Karoley Karoley komentáře u knih

Alias Grace Alias Grace Margaret Atwood

Historický román podle skutečných událostí, odehrávající se v první polovině 19. století v Kanadě. Mladičká služebná Grace Marksová a sluha James McDermott jsou obviněni z vraždy svých pánů Thomase Kinneara a Nancy Montgomeryové.
Po deseti letech přijíždí do věznice za Grace, trpící ztrátou paměti, mladý psychiatr Simon Jordan, aby se v ní pokusil vzkřísit pohřbené vzpomínky a zjistil, jestli zločin skutečně spáchala.. Je Grace prohnaná vražedkyně nebo nevinná oběť?

Moje druhá kniha od Margaret Atwoodové a líbila se mi snad ještě víc než Příběh služebnice. 550 stran uteklo jako voda a já se s Grace jen nerada loučím. Skvělý čtenářský zážitek!

24.03.2022 5 z 5

Útěk do divočiny Útěk do divočiny Jon Krakauer

Příběh o lidské touze po riziku, volnosti a čistém životě v souladu s přírodou.

Mladý dobrodruh Christopher J. McCandless (přezdívaný Alex Supertramp) se v duben 1992 vydal stopem na Aljašku. Poblíž městečka Healy se nechal vysadit a zamířil pěšky do divočiny severně od hory Denali. Usídlil se v opuštěném autobuse na stezce Stampede, poblíž řeky Sushana a chtěl žít několik měsíců jenom z toho, co mu poskytne příroda. Na konci putování ho však čekala smrt.

Před lety jsem viděla výborný film Seana Penna a nyní došlo díky Čtenářské výzvě i na knihu.
Kniha mapuje celé McCandlessovo putování po Severní Americe, dává slovo lidem, s nimiž se setkal, cituje jeho deník, dopisy či podtrhaná místa v knihách. Hledá mladíkovy motivy i důvody jeho selhání.
Po dočtení poslední kapitoly mi bylo neskutečně smutno. Našla jsem si na internetu onu poslední fotku, kde se Chris loučí se světem.. a dlouho se na ni dívala.

„Nesdílené štěstí štěstím není.“

03.02.2022 5 z 5

Někdo cizí v domě Někdo cizí v domě Shari Lapena

V téhle útulné čtvrti spokojených domovů zůstávají nebezpečné lži uzavřeny za dveřmi..

Čekáte na manžela a vaříte večeři. To je poslední věc, kterou si pamatujete. Probudíte se v nemocnici a nemáte tušení, jak jste se tam ocitla. Řeknou vám, že jste nabourala autem v nebezpečné čtvrti.
Co se stalo? Proč byste ze svého šťastného domova utíkala vyděšená k smrti? Jste doma skutečně v bezpečí? Něco není v pořádku. Někdo byl ve vašem domě. Někdo cizí. Jenže v tomhle domě je každý cizí. Každý má něco, co by podle něj mělo zůstat skryto. Něco, kvůli čemu by raději vraždil, jen aby si to mohl nechat pro sebe..

Moje pátá kniha od Shari Lapeny (Manželé odvedle, Její konec, Nevítaný host, Jeden z nás, Někdo cizí v domě ) a opět jsem nadšená, její knihy mě zkrátka baví. Sice jsem tentokrát tušila poměrně brzy, jak to asi celé bude, ale i tak mě čekalo nejedno překvapení. Už se moc těším, s čím příště Šlapena příjde :))

25.01.2022 5 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Šikmý kostel. Románová kronika ztraceného města. Příběh o někdejší pastevecké vesnici, která vystavěla svůj rozkvět na těžbě uhlí... a těžba uhlí se stala vesnici i osudným. Dnes už z "Karvinné" nezůstalo nic - jen šikmý kostel, který strmě a varovně ční do pusté krajiny.

K Šikmému kostelu jsem se dostala díky Čtenářskému klubu a jsem za to moc ráda! Pár měsíců po prvním dílu jsem se pustila do dvojky, která líčí osudy hlavních hrdinů mezi léty 1921-1945. Setkáváme se opět s Barkou, Fankou a Julkou a jejich rodinami. Z třetí generace je největší prostor věnován Žence a Anušce.. a že to holky neměly vůbec lehké! Už se moc těším na třetí díl!

03.01.2022 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Poprvé jsem se seznámila s Malým princem na ZŠ a zamilovala jsem se. Krásná knížka, taková studnice moudrosti :)

„Správně vidíme jen srdcem. Co je důležité, je očím neviditelné.“

01.01.2022 5 z 5

Kdyby ze světa zmizely kočky Kdyby ze světa zmizely kočky Genki Kawamura

Uvědomujete si, co je skutečně důležité?
Co byste dali za den života navíc?

Co byste dělali, kdybyste zjistili, že brzo zemřete? A co byste dělali, kdyby se před vámi objevil Ďábel s nabídkou, že vám život prodlouží? Má to však jeden háček. Za každý den života navíc musí ze světa něco zmizet.

Smrt, smlouva s Ďáblem, pan Zelí, vzpomínky, skutečně důležité věci. Příběh o lásce a odpuštění.
Přečteno během jediného večera, místy mi bylo dost smutno, knížka vhodná k zamyšlení.

"Když chceš něco získat, musíš o něco přijít."

"Zblízka život vypadá jako tragédie, ale zdálky jako komedie."

Deník farářky Deník farářky Martina Viktorie Kopecká

O životě někde mezi nebem a zemí.

Pije rum, kouří doutníky, maluje si rty rudou rtěnkou, čte Vogue, nosí šaty od Diora, voní se Chanelem.. Kdo je to? Moderní farářka Martina Viktorie Kopecká.

Velice zajímavé nakouknutí do každodenního života husitské farářky. Akorát kázání šla trochu mimo mě, nejsem zrovna nábožensky založený člověk. Nejvíc mě pobavil výlet do Budapešti na operu.

"Nemusíš být dokonalá. Je v pořádku mít obavu, ale není v pořádku to vzdát."

"Nikdy neměj strach ze stínů, protože znamenají, že někde nablízku svítí světlo."

26.02.2022 5 z 5

Prokletí Salemu Prokletí Salemu Stephen King

Jerusalem's Lot, malé městečko v jižním Maine. Ben a Susan. Marstenův strašidelný dům. Cizinec s tajemstvím starým jako sám Ďábel. Atmosféra zla.

Moje 18. kniha od Kinga a rozhodně ne poslední! Konečně došlo i na tuhle upíří klasiku! Skvěle jsem se bavila a místy i trochu bála! Ještě si chci letos přečíst Žhářku.

Zpověď farářky Zpověď farářky Martina Viktorie Kopecká

Farářka Martina Viktorie Kopecká dává v nebývale otevřené zpovědi nahlédnout do svého vnitřního světa.
Sbírka nadčasových úvah doplněná rozhovory s Tomášem Novotným.

Řekněme si upřímně, že mě nejvíc zajímaly pasáže týkající se jejího intimního života. Moc jí fandím, určitě nebylo lehké odhalit tolik ze svého soukromí.

28.10.2023 5 z 5

Hlad / Žízeň Hlad / Žízeň Jozef Karika

Dvojitá porce temné imaginace. Soubor deseti povídek rozdělený na dvě části - Hlad a Žízeň. Mrazivé vyprávění zachycuje sto let přízračné historie vrchu Čebrať a nedalekého Ružomberku.

Můj šestý Karika (Trhlina, Strach, Tma, Smršť, Propast). V hlavní roli žlutá větrovka, jutová maska a černý kurf. Nejvíce se mi líbila povídka Strach, Výlet a Hajej. Bavilo mě, jak se jednotlivé příběhy proplétají v prostoru a čase. Doporučuji číst v noci!

Hlad 4 - (maska z juty)
Strach 5 - (vlak, žlutá větrovka)
Mlžiště 3,5 (vojáci)
Výlet 5 - (žlutá větrovka, Monika)
Bílé jámy 3 - (panelák, babka, voják)

Hajej 5 - (žlutá větrovka, Jana)
Teufelsloch - 4 (černý kufr, Černý)
Žízeň - 3,5 (žlutá větrovka, maska z juty)

07.11.2022 4 z 5

Ela a noční světýlka Ela a noční světýlka Lucy Fleming

"Tady máš světýlko,
paprsek letmý,
co zažene strach,
když večer se setmí."

Maličká víla Ela sbírá drobečky světla, aby díky nim mohla posvítit na cestu těm, co se ve tmě ztratili. Kouzelná pohádka s nádhernými ilustracemi!

05.05.2022 5 z 5

Slušní lidé Slušní lidé J. P. Delaney (p)

Co když je vaše dítě opravdu jejich?

Jednoho dne se Pete a Maddie dozvědí, že jejich syn byl v porodnici omylem zaměněn a už dva roky vychovávají cizí dítě…

Příběh o rodičovství, partnerských vztazích a morálce.
Dokážu správnou výchovou ovlivnit vrozené vlastnosti dítěte? Mohu partnerovi ve všem věřit? Mám právo chovat se k druhým, jako se oni chovají ke mně, a zlo oplácet zlem?

Moje čtvrtá kniha od J.P. Delaney (Ta přede mnou, Věř mi, Dokonalá manželka, Slušní lidé). Při četbě jsem si hned vzpomněla na seriál Kukačky, který také řeší vyměněné děti v porodnici. Přečteno za dva dny, kniha se opravdu těžko odkládá... závěr překvapil, tohle jsem nečekala! A to na začátku všichni vypadali jako "slušní lidé" ;)

07.02.2022 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Ke čtení Harryho Pottera jsem se dlouho neměla, názvy jako famfrpál a Bradavice mě vysloveně odpuzovaly. Pak jsem viděla několik filmů a zjistila, že mě to ohromně baví a že si chci okamžitě přečíst všechny knihy! Celou sérii jsem zdolala během dvou týdnů a naprosto se do světa čar a kouzel zamilovala. Ústřední trojlístek Harry, Ron a Hermiona mi přirostl k srdci a já se společně s nimi řítila vlakem do Bradavic, učila se kouzlit a létat na koštěti, zažívala nespočet dobrodružství a čelila zlu v podobě Lorda Voldemorta. Úžasné knihy, řadím do oblíbených!

01.01.2022 5 z 5

Pes baskervillský Pes baskervillský Arthur Conan Doyle

Můj první Sherlock Holmes a rozhodně ne poslední! Skvělá detektivka, atmosféra plná tajemství a děsu, nečekaná odhalení, lehký humor! Skvělý čtenářský zážitek ;)

28.12.2021 5 z 5

Zvuk Zvuk James Patterson

Ohlušující, hrozivý, smrtící... Zvuk.

U hory Mount Hood v Oregonu žije komunita horalů, která se straní civilizace. Když oblast zasáhne podivná akustická anomálie, uniknou jí jen dvě dívky.

Moje pátá kniha od J.D. Barkera (trilogie Sam Porter a Volající). Sci-fi obecně moc nemusím, ale dala jsem si tentokrát říct :)) První třetina se mi líbila asi nejvíc - karanténa, strach, mrazení, nejistota, otázky bez odpovědí.. a ZVUK. Dávám 4 slušné hvězdy, příjemný čtenářský zážitek, přečteno za dva večery.

24.01.2023 4 z 5

Anonymní dívka Anonymní dívka Sarah Pekkanen

Lže, aby se dozvěděla pravdu.

Předchozí kniha autorek "Manželka mezi námi" se mi líbila podstatně víc. Příběh Anonymní dívky byl pro mě místy těžko uvěřitelný a hlavní postavy celkem nesympatické.. ale čte se to samo, to se musí nechat.

31.07.2022 4 z 5

Aristokratka u královského dvora Aristokratka u královského dvora Evžen Boček

Romány o "poslední aristokratce" mě zkrátka baví, čtyřka byla sice trochu slabší, ale Aristokratka u královského dvora se vrací se vší parádou. Paní Tichá se mě nejspíš pokoušela zabít smíchy ;)) Spolu s jedničkou nejlepší díl!

04.01.2022 5 z 5

V jejím srdci svět se tříští V jejím srdci svět se tříští Jonathan Dylan Barker

Záhadné datum 8. srpna. Jedině tento den v roce potkává Jack na hřbitově tajemnou Stellou. Ve stejný den policie každoročně nachází brutálně zavražděnou oběť.

Pittsburgh, hřbitov. Stella a Pip. Nadějné vyhlídky. Bílé kabáty. Série vražd.

Moje šestá kniha od J.D. Barkera (trilogie Sam Porter, Volající, Zvuk) a opět skvělé čtení! Kniha mě zaujala už svým názvem, líbilo se mi řazení kapitol podle věku hlavního hrdiny, tajemná atmosféra, napětí, nečekané dějové zvraty a přímo epické finále!

"Definicí šílenství je, když opakukeme stejnou věc a očekáváme různé výsledky."

"David Pickford je krásný muž."

Pan Nikdo a bílá tma Pan Nikdo a bílá tma Dora Kaprálová

Lhaní je cestou do Nicoty. To jste neslyšely? Ani vy, maminečko?

Dětský horor.
Maminka s holčičkami se vrací domů. Čekají, že jim otevře tatínek, ale ten doma není a nepřichází.. Kde může být? Nestalo se mu něco? Místo tatínka nakonec zazvoní pan Nikdo.
Příběh o strachu a beznaději a o tom, jak je lze porazit.

Hororová jednohubka nominovaná na Zlatou Stuhu mi zpříjemnila obědovou pauzu. Líbilo se mi to.

10.05.2023 5 z 5

Říkali mi Leni Říkali mi Leni Zdeňka Bezděková

Tahle kniha mě chytla za srdce, poprvé jsem o ní slyšela na ZŠ, ale až dnes jsem si ji přečetla. Smutný, dojemný příběh.

07.01.2022 5 z 5