Kate3003 Kate3003 komentáře u knih

Naprosto pozoruhodná věc Naprosto pozoruhodná věc Hank Green

Z knihy mám celkem rozporuplné pocity. Námět příběhu byl velmi zajímavý a originální. Styl psaní autora je hodně specifický a mě osobně příliš nesedl. V některých částech jsem měla velký problém se začíst a příběh mě vůbec nebavil, ale zároveň jsem měla pocit, že je v příběhu i něco víc. Takové poselství o tom jak rozdílné názory a sláva dokážou vše změnit. Hlavní hrdinka April byla velmi nesympatická a její chování mě často rozčilovalo. Ostatní postavy na tom byli o poznání lépe a občas jsem je litovala za to, co museli od hlavní hrdinky snášet. Kniha celkově nebyla špatná, ale je potřeba si zvyknout na styl psaní autora což někomu může dělat problém. Zatím stále nevím zda si přečtu i další díl.

24.11.2022 3 z 5

Divné počasí Divné počasí Joe Hill (p)

Tato kniha mě bohužel úplně nenadchla. Velmi kladně hodnotím náměty jednotlivých povídek, které jsou opravdu zajímavé. Zpracování už ve většině případů až tak zajímavé není. Nejvíce se mi líbila povídka s názvem Momentka, která se i nejlépe četla. Dovedla bych si ji představit i jako samostatné dílo, kde by byl větší prostor pro rozvedení příběhu. V povídce byl celkově dost osekaný což je škoda. Ostatní povídky už mě tolik neoslovily a měla jsem i problémy se začíst. Věřím, že kdyby jednotlivé příběhy autor zpracoval samostatně a dal postavám i samotnému příběhu více prostoru působilo by to lépe.

24.11.2022 2 z 5

Dvůr temnoty Dvůr temnoty Victor Dixen

V první řadě bych chtěla ocenit krásné zpracování knihy od velmi povedené obálky až přes mapu, nebo rozdělení stavů jednotlivých obyvatel.
Velmi zajímavý byl i námět, který mění historii jak ji známe. V tomto příběhu Ludvík XIV nezemřel, ale podstoupil proměnu na vampýra a stal se nesmrtelným vládcem. Společně s ním tuto proměnu podstoupila i část vyšší šlechty. Vampýři si tedy žijí své pohodlné životy na zámcích a od svých neurozených poddaných vybírají krevní desátek. Hlavní hrdinka Johana má bohužel tu smůlu, že se narodila právě jako neurozená. Shodou okolností je odtržena od své rodiny a dostane se do prestižní školy pro mladé šlechtice, kteří mají být uvedeni ke dvoru. A tam započne její dlouhá cesta za pomstou. Ze začátku je Johana celkem sympatická, ale dost zbrklá. Postupně část sympatií ztratila, protože se cestou za svým cílem nezdráhá udělat cokoliv. I když musím uznat, že na jednu stranu je ta urputnost s jakou se do své pomsty pustila obdivuhodná. Přijde mi že to autor mírně přehnal s množstvím postav, které skrývají nějaké tajemství před ostatními. Mohl si něco nechat do dalšího dílu, protože takto to bylo trošku překombinované. Je škoda, že prostředí zůstalo poměrně nevyužité. Autor nám představil pouze pár drobností okolo kterých se neustále točíme. Příběh byl ovšem velmi čtivý a styl psaní autora mi sedl. Takže celkově se mi kniha líbila a na další díly se chystám.

Za poskytnutí knihy na recenzi děkuji @knihydobrovsky

24.11.2022 4 z 5

Kostičas Kostičas Samantha Shannon

Děkuji @humbook_blogeri a @humbook za poskytnutí knihy.

O knize jsem začala uvažovat ve chvíli kdy jsem zjistila, že autorka bude hostem na letošním Humbookfestu.

Nebyla jsem si stále jistá zda knihu chci číst a nakonec jsem ráda že na to došlo.
Po všech těch vílách, čarodějnicích a upírech je prostředí jasnovidců velmi příjemná změna.
Navíc autorka celý svět velmi dobře promyslela. Jasnovidci tu nejsou jen osoby co vám přečtou karty, podívají se do skleněné koule na váš osud nebo vám vyvěští budoucnost z ruky.
Je to velmi rozmanité společenství, kde existuje mnoho různých druhů jasnozřivosti a schopností, které jednotlivé typy vidoucích ovládají. Jenže ač jsou jejich schopnosti úžasné, jsou postaveny mimo zákon. Začátek knihy má poměrně pomalejší rozjezd a hlavně je zde spousta informací o světem a o tom jak to v něm vlastně chodí.
Celkově jsme do světa ve kterém se příběh odehrává spíše vtaženi, než že bychom s ním byli postupně seznamováni. Což je zpočátku trochu náročné a chvíli mi trvalo než jsem se tím prokousala. Hlavní hrdinka Paige je velmi sympatická, i postavu Strážce jsem si velmi oblíbila. Romantická linka je trochu uspěchaná, ale vlastně to příběhu až tolik nevadí. Celkově je kniha čtivá a jakmile překonáte prvotní informační šok na začátku je to skvělé. Navíc musím ocenit krásné zpracování knihy od obálky až po mapu a přehled řádů jasnozřivosti. Do dalších dílů se nejspíše taky pustím jsem totiž zvědavá jak se bude příběh vyvíjet.

14.11.2022 4 z 5

Divoká říše Divoká říše Stacey Marie Brown

V první řadě bych chtěla poděkovat @humbook a @humbook_blogeri za poskytnutí e-knihy.
Kniha mě nalákala už anotací, protože kombinace víl a prostředí Budapešti zněla opravdu zajímavě.
Souhlasím s tím, že kniha je pro fanoušky Massové. Opravdu jsem z knihy cítila podobný styl, ale bez táhlých začátků s kterými mám u Massové trochu problém. Styl psaní mi sedl a poměrně krátké kapitoly se dobře četli.
Hlavní hrdinka Brex mi byla sympatická a přestože na začátku působí jako overpowered dokonalá hrdinka, která si ráda hraje na Robina Hooda v průběhu knihy se ukáže, že i ona je vlastně “jen” človek a má i nějaké slabší stránky. Které ovšem kompenzuje svou nebojácností. Rozhodně obdivuji jak se Brex vypořádá se vším co jí potkalo.
Oproti tomu Caden mě v průběhu čtení svým chováním dost zklamal a to mi na začátku přišel fajn. A Warwick to je prostě typický alfasamec jakého známe už od Massové. Chvíli ho nesnášíte, ale nakonec vám stejně přijde boží. Líbila se mi ta chemie mezi ním a Brex. Velmi se mi zamlouvali i některé vedlejší postavy, které dodávali celému příběhu jiskru.
Rozhodně musím ocenit skvělé popisy prostředí. Opravdu jsem si velmi detailně dokázala představit místa, na kterých se příběh odehrával a na některých bych se opravdu nechtěla ocitnout. Přestože se našlo pár pasáží, které nebyli až tak záživné celkově jsem si čtení užila. Svět byl velmi dobře zpracovaný a promyšlený. No a konec mě naprosto dostal. Čekala jsem hodně, ale něco takového vůbec. Pokud vyjdou i další díly rozhodně mám v plánu si je přečíst.
A obálka od @adela.stopka se také povedla a jsem zvědavá jak vypadá naživo.

#humbookblogeri #spoluprace

31.10.2022 4 z 5

Vlku zaslíbená Vlku zaslíbená Hannah Whitten

Na první pohled se může zdát, že se jedná o retelling příběhu o Červené Karkulce, ale kniha má spíše vibe příběhu Kráska a zvíře. Hlavní postavy jsou velmi sympatické a rozhodně dostávají plusové body za svou lásku ke knihám. Která knihomolka by nebyla nadšená, kdyby její partner voněl jako knihovna. Romantická linka je dost slow burn, ale vlastně mi to vůbec nevadilo a o to víc jsem se těšila až se pořádně rozvine.
Velmi mě zaujala originalita příběhu i prostředí ve kterém se odehrával. Les, jeho magie i odhalení, že ne všechno je tak jak se na první pohled zdá bylo skvělé. Nei mě v určité části trošku zklamala tím jak snadno se nechala zmanipulovat, ale ke cti jí je to, že chtěla zachránit sestru. Přestože autorka některé části příběhu opakovala a pár linek nechala nedotažených nijak to neubralo na čtivosti.
V knize mě trochu zarazilo použití výrazu v ústrety namísto běžnějšího vstříc, ale celkově toho není moc co by se dalo knize vytknout. Rozhodně budu velmi ráda, když vyjde i další díl abych se dozvěděla jak to s Redarys, Vlkem, Nei a dalšími dopadne.

17.10.2022 4 z 5

Potrhané duše Potrhané duše Jana Jordanová

Tenhle příběh jsem si opravdu užila. Velmi oceňuji, že autorka tentokrát upustila od názvů kapitol, které spoilerovali budoucí děj. Příběh je i díky krátkým kapitolám velmi čtivý. Děj hezky odsýpá a už od začátku v knize nechybí akce. Já sama jsem přečetla celou knihu v podstatě na jeden zátah. Dobře zde funguje propojení smrtek a dalších bytostí podsvěta. Do budoucna by nás autorka mohla více zasvětit do hyerarchie a celkového fungování podsvěta a role jednotlivých bytostí. Postava Ellie je velmi sympatická i tím, že vlastně občas neví co dělat a není to typicka YA superdokonalá hrdinka. V knize spolu celkově postavy velmi dobře fungují a i zápletky a zvraty, které se postupně objevovali byli dobře zpracované. Za mě je tento díl ještě lepší než první díl, pouze obálka knihy se mi líbí o něco méně než u prvního dílu, ale i tak je hezká.

04.10.2022 5 z 5

Legenda o Ladě Legenda o Ladě Jana Švecová

Tato kniha ke mě doputovala od @humbook v rámci spolupráce z #humbookblogeri za což moc děkuji.

Kniha mě velmi příjemně překvapila. Téma slovanské mytologie, tu bylo skvěle zpracováno. Velmi se mi líbilo jak byli během příběhu jednotlivé mýty a mytologické postavy představovány. Lada byla velmi sympatická a nebojácná hrdinka, která mě skvěle provedla celým příběhem. Zároveň mě zaujalo i vložení tématu rozdílné víry a smýšlení jednotlivých postav. No a ten konec! Jako čekala jsem lecos, ale rozhodně ne takové zakončení příběhu, i když to vlastně asi bylo nejlepší zakončení jaké mohla autorka zvolit. Bylo nečekané a zároveň dojemné. Knihu bych rozhodně doporučila všem kdo si chtějí přečíst něco o slovanské mytologii.

29.06.2022 4 z 5

Na hraně temnoty Na hraně temnoty Theodora Stonewall

V první řadě bych chtěla poděkovat autorům @nathanielwonderfull a @stonewalltheodora za možnost si knihu přečíst.

Když jsem knihu dostala vůbec jsem netušila co čekat. Kniha mě velmi překvapila, rozhodně se nejedná o běžné fantasy ke kterému se dostávám klasicky. Už na začátku mě velmi zaujalo velmi zajímavě sepsané “intro”, které skvěle uvede do příběhu. Jedná se o takovou osobní zpověď hlavní postavy, která má naprosto skvěle propracovaný charakter. Celkově je kniha velmi čtivá a opravdu se mi líbí styl psaní autorů. Příběh má celkem svižný děj a skvělou i když trošku temnou atmosféru. Velmi příjemné podtrhnutí děje bylo i vložení básní a dalších úryvků do knihy. Pokud hledáte netradiční fantasy knihu rozhodně doporučuji knihu přečíst.

18.06.2022 4 z 5

Navždycky Navždycky Nofreeusernames (p)

Z knihy mám celkem rozporuplné pocity. Nebudu asi největší fanoušek, ale ani nemůžu říct že by se mi kniha zcela nelíbila. Pro tyhle knihy asi nejsem úplně cílovka. Oceňuji krásné grafické zpracování obálky i když vazba byla velmi tvrdá a kniha se špatně držela, ale tento problém je prý jen u prvních vydání. No zpět k obsahu, jedná se o takovou nenáročnou jednohubku, které rozhodně nemůžu upřít čtivost. Člověk knihu přečte za jedno odpoledne. Líbilo se mi proložení textu chaty mezi hlavními hrdiny. Celá kniha byla protknutá popkulturními narážkami hlavně na HP a když se pak ještě objevilo Ledové království a Olaf se Samantou opravdu jsem se pobavila . I když musím říct, že jich tam ve výsledku možná bylo až moc. S hlavní hrdinkou už to tak milé nebylo a většinu knihy mě spíš štvala svým chováním. Nejraději z celého osazenstva jsem měla asi Liamovy sestry a pak Liama, ale k ostatním postavám jsem si cestu nenašla a to i přestože o Harrym Potterovi bych se s nimi jistě dokázala bavit hodiny . Pokud hledáte knihu u které můžete vypnout a nechat se unášet na vlně tak trochu jednoduché středoškolské romance myslím, že tohle je něco pro vás.

07.06.2022 2 z 5

Stella z Kalvendie Stella z Kalvendie Nikola Machová

Kniha mě už na první pohled zaujala obálkou, která je nádherně zpracovaná. Hned na prvních stránkách jsem si zamilovala Stellu s kterou sdílím zájem o Pána prstenů . Kniha obsahuje nádherné ilustrace, které dotváří celkový dojem z knihy.
Líbili se mi i jednotlivý obyvatele Kalvendie a celkově rozdíly mezi nimi a samozřejmě i celý svět který byl v knize vytvořen. Nápad s cestování portály mezi světy byl super. Kdo by se nechtěl díky portálu přenést do světa plného fantastických bytostí a “kouzel”? Díky tomu, že autorka neztrácí čas s dlouhými popisy tak jsem se občas v příběhu trošičku ztratila když se scéna změnila, ale ve výsledku mi to nijak nevadilo, protože příběh byl díky tomu svižný.
Jediný takový maličký mínus za mě, že si autorka nechala vpodstatě všechny zvraty až na konec příběhu.

07.06.2022 4 z 5

Vůně citrónu Vůně citrónu Sam Xabyssus (p)

Styl psaní mi sedl a kniha se mi četla dobře i když k postavě Alyson jsem si úplně nenašla cestu. Od knihy jsem celkově neměla velká očekávání a myslela jsem že půjde čistě o romantický příběh, ale čekalo mě svým způsobem příjemné překvapení, protože kniha se zaobírá i těžšími tématy. Zamilovala jsem si kavárnu Alyson a to jak dávala druhou šanci věcem kolem sebe , ale celkově mi spíše sedla postava Sam. Alyson mi v některých situacích přišla až moc … no asi bych to označila za společensky neohrabaná a pro mě byly její činy a myšlenkové pochody ten nějak zvláštní a nelogické. Trošku jsem byla i zaražená rychlým vývojem vztahu mezi Sam a Alyson. Někdy jsem si říkala, že kdyby si postavy v knize promluvily mohlo by se předejít několika hádkám . Trošku mi vadilo číst příběh znovu i když to bylo z pohledu Sam a objasnilo to mnoho nejasností , ale to jaká Sam byla mi to celkem vynahradilo. Celkově se mi líbilo prostředí do kterého byla kniha zasazená a spousta drobností, které celý příběh dokreslovali a prostě tam úžasně zapadali jako například odkazy na Malého prince.

07.06.2022 3 z 5

Město padlých andělů Město padlých andělů Cassandra Clare (p)

ento díl se točil hodně kolem Simona a jeho vyrovnání se, se změnami které v jeho životě nastaly. Celkově se kniha spíše zabývala vztahy mezi jednotlivými postavami a většinu času postrádala nějakou větší akci. Na knize je celkem znát, že staví na již v podstatě uzavřeném příběhu z předchozích tří dílů a má otevřít dveře k dalšímu pokračování. Ocenila jsem, že některé “vedlejší” postavy z předchozích knih dostaly tentokrát mnohem víc prostoru a dočteme se něco víc i o Alecovi, Magnusovi, Izzy nebo Maie. Přesto že se mi kniha celkem líbila označila bych ji za nejslabší z celé série.

Vzestup raketových dívek Vzestup raketových dívek Nathalia Holt

Rozhodně bylo zajímavé sledovat životní příběhy žen, které se snažily prosadit v oborech kde to v jejich době nebylo zcela běžné. Rozhodně to neměli jednoduché a sladit rodinný život a práci pro ně vůbec nebylo jednoduché. Dozvěděla jsem se mnoho zajímavých informací o vesmírném programu a vzniku NASA. Některé části se mi četli o něco hůře, ale to tak u literatury faktu bývá a navíc se příběh točil kolem mnoha postav a občas jsem měla problém se orientovat. Knihu bych doporučila těm, které zajímá vznik vesmírného programu a prosazení žen ve vědě.

Rusovláska u cesty Rusovláska u cesty Anne Tyler

Jedná se o milou knihu víceméně bez děje. Kniha má 160 stran s poměrně velkým písmem takže se jedná o takovou jednohubku na jedno odpoledne, která neurazí, ale nenadchne. Jde o takový běžný příběh ze života, kdy se hlavní hrdina snaží zjistit co dělá v osobním životě špatně a proč jeho vztahy nevychází dle jeho představ. Nečekejte od knihy žádnou akci nebo závažné dějové zvraty jedná se o milý a jednoduchý příběh, který drží dobře napsané dialogy. Bohužel příběh jako takový je snadno zapomenutelný, přesto čas strávený s touto knihou považuji za příjemných pár hodin s milou knihou.

07.06.2022 2 z 5

Rod země a krve Rod země a krve Sarah J. Maas

“S láskou je všechno možné”

Pro mě to byla druhá kniha od Massové, kterou jsem četla takže jsem neměla nijak velká očekávání. O to víc mě kniha mile překvapila. Svět který pro tento příběh autorka vystavěla se mi velmi líbil a zaujalo mě i množství rozmanitých bytostí, které v Lunathionu a jeho okolí žilo. Detektivní zápletka byla fajn i když někdy nebyla zrovna ústředním tématem příběhu.
Začátek knihy se četl trochu hůře, navíc mi autorka v podstatě ihned zabila postavy, které jsem si oblíbila. Takže jsem na ni byla v první chvíli trochu naštvaná, ale vynahradila mi to špičkováním Bryce a Hunta, které jsem si dost užila. Některé pasáže byli sice trošičku bez děje , ale ten byl celkem podařeně nahrazen vtipnými scénami. Líbil se mi i příběh na pozadí, který ukazoval jak se postavy vyrovnávají s osobní ztrátou, která je zasáhla a jak se postupně mění. Celkově tedy hodnotím knihu velmi kladně a těším se na další díl už jen proto, že jsem 800 stran čekala, že se stane určitá událost ke které nakonec nedošlo i když jsem si to skoro od začátku myslela

Opačno Opačno Hannah Mathewson

Příběh je zasazen do Viktoriánského Londýna což samo o sobě je pro m velké plus, ale jak z příběhu zjistíte není Londýn jako Londýn. Velmi se mi líbil nápad s druhým Londýnem, který je rozdělen na teritoria jednotlivých frakcí a přestože jsou některé části podobné vše zde funguje zcela jinak. Stejně tak mě zaujaly jednotlivý obyvatelé toho “druhého” Londýna a promyšlenost jejich schopností, rozdílností a to jak jsou na sebe navázáni. Celkově mě svět, který autorka vytvořila, velmi nadchnul. Bohužel i přesto jsem chvílemi v první části knihy měla problém se začíst a příběh na me působil zmateně. Moc nepomáhají ani malinkatá písmenka, která kniha má. Postavy celkově mi byli sympatické i když některé vedlejší více než hlavní hrdinka, ale narozdíl od několika posledních knih, které jsem četla byla i Ilsa vlastně celkem fajn a líbil se mi vývoj jednotlivých postav v příběhu. Knihu hodnotím velmi kladně, nechyběla akce ani zvraty takže rozhodně mám v plánu si přečíst další díl pokud u nás vyjde.

Fantom z Blackwoodu Fantom z Blackwoodu Darcy Coates

Další z celku povedených příběhů z pera Darcy Coates i když tentokrát trošku slabší. Musím říct, že předchozí kniha ze série strašidelných domů se mi líbila více. Tak úplně mi nesedla hlavní hrdinka, která při mnoha příležitostech reagovala tak trochu přehnaně a její přítel nebyl o moc lepší . Celý příběh mi hodně připomínal hororový snímek 3:15 zemřeš ( The Anityville horror) kde se také jednalo o dům plný podivných událostí a zvuků, které se začali objevovat poté co v domě došlo k hromadné vraždě jedné rodiny. I přes zjevnou podobnost s tímto dílem v sobě kniha nese i originální rysy. Příběhu nechybělo napětí a duchařská atmosféra byla skvělá. Oceňuji i velmi povedené ilustrace, které knihu doplňovali. Takže jako celek hodnotím knihu kladně, ale myslím, že to Darcy umí i lépe

Jiný svět Jiný svět Dmitrij Rus

Kniha mě opravdu bavila až na pár částí kde se děj mírně táhl, ale k celkovému konceptu to prostě patřilo byla opravdu zajímavá. Líbil se mi nápad s propojením reálného světa a počítačových her a celkově koncept vtažení do hry. Děj běží dost svižně i když se točí okolo plnění jednotlivých úkolů ve hře. Asi bych nechtěla být vtažena do hry jako je Tetris, Pac man a tak podobně, ale jsou hry kde by to mohla být zábava. Bylo zajímavé jak se postupně odhaloval koncept hry a i to jaké změny přináší vtažení oproti běžné hře. Postavy jsou celkově sympatické i když hlavní hrdina to měl někdy opravdu až moc jednoduché a autor ho mohl trochu potrápit a nenaservírovat mu vše takřka na stříbrném podnose … Velmi mě překvapil konec, který je velmi otevřený a já jsem velmi zvědavá jak se příběh vyvine dál.

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Kniha se mi vlastně četla celkem dobře, ale veškeré ženské hrdinky mi přišli naprosto příšerné. Né že by je autorka špatně napsala to ne, všechny byli hezky vykresleny a v průběhu děje se vyvíjely, ale povahově to byli fakt … no nevím jaké použít slušné slovo … v duchu jsem si pořád říkala jak proboha můžou něco takového udělat a jak se tam mohlo takových postav vecpat víc. Příběh jako takový byl napínavý a i přesto že jsem měla podezření kdo by mohl mít tu spoušť na svědomí tak jsem si dlouho nebyla jistá. Autorka využila každý moment aby přehodila vinu jiným směrem. Takže když to shrnu jedná se o napínavý příběh s hrdinkami které vás budou vytáčet . Asi se podívám na film jestli i tam je to takové .