Zoznam prianí

Zoznam prianí https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/492519/bmid_zoznam-priani-Hla-492519.jpg 4 16 8

Chvejúce sa kolená, mravčenie v žalúdku, zrumenené líca, váhavé pohľady… To je nič v porovnaní s tým, čo cíti Sára v Adamovej blízkosti. Zdôveriť sa môže len svojmu strelenému kamošovi a babičke, v ktorých nachádza oporu. Tí veľmi dobre vedia, ako bojuje so svojimi citmi a snaží sa pred nimi ubrániť skúšané srdce. Keď na osemnáste narodeniny dostane od babičky denník, do ktorého by si mala zapisovať svoj zoznam prianí, v hlave má iba to jediné a nedosiahnuteľné. Dávno sa zmierila s myšlienkou, že Adam navždy zostane jej platonickou detskou láskou, ktorá pretrvala do dospelosti. Lenže čo ak je všetko inak, ako si pôvodne myslela? Čo ak jej najtajnejšie prianie nie je také bláznivé, ako sa nazdávala?... celý text

E.T.007
28.02.2023 1 z 5

Kniha ma absolútne vôbec nezaujala, a to som sa na ňu celkom tešila. Príbeh je slabý, nezáživný až nudný. Taký nemastný-neslaný. Plný zbytočných dialógov, plný zbytočných situácií. Romantická linka ma navyše vôbec nebrala a celé mi to prišlo také nasilu.

Vývoj vzťahu medzi Sárou a Adamom mi vôbec nedával zmysel. Hneď v úvode autorka píše, že hoci sa Adam a Sára poznajú odmala, Adam ju berie len ako mladšiu sestru svojho najlepšieho kamoša a neustále behá za inými babami. A zrazu ju z ničoho nič pozve na oslavu narodenín svojho známeho - medzi samých chlapov, prosím! -, a hoci vie, že Sára nepije, tak s ňou súťaží v prevracaní pohárikov, aby ju potom opitú takmer pobozkal a následne sa tváril, že neexistuje. A podobných čudných situácií a nezmyselného správania obidvoch hlavných postáv je tam na môj vkus akosi priveľa.

A to, ako sa báli toho, ako by na ich vzťah zareagoval Patrik... To sa fakt nejaký brat až tak ochranársky správa voči svojej mladšej sestre?!?!? Neverím. A to, ako zaútočil, keď našiel Sáru bozkávať sa so SVOJÍM NAJLEPŠÍM KAMOŠOM... to mi už fakt prišlo hrozne pritiahnuté za vlasy.

Skrátka... nebavilo ma to.

Karin94
14.06.2022 5 z 5

“Nikdy neprestaň snívať a túžiť po naplnení svojich snov. Avšak nedávaj si príliš vysoké ciele, pretože dlhá cesta vedúca k nim by Ťa mohla odradiť. Radšej voľ drobné medzistupienky, ktoré Ťa tam raz určite dovedú.”

Viktória Dominová, pre mňa nová autorka, ktorú som doposiaľ nepoznala, no po prečítaní knihy som rada, že som ju spoznala, pretože toto určite nebola moja posledná kniha od nej.

Ako ja zbožňujem tieto young adult žánre! Znova kniha, kde vidíme samé skvelé pozitívne postavy, mladistvú lásku a celkovo dobre opísaný teenegerský svet.

Sára, šialená, neskúsená, miestami detinská pubertiačka, ktorá je odmalička zamilovaná do najlepšieho kamaráta svojho brata.
Patrik, brat Sáry, ktorý bol zo začiatku super, ale potom mi išiel pekne na nervy s jeho starostlivou a prehnane ochranárskou povahou. Podľa mňa toto už bolo cez, pretože Sára z neho nemala len veľký rešpekt, ale aj obrovský strach.
Timo, Sárin najlepší kamarát, s ktorým boli dvojka ako vyšitá. Kiežby takéto priateľstvá mohli byť všetky. Žiadne intrigy, závisť ani hádky.
Adam bol najlepší kamarát Patrika a zároveň platonickou láskou Sáry, z ktorého som skoro počas celej knihy mala zmiešané pocity, lebo bol veľmi tajomný. Bol taký kvôli svojej smutnej minulosti? Túto otázku som si kládla aj ja, každopádne ja som si ho nakoniec obľúbila.
No aj tak úplne najlepšia bola babička s jej darom pre Sáru, denníkom, do ktorého si mala písať najtajnejšie priania. Skvelý nápad, ktorý sa mne osobne veľmi páčil.

Aj keď kniha je určená skôr pre mladšie ročníky, mňa si takýto žáner bude vedieť získať v každom veku a nikdy ma neomrzí. Úžasne spracovaná oddychovka, plná lásky, šťastia, priateľstva, smiechu a veľa ďalšieho, ktorú keď začnete čítať, nedokážete prestať. Takže za mňa odporúčam úplne všetkým. Aj tým starším samozrejme. Aspoň na chvíľu sa môžu preniesť do teenegerských čias.

Vknihách
05.06.2022 5 z 5

O všestrannom talente Viki Dominovej nebudem hovoriť. Tvrdím to vždy, keď dočítam jej knihu. A je jedno akého žánru. Táto žena dokáže napísať knihu pre mládež, aj pre ženy i chlapov. Jej fantázia je bezodná a svoje príbehy kladie na papier neuveriteľnou rýchlosťou.
Viktóriin najnovší počin je určený mladým dospelým. Ide v ňom najmä o lásku v mnohých podobách. Priateľská a prvá láska, súrodenecká či rodičovská. Najkrajšia v tejto knihe bola láska medzi babkou a vnučkou. Tak silné puto, krásne opísané pri bežných činnostiach,aj tých výnimočných, pretože v mojom okolí, žiaľ, nie je bežné, že tínedžeri navštevujú svojich starých rodičov často a radi. S mojou starkou sme sa vídali málo, ale vo viacerých momentoch v knihe mi ju pripomenula. Tiež sme mali krásny vzťah a musím priznať, že pri každej časti s babkou Sáry, mi stisol smútok srdce za tou mojou :(
Príbeh sa začal veľmi živo. Oslavou narodenín hlavnej hrdinky. Veľmi sa mi páčilo, že autorka zvolila pre Sáru miernu, rozvážnu, rozumnú ,trochu roztržitú a inteligentnú hrdinku, žiadnu modernú párty divu a la Barbie, práve preto sa oslava konala len v kruhu rodiny. Do rodiny patrí aj najlepší,tak trochu šialený, kamoš Timo a bratov kamarát z detstva, sirota Adam. Doňho je Sára platonicky zaľúbená. Vie o tom len milovaná babka(a Timo,ako inak)-je to ich malé veľké tajomstvo. Príbeh sa odohráva aj v škole a máme možnosť spoznať spolužiakov hlavnej hrdinky. Najmä partičku dievčat, ktoré rady znepríjemňujú život komukoľvek, kto sa im znepáči. Aj vďaka nim je príbeh pestrejší o zážitky,nehody a nepríjemnosti. Najviac ma však zaujímalo, ako to s Adamom a Sárou dopadne. Trošku ma mrzí, že čitateľom neboli dopriate aj časti z Adamovho pohľadu, avšak chápem. Zoznam prianí nie je prvoplánový láskový príbeh. Vzťah Adama a Sáry ide ruka v ruke so starosťami v škole, návštevami babičky, aj iných životných situácii a práve na tých je poukázané na rešpekt a úctu k blízkym.
Autorka vie reálne opísať problémy mládeže s učiteľmi, či v kolektíve spolužiakov. Dej sa zamotáva najmä kvôli vzťahom a práve tieto zápletky boli super. Pretože predsudky a absencia komunikácie vedia veľakrát narobiť viac škody, ako jeden poriadny rozhovor od srdca a bez servítky.
Na záver spomeniem okrem krásneho príbehu, ktorý má dušu, predsádky! Ja som sa nevedela vynadívať(moja 7 ročná dcérka ma vyhrešila,prečo kreslím do knihy XD- určite im venujte pozornosť)…sedia k príbehu rovnako,ako oku lahodiaca obálka.
Opäť raz snímam pomyselný klobúk pred SLOVENSKOU autorkou,akou je Viki Dominová.

MonaR0se
03.06.2022 4 z 5

Na stránkach tohto young adult románu sa spájajú témy ako sú rodinné vzťahy, láska, strasti spojené so strednou školou a dospievaním a priateľstvo, ktoré si musí prejsť skúškou.

Očami hlavnej hrdinky som sledovala jej vzťah(y) s rodičmi, bratom, najlepším priateľom, spolužiakmi, tajnou láskou, ktorá trvá už od detstva, no najmä s jej milovanou babičkou. V niečom som hlavnú hrdinku chápala, v niečom som jej mala chuť tresnúť vareškou po hlave, ale to je v poriadku. Je to tínedžerka, nemá byť dokonalá. Má robiť chyby, mýliť sa, má právo sa nesprávne rozhodnúť, aby sa nakoniec našla... a to všetko autorka dobre vie, pretože ju vykreslila veľmi autenticky.

Celý príbeh bol krásne vyrozprávaný, aj náročnejšie témy boli opísané jednoducho a s citom. Autorka má príjemný štýl písania, stránky vďaka tomu ubiehali pod rukami veľmi rýchlo a moja myseľ potrebovala neustále vedieť, čo bude ďalej.

Jediná scéna, ktorá mi tak trochu nesadla, bola šibačka. Mužské osadenstvo sa k hlavnej hrdinke nezachovalo práve najlepšie. Je pravda, že im to dala patrične pocítiť, no zároveň im na môj vkus až priveľmi rýchlo odpustila. Avšak kašľať na to, toto nebola podstata príbehu. Tá bola niekde úplne inde. Tá podstata ma citovo vyžmýkala, zlomila mi srdce, no zároveň ho aj zahojila. Už dlho som si pri ničom tak veľmi nepoplakala...

Zoznam prianí je krásna kniha (nielen obsahovo, ale aj vizuálne), ktorá je vďaka svojmu emočne náročnému záveru zároveň aj smutná a bolestivá. Jednoznačne je to dôležitá knižka, ktorú by si mal prečítať každý fanúšik slow-burn romantiky a rodinných pút.

Anna195
23.05.2022 5 z 5

Ďalšia kniha v žánri YA, ktorá ma chytila. Síce už nepatrím do tejto vekovej skupiny, ale autorka ma opäť vedela vtiahnuť do deja a objaviť vo mne to 18-ročné ja.

Tento príbeh patrí medzi tie oddychové, ale na konci mi aj nejedná slzička vybehla, ale k tomu sa ešte dostanem. V tomto príbehu je ústrednou dvojicou Adam a Sára, ale veľmi oceňujem, že dej sa nezameriava, len na nich dvoch, ale aj na rodinné vzťahy, stredoškolský život či na vzťah Sáry s jej najlepším kamarátom Timom. Týmto všetkým mi prišiel celý príbeh omnoho viac reálny. Celý dej vidíme očami hlavnej hrdinky Sáry. V množstve kníh mi vadí, keď dej rozpráva len jedna postava, ale tu mi to vôbec nevadilo a skôr som bola rada, čo ešte môžem so Sárou zažiť.

Mnohé situácie v príbehu ma presvedčili, že Sára so svojím kamarátom Timom pôsobili na mňa omnoho vyspelejšie ako ich rovesníci, najmä, čo sa zmýšľania týka. Inak títo dvaja vám krásne ukážu, že aj medzi chlapcom a dievčaťom môže vzniknúť pevné kamarátstvo. Síce na začiatku sa môže zdať, že Adam je kdesi v úzadí, no ich vzťah so Sárou sa pomaličky a postupnými krokmi vyvíja, keďže je medzi nimi vekový rozdiel, takéto pomalé a miestami opatrné zbližovanie sa mne osobne veľmi páčilo. Jednoznačne ja som milovníčka slow-burn romantiky a tu mi to autorka dopriala.

Samostatná kapitola je babička hlavnej hrdinky, pretože jej babička mi pripomenula aj tú moju. Bolo krásne si spomenúť na babičku prostredníctvom tejto knihy, aj preto mi slzička na konci vybehla a nielen jedna. Koniec je presne, taký istý ako sám náš život. Som rada, že si autorka vybrala takýto reálny koniec príbehu.

Majka1979
14.05.2022 5 z 5

V jednoduchosti je krása...
A presne tak vidím aj tento príbeh. Knihu som priam hltala. Príbeh, ktorý nám autorka predstavila nie je nejaký náročný na premýšľanie a raz za čas je skvelé si niečo také prečítať.
Ale na druhej strane musím priznať, že to vo mne vyvolalo neskutočné emócie.
Rodina, priateľstvo, láska, závisť, oddanosť, túžba,... - toto všetko a ešte oveľa viac sa skrýva v tejto knihe.
A nechýba tam ani tajný zoznam prianí.
Musím sa priznať, že pri konci som si poplakala. Možno práve preto, lebo niektoré momenty človeku pripomenú aj to, čo sa stalo v jeho živote.
Určite knihu odporúčam. Čítala som autorkine predošlé knihy, ale túto považujem za jej najlepšiu ;)

Knihajeradost
10.05.2022 4 z 5

Nečekejte tu nic akčního nebo šokujícího, jak jsme u této autorky zvyklí. Tohle je typický životní příběh, ale ani na chvíli jsem se nenudila. Bylo to krásné, romantické, vtipné, ale i smutné. Autorčin styl psaní se mi hodně líbí a vždy mě dokáže zaujmout od samého začátku.

Ocitáme se tu ve školním prostředí, kde nám největší starost dělají školní povinnosti a nepříjemné spolužačky. To všechno vyrovnává bláznivý nejlepší kamarád Tim a platonická láska k Adamovi.

Sára byla úžasná, velmi sympatická postava. S Timem mě hodně bavili. Měli nádherný kamarádský vztah až jsem jim ho chvilkami záviděla. Taky bych chtěla mít někoho, komu když v noci zavolám, vstane a pomůže.

Sářina láska k Adamovi byla krásná, romantická. Líbilo se mi, že na to šla autorka pomalu. Myslím, že každý si takovou láskou prošel. Ty nejisté pohledy, motýlci v břiše, červenání... Užívala jsem si jejich společné chvíle a vůbec by mi nevadilo, kdyby jich tam bylo více. Jednu dobu mi přišlo, že Adam šel dost do pozadí.  No, i tak jsem si při čtení zavzpomínala na své školní léta a na svou první lásku.
Ještě nesmím zapomenout na postavu babičky. Ta byla hodná. Sára se jí mohla svěřit s čímkoliv a ona ji vždy vyslechla.

Myšlenka knihy byla nádherná, ale taky bych brala více společných chvil strávených s babičkou, aby jsme si k ní vytvořili ještě větší vztah. Ke konci mi sice slza ukápla, ale měla jsem pocit, že mi v příběhu něco chybělo. Kdyby tam bylo vše, věřím, že by mě to ke konci dostalo mnohem víc.

kristy.books
07.05.2022 4 z 5

Zoznam prianí je presne taká YA jednohubka, aké mám rada - vtipná, rozkošná, romantická i emotívna. Chcela som si ju dávkovať po menších častiach, ale nešlo to. Keď som sa do nej začítala, nevedela som sa odtrhnúť. Stránky mi rýchlo utekali pod prstami, až som zrazu bola na konci. Vždy, keď čítam takýto príbeh, ma chytí nostalgia, keďže na podobných príbehoch som vyrastala.

Sára je tajne zamilovaná do najlepšieho kamaráta svojho brata. Má to však háčik, vlastne niekoľko - jej brat je veľmi ochranársky a ťažko by niesol, keby jeho "malá" sestra začala randiť s o niekoľko rokov starším Adamom, ktorý má ešte k tomu povesť sukničkára striedajúceho jednu babu za druhou. Adam tiež nikdy neprejavil záujem o Sáru...až doteraz. Táto kombinácia sa mi veľmi páčila, má také svoje typické čaro (ktoré cítim aj v iných knihách podobného typu).

Romantická linka bola veľmi milá a vyvíjala sa pomaly, čo mne úplne vyhovuje (hoci, aby som bola úprimná, privítala by som aj viac spoločných momentov medzi Sárou a Adamom). Pri týchto dvoch som sa musela len prihlúplo usmievať a netrpezlivo čakať, kým nastane moment, na ktorý som sa od začiatku tak veľmi tešila.

Sára mala šťastie, že mala okolo seba toľko skvelých ľudí. Najviac som si obľúbila jej mamu (každé dievča by bralo takúto mamu, ktorej sa môže zveriť so svojimi tajomstvami a spoľahnúť sa, že jej vždy pomôže), babičku (ktorá bola rovnako láskavá a s vnučkou mala blízky vzťah) a Tima. Timo bol skvelý najlepší kamarát, veľmi sa mi páčilo ich priateľstvo so Sárou (musím povedať, že v jednom momente som na ňu bola nahnevaná, keď sa s ním o určitej veci otvorene neporozprávala, radšej sa mu vyhýbala, a tým mu dosť ubližovala).

Samozrejme, v takomto príbehu nesmú chýbať intrigy zo školy. V každej triede je skupinka "obľúbených" žiakov, ktorí si o sebe veľa namýšľaju a potrebujú sa nad ostatnými vyvyšovať.

Koniec príbehu sa niesol vo vážnejšej a emotívnejšej atmosfére, ale aj takéto chvíle patria k životu.

Veľmi sa mi páči myšlienka, ktorá sa skrýva za názvom knihy. Na prvý pohľad sa síce môže zdať jasný, ale postupne si človek uvedomí, že nie je až taký jednoznačný, ako si pôvodne myslel
Ešte musím pochváliť grafickú stránku knihy, či už krásnu obálku, ale aj spracovanie vo vnútri knihy

2016  100%Nepriatelia Urdisu
2021  88%S úctou, priateľ