Alice v zrcadle

Drásavý příběh o boji matky a dcery s anorexií. V deseti letech byla Alice bezstarostná, veselá dívka s velkým smyslem pro humor. Všichni, kdo ji znali, ji měli rádi. V jedenácti se u ní začaly objevovat zvláštní rituály, které přerostly v obsesivně kompulzivní poruchu. Když jí bylo čtrnáct, potíže s nutkavým chováním se změnily v anorexii. Dnes je Alici devatenáct let a pomalu se uzdravuje. V knize, kterou se chystáte číst, se její matka Jo ohlíží zpět na uplynulých devět let života a podrobně popisuje cestu krajinou „Planety Anorexie", což je její vlastní označení dceřiny nemoci. S vděkem vzpomíná na podporu, které se jí dostalo od profesionálů i blízkých, ale rozhodně nezapomíná na dlouhá období zoufalství, pocitů viny, hněvu a především hrůzy, kterou prožívala jako milující matka trpící dcery. V druhé části najdete stejný příběh sepsaný z pohledu Alice, která živě a neobyčejně otevřeně hovoří o svých pocitech, nemoci, léčbě a postupném úniku ze spárů zákeřné anorexie. Setkáte se s jejími přáteli, spolupacienty a dozvíte se mnoho zajímavého o tom, jak vnímala svůj vztah s matkou, kamarádkami a sestrami. V knize Alice v zrcadle Jo a její dcera nabízí pomoc všem, kdo zažili nebo ještě stále prožívají podobné trápení, všem, kdo se s láskou starají o anorektické dítě....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/21589/alice-v-zrcadle-oKp-21589.jpg 3.5134
Literatura naučná, Biografie a memoáry

Vydáno: , Jota

Alice in the looking glass, 2004

Kniha Alice v zrcadle

Meggie7
05.10.2020

pravdivý příběh o anorexii jak z pohledu milující matky, která se snaží pomoct, tak z pohledu milující dcery, která pomoc hledá.

Anoell
03.04.2020

Kniha je rozdělena na dvě části, nejprve z pohledu matky, poté z pohledu dcery, která trpí anorexií a OCD. Jak už tu bylo několikrát zmíněno, i mě více bavilo matčino vyprávění. Ač jsou obě zpovědi upřímné, přeci jen mi první část přišla otevřenější, opravdovější... I Alice ve své části přiznala své chyby, triky, popsala své pocity... a přesto mi přišlo, že to nestačí, že ještě něco skrývá. Samozřejmě muselo být strašně těžké se takto odhalit světu, pro to mám pochopení, ale jako čtenáře mě to prostě tolik nezaujalo. Jinak je kniha poměrně čtivá a doporučila bych ji rodinám, které si procházejí tím samým, mohla by se jim stát oporou, že v tom nejsou na světě sami.

zuzka894
26.11.2019

Skvělá kniha. Jak moc Alici rozumím.

Bauriska
24.08.2019

První část, psaná dcerou, byla zajímavá. Ovšem číst hned téměř to samé znovu, jen očima matky ( v druhé části knihy) mě už bohužel nebavilo. Byť je zajímavé vidět to z pohledu obou nejbližších účastníků. Jak už tu zaznělo, kdyby se jejich vyprávění prolínalo, bylo by to mnohem lepší.

Magráta
03.07.2019

Knihu nelze až tak brát jako literární dílo. Když budu chtít čtenářský zážitek, sáhnu po beletrii od nějakého spisovatele. Jde o výpověď matky a dcery anorektičky. Samozřejmě se tam mnoho věcí opakuje, vždyť se to tak točilo pořád dokola v jejich životě. A ani to nemá ten správný hepáč nebo doják. Prostě kniha ze života s otevřeným koncem, s tím, že boj s nemocí trvá celý život.

KnihoKralka
09.06.2019

Mám ráda knížky s vážnými tématy jako například tady anorexie. Chvílemi jsem se doslova nutila číst dál. Zklamala mě část psaná dcerou, tedy anorektickou.

radus
11.12.2016

Ze začátku se mi knížka líbila, ale později jsem se začala nudit. Přijde mi, že se některé věci opakovaly pořád dokola a pasáž psaná dcerou mě nebavila už vůbec. Vlastně jsem se ani nedověděla, co bylo spouštěčem anorexie u Alice, takže si myslím, že pro lidi trpící touto chorobou, nemá tato knížka až tak velký přínos. Je to spíš otázka pro odborníky, pro které je to možná v některých případech také velký oříšek.

sophieczech
07.11.2016

Knížka je to rozhodně zajímavá, čtivá. Dva různé úhly pohledu jsou fajn, ale já bych knížku nedělila takhle na dvě půlky, ale spíš bych přivítala, kdyby se časově prolínalo vyprávění matky a vyprávění dcery. Mohlo by být psáno třeba odlišným písmem, nebo jinak zvýraznit.