KerliDepp KerliDepp komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

(SPOILER) Moje první kniha na tohle téma. Příběh Hany a její rodiny za období druhé světové války. 3 generace, propojí celé válečné období - začátek války, průběh války a poválečné období. Je to čtivé, napínavé a poslední kapitola (té jsem se bála nejvíc) - příběh Hany který je emocionálně nezvladatelný. Nebyla jsem schopná to ani procítit jak bych chtěla jelikož ti, kteří přežili koncentrační tábory museli projít neskutečnou představou bolesti.
SPOILER!
Hana si dávala za vinu neuskutečněný odjezd do Anglie ale proč? Šanci měli i poté co nakonec dopis doručila. Její matka sama nebyla schopná se rozhodnout jestli odjet nebo ne. Větší hloubku by to mělo kdyby Hana dopis opravdu nedoručila a matka dejme tomu nedoručený dopis jednoho dne našla.
Jak to teda je? Byla Ida opravdu nevlastní sestra Miri? Na konci příběhu mohlo i tohle vyjít na povrch.

03.12.2023 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

První polovinu knihy se seznamujeme o životě osamocené dívky, která to opravdu nemá vůbec jednoduché a spoustu textu je také věnováno popisu močálu, mokřad a životu zvířat (osobně místy jsem tak prahla po ději, že mi tyhle pasáže vadili) ale knize to určitě neškodí ba naopak, ten kdo knihy vychutnává a nehltá, tak si je užije. Druhá polovina se hodně stáčí k vyšetřování vraždy končící soudním líčením. Knihu jsem přečetla za jednu noc a šla jsem spát brzo ráno. Upřímně? Tohle se mi nestalo hodně dlouho, abych knihu nedokázala odložit a musela ji přečíst jedním dechem. Za mě určitě jo! Škoda, že jsem knihu neobjevila dřív, hned bych toto léto zašla na premiéru filmového zpracování.
SPOILER! Rozuzlení vraždy mohli dát trochu více. Jako třeba červená čepka a její vlákna, kterou tam probrali nesčetněkrát. Čepku dostala až později, kdy už se s Chasem nescházela. Takže jak se tam dostali ty vlákna, když ji onen večer nikdo s červenou čepkou neviděl?

03.09.2022 4 z 5

Vyměnit vodu květinám Vyměnit vodu květinám Valérie Perrin

Nemám ráda příliš mnoho jmen a spoustu dějových linek ale tady mi to vůbec nevadilo protože kniha je čtivá už od začátku a "kapitolky" krátké. Kniha mě nutila číst, dál a ještě a ještě jednu kapitolu. Takže tady hezky fungovalo to, že nemáte nutkání na několik dní knihu odložit a tak případně zapomínat co, kde, kdo, jak. Když jsem knížku jenom přece na chvíli odložila tak jsem na ní často myslela a chtěla pokračovat ve čtení. Kniha je zasazená do starší doby. Je trochu tajemná, ponurá, smutná, láskyplná, záhadná, překvapivá, detektivní a netradiční. Od všeho kousek. Moc pěkně propletené. Žádný z osudů postav mě nenudil jenom mi přišlo že větší část příběhů se točila kolem nevěr a milenců, každopádně každá z postav měla svůj "charakter". Ze začátku mi vadilo "počeštění" jmen ale jak už někdo zde psal v komentářích asi by nám to ve francouzštině nedávalo moc smysl.

26.04.2023 5 z 5

Přiveď mě zpátky Přiveď mě zpátky B. A. Paris (p)

Začátek knihy okamžitě upoutal nebyl nijak zdlouhavý a hned vtáhl do děje. Oceňuji. A dál?
Matrjoška, šel jsem pro snídani, matrjoška šel jsem se projít, matrjoška, šel jsem do pracovny. Děj knihy nudný a táhlý.
Závěr začal nabírat na intenzitě takže se četlo zase o něco líp ale finální rozuzlení? Zklámání.

29.01.2023 2 z 5

Ví o tobě Ví o tobě Sarah Pinborough

Začátek mi připadal docela táhlý a Louise mi šla na nervy, postupně mě nakonec kniha zahltila hromadou otázek a bádání jak a proč, takže jsem se nemohla dočkat rozuzlení a konec byl teda..musím uznat, že jsem doslova knížku zalomila a koukala do prázdná s pocitem “jakože cože?!” wow efekt by byl, no ale..jedním slovem finále “překombinované” a čeho je moc toho je příliš.

22.06.2022 3 z 5

Kaktus Kaktus Sarah Haywood

Susan - komplikovanější, tvrdohlavá, neústupná a někdy dosti protivná hlavní hrdinka. Nevadila mi její povaha ale někdy ostře až nesmyslně od sebe odháněla lidi. Svým chováním rozjede únavnou a dosti zbytečnou bitvu. Příběh o Susan odkrývá tajemství a postupně sledem údalostí mění hlavní hrdinku v méně "pichlavý kaktus".

03.12.2023 3 z 5

Pro tvoje dobro Pro tvoje dobro Ellen Marie Wiseman

Silný příběh, který chytí od začátku a nepustí. Knihu jsem musela co nejdřív dočíst, protože jsem ji neustále nosila v hlavě. Příběh Lilly a Julie se hezky proplete, něco za půlkou mi došlo jak to asi bude stejně jsem byla ale koncem překvapená. Tolik zvířecí a lidské bolesti v příběhu mě donutili místy i k slzám. Určitě stojí za přečtení.
SPOILER! Konec mě mrzel víc, když se Lilly snažila zachránit zvíře přičemž sama musela tušit, že tím nejvíc ohrozí sebe i svou dceru. A na její matku s otcem bych tady napsala pěknou spoustu řádků. Kniha tedy umí probudit emoce ve velkém a za to má u mě 5/5

28.06.2022 5 z 5

Zamkni poslední dveře Zamkni poslední dveře Riley Sager (p)

Mám přečtenou Poslední dívku a teď i tohle. Nemůžu se zatím zbavit dojmu, že za mě tenhle spisovatel je TOP. Neskutečně mi sedí jeho styl psaní a jenom u něj se mi zatím stalo, že si příběh představuju tak živě až je to pro mě jako realita. Tak moc mě dokáže dostat. Nemá žádný táhlý začátek, kapitoly kratší s tím, že doslova nutí čtenáře číst dál a dál…Hlavní hrdinky, zápletky, děj. Za mě jedině plný počet.

22.06.2022 5 z 5

To nejlepší v nás To nejlepší v nás Colleen Hoover

Moje druhá kniha od autorky ta první se mi velmi líbila ale tohle bylo pro mě zklamání. Půjdu nejspíš proti proudu názoru všech ostatních ale pro mě abnormálně sentimentální kniha.
Děj pořád kolem jednoho a toho samého - fyzická intimita, problém s otěhotněním, nervové a citové hroucení obou hrdinů. Hlavní postavy mě vůbec neoslovily a celkově jsem čekala nějakou zápletku nebo dění. Za mě ubrečená kniha pro kterou je asi potřeba mít tu "správně" zhroucenou náladu.

26.01.2024 2 z 5

Zápisník alkoholičky Zápisník alkoholičky Michaela Duffková

Tohle vyhrálo cenu? První polovinu knihy čteme jedno a to samé dokola. Kolikrát mi paní autorka sdělila, že jde do vinotéky ani nespočítám. Nemluvně o tom, že do děje knihy motá i příspěvky z facebookové stránky, takže čtete příběh a znovu si to stejné přečtete ještě jednou ale jako formu sociálního příspěvku. Jako proč? Do knihy zahrnuje i své problémy s manželstvím a tomu se velmi intenzivně věnuje druhou polovinu knihy. Tak teď nevím jestli čtu zápisník alkoholičky nebo zpověď nerozhodné manželky. Může mi někdo vysvětlit proč čtu o tom jak se s manželem rozchází, schází, rozvádí a nerozvádí a žije s ním a nežije s ním? Zatím nejslabší biografie, kterou jsem četla.

20.01.2024 2 z 5

Kukačka Kukačka Karolina Limrová

Od knihy jsem čekala trochu surovější drama, napětí a přemýšlela jsem kdy se v knize doberu toho, že ji opravdu půjde o život. Dostalo se mi pouze toho, že ji neustále obtěžovali paparazzi. Z nebojácné zlodějky kterou vychovala ulice a má odvahu lidem ukázat prostředník se v průběhu Marie stala neskutečnou plačkou. Aaron na můj vkus až moc dokonalý zbohatlík. Celé to propletení děje se mi zdálo nešťastné. Pod obalem pasti, lží, loupeží a velkých peněz se skrývá sentimentálně ubrečená kniha. Konec? Uspokojivý leda tak pro teen čtenáře.

02.05.2024 2 z 5

Dlouhé stíny Dlouhé stíny Leila Meacham

Začátek knihy hezký, příběh dětí které spojí určité tragédie a vznikne mezi nimi silné přátelské pouto. Babička od Kathy a teta Treye jsou sympatické paní, které dávají lásku všem třem dětem a tvoří tak jakousi rodinu. Avšak jedna zášť zlomí tohle nerozlučné trio až do jejich dospělosti. Konec knihy je napínavý ale škoda, že urychlený a navíc to autorka podle mě celé moc zbytečně překombinovala.

23.03.2024 4 z 5

Pomsta Pomsta Sandra Brown

Edice světového bestselleru? No nevím, tvrdím si říci, že jsem četla lepší detektivní zápletky i bez tohoto označení. A zařazení do žánru thriller mi taky nesedí.
Je to detektivní román propletený s milostným příběhem. Napínavá mi až tolik kniha nepřišla ale oceňuji vtáhnutí do děje už od prvních stránek. Nezklamala ale ani nijak zvlášť nenadchla.

15.03.2024 3 z 5

Opuštěný dům Opuštěný dům Mirka Skočílková

Podle popisu knihy jsem čekala více tajemna kolem vily a rozlušťování záhad. Místo toho se mi dostalo - popisování dění práce v kanceláři s prodejem realit a vztahů na pracovišti. Vila a její "záhadná" minulost je v knize odsunuta na druhou kolej. Jakýsik "vztah, nevztah" s rádoby charismatickým majitelem mi příjde vcelku ujetý. Kniha ale byla čtivá a líbilo se mi, že hrdinka objeví díky vile nový smysl svého života a nejen to, přispěje tím i k dobré věci.

03.12.2023 3 z 5

Jiné životy Jiné životy Sofia Lundberg

Ubrečená hlavní postava která se neustále lituje. Chování starší dámy mi připadá někdy až moc chladné a uzavřené. Podle slov v popisu knihy - vznikne nečekané a "pevné přátelství" jsem si asi představovala jinak. Děj pro mě nudný a táhlý. Od autorky mám přečtenou i knihu Otazník je polovina srdce, který mě taky nijak nenadchl. Docházím k závěru, že mi styl psaní od autorky prostě nesedí.

14.04.2023 2 z 5

Přerušovaný půst - Jezte si, co chcete, a zhubněte bez diety Přerušovaný půst - Jezte si, co chcete, a zhubněte bez diety Daniel Roth

Strohé vyprávění o půstu.
Obal knihy slouží očividně k většímu pokusu o prodej protože "jezte si co chcete, a zhubněte bez diety" sám autor nakonec tak trochu vyvrací. Máme jíst zdravěji a nejlépe i sportovat. (Vše co by jsme doteď nevěděli,že?) autor začne také propagovat vegetariánství a konec knihy završí svou osobní zkušeností s během. Jak kniha uvádí jedná se o přerušovaný půst a v přehledu možností mu chybí jedna z nejzákladnějších variant jako je 14/10. Na jedné stránce popisuje jednu z dosavadně nejpoužívanější varianty 16/8 jako půst který představuje minimum k docílení zjevného zdravotního účinku a efektu regulující tělesnou hmotnost. A o pár stránek dál píše, že při 16/8 uvidíme na sobě pozitivní účinky? Kniha se sama o sobě nečetla špatně, je psaná velmi jednoduchým způsobem (místy mě rušily popisované experimenty) a občas mi je z knihy něco doteď nejasné. Za mě průměr a možná zbytečná investice.

28.02.2023 2 z 5

Na dně: Příběh jedné anorexie a bulimie Na dně: Příběh jedné anorexie a bulimie Marya Hornbacher

Autobiografický příběh od této autorky který mě moc nenadchl. Dva umělečtí nevyrovnaní rodiče s dcerou anorektičkou a bulimičkou už od dětství. Autorka podlehla této nemoci velmi brzy a přichází tím o dětství a dospívání. Tohle je velmi smutné. Kniha je napsaná podle vzpomínek, které se spisovatelka snaží očividně nějak poskládat a na konci knihy sama přiznává, že jí to tak úplně nejde. Tudíž je kniha občas zmatečná a někdy přeskakující. Každopádně si nebere servítky a musím říct, že toho dost prožila i přesto, že přišla o klasické dospívání. Drogy, sex už ve 13ti, alkohol, zvracení, umělecký chaos v hlavě, honba za kariérou, porucha osobnosti, lži..

18.04.2024 3 z 5

Alice v zrcadle Alice v zrcadle Jo Kingsley

Takhle kniha nebyl klasický příběh ale spíše výpověď a vyprávění o boji s anorexii a obsedantně kompulzivní poruchou se kterou bojuje mladá Alice. Ve vyprávění začíná její matka, která sepisuje své pocity a události o průběhu nemoci své dcery a jak vše prožívá. Ve druhé polovině knihy se svěřuje samotná Alice. Rozuměla jsem oběma stranám a donutilo mě se to zamyslet co je horší? Boj s anorexii nebo ten neustálý strach a bezmoc, který pociťuje její matka? Kniha nás zavede na místa nemocnic, různých klinik, domácnosti, školy ale i výletů.

04.04.2024 4 z 5

A pak už jen tma A pak už jen tma Petra Batók

Krátká kniha o "klasické české rodině" kterou ničí silný alkoholismus závislé matky. Je napsaná z pohledu 4 osob díky tomu můžeme vnímat jak alkohol působí nejen na závislou ale i na ty ostatní. Příběh je hrozivý v tom, že člověk si uvědomí, že tohle se opravdu děje v né jedné české domácnosti. Kniha nemá ale žádný moment překvapení ani velké zápletky. Konec byl velmi zvláštní, utnutý v průběhu děje a dva otevřené konce - domyslete si vlastně co chcete.

04.04.2024 3 z 5

Sousedky Sousedky Cass Green (p)

Dvě hrdinky a obě dvě zvláštního charakteru, pro mě nesympatické. Hester touží po pozornosti a všemožně se snaží být potřebná pro druhé lidi. Melissa je typická žena v domácnosti, která nemá nouzi o peníze. Obě ženy si nesou na bedrech tajemství z minulosti. Melissina povaha mi přišla nezvyklá především ve vzpomínkách na minulost. Podivná událost opět proplete vztahy těchto dvou sousedek. Lehce napínavé a místy i překvapivé.
SPOILER!
Konec mohl být lépe dotažený například - při prodeji domu, mohli nový majitelé objevit ukrytou paličku v šachtě. To by se Hester divila, kdyby ji dali na pokoj "staronovou sousedku" - chudáček Bertie.

10.03.2024 3 z 5