Karolína18 Karolína18 komentáře u knih

Do tmy Do tmy Anna Bolavá (p)

Většinou jsem ráda, když je příběh trochu tajemný a vše se postupně rozkrývá. Bohužel tato kniha pro mě byla spíš příliš zmatená a rušilo mě to, nemohla jsem se začíst, protože jsem většinou prostě nevěděla, o čem čtu. Tedy hlavně pokud se jedná o minulost, z té jsem tedy moc moudra nebyla. Podivné zpracování dialogů či skoro jejich absence mi čtení prodlužovaly a protahovaly. Nemohu říct, že by se mi kniha nelíbila, hrdinku jsem z celkem části chápala a občas mě čtení nutilo přemýšlet, proč už bylinky dávno nesbírám také jsem to dělala kvůli uspokojení při výkupu. Autorka se svým stylem psaní zkrátka jen netrefila do mé potřeby vše musí být rozkrýt a vysvětlit.

01.08.2023 4 z 5

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

Toto je taková nádherná vánoční klasika, že sna nikomu nemůže vadit, že je původně zahraniční. Neznám zpracování, které by se mi nelíbilo a myslím, že svým poselstvím má pořád co nabídnout každému novému čtenáři.

31.07.2023 5 z 5

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

(SPOILER) Tato kniha byla hodně hustá. A taky zvrácená. Napadlo mě, že to vlastně asi bude jinak, ale že nejvíc zvrácená bude nakonec vypravěčka, to mi skoro vzalo dech. Nebo jak se to vezme. Každopádně to je můj nejsilnější pocit. S něčím takových bych se nedokázala vyrovnat, ať už by byl můj důvod jakýkoli a láska k chlapovi jakkoli velká. Prostě ne to přimělo věřit, že manipulativní byli v knize vlastně tak trochu všichni. Lowen ale neměla právo, o čemkoli rozhodovat, i když předstírala, že to dělá pro něco dobrou. Nakonec mi připomínala alter ego Verity víc ona, než samotná Verity. Každopádně moc dobrý počin a ráda bych si podobných knih přečetla víc.

29.07.2023 5 z 5

Odkaz Odkaz Elle Kennedy

No, rozhodně nejslabší kniha že série, kdyby se tyto kapitol daly ke každé knize jako epilog, asi by moje hodnocení dopadlo lépe. Já vím, že někdy hrdinové přirostou čtenářům k srdci a chtějí vědět, jak to s nimi je dál, ale pro mě to byla jen přeslazená, ničím nezajímavá splácanina. Nebylo tam žádné překvapení, vše bylo idylické a bez nápadu.

28.07.2023 2 z 5

Oněgin byl Rusák Oněgin byl Rusák Irena Dousková

Příběh se mi nelíbil tolik jako první díl, ale pořád je kniha skvělá. Je plná hořkosti, ale i humoru, přesně takhle si představují život nepohodlných lidí minulého režimu. Že ačkoli se snažili a brali věci s humorem, nemohli dopadnout nijak zvlášť dobře. Kamarádi emigrují, ohýbají se, aby něčeho dosáhli a vše se mění. Už zde nebyla dětská naivita, která by vše zlehčovala, takže mám z knihy trochu těžko u srdce. Nikdy jsem tuto dobu nezažila, ale dost podobným způsobem si představuji i svůj život v ní.

28.07.2023 4 z 5

Dvakrát za uherský rok Dvakrát za uherský rok Christina Lauren

Kdyby se dala kniha označit smajlíkem, tato by byla takový s př otočený má očima. Hrozně neoriginální slátanina. Ani jedna z postav nebyla sympatická, v knize nebyl žádný humor, který by nebyl prvoplánovaný, tudíž jsem se ani nepousmála. Konverzace byly nucené a jedno velké klišé. Původně jsem ze soucitu dala dvě hvězdy, ale úroveň této knihy se ani nepodobá ničemu, co autorky kdy napsaly. Božského bastarda zbožňuji, ale tohle bylo příšerné, laciné a podprůměrné.

24.07.2023 1 z 5

Šifra mistra Leonarda Šifra mistra Leonarda Dan Brown

Kniha je božská! Už jsem před dávném viděla film, ale knížka je ještě lepší zážitek. Někdy jsem se do spleti důkazů, šifer, kódů a hádanek zamotala a v knize se jednoduše vrátím zpět. Jedna se o mistrovské dílo, velmi propracované, přitom logické a neuvěřitelné brilantní.

21.07.2023 5 z 5

Hollywood Hollywood Charles Bukowski

Tenhle Bukowski mě moc nebavil, nebo spíš vůbec. Knihu jsem dočetla jen proto že jsem na dovolené už jinou neměla.

11.07.2023 2 z 5

Hrdý Budžes Hrdý Budžes Irena Dousková

Opravdu lituji, že jsem knihu nečetla už dávno, protože je geniální! Zhltla jsem ji najednou a bavila jsem se od začátku do konce. Některé pasáže byly těžší, ale patřilo to tam. Pohled malé Helenky dovolil autorce použít super perspektivu, která dodala knize jedinečnost.

10.07.2023 5 z 5

Tři měsíce v Barceloně Tři měsíce v Barceloně Adam Gebrian

Přečetli jsme, než jsme se vydali na cestu do Barcelony, ačkoli jsme neměli tři měsíce, inspirovali jsme se. Kniha je velmi čtivá a funguje docela dobře i jako průvodce.

10.07.2023 4 z 5

To nejlepší v nás To nejlepší v nás Colleen Hoover

Části ze současnosti se mi líbily více, retrospektiva mě spíš zdržovala. Popravdě mi i vadil kontrast v příbězích, emoce a celkově působení. Kniha je skvělé napsána, ale překlad by mohl být lepší, něco působilo až komicky, překlepů zde bylo také hodně.

27.06.2023 4 z 5

Říkali mi Leni Říkali mi Leni Zdeňka Bezděková

Nádherná kniha. Po dlouhé době mě příběh Dohnal k slzám. Vyprávění malé Leni je opravdu dobře napsáno, chytne malého i velkého čtenáře, každý si v něm najde to svoje. Četlo se velmi rychle, nebyly zde žádné dlouhé pasáže. Jako materiál pro učení se o zvěrstvech, která se v historii odehrávala, poslouží kniha perfektně. Fascinovalo mě zvrácené uvažování Raula, matky, strýce Otty a dalších lidí, kteří se nechtěli smířit s porážkou a vinou, kterou německý národ nesl.

22.06.2023 5 z 5

Srdcerváči. Kniha 4 Srdcerváči. Kniha 4 Alice Oseman

Budu se opakovat, ale líbí se mi, jak si autorka drží svůj standard. Je to jako trávit čas u seriálu. Příběh graduje, není to nuda a čtenář musí hlavním hrdinům neustále držet pěsti.

Srdcerváči. Kniha 3 Srdcerváči. Kniha 3 Alice Oseman

Skrze komiks vnímám příběh jako v rychlíku, neumím se do toho vžít, ale oceňuji úroveň a hlavně vím od dětí v pubertě, že je toto čtení opravdu baví. Příběh zaujme především holky. Líbí se mi i deníkové zápisy, každý čtenář se může z hlediska literární formy mnohé naučit.

Srdcerváči. Kniha 2 Srdcerváči. Kniha 2 Alice Oseman

Kniha je opravdu dobře propracovaná, navazuje tam, kde skončil první díl. Autorka si drží úroveň, přidává něco navíc, aby nalákala čtenáře. Z hlediska strategie i tématu je vše v pořádku, jenom si na tento typ knihy připadám stará. Ale u teenagerů bude bodovat. Velké plus je, že zpracovává otázky kolem sexuality které si dnes zřejmě dost mladých pokládá.

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Ten konec je totálně brutální. Skoro nedýchal, dočetla jsem právě teď. Nebudu si nalhávat, že se podobně věci nedějí, ale přála bych si, aby se jejich oběti dokázali vzepřít svému strachu. Na světě asi není spravedlnost, ale stále věřím v právní systém. A taky věřím v rodičovskou lásku, která mohla tomuto všemu zabránit. Nejvíc že všech mi ale stejně bylo Jakuba, chudák kluk vůbec za nic nemohl. Ale ten konec! Neskutečný. Podle mě je kniha dobře napsána, jen ta metafora s lesem mi přišla popravdě trochu zvláštní, a kdybych omylem nenarazila na diskuzi týkající se této knihy, možná bych ji ani nikdy nepochopila.

11.05.2023 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

(SPOILER) Nádherně napsáno. Nápad s vránami byl skvělý, úryvky oddělující kapitoly také. Vykreslení postav se zde opravdu povedlo, matka sobecká a krutá, otec nechutný prase a tyran (který měl stejně uvalit nejdřív manželce, nic jiného si nezasloužila), že sestry rostla stejná příšera, jako byla matka. Autorka skvěle popsala, jak funguje dětská psychika a dětské chápání, jak děti prostě někdy nevidí, že nedělají nic špatně, ale špatné je jen vše kolem jich. Výchovné poradkyni bych rovněž poradila, aby změnila povolání. Představuji si, že nejtěžší situaci by následně zažíval Frodo se svou maminkou, kolikrát by je asi napadlo, že měli udělat víc. I když alespoň zpříjemnili Barunce nelehký život, dokud ji to trápilo. Teď už ji snad netrápí nic. Nemůžu se přinutit si myslet, že je to nešťastný konec, minimálně otec nestihl dokončit, co se pokoušel s dospívající dcerou začít. Přibyly by jen další šrámy, z takto nefunkční rodiny byly nebylo možné vytvořit lepší lidi.

10.05.2023 5 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Dvořáková se mi čte opravdu dobře. Fascinovala mě povaha hlavního hrdiny, že nebyl jen dobrý nebo zlý, ale balancovat někde na pomezí, jak lidský tak po profesní stránce. Trochu mi jen vadil asi konec, že to skončilo tak nějak nijak.

09.05.2023 4 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Jak mně tahle kniha připomínala naší vesnici, to bylo až k neuvěření. Hlavně některé ty zapšklé staré báby, především ta v poslední kapitole, byla jak naše babička. Co si budeme ten jazyk jsem snášela docela těžko, sama nemluvím běž nářečí, ale tohle bylo poněkud silné kafe. Z některých zastaralých názorů mi vstávaly vlasy na hlavě, ale vím, že to tak přetrvává. Nakonec se jednalo o obraz takové klasické vesnice, kde se ještě udržuje hospodářství. Žárlivost, nevěra, závist, to je všude, akorát už možná ne kvůli půdě, ale jeden druhému vidí do talíře a myslí si, že má právo mít na cizí životy nějaký názor. Tematika peněz a hrabivosti mi byla také blízká, myslím, ze málokdo to v rodině nezažil, někdo chce prostě vždycky víc. Kniha je skvělé napsána, opravdu byla čtivá a hrozně moc pravdivá.

05.05.2023 5 z 5

Nicky a Věra Nicky a Věra Petr Sís

Bomba! Opravdu perfektní provedení. Kniha se dá rychle přečíst, předat informace i méně zdatným čtenářům. Krásné ilustrace, krásné napsáno. Velmi oceňuji už jen záměr, toto téma zprostředkovat dětem.

03.05.2023 5 z 5