Kerolka_P. Kerolka_P. komentáře u knih

Franz Kafka Franz Kafka Max Brod

Brod je skvělý, že napsal tuto obhajobu často jen pesimisticky a depresivně vykreslovaného Kafky. Najednou vám připadá, že Franz je velký sympaťák, který zkrátka jen neměl na růžích ustláno. Nakouknete ke Kafkům do obýváku. Poznáte jeho nejistoty. A taky že s ním byla sranda. Dočista bych s ním ráda zašla na pivo :)
Doporučuji všem, kdo mají Kafku rádi. Anebo vlastně spíš těm, kteří ho rádi nemají :)

Smrt maloměšťáka Smrt maloměšťáka Franz Werfel

A to se mi líbí, že se jen tak nedá! Velmi zdařilé Werfelovo dílko, které přečtete raz dva - a jedním dechem. Doporučuju!

23.06.2020 5 z 5

Ne vrah, zavražděný je vinen (4 povídky) Ne vrah, zavražděný je vinen (4 povídky) Franz Werfel

Měla jsem velmi vysoká očekávání. Zřejmě proto považuji "Nevraha" za méně zdařilejší Werfelovy počiny. Konec se mi věru nelíbil. Ale jinak velmi čtivé.

23.06.2020 3 z 5

Píseň o Bernadettě Píseň o Bernadettě Franz Werfel

Srdcovka a opakovaně přečtená kniha. Fascinuje mě příběh vzniku knihy - prchající žid před Hitlerem v Pyrenejích přislíbí Bohu, že v případě přežití zazpívá o lurdské dívence světu píseň. A jak!

Co život dal a vzal Co život dal a vzal Betty MacDonald

Velmi vhodno číst po Vejci, kdy se naladíte na bardovskou vlnu a nechcete z ní jen tak odejít. Jasně, takových kvalit už žádné z jejích děl nedosahuje, ale jelikož jsem to ani neočekávala, nebyla jsem zklamaná. Pohodové počteníčko.

Pohádky Pohádky Oscar Wilde

Dětem bych je nečetla, ale sama je miluji. Vřele doporučuji!

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

O pádu jedné lidské duše. Vlastně nejedné. A o tom, že pýchu lze i vidět (velká pravda!). Tuto knížku čtu cca od svých patnácti dokola, mám ji moc ráda.
Doporučuji také k poslechu starou českou rozhlasovou hru téhož jména s vynikajícím Jiřím Adamírou v roli lorda Henryho.

23.06.2020

Strašidlo cantervillské Strašidlo cantervillské Oscar Wilde

Taková krásná pohádka.

23.06.2020 5 z 5

Vraždy v ulici Morgue a jiné povídky Vraždy v ulici Morgue a jiné povídky Edgar Allan Poe

Nemůžu zase jinak než pět hvězd. Nicméně nejsem objektivní, spíše jsem pro svou slabost pro E. A. Poe-a velmi nekritická. Hltám každý jeho kus!

23.06.2020 5 z 5

Já se s Poe-m tak strašně ráda bojím! :) Jedno léto mě chytl tak, že jsem od něj přečetla snad všechno. Baví mě to. Fest.

Úterní ženy Úterní ženy Monika Peetz

Zaujalo mě zvolené téma - dokončení pouti do Lurd za zesnulého manžela. Vydržela jsem celkem 85 stran, než jsem usoudila, že mytí nádobí bude smysluplněji využitý čas. Nemůžu knihu hodnotit jako celek, ale do strany 85 působila velmi laciným dojmem.

23.06.2020 odpad!

Anna Kareninová I Anna Kareninová I Lev Nikolajevič Tolstoj

Ach Anno, proč zrovna Vronský? Myšlenka, která mě neopustila při čtení knihy a vlastně dodnes. Vědci však údajně zjistili, že při zamilovanosti se člověku v mozku odehrávají stejné procesy jako při těžké psychické poruše. Tak pak je to snad pochopitelné.
Jinak pro tuto klasiku mám slabost a navzdory tučnému obsahu se dobře čte.

Paní Dallowayová Paní Dallowayová Virginia Woolf

Neotřelé čtení. Ale krapet depka. Myslím, že zde bude platit pravidlo jednou a dost.

23.06.2020 3 z 5

Do tmy Do tmy Anna Bolavá (p)

Od prvního listu mi s knihou nebylo dobře. Vydržela jsem třetinu, víc ani ránu. Nevadí mi silná témata, vadí mi však čistokrevná deprese. Život je sám o sobě dost těžký; nevidím důvod, proč si jej ještě zbytečně ztrpčovat touto knihou.

22.06.2020 1 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Další dílo Kateřiny Tučkové, které čtenáře zcela pohltí. Odvrácená strana konce války ve své nejtrvdší podobě. Ze msty nikdy nevzejde nic dobrého. Vřele doporučuji k přečtení!

21.06.2020 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Kateřinu Tučkovou považuju za nejlepší českou autorku současnosti. A Žítkovské bohyně za její dosud nejlepší dílo. Nedokázala jsem se od knížky odlepit a přestala jsem až tehdy, kdy mě začaly pálit oči. Nevařila jsem, neuklízela, ponocovala, téměř nedýchala :) Špičkové čtení.

21.06.2020 5 z 5

První Backmanova kniha, ze které jsem si nesedla na zadek a nemám potřebu si ji koupit. Tím nechci říct, že by byla špatná. Zvolené hlavní téma se mi zdá skvělé, ale zpracování mi nesedlo; působí na mě příliš zřetelně "hrající na city". Nicméně co se mi líbí moc, tak autorovo rozhodnutí věnovat svůj honorář nadaci, která shání finance na výzkum nemocí postihujících mozek.

21.06.2020 3 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Kniha je napsaná velmi čtivě, poutavě. Přesto mi nějak nesedla. Nejvíce asi rozdělení knihy do tří částí, kde mi chyběla nějaká jejich větší provázanost. První část, jasně, z pohledu Miry. Druhá část, dobře, kontext rodinných dějin - ale jak se je Mira dozvěděla? Třetí část, zpověď Hany - komu? Proč? Možná to je tak schválně, že ty tři části vedle sebe jen tak leží. Jako čtenáři mi to ale vadilo. Zkusím ještě Tiché roky, třeba mi to sedne líp.

21.06.2020 3 z 5

Tracyho tygr Tracyho tygr William Saroyan

Další z mých nej a opakovaně čtených knih.
Po přečtení si řeknete, kolik tygrů ve svém okolí milujete! A dostanete ukrutnou chuť na kafe :) Pět hvězd!

20.06.2020 5 z 5