních křesťanů. Dočista jsem vděčná za dobu, ve které žiju.

10.07.2020 5 z 5

Amok Amok Stefan Zweig

Velmi čtivá kniha. Neotřelý styl. Vtáhne vás.

10.07.2020 4 z 5

Běguni Běguni Olga Tokarczuk

Plna očekávání jsem si zapůjčila jako první kus od této Nobelovou cenou oceněné literátky právě román Běguni. Očekávání (logicky) vysoká. Zklamání je slabé slovo. Doteď mi hlavou rezonuje nejvýstižnější věta - "co to jako mělo bejt???" Po celou dobu jsem kroutila hlavou. A kroutím doteď. Místy jsem si říkala, že to psal buď člověk pod vlivem, anebo pod velkým časovým tlakem bez možnosti si to po sobě přečíst a dát do nějakých smysluplných celků. Absolutně nenacházím význam či nějaké vyústění knihy. Možná jsem to jenom nepochopila.

08.07.2020 1 z 5

Podivný případ se psem Podivný případ se psem Mark Haddon

Haddonem naprosto špičkově zvládnutý pohled chlapce s aspergerovým syndromem na svět. Nevím, zda má autor ve svém blízkém okolí člověka s AS, či jak tohle dokázal, ale pouhým studiem PAS se mi to nezdá možné. S dětmi s AS pracuji a vystihl to naprosto přesně! Skláním se až k zemi a knihu bych doporučila plošně číst všem, mladým i starým - umožní výborný vhled do hlavy lidí s AS a jistě povede k lepšímu pochopení odlišností. A hned by nám společně bylo na tom světě líp!
Christophera milujete od první stránky a při čtení instinktivně rozevíráte ruku do vějíře :) Jen Ti dospělí by zasloužili..

07.07.2020 5 z 5

Jo, tak tohle se mi líbilo VELMI. Opravdu povedená knížka o životních těžkostech, lidských srdcích, řadě nepochopení a touze si život porovnat. Halrold je frajer! A Maureen mě taky dostala, byť se zpočátku jevila jako typická fúrie. Moc se mi líbí téma starších lidí, kteří se nebojí zásadních změn a rozhodnutí. Nikdy není pozdě! Naplňuje mě to nadějí. Velmi oceňuju nerůžový závěr a realistický popis utrpení ze zhoubné nemoci (žádná pštrosí politika, pro dnešní dobu instantního štěstí tolik typická). Pět hvězd!

07.07.2020 5 z 5

Den, kdy jsem se naučil žít Den, kdy jsem se naučil žít Laurent Gounelle

Mám to tak půl napůl. Četlo se to dobře. V knize je řada velmi silných momentů k zamyšlení, to se nedá upřít. I hlavní myšlenka je dobrá - nejsme tu jen sami pro sebe, každý tady máme nějaký úkol. Jonathan je sympaťák, i když místy mi jeho počínání připadá příliš na sílu. Ale co, dělá, co umí a co v tu chvíli vnímá jako správné. Fandila jsem mu. Postava tetičky Margie na mě působila ambivalentně - na jednu stranu z ní padají velká moudra, na stranu druhou dojmem uspořádaného života a vyrovnané osoby na mě příliš nepůsobí. Hlavní zápletka s cikánkou, kterážto se na konci knihy rozuzlí a kterou nechci prozradit, mi připadala vysloveně pitomá a dosti ubrala na dojmu z celé knihy. Některé postavy z knihy bych vynechala úplně, některé pasáže působily jako navíc a téměř až jako z úplně jiné knihy. Co mi tam ale chybí úplně, je nějaký přesah - jsem zkrátka přesvědčená, že pokud je život založen jen na naší snaze, byt sebelepší - že to jaksi k naplněnému životu nestačí.

28.06.2020 3 z 5

Petrohradské povídky Petrohradské povídky Nikolaj Vasiljevič Gogol

Velmi milé počteníčko. Z Gogolových počinů je pro mě tento nejmilejší; objevila jsem ho cca v sedmnácti a ráda se k němu vracím, v létě obzvlášť!

Popelka nazaretská Popelka nazaretská Václav Renč

Popelka je něco tak nádherného, že to snad ani není možné. Naprostý klenot křesťanské literatury. Vřele doporučuji všem; i vám, co poezii nečtete - začnete :)

Láska za časů cholery Láska za časů cholery Gabriel García Márquez

Skvělé téma, nicméně četlo se mi to nedobře.

25.06.2020 3 z 5

Studie v šarlatové / Podpis čtyř Studie v šarlatové / Podpis čtyř Arthur Conan Doyle

Poctivé detektivky :) obě napínavé, čtou se samy. Vyzdvihla bych zejména první z nich, která hovoří o méně známém seznámení nerozlučné dvojky Holmes a Watson.

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Oj, to mi to nesedlo. Ani téma, ani postavy, bezpočet hluchých míst. Jinak mám pro Backmana slabost, Medvědín však nebyl můj šálek kávy. Druhý díl určitě číst nebudu. Těším se však na Babičku a vkládám v ni své veškeré naděje :)

24.06.2020 2 z 5

Zádušní mše za hraběnku Zádušní mše za hraběnku Jiří Holub

Velmi silné téma. Čtivé, napínavé. Oželela bych však lovestory, která z mého pohledu ubírá knize na kvalitě.

23.06.2020 3 z 5

Bez adresy Bez adresy Lenka Reinerová

Po přečtení vás zaleje vlna vděčnosti, že máte střechu nad hlavou.

Kavárna nad Prahou Kavárna nad Prahou Lenka Reinerová

Kdo tíhne k pražské německé (židovské) literatuře, ten bude nadšeně nasávat každý list této knihy. Lenka Reinerová nám dá pocit, že jsme s těmito literáty popíjeli kávičku ve stověžaté matičce.

23.06.2020 3 z 5

Čekárny mého života Čekárny mého života Lenka Reinerová

Lenka Reinerová je pro mě něco jako železný Zekon. Přežila 2.SV, život ve vyhnanství, opakovaně se stala bezdomovcem, opakovaně byla vězněna, jako jediná z rodiny přečkala válku (zbytek žid.rodiny vyvražděn po koncentrácích). Žila v cizích zemích, přišla o manžela. Jediná dcera emigrovala. Opakovaně "rozchodila" rakovinu. Dožila se 92 let a nebyla zahořklá, stále měla jiskru. Neuvěřitelná ženská! Tuto knihu mám od ní nejraději.
Doporučuji číst, zejména vhodno v dobách sebelítostných.

23.06.2020 5 z 5

Panna ve zbroji Panna ve zbroji Mark Twain (p)

Naprostá srdcovka. Přečteno poprvé ve třinácti letech. A také první kniha, u které jsem brečela jako želva :) Nedám na ni dopustit. Líbila se i manželovi. Top!

Šťastný Jim Šťastný Jim Kingsley Amis

Knihu jsem objevila v knihobudce. Nečekala jsem nic a tolik jsem se nasmála! Zejména při scéně ranního probuzení Dixona u svého nadřízeného :) Čtecí pohodička s dávkou legrace.

23.06.2020 4 z 5

Proměna Proměna Franz Kafka

Kniha, která rozkmitá fantazii na plné obrátky. A to mám moc ráda!