katerina.l. katerina.l. komentáře u knih

Shledání v Barsaloi Shledání v Barsaloi Corinne Hofmann

Přečetla jsem všechny tři díly, první na doporučení a další dva ze zvědavosti... Za celou dobu, kterou jsem s autorkou strávila, se jí nepodařilo mě přesvědčit, že je odvážná a měla bych ji za něco obdivovat. Prala se se životem, jaký si sama a dobrovolně vybrala a před kterým nakonec utekla zpátky do Švajcu.
V tomto díle do nebe vynáší tradiční život Masajů, který bohužel postupně mizí. Jenže do tohoto tradičního života neodmyslitelně patří i obřízka žen po svatbě a sňatky ve zhruba dvanácti letech. Načež druhým dechem dodává, jak je šťastná, že toto její dcera nebude muset podstoupit, protože žije v kultivované Evropě. Hrozně se jí líbí život bez moderních vymožeností, ale utekla před ním pryč. Protiřečí si. Miluje tuhle kulturu, ale miluje ji z pohodlí jedné z nejvyspělejších a nejbohatších zemí v Evropě...

23.12.2017 1 z 5

Bílá Masajka Bílá Masajka Corinne Hofmann

Na dovolené jsem se NA PRVNÍ POHLED! zamilovala do Masaje, tak prodám byt, odejdu z práce a jedu za ním do Afriky, abychom společně romanticky žili v chatrči. Vůbec nevím, co je zač, ale nemůžu si prostě pomoct. Zařídím si tamní občanství, abych měla jistotu, že si mě tam nechají. A pak, když zjistím, že díky prodělané malárii a žloutence nejsem schopná v takových podmínkách přežít a že vlastně můj Masaj není princ na bílém koni ale vyžírka a já ho nenávidím, seberu dítě a hurá zpátky do Švajcu.
A pak o tom napíšu knihu.

Asi úplně postrádám smysl pro "dobrodružnou romantiku", ale autorka mi přijde spíš úplně blbá než odvážná. Kniha je napsaná příšerným stylem i jazykem, rozsáhlé popisy děje bez jakéhokoli zvratu, střídání přítomného a minulého času - často i několikrát během jednoho odstavce.

Přesto jsem druhý díl začala číst, protože mě zajímá, jak dopadne uznání jejího sňatku a jestli získá zpátky Švýcarské občanství.

18.12.2017 1 z 5

Šílené výčitky Šílené výčitky Liane Moriarty

Kniha je to hezká, ale myslím, že od Liane jsem četla i lepší.. Nevím proč, ale nedařilo se mi začíst. Konec byl ve výsledku docela předvídatelný.. Na knihách LM se mi líbí, jak krásně jsou popsané vlastnosti a myšlenky postav - i ty, kterými se veřejně nikdo nechlubí (nepřejícnost, závist, výsměch, atd.). Postavy se tím stávají skutečnějšími..

07.12.2017 3 z 5

Ostrov s vůní čerstvého chleba Ostrov s vůní čerstvého chleba Jenny Colgan

Za rok asi nebudu vědět, o čem kniha byla a možná si ani podle anotace nevzpomenu, že jsem ji už někdy četla.. Ale po všech těch Hanách, Světlech, která nevidíme a Vypravěčkách, byl tenhle lehký a laskavý román pohlazení.
I když je celý příběh těžko uvěřitelný a našla jsem pár nesmyslů (třeba nevím, od kdy ptáci zvrací - pokud jsem to pochopila správně - a pokud ne, tak fuj :D), nijak mě to při čtení nerušilo.

30.11.2017 4 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Možný spoiler: Jistě, na téma holocaustu bylo napsáno spousty knih, některé lepší, některé horší. Pro mě je Hana jedna z nelepších, které jsem četla. Souhra nešťastných rozhodnutí zničí život téměř celé jedné rodiny.. A ty, které nezničila válka, zničí Hana nevědomky žloutkovými řezy..

28.11.2017 5 z 5

Psí poslání Psí poslání W. Bruce Cameron

Krásná kniha! Věřím, že chytne za srdce každého milovníka psů..

22.11.2017 5 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

U dobře napsané knihy nepřemýšlím o tom, že postavy i děj jsou fikce. Příběh, který mi autor nabídne, prožívám s hrdiny od začátku do konce. A Vypravěčka pro mě je takový typ knihy.

Autorka podlle mě věrohodně vystihla tehdejší náladu i uvažování lidí.. Strach o sebe, své blízké (na obou stranách) a pohnutky, které vedly k některým nepochopitelným činům. Kniha plná lásky, odvahy, odpuštění na jedné straně. Kniha ještě plnější nenávisti, bolesti, pohrdání, zla a nelidských činů na straně druhé.
Vina a trest. Odpuštění. Smrt.
Pro mě to je jedna z těch knih, která se vtiskne do paměti a už nezmizí.

Jediné, co mě trochu rušilo, byl příběh upíra - ale chápu, že tam měl svou “roli”.

Současná dějová linka mi vyhovovala už proto, že jsem se po líčení hrůz koncentračních táborů ráda přesunula k jednoduchému nekomplikovanému příběhu.

20.11.2017 5 z 5

Gejša Gejša Arthur Golden

Opravdu jsem si užívala tu spoustu přirovnání - barvité a originální, jak píše annemonne. Zajímavé seznámení s - pro mě - dosud cizí kulturou. Čijo, později Sajuri, mi přirostla k srdci a přála jsem jí, aby došla ke šťastnému konci. Popis většinu knihy velmi pestrý, díky čemuž jsem si uměla představit všechny postavy i prostředí, ale bylo tam dost hluchých míst, kdy jsem se musela vracet o odstavec nebo dva zpátky, protože jsem zjistila, že nevím, co čtu.

14.11.2017 4 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Půjdu proti davu... Knihu jsem četla do Výzvy a myslím, že tím pro mě také zůstane. Z válečného románu mají "stříkat" emoce, u této knihy mi to tak nějak chybělo.

06.11.2017 3 z 5

Žila jsem již před staletími Žila jsem již před staletími Barbara Erskine

Nevím, jestli jsem náročná já, nebo autorka nenáročná.. Na tuto knihu jsem se opravdu těšila, super hodnocení a zajímavé téma. Mám ráda romány, ve kterých se prolíná více časových rovin. Ale... Za prvé bych ráda vytkla absurdní jednání postav (hlavně současných). Další, co se mi opravdu nelíbilo, jak zpracovala autorka křečovitě návraty do minulosti. V mém okolí ani v okolí mého okolí není jediný hypnotizér, za to v životě Joanny jím byl každý, koho potkala.. A poslední - ten konec. Bohužel jsem měla půjčené rozšířené vydání, takže konce jsem zažila hned dva a nevím, který byl horší. Nastavit můžu kaši, ale pro knihu to tady rozhodně nezafungovalo.. Čtivou knihu si představuju jinak. Když jsem si v hodnocení přečetla, že tohle je nejlepší román autorky, tak už určitě nikdy po její knize nesáhnu.

15.10.2017 odpad!

Báječný krámek s čokoládou Báječný krámek s čokoládou Jenny Colgan

Kdybych si ze všech přečtených knih mohla vybrat jednoho hrdinu, jehož příběh bych chtěla chvíli žít, určitě by mezi favority byla Anna :).. Mám ráda příběhy, kde se prolínají časové roviny a příběhy Anny a Claire jsem si užila od začátku do konce. Kdybych mohla dát šestou hvězdu, tak ji dám za ten krásný popis Paříže a laskavou atmosféru knihy.

10.10.2017 5 z 5

Pes Jejího Veličenstva a jeho mise Pes Jejího Veličenstva a jeho mise David Michie

Předpokládám, že kniha musela projít přísnou cenzurou a schválením Jejího Veličenstva. My všichni spolupoddaní si máme sednout na zadek z hlubokých myšlenek královské rodiny a z jejich šlechetných duší. No, já si nesedla... Přišlo mi to kýčovité.

10.10.2017 2 z 5

Poslední výročí Poslední výročí Liane Moriarty

Asi nemám detektivní mozek, nebo se jen nechávám ráda podat.. Mně teda nenapadlo, jak to celé bylo a nebyla jsem si jistá ani, jak celý příběh skončí. Dlouho jsem se do knihy nemohla začíst a ten konec se mi do knihy a příběhu vůbec nehodil. Za to jedna hvězda dolů...

26.09.2017 3 z 5

Kletba porodní báby Kletba porodní báby Sabine Ebert

Tři díly stačily, čtvrtý vzdávám po zhruba 100 stranách. Už ani nechci vědět, jak celá série dopadne. Děj mi připadá hrozně přeplácaný... Autorka měla skončit prvním, maximálně druhým dílem. Martu s Christianem (teď pro změnu Lukasem), jejich děti, jejich přátele a přátele jejich přátel chce v každé kapitole někdo odstranit z cesty, většinou se v poslední vteřině objeví zachránce, zmučení k smrti ožívají pod zázračnýma rukama Marty. Pořád dokola to samé, jen teď už to není Randolf, ale Albrecht.

18.09.2017 3 z 5

Osm Osm Radka Třeštíková

Venku bylo celý víkend ošklivo. Tak jsem si přečetla Osm. A proč ne? Nebylo to špatné, ale určitě to není taková ta "wooow" kniha, kdy zapomenu vystoupit z autobusu a večer jdu spát až ráno :).

Měla jsem ji jen půjčenou, ale kdybych si knihu koupila, asi bych litovala vyhozených peněz a místa, které by mi zabírala v knihovně.

Nejvíc sympatická a paradoxně nejvíc normální mi nakonec přišla Alice. A Pavel je debil.

18.09.2017 3 z 5

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

Serie Harry Potter je v mých očích neskutečný počin. Fascinuje mě um autorky propojit všechny souvislosti a události ze všech dílů mezi sebou tak, aby to do sebe na konci zapadlo jako skládačka. A ještě s naprosto neuvěřitelnou lehkostí..

25.08.2017 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Velmi originální způsob vyprávění o tématu 2. sv.v., o kterém už byly napsané tisíce knih. Krásný a dojemný příběh, a jak už bylo zmíněno v jednom příspěvku - místy morbidní, místy poetický. Vše vyprávěné s neosobním nadhledem, ale zároveň s hlubokou účastí. Smrt nebyla zlá, smrt pomáhala. Nicméně mě vysloveně rušilo prokládání němčinou - zejména nadávkami. Ale za to nemůže kniha, to je mým vztahem k němčině jako takové.

17.08.2017 4 z 5

Dámy z Missalonghi Dámy z Missalonghi Colleen McCullough

Do autobusu příjemné čtení. Konec je sice takový zvláštní, ale kniha svůj účel splnila.

17.08.2017 3 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Knihu jsem louskala strašně dlouho, vůbec jsem se nedokázala začíst. Několikrát jsem ji i odložila a pak se k ní zase vrátila. Celý příběh je plochý, postavy mi přišly jak gumové - bez opravdových emocí, bez opravdové tváře.. Za mě zklamání.

17.08.2017 2 z 5

Poslední začátek Poslední začátek Lauren James

První díl byl fajn, ale ten druhý mi zkazil dojem z celého příběhu. Přišel mi nepropracovaný, nedomyšlený, autorka si každou chvíli vyvrátila některé své předchozí tvrzení.. A ten konec??? To jako fakt???

14.08.2017 2 z 5