kattyV kattyV komentáře u knih

Oznamuje se vražda Oznamuje se vražda Agatha Christie

Příběh o tom, jak jedna zdánlivě neškodná lež, může vést k několika vraždám. Zvláště tehdy, je-li za ní ukryto ne tak docela málo hamižnosti.

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Dostala jsem Malého prince jako malá holka, ale vůbec se mi nelíbila. Myslím si, že to není zrovna moc kniha pro děti. Naštěstí jsem se k ní vrátila znovu v tom správném věku - někdy kolem šestnácti. Takže díky tomu ji mohu zařadit mezi "knihy svého srdcem", protože to, co je důležité, to očima nevidíme. Správně vidíme jen srdcem.

Den pro Šakala Den pro Šakala Frederick Forsyth

Zápas dvou mužů - charismatického a nesmírně schopného zločince a poměrně tuctově působícího policisty. Musím souhlasit s Derem, do určitého okamžiku jsem fandila Šakalovi, protože jeho schopnosti byly opravdu působivé. Ale jen do chvíle, než se naplno projevila Šakalova chladná krutost. Pak se to najednou proměnilo a favoritem se stal ten neokázalý policajt.

Kavky Kavky Ken Follett

Blíží se invaze a ukazuje se, že je nezbytně nutné zničit telefonní ústřednu, která zajišťuje spojení mezi německým velením. Po prvním selhání akce je rozhodnuto, že to vykoná skupina žen s krycím jménem Kavky, které se budou vydávat za uklízečky a tak proniknou dovnitř. Naneštěstí se o akci dozví německý nacistický důstojník Franck Dieter, který se stává protivníkem šéfky Kavek Flick. Je inteligentní schopný, krutý a nebezpečný, Přes všechny jeho schopnosti se Flick daří být vždy o krok napřed.
Je to napínavý souboj mezi dvěma protivníky, mužem a ženou, nacistou a britskou agentkou. Přes všechnu Franckovu chladnokrevnou krustost, přes všechny mé sympatie vůči Flick, jsem musela svým způsobem obdivovat Franckovy schopnosti. I když jsem si samozřejmě nepřála, aby zvítězil, zdál se i jeho konec až trpce krutý.

21.02.2013 4 z 5

Luisa a Lotka Luisa a Lotka Erich Kästner

Moje oblíbená dětská kniha. Zábavná historie dvou sester, které jsou na pohled docela stejné, ale každá má úplně jnou povahu. Naštěstí se ukáže, že každá má své plus, takže vzpurná, ale silná Luisa napraví to, co by se pečlivé a poddajné Lotce nepodařilo. Ta ovšem svou milou povahu uspěje zase tam, kde Luisa narážela. Jedna z těch knih, které se líbily i mé dceři.

19.02.2013 5 z 5

Bella a Sebastián (Útulek na Velkém Baou, Tajný dokument) Bella a Sebastián (Útulek na Velkém Baou, Tajný dokument) Cécile Aubry (p)

Přála jsme si mít svou krásnou Belu.

19.02.2013 4 z 5

Planeta opic Planeta opic Pierre Boulle

Kniha s překvapující myšlenkou o vývoji, který jde jaksi pozpátku. Lidé se stanou primitivními, opice nabudou inteligence lidí. Na takovou planetu se dostanou kosmonauti - lidé a shodou okolností přežije jen jeden z nich - zavřený mezi ostatními lidmi - obyvateli planety v ZOO. Pamatuji si, jak mne rozčilovalo, že opice nejsou ochotny připustit, že by lidé mohli být inteligentní a zavírají před tím oči. Jak příznačné. Neděláme my lidé často totéž? Opice jsou v knize tak lidské a lidé tak opičí. Ach jo. Závěr je v knize trochu jiný než ve filmu, ale myšlenka je stejná. To co se stalo na oné planetě se může snadno stát i na té naší.

19.02.2013 4 z 5

Až za hrob Až za hrob Dick Francis (p)

Tady mne málem více než to, kdo je zloduch zajímalo to, jak vzniká obraz. Ten, který hlavní hrdina namaloval v závěru bych věru ráda měla doma. A možná i některé jeho golfové nebo "žokejské" obrazy taky. Škoda, že je ještě nikdo nenamaloval.

19.02.2013 5 z 5

Babička Babička Božena Němcová

No jo, jistě, že jsem četla babičku. A chápu, že ve své době to byla nosná kniha důležitá pro českou literaturu i české ženy. Ale že bych z ní kdy byla odvázaná, to ne. To už mám raději Divou Báru.

18.02.2013 3 z 5

Velký král Přemysl Otakar I. Velký král Přemysl Otakar I. Vlastimil Vondruška

Ta knížka mne dost zklamala. Dostrala jsem ji loni k vánocům prokousala jsem se první polovinou a prostě jsem jí nebyla schopná dočíst. Přemyslovský rod mám docela dobře načtený v podání Vaňkové, ale ta začíná až Přemyslem Otakarem II., takže jsem si chtěla rozšířit obzory. Ale Vondruška mne nudil, takže se mi to nepovedlo.

18.02.2013 2 z 5

Živá voda Živá voda Marcel Pagnol

Další autorova kniha ze slunné Provence. Tentokrát ne jako vzpomínky malého chlapce, ale jako příběh plný ziskuchtivosti a lačnosti, zlomyslnosti a lhostejnosti, ale také opravdové lásky, která překoná i touhu po pomstě.

Měsíční prach Měsíční prach Arthur Charles Clarke

Nevím, co je na knize zajímavější - zda pohled na lidi v kritické situaci, kteří nemohou dělat nic jiného než se nějak vyrovnat s vědomím, že mohou zemřít, nebo pohled na technický um lidí, kteří se je snaží zachránit

Devět miliard božích jmen Devět miliard božích jmen Arthur Charles Clarke

Povídky výborného spisovatele s originálními nápady - už jen ta titulní. Bůh má 9 miliard jmen, až je jeho vyznavatelé všechny vysloví, nastane konec světa. Času dost, řekli byste. Ale jste si tím jistí?

Město šťastných lásek Město šťastných lásek František Kožík

Kniha, ve které se prolínají dvě dějové roviny a příběhy několika lásek, které všechny spojuje půvabné město Telč. Přiznávám, že je to kniha, která mne do Telče přivedla a kvůli které mám toto město ráda.

Tvrdohlavá Marie Tvrdohlavá Marie Antonín Zhoř

Vždycky ráda čtu knihy o tom, jak se někdo prosadí navzdory překážkám. O tom, jak si žena získá vzdělání a prosadí své schopnosti v době, kdy se předpokládalo, že se vdá a bude rodit děti. O to více mne fascinuje tento příběh, který vychází ze skutečnosti. ..

Gottland Gottland Mariusz Szczygieł

Byla jsem poměrně rozčarovaná. Rozhovory, které jsem s autorem četla v novinách se mi vždy zdály zajímavé, na knihu jsem se těšila, ale... Nevím, připadá mi, že to o nás Češích zase tak moc nevypovídá. Třeba kapitolka o Gottovi. Já vím, že ho mnozí mají rádi a nedají na něho dopustit, ale fronty v jeho muzeu? Nebyli tam cizinci? Je ještě vůbec otevřené? Řekla bych, že nám zase takové uctívání idolů moc není vlastní. Spíše si ze všeho děláme legraci. Takže spíše zklamání.

18.02.2013 3 z 5

Kukly Kukly John Wyndham (p)

Úžasná protitotalitní kniha. Názor hrdinova strýce, že to co je správné je jen věcí dohody (tento motiv se ostatně objevuje i ve dni trifidů), je prostě úžasný. Je skvělé si uvědomit, že i ty nejsprávnější společenské normy, které považujeme ze nezpochybnitelné platí dnes a tady. Může nastat situace, kdy už nebudou správné.

Děj se odehrává někdy v budoucnosti po blíže neurčené katastrofě (patrně atomové). Některé oblasti byly méně zasažené, takže lidstvo žije více méně normálně, jen tak trochu středověkým způsobem. Průšvih je v tom, že některé oblasti nejsou tak docela v pořádku, díky ozáření se zde vyskytuje řada mutací, ať už jde o lidi, ovce nebo obilí. A mutace se občas vyskytnou i v oblastech zdánlivě čistých, kde se všechno řídí jedinou správnou normou. Věci mají jedinou možnou podobu a jakákoliv odlišnost znamená zhoubu. Mutace u obilí znamená jeho spálení, mutace u narozeného dítěte jeho smrt. A jediný prstík navíc na noze dívenky znamená vyhnanství do oblastí, kde se příliš dobře žít nedá. Hlavní hrdina je kluk, vyrůstající na farmě svého rigidního otce, který ctí normu nade vše. Všechno vypadá vcelku v pořádku, než u sebe objeví zcela zvláštní mutaci - schopnost domlouvat se myšlenkami. A není sám. V okolí se najde celá skupinka takových dětí. Na pohled zcela podle normy, ale vnitřně naprosto jiní. V okamžiku odhalení na ně nastává hon.

16.02.2013 5 z 5

Detektiv Detektiv Arthur Hailey

Je to detektivka a není to detektivka. Je to prostě klasický Hailey z prostředí detektivů. Děj se rozvíjí, pátrání pokračuje a jednoho z vrahů vám možná bude i trochu líto nebo přinejmenším pochopíte jeho motiv.

Vůně posečené trávy Vůně posečené trávy Ivanka Devátá

To, co napíšu tady, platí pro většinu knih této autorky - normálně moc povídky nemusím, ale tyto jsou výjimkou - milé, pohodové a povzbuzující mne k hlasitému smíchu při čtení.

Ranhojič Ranhojič Noah Gordon

Fascinující kniha o spalující touze po vědění. Chci vědět! A dozvím se přes veškeré zákazy. Robert nechápe, proč jako křesťan nemůže studovat lékařství v arabském světě - proto předstírá, že je žid. Nechápe zákaz pitev, který mu brání v poznání a následně pak záchraně lidských životů - proto tajně pitvá a posunuje své vědění. Bojuje se zákazy, bojuje s mocí a nakonec skromně vítězí - i útěk může být vítězstvím. Se svou Mary prchá z arabského světa, prchá před katolickou zvůlí z Londýna a usazuje se na skotské vysočině, kde prostě a jednoduše léčí. A to bylo nakonec jeho přání. Je prvním z dlouhé linie lékařů rodu Cole.