Karin94 Online Karin94 komentáře u knih

Čo k tebe cítim Čo k tebe cítim Marie Force

Príbeh o smútku, o smrti milovanej osoby, ale aj o klebetách, ktoré zažívame žiaľ aj v reálnom živote. Hovorí sa, že nie všetko čo počuješ, alebo vidíš niekde napísané, musí byť aj pravda. Toto je len malý opis tejto knihy od autorky, ktorú som doteraz nepoznala, ale musím povedať, že sa mi to celkom páčilo.

Postavy Carmen a Jasona som si obľúbila už od začiatku. Jason nebol vôbec arogantný, ako je to napísané v anotácii. Takého tolerantného a chápavého muža nevidieť na každom rohu.
Carmen si prešla veľmi smutnou minulosťou, keď sa stala vdovou v takom mladom veku. Tu je vidieť, ako sa človek chce a musí pozbierať, aj keď bolesť a smútok bude nosiť celý život so sebou.

Mínusom tejto knihy bolo určite to rýchle tempo, aké príbeh nabral. Hlavné postavy sa poznali sotva dva dni a už sa im podlamovali kolená. Neskôr, keď som sa do deja začítala, tak mi to prišlo zbytočne opakujúce sa, akoby autorka nemala fantáziu písať aj o iných témach, len o tom, ako hlavní hrdinovia nevedia bez seba existovať a aké je pre nich nepredstaviteľné žiť jeden bez druhého.

No ale opis Kuby, Carmeninej rodiny s kubánsko - talianskymi koreňmi a ich tradície, tak to bolo niečo úžasné čítať. Neskutočne veľa som sa z knihy naučila a celkovo som to všetko prežívala tak, že som mala chuť tam ísť, zatancovať si s nimi a zahrať si Domino.

Knihu zaraďujem medzi priemerne. Za mňa jedno prečítanie úplne stačí.

26.08.2022 3 z 5

Poslední lež Poslední lež Riley Sager (p)

Príbeh o významnej umelkyni Emme, ktorá ako 13 ročná strávila leto v tábore Slavík, kde sa v chatke spoznala s dievčatami, po ktorých sa jedného dňa akoby zľahla zem.
Aj po 15 rokoch Emmu stále trápi zmiznutie dievčat. V jeden deň od Emmy kúpi obraz majiteľka osudného tábora a konfrontuje ju s tým, že by opäť po pätnástich rokoch chcela tábor znova otvoriť. Emmu požiada, či by nechcela ísť robiť študentkám inštruktorku maľovania. Emma nakoniec ponuku príjme a pri príchode do tábora zistí, že s ním niečo nie je v poriadku.

Úprimne som mala zo začiatku obavy, čo bude táto kniha zač, ale bola neskutočným prekvapením. Úplný začiatok autor vôbec neopisoval dlho, takže ste sa do deja dostali skoro okamžite. Akonáhle sa Emma dostala do tábora, tak príbeh dostal tie správne grády. Kniha bola dobre napísaná, napínavá, pútavá, a miestami som pri čítaní premýšľala, či sa toho nebudem báť, pretože všetko tomu nasvedčovalo.

Koniec ma napriek celej knihe prekvapil úplne zo všetkého najviac. Takto neskutočne dobre prepletenú knihu plnú zvratov som už dlho nečítala. Pred pánom spisovateľom klobúk dole. Odporúčam.

18.08.2022 5 z 5

Detský plač v podkroví Detský plač v podkroví Ivana Ondriová

Zaujímavé čítanie s mystickými prvkami, s trochou napätia a pútavým štýlom. Až do konca knihy budete zvedaví, ako celý príbeh skončí.

Je pravdou, že hororom, a to hlavne duchárnym sa vyhýbam ako čert krížu, ale na túto som sa obzvlášť tešila pre jej zaujímavú anotáciu. Aj keď som sa ju v noci neodvážila čítať, tak to nakoniec nebolo vobec také, aké som očakávala a obávala sa.

Okrem toho autorka dej nanapísala iba hororovo, ale pridala tam aj romantickú (za
mňa bola skôr erotická) linku čo by mi na jednej strane nevadilo, ale sex hlavných postáv a ich do detailov opísané skoro každodenné posteľné hry ma naozaj nebavili. Navyše sa mi to do tejto konkretnej knihy s takýmto žánrom vôbec nehodilo.
Ostatné postavy mi tiež neprirástli k srdcu, hlavne Ivan, ktorý bol manžel hlavnej hrdinky Pauly. Absolútne mi nesadol a bol mi až odporný, ako chcel manipulovať so svojou vlastnou manželkou.

Takže za mňa kniha, ktorá stojí podľa mňa za jedno prečítanie, bohužiaľ. Ľuďom, ktorých bavia knihy s duchárnou tématikou, a na duchov veria, tak pre takých to čítanie bude možno zaujímavé.

12.08.2022 3 z 5

Stratená Stratená Kathryn Croft

Tak táto kniha bola iná bomba! Konečne po dlhom čase som čítala fakt dobrú knihu, na čo som čakala dosť dlhú dobu. Jednoducho nevedela som sa odtrhnúť a doteraz mi rezonuje v hlave.

Hlavná postava Simone sa pustí do vyšetrovania so svojim kolegom z práce Abbotom, aby vyriešili záhady ohľadne zmiznutých postáv. Lenže v knihe nás čaká aj kopa iných tajomstiev a zvratov, vďaka čomu ju len tak neodložíte.

Autorka to fakt úžasne spracovala, v každej kapitole to bolo napínavé, stále sa tam niečo dialo a vôbec to nebola nuda. Páčilo sa mi aj to, ako tam tentoraz nezakomponovala detektívov, ale prípad riešili obyčajní novinári mimo svojej práce, vdaka čomu to bolo zaujímavejšie a napínavejšie. Dej bol neskutočne pútavý, čtivý, písaný úžasne ľahkým štýlom a autorka ma takto iba presvedčila, že stojí za to si od nej ešte niečo prečítať.

Úprimne som od tejto knihy nemala veľké očakávania, čo sa o predchádzajúcej Poslednej pani Parrishovej povedať nedá. Táto mala aj nižšie hodnotenie a za mňa oveľa menej zaujímavú anotáciu. Lenže ma fakt extrémne prekvapila (obzvlášť koniec.)
Vrelo odporúčam.

08.08.2022 5 z 5

Poslední paní Parrishová Poslední paní Parrishová Liv Constantine

Príbeh, ktorý nás prevedie zákutiami ľudskej mysli, kde budete krútiť hlavou, smútiť, ale hlavne nebudete chápať. Presne ako sa hovorí, karma je zdarma.

Hlavná postava Amber prahne po luxuse a bohatom živote a nebráni jej v tom absolútne nič, aby si svoje plány uskutočnila. Daphne, je druhou hlavnou postavou, a zároveň sokynou Amber, ktorá ten luxus a bohatstvo má. No žiaľ nič nie je také ako sa možno na prvý pohľad zdá.

Ak ste čítali knihu Za zatvorenými dverami, tak je trochu podobná tejto. Každopádne táto ma sklamala so svojim nudne natiahnutým opakujúcim sa dejom a keď nepočítam kapitoly o Daphne, tretiu časť a samotný záver, tak ma kniha úprimne nudila.

Ku koncu knihy čakajte napätie a veľa prekvapivých zvratov. Ak máte radi takéto psycho knihy, určite vás nesklame

05.08.2022 3 z 5

Škatuľka spomienok Škatuľka spomienok Kathryn Hughes

“Nemôžeme si vybrať, ktoré časti spomienok si ponecháme a ktoré zahodíme. Život každého človeka je rad porážok, víťazstiev, žiaľu a radosti. Musíme prijať všetko.”

Ide o fiktívny príbeh, no odohráva sa na pozadí skutočných udalostí. Príbeh ma svojou vtipnosťou a štylizáciou písania vtiahol do deja okamžite.

V knihe sa prelínajú kapitoly z prítomnosti a minulosti. Hlavnými postavavami sú Jenny a Candice. Jenny, ktorá oslavuje sté narodeniny, sa rozhodne vyrozprávať svoj príbeh svojej opatrovateľke Candice, a tak jej pomaly odkrýva škatuľku spomienok. Okrem iného si chcela Jenny splniť ešte jeden sen, tak sa rozhodne ísť na cestu za minulosťou do Talianska, kde ju Candice sprevádza.

Jenny ako hlavná hrdinka bola neskutočne zlatá, milá stará dáma so sarkastickým zmyslom pre humor a stále plná života.
Candice bola úžasná postava. Aj keď detstvo nemala šťastné, vyrástla z nej láskavá a priateľská žena s veľmi dobrým srdcom, ktorá bola ale žiaľ veľká naivka.
Beau bol priateľ Candice, ktorý bol neskutočne arogantný, vypočítavý manipulátor. Nechápem, ako s ním Candice mohla chodiť a vo všetkom si ho zastávať.

Toto bol krásny príbeh plný vernosti a smútku, kde nájdete aj plno zvratov a zaujímavé rozuzlenia. Dej sa odohrával nielen v súčasnosti, ale aj počas 2. svetovej vojny. Odporúčam.

31.07.2022 4 z 5

Graysonův slib Graysonův slib Mia Sheridan

Ďalšia milá romantická, zo začiatku „hate to love“ kniha, kde vidíme vyvíjať sa začínajúci sa vzťah. Takéto knihy mám rada, pokiaľ nie sú prehnané a nečítam ich každý deň.
Za mňa druhá kniha od autorky, a aj keď príbeh Archera sa mi zdal lepší, tak ani tu ma nesklamala. Pekne vymyslený a vypracovaný príbeh, ktorý okrem znova úžasného štýlu písania bol aj neskutočne čtivý, pútavý a vtipný.
Kniha o dvoch hlavných hrdinoch, ktorí majú veľa spoločného a každý z nich si nesie nepríjemnú minulosť a tajomstvá so sebou. Obaja potrebujú pomôcť, a aj napriek nenávisti medzi sebou skočia do manželstva, kde následne uvidíme medzi nimi chemickú príťažlivosť, vďaka čomu to bolo dokonalé.

Príbeh o šialenej, ale úžasnej Kire, a o arogantnom a drzom Graysonovi, ktorý bol naozaj tvrdý oriešok. Raz som ho mala chuť praštiť lopatou po hlave, inokedy som ho zbožňovala.
Prostredie vinice, kde sa to odohrávalo, sa mi veľmi páčilo. Dalo to deju taký správny šmrnc a vďaka tomu to nebola len presladená romantika. A čo nesmiem zabudnúť čo autorka zakomponovala do deja bolo, ako sa hlavné postavy prezývali „čarodejnica a drak„, ako po sebe hádzali marhule alebo ako sa vždy dohodli, že "sa stretnú uprostred". Pre niekoho detinskosť, mne sa to naopak veľmi páčilo, vďaka čomu mi vytvorila úsmev na tvári.
Ku koncu si myslíte, že už sa to nemá ako pokaziť, ale opak je pravdou. Tak neuveriteľne sa to celé otočilo a na povrch vyplávalo niekoľko zaujímavých tajomstiev, že aj ja som bola veľmi prekvapená. Kniha sa mi veľmi páčila a ja ju odporúčam ďalej.

25.07.2022 4 z 5

Vůně léta Vůně léta Petra Martišková

Nesmelá Letty (Valentýna) a svojrázný Dam (Adam), ktorí sú najlepšími kamarátmi snáď od plienok. Teda presne povedané boli najlepšími kamarátmi. Teraz majú spoločné len tréningy a vzájomnú nevraživosť. Takže spoločné prázdniny na chalupe sú pre oboch nočnou morou. Keď nemôžu pred sebou utiecť, aspoň si navzájom robia zo života peklo. Lenže od nenávisti býva iba krôčik k láske a táto ma nezameniteľnú vôňu leta.
Zaujímavým čítaním boli práve hlavní hrdinovia a ich vzťahy, kde čitateľ nechápe, ako je možné, že z dvoch najlepších kamarátov, ktorí sa venujú cheerleadingu, milujú film Rýchlo a zbesilo a často komunikujú cez SMSky vrátane všetkých emotikonov, sa zrazu stanú skoro „nepriatelia”.
Aj keď knihy čo sa týkajú aút, športu a pod. nemusím, tak mi to v tomto prípade až tak nevadilo.
Aj tak hlavnou témou príbehu bol hlavne ich naštrbený vzťah, ktorému sa autorka venovala, a ktorý sa pomaly, ale isto vyvíja a rieši.
Letty bola neskúsená, ale celkom sympatická postava, ktorá zbožňuje šport, ale aj jedného chalana ..trochu mi išla na nervy so svojou detinskou povahou. Dam? Opäť úžasná mužská postava. Síce sa uráčil urobiť jednu podstatnú vec trochu neskôr.., ale aspoň bol úžasne vychovaný a k ženám sa choval ako k princeznám.
Milá dievčenská, pre mňa priemerná oddychovka, ktorú si viem predstaviť čítať hlavne v letnom období niekde pri mori. Odporúčam.

20.07.2022 3 z 5

Tchyně Tchyně Sally Hepworth

Toto je knižka, od ktorej nečakajte triller, ale skôr detektívku, kde sa rieši smrť svokry Diany, ale hlavne rodinné vzťahy a dráma. Kapitoly sú rozdelené na dve časti, na Dianine, ktorá zohráva hlavnú postavu “tchyně”, a potom Lucyne - jej nevesti, kde vidíme, aký vzťah sa medzi nimi buduje. Okrem toho tam budú kapitoly aj z Dianinej minulosti, kde sa vysvetľuje jej povaha a prečo je taká, aká je.
Zamrzelo ma, akým ťahavým štýlom bola kniha písaná. Nevadí, že kniha nebola napínavá a že je opäť zaradená podľa mňa nesprávne do žánrov, ale dej sa tak neskutočne tiahol, že vás kniha znudí. No ale pozitívum na tom celom je aspoň to, že ten štýl písania je pútavý a veľmi ľahko písaný.
Čo teraz napíšem, bude možno prekvapujúce, ale Dianu a Toma “jej manžela” som mala zo všetkých najradšej. Aj keď Diana mala svoje muchy, a bola aká bola, svojím spôsobom bola dobrá. A pačilo sa mi aj to, aký vzťah mala so svojim manželom Tomom aj napriek tomu, že každý mal inú povahu a že sa ľúbili cez všetky problémy a prekážky. Niekedy som mala fakt na krajíčku.
Koniec bol, ale aj nebol prekvapujúci. Keď by to skončilo tak, ako som očakávala, tak by som bola oveľa viac prekvapená, než ako to skončilo reálne. Úplne na konci tam bolo predsa len niečo, čo som naozaj neočakávala, a to ma úprimne prekvapilo.
Napriek týmto slovám, nečakajte od knihy niečo veľkolepé. Kniha mňa osobne ani nenadchla, ale ani neurazila. Za mňa priemer.

18.07.2022 3 z 5

Útočiště Útočiště Jérôme Loubry

Sandrine jedného dňa zaskočí informácia o smrti babičky, ktorú nikdy nevidela. Keďže je jedinou dedičkou, vydá sa na ostrov, aby po nej prevzala zopár vecí. Ostrov ale nie je hocijaký, je to miesto, kde sa po konci 2. svetovej vojny nachádzal tábor pre deti. Sandrine stačí pár hodín na to, aby si uvedomila, že tunajší obyvatelia skrývajú v sebe veľa tajomstiev a majú z niečoho veľký strach…
Pravdou je, že som sa zo začiatku zľakla akým smerom sa bude kniha vyvíjať. V prvej polovici knihy sa autor venuje detskému táboru, ktorý vznikol po 2. svetovej vojne na jednom ostrove a novým obyvateľom ostrova, ktorí sa rozhodli tábor viesť. Našťastie druhá polka knihy bude o Sandrine, kde sa to otočilo o 180 stupňov a bude to oveľa zaujímavejšie a hlavne chaotickejšie, že sami poriadne nebudete chápať na čom ste.
Začiatok knihy bol dosť dlhý, kde sa len príbeh naťahoval, samozrejme keď nepočítam zaujímavo zakončené kapitoly. Neskôr to autor tak prekombinovane a hlavne chaoticky napísal, že to je aj hlavný dôvod prečo sa takýmto psychotrillerom viacmenej vyhýbam, pretože musíte veľa rozmýšľať, a z knihy vlastne nemáte nič. Obzvlášť pri tejto. Táto bola totálne zamotaná. Neviem, či je autor sám psychiater, alebo ma neskutočne veľa informácii, ale vy naoazaj až do samého konca neviete, ako to celé skončí.
Na záver iba podotknem, že mňa osobne to absolútne nebavilo. Tým nechcem samozrejme povedať, že kniha bola zlá. Nie, len mne to vôbec nesadlo a pravdupovediac veľmi dlho som rozmýšľala, či budem vôbec knihu hodnotiť alebo nie. Rozhodla som sa nakoniec, že knihu neohodnotím, pretože by to bolo voči knihe a ľuďom, ktorí ju majú radi nefér. Každopádne kto ma takýto chaoticko zamotaný typ knih rád, tak je to stvorené práve pre vás, pretože prosím pekne, takto ma vyzerať jeden psychotriller. A to myslím doslova.

12.07.2022

Dívka od vedle Dívka od vedle Jack Ketchum (p)

Tento prípad je podľa skutočnej udalosti z roku 1965 o Sylvii Likens, ktorá bola vo svojich šestnástich rokoch umučená a zavraždená šialenou opatrovateľkou Gertrude Baniszewski a ostatnými.
Hrozné, hrozné a ešte raz hrozné. Ak by to bola fikcia nebrala by som to až tak vážne, ako keď viem, že to bola skutočnosť a akým nehoráznym peklom si toto dievča muselo prejsť.
No čo ku knihe napísať? Pekné od autora, že príbeh písal pomaly, kým sme došli na pointu a netlačil príliš na pílu. Lenže…ono to bolo ľudia taká nuda. Chápem, že autor chcel opísať život dospievajúcich detí v päťdesiatich rokoch ba dokonca ani niesom typ človeka, ktorý vyslovene čaká len mučenie, ale je pravdou, že som čakala od toho viac. Niekedy som mala chuť pretočiť strany len nech sa tam niečo deje a nie pri knihe doslova zaspávať. No ani tam nenastal žiaden zlom. Ďalšou vecou, ktorá mi pri tejto knihe vadila bola, že to bolo z pohľadu Davida. Určite by to bolo zaujímavejšie keby to je písané z pohľadu tej šialenej Ruth, alebo poprípade samotnej chudinky Meg. Koniec ani neviem čo mal znamenať, úplne ma to vytočilo a znechutilo. A vôbec, neviem čo si mám o celkovej knihe myslieť a absolútne sa mi nepáčila a nebudem ju tentokrát ani hviezdičkovať. Sorry, ale za mňa neuveriteľný knižný brak.
Nemám za potrebu opisovať do detailov ako to s hlavnou hrdinkou v príbehu Meg bolo. Napíšem iba, že to neodporúčam pre slabé povahy. Zvrátené, nechutné a veľmi smutné.
Ak som niekoho navnadila na knihu, tak si môže pozrieť rovno aj film z rovnakým názvom, ktorý je natočený podľa knižnej predlohy z roku 2007. Ak chcete väčšie fakta a nie len útržky z filmu, tak si potom pozrite aj Americký zločin, ktorý je aj lepšie hodnotení a je taktiež z roku 2007.

05.07.2022 odpad!

Bez teba Bez teba Simona Kutišová

“Nezáleží na tom, aké okolnosti nás rozdelia, vždy sa znovu a znovu zamilujem len do teba.”

IBA S TEBOU je časť, ktorá sa zaoberá skôr minulosťou a tajomstvami, kde sa nájdu aj zlé a pomstychtivé postavy, ale na druhej strane vidíme aj pomalú romantickú linku, ktorá sa síce pekne vyvíja v letnom období, ale koniec nemusí byť vždy taký krásny, ako sa zdá.
BEZ TEBA je časť, kde začína nový školský rok a zostáva to stále rovnako chaotické ako to aj celé skončilo a musí sa to celé vyriešiť. Aj tu bude veľa napätia, ale predovšetkým táto časť je aj o inom a to o nastávajúcich problémoch ako je šikana, rodinné vzťahy a iné rôzne vážne témy. S hlavnými hrdinami budeme tentoraz v roku, kde bude aj vianočná atmosféra a knihu autorky ukončia naozaj pekne.
Vo väčšine recenzií opisujem hlavne kladné postavy, ale tentokrát vám prezradím niečo o postavách, ktoré mi išli v tejto knihe na nervy. Nemôžem a nechcem vám hovoriť hlavne o hlavných hrdinoch, pretože obe časti spolu súvisia, a veľmi by som prezrádzala, čo samozrejme nechcem.
Postavy, ktoré som mala v zuboch od prvej časti, boli Sára “najlepšia” kamarátka hlavnej hrdinky Nikoly, a Šimon. Oni boli tak zakerní, pomstychtiví a zlí mladí ľudia, že som sa modlila, aby ich karma dobehla. Takisto mi liezli na nervy Nikolini rodičia. Chápem, že sa o svoju dcéru báli a treba byť na deti prísni a konieckoncov aj mali prečo, ale to čo robili, bolo na 18 ročné plnoleté dievča už aj na mňa moc. No a samozrejme Nikolina škola a jej učitelia, ako sa snažili nič neriešiť a všetko zaškatuľkovať.
Som neskutočne šťastná, že som sa mohla do tejto dilógie pustiť a vôbec neľutujem! Naozaj to nie je kniha, ktorá sa točí iba o láske a nevyburených pubertiakoch. Autorky sa venujú hlavne iným témam, či v prvej časti alebo tu. A kľudne si obe knihy viem predstaviť sfilmované. Odporúčam.

30.06.2022 5 z 5

Iba s tebou Iba s tebou Simona Kutišová

Ďalšia kniha z pier autoriek, od ktorých som tiež doteraz nič nečítala, no nesklamala ma. Kniha ako stvorená na letné obdobie, ktoré tomu dáva tú správnu náladu na čítanie. Za mňa vynikajúci young adult žáner, kde nechýbala romantická linka, ale predovšetkým zápletky a tajomstvá, ktoré boli hlavnou témou tejto časti. Boli perfektne vymyslené a prepracované, a ja som miestami až nedýchala. Vidieť, ako si autorky dali na príbehu záležať. No a samozrejme o štýle písania a aký bol úžasný ani nemusím písať.

Postavy boli sympatické až na pár výnimiek. Zatiaľ som s vývojom príbehu nadmieru spokojná. Už teraz sa neviem dočkať druhej časti a uvidíme, či bude dvojka rovnako vynikajúca a dychberúca ako prvá časť.

27.06.2022 5 z 5

Stříbrná labuť Stříbrná labuť Amo Jones

„Nazdar, Madison. Ty nás možná neznáš, ale my známe tebe. Chceme si zahrát hru. A poslouchej, co se stane, pokud prohraješ…“

Táto kniha je tenučká jednohubka. Tí ktorí sa do nej pustia ju zhltnú na jedno posedenie.

Štýl písania bol dobrý a ľahký, presne tak ako to mám rada, ale to je asi tak všetko. Za mňa trvalo dosť dlho, kým sa to celé rozbehlo.

Postavy boli všetky úplne nesympatické. Chalani z klubu boli tajomní, arogantní, zvrátení (ževraj aj sexy), ale pre mňa odporní a jednoducho zlé charaktery mladých chalanov.
Madison, tak okolo tej bohužiaľ ženská hrdosť ani nešla. A o ostatných som tiež radšej ticho.

Chápem o čom kniha mala byť, ale za mňa toto bolo až príliš. Na teraz mám tejto knihy naozaj dosť.

Nerozumiem, ako sa takýto typ knihy môže niekomu páčiť. Každopádne, kým som sa k tým “hrám” dostala, tak dovtedy to bola čistá nuda, ktorá sa okrem sexu, arogancie a nudy ani neviem okolo čoho točila. Nemyslím si, že úplne každého čitateľa bude baviť niečo na takýto spôsob, akým bola táto kniha. Aj keď skončila celkom zaujímavo, nepresvedčila ma sa hneď vrhnúť na ďalšiu časť. Možno raz.

25.06.2022 2 z 5

Archerův hlas Archerův hlas Mia Sheridan

„Bolí mě to, protože se tě bojím milovat. Bojím se, že odejdeš a já budu zase sám. Jenže tentokrát to bude stokrát horší, protože už budu vědět, co mi chybí...”

Toto bol tak nádherný príbeh, že som sa doňho zamilovala od prvého momentu. Plný
emócií, bolesti, smútku a nekonečnej lásky. Myslím si, že poniektorí si aj poplačú.

Obaja hlavní hrdinovia majú veľmi tragické spomienky a v tomto príbehu uvidíme, ako si ich budú navzájom liečiť.
Tá ich láska… Bože, taká jedinečná, nádherná a skutočná, že ja sa doteraz nad tým príbehom úplne rozplývam. Táto kniha ma tak zasiahla, že na ňu len tak nezabudnem.

Bree bola úplne dokonalá, no ešte dokonalejší bol Archer. Už len to ako sa na ňu pozeral a každá maličkosť, ktorú pre ňu urobil, bolo niečo prenádherné. No bolo mi ho aj strašne ľúto, čím všetkým si musel prejsť, a veľakrát sa mi chcelo plakať. Ľuďom, ktorí sa k nemu chovali zle, som priala, aby im to karma všetko vrátila.
Bree mala taktiež strašne smutnú minulosť a jej kapitoly som doslova prežívala a zároveň trpela spolu s ňou. Neskôr ma trochu rozčuľovala tým, ako neustále a bezdôvodne plakala. ‍️

No ale čo som bola prekvapená úplne najviac, tak bol autorkin štýl písania. Keďže som doteraz od nej nič nečítala, tak ma dosť milo prekvapila. Opäť kniha, kde okrem toho, že bola neskutočne pútavá, bola aj vynikajúco a ľahko písaná. Vôbec som sa nenudila, stále sa tam niečo dialo. Dokonca aj zápletky boli dobre prepracované. No a samozrejme musím pochváliť krásne myšlienky, ktoré v knihe boli.

Neskôr mi ale trochu prekážalo priveľa sexu. Myslím si, že na to, akú myšlienku kniha mala, tak tam tej erotiky bolo až príliš a nehodilo sa mi to tam (aj keď som dôvod vedela).

Koniec bol veľmi pekný. Autorka dokáže s čitateľom riadne vybabrať a vy do poslednej strany neviete, ako to celé skončí.

Tento príbeh určite nikoho nenechá chladným a ja knihu vrelo odporúčam všetkým romantickým dušiam.

22.06.2022 5 z 5

Nepříliš šťastná rodina Nepříliš šťastná rodina Shari Lapena

Shari Lapena je jednoducho talent na písanie takýchto kníh, kde dokáže napchať do skoro jednej kapitoly všetky hlavné postavy (ktorých nie je málo). Keď si to buď nezapíšete alebo nenakreslíte, tak ste pekne (milo povedané) v riti.

Ono sa to zdá byť vtipné, ale práveže nie je, pretože kým sa vysomárite z opisovania postáv kto je kto, tak zistíte, že pri tom zaspávate. No ani sa nenazdáte a ste v polke knihy, kde sa následne riešia dosť dlho iné veci, v tomto prípade vražda. No zvyčajne je aj tak najlepší a najnapínavejší koniec, ktorý ste vlastne očakávali, ale zároveň aj neočakávali, keďže kvôli tomu množstvu postáv stále nanovo hádate, kto môže byť vrah. Takže buď vás koniec sklame, nadchne alebo prekvapí. Ako som si pri autorkiných knihách všimla, dokáže rozuzliť záver na jednej, maximálne dvoch stranách. Toto ma trochu mrzí, pretože dovtedy ten dej zbytočne naťahuje a opakuje a čitateľ si praje, aby mala kniha menej strán.

Áno, na jednej strane píše takto divne, ako som písala vyššie. Hlavne s tými postavami to niekedy fakt preháňa. Ale zas na druhej strane mi ako autorka sedí. Teraz nehovorím, že píše top knihy, z ktorých by som odpadávala, ale dokáže naozaj dobre vypracovať napínavý triller, ktorý má hlavu aj pätu. Ako napríklad aj pri tejto knihe. Všetko je vysvetlené a nie sú tam žiadne hluché miesta. Ľahko sa čítala a kapitoly boli krátke.

Tento príbeh by som priradila skôr k detektívnemu trilleru. Koniec nebol nijak prekvapivý a autorka celú dobu dej iba naťahovala, takže za mňa priemer.

17.06.2022 3 z 5

Zoznam prianí Zoznam prianí Viktória Dominová Drgoncová

“Nikdy neprestaň snívať a túžiť po naplnení svojich snov. Avšak nedávaj si príliš vysoké ciele, pretože dlhá cesta vedúca k nim by Ťa mohla odradiť. Radšej voľ drobné medzistupienky, ktoré Ťa tam raz určite dovedú.”

Viktória Dominová, pre mňa nová autorka, ktorú som doposiaľ nepoznala, no po prečítaní knihy som rada, že som ju spoznala, pretože toto určite nebola moja posledná kniha od nej.

Ako ja zbožňujem tieto young adult žánre! Znova kniha, kde vidíme samé skvelé pozitívne postavy, mladistvú lásku a celkovo dobre opísaný teenegerský svet.

Sára, šialená, neskúsená, miestami detinská pubertiačka, ktorá je odmalička zamilovaná do najlepšieho kamaráta svojho brata.
Patrik, brat Sáry, ktorý bol zo začiatku super, ale potom mi išiel pekne na nervy s jeho starostlivou a prehnane ochranárskou povahou. Podľa mňa toto už bolo cez, pretože Sára z neho nemala len veľký rešpekt, ale aj obrovský strach.
Timo, Sárin najlepší kamarát, s ktorým boli dvojka ako vyšitá. Kiežby takéto priateľstvá mohli byť všetky. Žiadne intrigy, závisť ani hádky.
Adam bol najlepší kamarát Patrika a zároveň platonickou láskou Sáry, z ktorého som skoro počas celej knihy mala zmiešané pocity, lebo bol veľmi tajomný. Bol taký kvôli svojej smutnej minulosti? Túto otázku som si kládla aj ja, každopádne ja som si ho nakoniec obľúbila.
No aj tak úplne najlepšia bola babička s jej darom pre Sáru, denníkom, do ktorého si mala písať najtajnejšie priania. Skvelý nápad, ktorý sa mne osobne veľmi páčil.

Aj keď kniha je určená skôr pre mladšie ročníky, mňa si takýto žáner bude vedieť získať v každom veku a nikdy ma neomrzí. Úžasne spracovaná oddychovka, plná lásky, šťastia, priateľstva, smiechu a veľa ďalšieho, ktorú keď začnete čítať, nedokážete prestať. Takže za mňa odporúčam úplne všetkým. Aj tým starším samozrejme. Aspoň na chvíľu sa môžu preniesť do teenegerských čias.

14.06.2022 5 z 5

Nejsem jako vy Nejsem jako vy Jodi Picoult

Toto je kniha, ktorá má podľa mňa úplne zbytočne 568 strán. Už len kvôli tej hrúbke nechápem, prečo má tento príbeh na Databáze kníh také vysoké hodnotenie.

Čítame o Jacobovi, ktorý trpí aspergrovým syndrómom (forma autizmu) a o vražde jeho lektorky Jess m, z ktorej je obvinený a rieši sa, či by bol niekto s takýmto postihnutím vôbec schopný niečo také urobiť. Autorka sa na môj vkus príliš dlho venovala opisu aspergra. Ten, kto sa chce o tom dozvedieť čo najviac, bude spokojný. Ale ten, koho zaujíma len zopár informácii, na toho toho bude asi priveľa.

Ďalšie dlhé opisy boli ohľadne vraždy Jess. Keďže Jacob je hlavným podozrivým a zároveň trpí na aspergerov syndróm, autorka to takto zdĺhavo písala kvôli nemu, pretože nevie komunikovať ako zdravý človek. Naopak, často hovorí v hádankách vyjadruje sa citovaním hlášok z filmov, veci bral až príliš doslova a s takým človekom je ťažko viesť výsluch. No aj napriek tomu to bolo na mňa až príliš rozťahané a bolo tam veľa pasáží, z ktorých som mala pocit, že spisovateľka ich tam opisuje len preto, aby napísala čo najdlhšiu knihu. Takže za toto jej dávam obrovské mínus. Miestami som mala nutkanie knihu odložiť a nedočítať ju. Ale na druhej strane som sa dozvedela kopu zaujímavých vecí a bola som aj zvedavá ako to celé skončí, a tak som knihu nakoniec dočítala.

Kapitoly z pohľadu jeho mamy Emmy a brata Thea boli tiež veľmi zaujímavé. Dozvedáme sa, ako dokážu žiť a prispôsobiť sa chorému človeku, ktorý vyžaduje také veci, pri ktorých by zdravý človek iba krútil hlavou.

Pokiaľ si trúfate a máte nervy si prečítať niečo na takýto spôsob, tak odporúčam. Kniha vôbec nebola zlá, sú tam naozaj zaujímavé informácie. Každopádne v príbehu nájdete snáď všetky žánre. Poučná literatúra, triller, niečo málinko aj z romantiky a hlavne detektívka.

12.06.2022 3 z 5

Pozlátka Pozlátka Táňa Keleová-Vasilková

Pravdupovediac od Vasilkovej je toto moja úplne prvá (asi aj posledná) prečítaná kniha, vyskúšala som od nej aj ostatné, ale okrem tejto, som nedokázala dočítať ani jednu.
Táňa je typ autorky, ktorá píše veľmi “slovensky” a navyše píše zo života a toto mne až tak osobne nesedí. Avšak ani tento príbeh nebol iný…

Čítame o hlavnej hrdinke, ktorá ma to najzlatšie a najsladšie dieťatko na svete - Erika. Okrem neho ma aj sympatického a dobrého manžela Karola. Problémy s ňou nastávajú, pretože si žije v prepychu. Sebecká, povýšenecká, namyslená, detinská a odporná hlupaňa, ktorá si neváži nič a nikoho, a vidí iba samú seba. Čo sa týka syna tak bola na ňho riadne hnusná. Namiesto, toho aby sa mu venovala, tak ho dá na celý deň opatrovateľke a ona si ide užívať bohatý život. Aj voči ostatným postavám bola hnusná a drzá. A čo ma najviac hnevá, že jej muž Karol zatváral oči takmer pred všetkým a väčšinou nezasiahol.

Napriek tomu, že takéto knihy nie sú moja šálka kávy sa mi páčilo, ako autorka dokázala opísať žiaľ realitu človeka pri peniazoch (česť výnimkám), a ako im bohatstvo stúpa do hlavy až im z toho šibe.

Príbeh mohol byť trochu inak napísaný. Autorka sa mohla venovať aj niečomu inému, a nie v celej knihe iba Eme a jej debilite. Chápem, že nám chcela poukázať na to, ako sa chovajú bohatí ľudia, ale keby tam bolo toho menej, a pridala by tam aj niečo iné (nejaké iné dejové línie a pod.), tak by to bolo možno aj zaujímavejšie.

01.06.2022 3 z 5

Chlapec s kamínky Chlapec s kamínky Sophie Loubière

Preboha, toto bolo čo za knihu? Úprimne, prvých 50 strán som nechápala o čom to je. Buď som úplne blbá, alebo ja neviem. Mne začiatok knihy vôbec nezodpovedal anotácii, a tak veľmi ma to nebavilo, že som si teda povedala ok, dám tomu šancu ešte dvadsať strán a seriem na to. No hneď na to to začalo konečne tak, ako to je aj v obsahu, a až teraz po dočítaní knihy musím povedať, že nebola najhoršia. Takže ak sa náhodou rozhodnete ju čítať nedajte sa tým začiatkom prosím odradiť.

Príbeh je o Else, obyčajnej dôchodkyni, ktorá sa nudí - hlavne v nedeľu. Rozhodne sa, že bude cez okno pozorovať svojich susedov. V jednom z bytov vídava hrajúce sa dve deti a tretie, ktoré sa ale do hry nikdy nezapája. Chlapec je vždy smutný, vychudnutý, samotársky a stále sa hrá s kamienkami a rôznymi konármi. Elsa mu chce pomôcť, tak zavolá políciu, ktorá jej následne povie, že ten chlapec neexistuje…
Môžem vám zaručiť, že tento príbeh je ozaj zaujímavý. Nemôžete si pomôcť a v hlave vám behá množstvo otázok. Hlavná postava chodí kade tade po sociálke, po polícii a rieši, pretože chce chlapcovi pomôcť. Ale každý sa jej pýta o akom chlapcovi stále hovorí? Ako je možné, že ho vidí, keď chlapec údajne neexistuje? Zbláznila sa ona, alebo sú blázni ostatní?

Za mňa celkom dobrá kniha, keď samozrejme nepočítam ten začiatok, a zopár mínusov, ktoré kniha mala. Boli tam popísané úplne zbytočnosti (niekedy aj celé kapitoly), ktoré si autorka mohla odpustiť. Pani spisovateľka sa mohla venovať výhradne prípadu, napísať to trochu kratšie a možno by si to zaslúžilo aj plný počet hviezd. Na druhej strane to bolo tak záhadne a zaujímavo písané, že chcete vedieť ako to celé skončí. Aj v tomto prípade mi štýl písania sadol, a kniha sa rýchlo čítala. Ešte sa mi nestalo, že by som 300 stranovú knihu zhltla za 1 a pol dňa. Miestami som zimomriavky cítila všade. Síce do thrilleru by som knihu asi nezaraďovala, za mňa to bol skôr “psychologický román”, ktorý bol veľmi smutný, depresívny, ale predovšetkým dobre napísaný a napínavý.

Nakoniec z celkovej knihy mám zmiešané pocity. Nebola zlá, ale ani nepatrí medzi top. Za mňa taký priemer.

29.05.2022 3 z 5