Karin94 Karin94 komentáře u knih

24 dní do Vianoc 24 dní do Vianoc Michala Ries

24 dní do Vianoc je kniha, ktorá by sa mohla čítať po kapitole kvôli skvelej vianočnej atmosfére, ale nedáte to. Príbeh bol návykový ako droga a prečítate ju maximálne za dva dni.

Autorka sem zakomponuje snáď všetko. V knihe nájdeme lásku, priateľstvo, rodinu, toleranciu, pomoc druhým, odpustenie a pochopenie druhých a pod., hlavne sem autorka pomieša naozaj všetky emócie, aký jeden príbeh ma mať a vy sa budete doslova nahlas smiať, plakať, usmievať, udivovať…

Hlavná hrdinka Nina bola úžasná! Páčil sa mi spôsob úloh, čo si Nina v príbehu vymyslela a hlavne ako si ich plnila. To plnenie každodených úloh je niečo, na čo ste zvedaví v každej jednej kapitole čo vymyslí táto bláznivá ženská. Okrem toho bola aj ona sama perfektná! Toto je typ ženy, ktorá je bezchybne a reálne opísaná, a vy si v hlave predstavujete vaše spoločné priateľstvo.
Jej “príťažlivý cudzinec” bol taktiež neskutočný chlap! Bože, kde takého nájdem? Bodaj by sa rodili už iba takí. A ako sa snažil plniť spolu s Ninou úlohy, bolo tiež krásne a také gentlemanské gesto. Už dávno som nenatrafila na takúto sympatickú a úžasnú dvojicu, krásne sa dopĺňali.

Naozaj nemám čo vytknúť a som nadmieru spokojná. Môžem s určitosťou povedať, že knihu zaraďujem medzi moju TOP vianočnú, ktorú si každý rok s radosťou prečítam.
Odporúčam všetkými desiatimi, pretože až tu si ľudia veľa veci uvedomia a naozaj si musíme každy jeden deň naplno užívať.

11.12.2022 5 z 5

Na dostřel Na dostřel Taylor Adams

Čo robiť, keď sa vám v strede púšte pokazí auto, vy nemáte na mobile signál, ste bez vody a bez šance na prežitie? Manželom Eversmanovím nezostáva nič iné, ako sa ukrývať za autom v strede púšte s vedomím, že keď sa iba o kúsok pohnú, je po nich. Alebo nie?

Túto knihu som mala na poličke už dlhú dobu. Keďže som autorove ostatné diela zatiaľ nemala možnosť prečítať a teda nemám s čím porovnávať, táto kniha bola za mňa jedna veľká katastrofa a nemám ani chuť sa púšťať do jeho ďalších titulov.

Keď kniha začala, tak som sa hneď na začiatku stratila a nevedela som, kde sa nachádzam. Našťastie vás autor hneď o pár strán ďalej nahodí na správnu koľaj a príbeh naberie dosť napätú atmosféru. Niekedy mi nebolo všetko jedno, napriek tomu dej vo mne vyvolal len chvíľkové zimomriavky, ktoré sa hneď aj stratili a s nimi aj nepríjemný pocit z napätia.

Plusmi tejto knihy boli pasáže, v ktorých sa rozprávanie striedalo raz z pohľadu manželov a potom z pohľadu ostreľovača.
Ďalším menším plusom boli niektoré dosť zaujímavo zakončené kapitoly, pri niektorých ste ani nedýchali, ale na druhej strane boli až odpudivo pridlhé.
Okrem toho autor do deja vsunul aj vtipné scénky, ktoré sa do takejto knihy možno nehodia, ale mne to urobilo naopak pozitívnu náladu v tej trošku napätej atmosfére.

Obrovským mínusom bolo, že niektoré pasáže boli úplne zbytočné a natiahnuté. Spisovateľ dokázal jednu vec natiahnuť aj na 3 kapitoly. Nebudem klamať, že som s knihou naozaj bojovala, aby som ju horko ťažko dočítala.

Kniha bola inak dosť nechutne zvrátená a nebyť teda tých obrovských mínusov, tak by to bolo oveľa lepšie.
Ale aj tak sa mi takýto príbeh vôbec nehodí do knižnej podoby, práve naopak si ho viem predstaviť ako síce dosť nereálny, ale možno aspoň priemerný film. Kniha bola za mňa bohužiaľ podpriemer.

30.11.2022 2 z 5

Srdce pre Mirku Srdce pre Mirku Simona Kutišová

Kniha, v ktorej sa autorka venuje rodinným vzťahom, priateľstvu, láske, vyrovnávaniu sa so stratou blízkej osoby a so situáciou, na ktorú nás nikto nepripravil a veľa ďalším zaujímavým témam.

Mirka je mladá osemnásťročná nádejná huslistka, ktorá sa pilne pripravuje na koncert v orchestri, ale žiaľ netuší, že v jedno osudné ráno príde o milujúcu mamu a tým sa jej celý život obráti naruby.

Z hlavnej postavy Mirky mám rozporuplné pocity.
Viem, že to čím si prešla, je bolestivé a je pochopiteľné, že trpí (aj keď svojským spôsobom), ale niekedy som mala pocit, že sa chová prehnane a stala sa z nej detinská, arogantná a nevďačná baba.
Až keď dostala ponuku ísť do tábora ako animátorka sa konečne ako tak spamätala a začala pozerať aj na iných, uvedomila si, že nie je jediná na svete, kto sa trápi a že pre ostatných môže robiť niečo zmysluplné.
Babinu a aj tetu som si celkom obľúbila, aj keď teta mala svojský spôsob výchovy, ale pri Mirkinej povahe som sa vôbec tomu nedivila.

Pozitívum knihy bol určite Simonin štýl písania, ktorý mi neskutočne sadol. Absolútne nič nenaťahovala a všetkému sa venovala primerane.
Ďalšou milou vecou bol opis tábora, vďaka čomu som sa vedela preniesť do školských čias a pospomínať si.

Na druhej strane som od knihy očakávala väčšiu hĺbku, no tá po celú dobu čítania neprišla a to mi trochu vadilo, resp. mi to tam chýbalo. Ďalej sa autorka snažila šokovať zvratmi, ktoré mi síce neprekážali, ale veľa vecí mi nedávalo zmysel. No a v neposlednom rade: prvá polovica knihy, ktorá bola fajn, druhá polka, pri ktorej som sa doslova nudila a ku koncu opäť fajn.
Škoda, že ma kniha nechytila viac, keďže je to YA žáner, ktorý zbožňujem, lebo takto mi prišla trošku lepšia ako priemer.
3,5*

26.11.2022 3 z 5

Horkosladké esencie Horkosladké esencie Baja Dolce

„Aj keby to mali byť posledné hodiny môjho života, umrela by som s úsmevom na perách.”

Toto bolo čo za knihu? Pri tomto príbehu ma autorka zabila hneď niekoľkokrát a to myslím doslovne. Doteraz nechápem, ako ma vedel dej chytiť od úplného začiatku tak neskutočne, že som nevedela o svete. Druhou vecou bolo, že som počas čítania nevedela, či mám plakať od smútku, či sa pri niektorých pasážach smiať alebo naopak, dostávať infarktové stavy. Mám pocit, že ak by sa autorka rozhodla pre akýkoľvek žáner, napíše to excelentne.

Opis prostredia z údolia a gaštanovej aleje je niekde, kde proste chcete byť.
Baja nám bude postupne odkrývať tajomstvá najdeného denníka, kde na pozadí príbehu bude spomenutá aj 2. svetová vojna a celé to bude veľmi zaujímavé.
Čo ma ale veľmi milo prekvapilo bola v knihe spomenutá nadprirodzenosť. Každý kto ma pozná vie, že fantasy nemám rada. Ale v tejto knihe to bolo niečo, čo sa tam úplne hodilo a ak by to tam nebolo, nebola by kniha až taká napínavá.

Tvrdohlavú, ale zato milú čucoriedku Lindu a jej najlepšieho kamaráta Danka, chlapca od diviakov (btw. vtipné meno pre priezvisko Reed, ako aj Katka Newmanová ), ktorí spolu vyrastali od detstva na panských sídlach so služobníctvom a koňmi som, keď nepočítam pani Olíviu, milovala z celej knihy najviac a čo som sa nasmiala na ich dialógoch, to bolo neuveriteľné. Baja to s humorom v knihách proste vie.
Taktiež som sa rozplývala nad starou mamou Olíviou a jej úžasnou povahou. Avšak úplne najviac som sa roztápala nad pasážou, keď jej hlavná hrdinka Linda čítala z denníka. To mi pripomenulo film Zápisník jednej lásky, ktorý patrí k mojim TOP.
Nie nadarmo je v anotácii napísané, že na vás čaká príbeh s troma osudmi žien a jedno prekliatie. Čo sa za tým skrýva, sa nechajte prekvapiť sami.

Kniha plná bolesti, nádeje, zabudnutia, ale aj o nekončiacích silných a stratených láskach, na ktorú len tak nezabudnete. Krásny príbeh, ktorý všetkým odporúčam.

21.11.2022 5 z 5

Takto som mohla žiť Takto som mohla žiť Kristin Harmel

„Život je príliš krátky na to, aby sme nenasledovali svoje sny.”

Dojímavý príbeh o šťastí, ktoré držíme vo svojich rukách, hoci si to neuvedomujeme.

Keď som dočítala túto knihu povedala som si, že si pozriem názory aj ostatných ľudí, aby som videla aj ich dojmy z knihy, keďže kniha je nielen dychberúca svojou anotáciou a zaujímavým hodnotením, ale je aj veľmi smutná a krásna. Veľmi ma prekvapilo, čo som zistila. Mám pocit, že veľa ľudí o nej nepočulo a myslím si, že ju veľa ľudí ani nečítalo napriek tomu, že ju pozná. Poviem vám, že je to obrovská chyba a treba ju napraviť.

Keď Kate vyprevadí milovaného manžela do práce a viac ho neuvidí si poviete, že je to veľmi smutné. Po pár stranách si možno pomyslíte, že po dvanástich rokoch to Kate s tým smútením už preháňa, ale podľa mňa nie. Väčšina z nás vie, aká to je bolesť, keď niekto príde o svojho blízkeho, preto som vedela Kate úplne pochopiť aj po tých dvanástich rokoch a vôbec mi to neprišlo prehnané. Autorka to dokázala tak reálne a dobre napísať, že mi po celú dobu čítania trhalo srdce a dokážem si predstaviť, čo to urobí s citlivejšími ľuďmi a ich psychikou.

V príbehu taktiež nájdeme veľa napätia a nezodpovedaných otázok, keď sa budú Kate snívať reálne sny, ktoré budú extrémne zaujímavé. Sama som sa čudovala, že kniha s takýmto námetom dokáže u mňa vyvolať toľko zimomriavok.

Ako celok sa mi to celkom páčilo. Nehovorím, že to nemalo mínusy ako naťahujúci sa dej, ale autorkin štýl mi veľmi sadol a dej je naozaj pútavý. Knihu neodložíte, pokiaľ sa nerozuzlia všetky tajomstvá, čo sa za príbehom skrývajú. Koniec ma úplne odpálil a odporúčam si pripraviť veľa veľa vreckoviek.

„Ľúbim ťa, Kate. Vedel som, skôr ako som ťa stretol…”
„…. že som stvorená pre teba.”

18.11.2022 4 z 5

Dôvera Dôvera Michaela Brnková

Dôvera je druhou časťou série Nekompromisní. Musím povedať, že ma kniha veľmi prekvapila, pretože téma „mafia" tu bola spomenutá fakt iba minimálne, skoro vôbec. Tu je to skôr o Anglickom prostredí a zámku.

Keď som začala čítať tento príbeh, povedala som si: „Aha, toto bude ten obyčajný typ knihy, kde bude arogantný “hajzlík”, ktorý zamestná obyčajné dievča a po čase z toho vznikne láska”. Veď to poznáte aj sami, také tie predvídateľné príbehy so šťastným koncom. No nebola to až tak pravda a autorka s nami pekne zatočí. Keď sa dej začane pomaly rozuzlovať, je všetkým jasné, že to nebude iba o obyčajnom príbehu dvoch ľudí.
Neskôr som iba pozerala s otvorenými ústami od prekvapenia nad niektorými tajomstvami, ktoré vyplávali na povrch a príbeh sa nezaobíde dokonca ani bez zaujímavých zapletiek.

Je pravdou, že z hlavnej postavy Haltona mám doteraz zmiešané pocity a doteraz si k nemu neviem nijako vytvoriť citový vzťah, aj keď viem aká bola skutočná pravda. Bol to naozaj arogantný, chladný hajzel, ktorý vzbudzoval taký ten dojem “a teraz sa ma všetci bojte”, no jednoducho anglické srdce chladného gentlemana.
Lexi bola úžasná povaha. Kiežby takúto povahu mala každá žena, akú mala práve táto hlavná hrdinka. Nemala žiaden strach a od začiatku vedela ako na Haltona, aby mu pristrihla kohútik. Doťahovanie medzi hlavnými postavami na mačku a myš bolo fakt perfektné. To sa mi páčilo z celej knihy asi najviac.

Autorkin štýl písania, ale teraz skôr mierim na ten prirodzený a nesilený humor v knihách, ktorý netreba ani spomínať, je fakt bravúrny. Buď máte výbuchy smiechu, alebo máte otvorené oči dokorán od prekvapenia. Aspoň ja sa takto zatiaľ pri tejto sérii cítim.

Úprimne som nemyslela, že podľa anotácie ma bude čakať v knihe takýto príbeh s touto témou. No každopádne, keď tak nad tým teraz uvažujem, po dočítaní tejto časti a s vedomím, že knihy sa totálne od seba líšia, musím uznať, že napriek mafie, ktorá ma v knihách moc nebaví, bol Konflikt oveľa lepší.

13.11.2022 3 z 5

Candy Candy Baja Dolce

„V tomto storočí ženy nepotrebujú princov. Zachraňujeme sa samy.”

„Každý sa bojí prízrakov v tme, no tie najhoršie
monštrá sa skrývajú hlboko v nás.”

Po dočítaní Habibiho mi tak celkom nedocvaklo, že by kniha mohla mať aj pokračovanie. Keď som sa to na autorkinom Instagrame dozvedela, tak som sa napriek mne nie veľmi obľúbenej téme tejto informácii potešila. LENŽE….seriem na to, že to nie je moja obľúbená téma, lebo čím dlhšie čítam o hlavných postavách tejto série, tým viac si uvedomujem, že tie knihy úplne zbožňujem a že Habibi a Candy sú proste miláčikovia, ktorých musíte milovať. Baja môže napísať hocičo a ja si to od nej s radosťou prečítam vďaka jej úžasne ľahko pútavemu a vtipnému štýlu písania. Za mňa patrí Baja jednoznačne k najlepším slovenským autorkám.

Tentoraz sa v príbehu zoznamujeme s Dorianom alias Candym, ktorý sa svojou povahou snaží všetkých upútať, ale keď ho spoznáte, tak zistíte, že taký nie je a že za tým bude oveľa viac, než sa zdalo. Hlavná hrdinka Virginia je obchodnou partnerkou Candyho a bola mi veľmi sympatická. Napriek všetkému, čím si v živote prešla, zostala nohami pevne na zemi a odhodlanosť jej vôbec nechýbala.

V príbehu taktiež uvidíme spomenuté hlavné postavy z prvej časti série Habibiho a Cassie. Autorka nám zábudlivým vďaka niektorým kapitolám šikovne pripomenie čo sa odohrávalo v prvej časti. Kniha mala dosť pomalé tempo a za mňa sa dosť naťahovala, kým sa tam niečo poriadne udialo, ale nebola vôbec zlá. Kniha je plná tajomstiev a temnoty. V príbehu taktiež autorka spomína témy ako je femenistické porno, gender, fluiditia a pod, čo na jednej strane absolútne nemusím, ale opis od Baji bol nielenže dosť poučný, ale aj zaujímavý, keďže som sa s takým niečím v slovenskej tvorbe zatiaľ nestretla.

Koniec ma úplne odrovnal a ja sa už neviem dočkať pokračovania.

09.11.2022 5 z 5

Deníček Camille G: Dvoječka Deníček Camille G: Dvoječka Camille G

Skutočné príbehy Brňačky, ktorá čo na srdci to na jazyku.

Príbehy píše svojim osobitým štýlom a zmesou jej vlastnej “brnáčtiny”.

Upozorňujem, že pokiaľ si typ úplne slušného človeka, čo neznáša nadávky nielen v realite, ale ani v knihe, tak táto kniha určite nie je pre teba. V príbehoch si autorka vôbec nedávala servítku cez ústa, a píše tak, ako jej huba narástla.

Mne sa osobne príbehy veľmi páčili nielen vďaka ich vtipnosti, ale aj vďaka povahe autorky, ktorú som si cez písmenka ako tak vedela predstaviť. Došla som k názoru, že nie som o nič iná ako ona sama a boli by z nás výborne kamarátky.

Škoda len, že som začala dvoječkou. Popravde sú to iba reálne príbehy, ktoré sa naozaj stali, takže ak to budem čítať hocijak, snáď sa nič nestane už teraz sa teším na jej ďalšiu “smíchoknihu” plnú humoru.

04.11.2022 3 z 5

Neobyčejný kluk Neobyčejný kluk Raquel J. Palacio (p)

Viete si predstaviť, že by ste mali kamaráta či nedajbože syna ako je Auggie Pullman? Bohužiaľ Auggie sa narodil s deformovanou tvárou, pri ktorej musí potravu jesť buď cez slamku, alebo musí byť nadrobno pokrájaná. Málokto uhádne, kedy sa usmieva a kedy mračí, ale predsa je to úplne normálne obyčajný desaťročný chlapec, ktorý miluje Hviezdne vojny a chce žiť vlastný život. Teraz stojí pred najťažšou skúškou zo všetkých - konečne ide do školy medzi „normálne” deti. Niekedy bude veľmi ťažké rozoznať, kto je skutočný priateľ. Nájde v sebe dosť síl, aby v škole vydržal, alebo sa vzdá a radšej zostane doma?

Kniha sa mi veľmi ťažko čítala napriek tomu, že je, ale aj nie je skutočná. Po svete chodí veľmi veľa ľudí s postihnutím a bohužiaľ nie je im dopriate, aby sa cítili byť normálnym človekom, keďže je šikana na každom rohu a títo ľudia sú zvyčajne psychicky úplne na dne.

Príbeh Auggieho bol veľmi emotívny miestami až bolestivý, pretože čítame o všetkých jeho pocitoch a myšlienkach, čo si myslí a čo sa odohráva v takej malej detskej smutnej hlavičke. Autorka dokonca napísala kapitoly nielen z perspektívy osoby s postihnutím, ale aj jeho najbližšej rodiny, či samotných kamarátov. Nebudem klamať, že som mala veľakrát slzy v očiach a dúfala som, aby príbeh skončil dobre.

Knihu odporúčam, ale pripravte si vreckovky. Samozrejme musím pripomenúť, že toto je ďalšia kniha v poradí, ktorá by mala byť ako povinné čítanie.

31.10.2022 3 z 5

Dítě noci Dítě noci Karen McQuestion

Poznáte svojich susedov? Hlavná hrdinka Sharon sa rozhodne, že pôjde pozerať na záhradu zatmenie mesiaca. Namiesto toho ju zaujme susedove okno, kde vidí malé dievčatko umývať riad. Na tom by nebolo nič divné, ale Sharon vie, že okrem mladého teenagera nemajú žiadne iné dieťa. Keď sa k Sharon prisťahuje na určitú dobu Niki, tak aj ona si začne všímať veľmi divné veci, ktoré sa dejú u susedov.

Kniha podľa anotácie vyzerá byť dosť napínavá. Žiaľ dej by som do thrilleru nepriradila ba dokonca mi chýbalo aj napätie. Napriek tomu bola kniha pútava a dobrá, kde sa autorka venovala dosť psychologickým a zaujímavým témam, ktoré sa mi nie veľakrát príjemne čítali. Aj keď kniha je aká je, tak musím uznať, že aj táto autorka opakovala a naťahovala niektoré veci stále dokola, kedy som už nevedela ako ďalej a iba som gúlala očami.

Čo sa týkalo postáv, tak sa mi veľmi páčilo, ako autorka dokázala vykresliť postavy, ktoré sú psychicky totalne na dne a nevedia pochopiť, že je niečo zlé. Ostatní boli taktiež skvelo opísané. Nebudete vedieť, ku ktorej osobe máte prechovávať sympatiu, či zlá postava je naozaj zlá, alebo iba zatvára oči pred pravdou. Každopádne ľudia vidia iba to čo chcú, ale pred zlými vecami radšej zavrú oči.

Ťažko sa mi píše recenzia, keď nechcem zachádzať úplne do detailov, aby som niečo neprezradila. Jednoznačne sa kniha hodí na toto jesenné obdobie a aj keď nemala nejaké extra prekvapivé efekty a za mňa aj táto patrí k priemerným, tak stojí určite za prečítanie.

29.10.2022 3 z 5

Sběratel přání Sběratel přání Mia Sheridan

„Láska si dokáže vyrýt místo i na tom nejtvrdším místě.”

Ach, toto bol tak nádherný a hlboký príbeh. Mia píše neskutočne vynikajúco. Pri tejto autorke som si všimla, že dokáže do jednej knihy dať celé svoje srdce, ale dokáže do príbehov vniesť aj všetky emočné bomby, ktoré existujú. Či už tragédiu, radosť, lásku, ale aj smútok, kde vám sem tam padne nejedna slza. Okrem iného jej knihy naberajú vždy pomalé tempo, ktoré mne osobne veľmi sedí. Okrem jej úžasného štýlu písania, ktorý je samozrejme ľahký a pútavý sa mi páči aj to, že vôbec nepíše omáčky okolo príbehu, ako to niektorí autori majú vo zvyku. Mia píše úplne k veci, čiže rôzne zbytočnosti budete hľadať márne. Ona je jednoducho kráľovná takýchto rozprávok pre dospelých.

Hlavná hrdinka Clara príde do mesta New Orleans, kde sa dozvie o tragickom príbehu plantáže Windisle. Clare to nedá a začne sa o minulosť zaujímať viac. Vďaka tomu spoznáva úžasného mladého muža menom Jonah, ktorý má taktiež veľmi smutnú minulosť, kvôli ktorej sa skrýva pred svetom.

Obe hlavné postavy boli úžasné a sympatické. Ona obetavá, úprimná, láskavá, citlivá a súcitná. A on muž zavretý za štyrmi stenami, ktorý vôbec nečaká priateľstvo od obyčajného dievčaťa, no aj napriek tomu uvidíme, ako sa bude vyvíjať tento nádherný vzťah. Neviem, či sa autorka inšpirovala rozprávkou Kráska a zviera, ale veľmi mi ju táto kniha pripomínala.

Nedá mi ešte nespomenúť pre budúcich čitateľov, že kniha je písaná z pohľadu 3. osoby, ktorá nemusí každému vyhovovať. Mne to vôbec nevadilo. V knihe nájdeme dokonca kapitoly z roku 1860, ktoré súvisia s hore spomínanou plantážou Windisle a aj keď to bolo zaujímavé, kapitoly zo súčastnosti ma bavili oveľa viac.

Celý príbeh bol takým pohladením po duši, kde sa nad ničím nemusíte rozčuľovať, len sa po celú dobu usmievate ako slniečko na hnoji. Je pravdou, že som sa trochu zo začiatku obávala, či tam nebudú prvky fantasy žánru. Nie. Ja osobne by som toto zaradila do takej mytologickej romantiky a zaručujem vám, že sa do príbehu (a nielen tohto) zamilujete rovnako ja. Odporúčam. ️

23.10.2022 5 z 5

Apartmán v Paríži Apartmán v Paríži Lucy Foley

Ako prvá kniha od Lucy Foley bola Zoznam hostí, ktorú som nedokázala dočítať. Do tejto som sa púšťala až s príliš veľkou dychtivosťou, kvôli úžasným ohlasom a nevedela som sa dočkať, kedy ju budem držať v rukách. Aj keď námet nebol zlý a celkovo to bolo písané fakt ľahko, tak mi tam vadili isté veci, ktorým nedokážem odpustiť, nech je akokoľvek dobrá. Žiaľ celková kniha bola pre mňa veľkým sklamaním.

V knihe sa stretávame s hlavnou postavou Jess, ktorá je sestrou Bena. Keďže stratila prácu a nevie čo ďalej, tak poprosí svojho brata, či by ju nevedel prichýliť do svojho apartmánu v Paríži. Skôr, než sa tam dostane, tak po bratovi nebude ani stopy. Susedia budú veľmi divní, pretože na Jess budú zazerať, ako keby tam nebola vítaná. Navyše bude mať pocit, že ju niekto stále sleduje…

Veľmi mi vadila postava hlavnej hrdinky Jess. Tá baba to bola jedna hlúpa nevychovaná vidláčka, ktorá kade tade snorila a ustavične kradla. Zo začiatku som mala pocit, že ju zaujíma všetko možné, len nie to, že jej zmizol brat. Aj keď sa už potom ako tak znormalizovala, tak si u mňa stále nezískala sympatiu. Vlastne ani ďalšie postavy som si neobľúbila, skôr boli divné a podozrivé čo beriem, pretože takéto postavy sú hlavnou prioritou v takomto žánri.

Kniha ako som písala vyššie síce bola sklamaním, ale našla som tu aj pozitíva ako napr. zo začiatku dusivé napätie, ktoré ja mám v knihách veľmi rada. Páčili sa mi aj kapitoly s ostatnými postavami, ktoré písala autorka z ich pohľadu. S takýmto niečim sa nezvyknem stretávať v knihách a práve preto sa mi to páčilo. No na druhej strane práve toto malo za mňa veľké mínusy, keďže každá postava mala veľa tajomstiev a autorka to postupne odkrývala, čo bolo pre mňa veľmi chaotické a veľakrát som sa v nich nevedela vysomáriť. Už mi to bolo potom úprimne jedno, ako celá kniha skončí len aby už konečne skončila. Ďalším mínusom, ktorý mi vadil bol, že to malo pomalé a nudné tempo a pridlhé zoznamovanie sa s knihou. A tú skoro všade vopchatú francúzštinu si autorka ako mohla odpustiť. Ďakujem, ale za mňa nie. Som sklamaná.

15.10.2022 2 z 5

Noc, keď zmizla Noc, keď zmizla Lisa Jewell

Kniha, ktorá je písaná takým tým pútavým štýlom, ktorý vas poháňa čítať, až pokiaľ si nepoviete, že máte toho dosť, pretože si uvedomíte, že je to až príliš zdĺhavé. No keď sa do deja začítate poriadne, zistíte, že je aj perfektne prepracovaný a prekombinovaný. Presne tieto pocity u mňa kniha vyvolala.

Neviem či to máte tak aj vy, ale v takýchto knihách, kde musíte uhádnuť čo sa vlastne stalo alebo kto je páchateľ, sa častokrát trafím. No tu môžte hádať úplne zbytočne. Absolútne som netušila.

Veľmi mi sadlo akým štýlom autorka písala kapitoly. Začína to tým, ako hlavné postavy Tallulah a Zach zmiznú. Príbeh je prerozprávaný očami Kim, ktorá je úplne na dne zo zmiznutia svojej dcéry Tallulah. Uvidíme aj kapitoly, ktoré pokračujú Tallulahiným rozprávaním, čo sa vlastne stalo tú osudnú noc až to celé do seba krásne zapadne.
Okrem toho sem autorka pridala aj Sophie - autorku detektívok. Ona sa neskôr taktiež naplno ponorí do prípadu, kde jej bude robiť spoločnosť Kim a do celej knihy vnesú ešte oveľa viac záhad a zvratov.

Tak ako dej autorka celú dobu naťahovala, tak koniec mi prišiel naopak narýchlo vyplutý. Úprimne môžem povedať, že ma nakoniec kniha aj sklamala.

08.10.2022 3 z 5

Chlap snů Chlap snů Kim Jones

Táto kniha bola neskutočná bizarnosť, ale mne sa to z nejakého nevysvetliteľného dôvodu celkom páčilo a verím, že aj vám sa to kvôli tomu bude aspoň (trochu) páčiť. V príbehu nájdeme humor, romantiku, erotiku a dobrý štýl písania. Opis, ktorý nájdeme na titulnej obálke knihy, tak ten sedí s prepáčením ako riť na šerbel.

Pomsta pre jej najlepšiu kamarátku? Ježiš ono to bolo až nechutne trápne, ale tak dobré, že klobúk dole pred autorkou, pretože sama neverím, že niečo podobné nájdem aj v inej knihe.

Penelope ako hlavná hrdinka mne prišla ako taká šialená vidláčka z dediny, ktorá sa absolútne nevie chovať. Jake bol vysnený Penelopin (chlap snů), ktorý bol síce pracháč, ale žiaľ ani jeden z hlavných postáv si u mňa nezískal sympatiu, nevadí myslím si, že kniha má aj tak inde prioritu v čom vás to bude zaručene baviť. každopádne najlepšie boli medzi nimi tie vtipné dialógy a hlavne ten Jakeov:

„Mně snad je*ne, Penelope Hartová….ale já se do tebe asi zamiloval.”

Škoda len, že kapitoly boli písané iba z pohľadu Penelope. Veľmi by ma zaujímalo, čo si myslel Jake prvý deň keď uvidel Penelope.

Príbeh odporúčam, ale neodporúčam pri čítaní jesť ani piť, pretože je dosť možné, že sa zadusíte smiechom.

30.09.2022 3 z 5

Někdo klepe Někdo klepe T. W. Ellis (p)

Z tejto knihy mám veľmi zmiešané pocity. Prvé strany začali zaujímavo, keďže sa autor rozhodol rozdeliť kapitoly na minúty. Za mňa to bolo zaujímavé čítanie, keďže som sa s takýmto niečim doteraz nestretla.
Neskôr prišiel taký zlom kedy som nevedela, čo si mám o knihe myslieť. Príliš zbytočne naťahujúci sa dej, kde dialógy boli úplne primitívne a čitateľa to odrádza. To je hlavný dôvod, prečo mi kniha urobila takú menšiu čítaciu krízu. Jedine koniec bol za mňa ako tak prekvapivý, ale inak slabší priemer.

Námet bol ale každopádne zaujímavý. Čítame o dvoch manželoch, o Jem a Leovi. Leo v jedno ráno odletí kvôli práci mimo domov a chvíľu na to Jem niekto klope na dvere. Ten niekto tvrdí, že Leo nie je tým, za koho sa Jem vydala a perie špinavé prachy. O pár minút na to Jem zvoní telefón, kde jej neznámy človek povie, aby tým ľuďom neverila, že sú klamári a aby okamžite utiekla. Komu môže veriť?

26.09.2022 2 z 5

Strach Strach Jozef Karika

Po knihách ako bola Trhlina, či Hlad a Smäd som chcela vyskúšať ešte niečo desivejšie a hrozostrašnejšie. Úprimne, tieto pocity medzi týmito troma príbehmi zanechala vo mne iba Trhlina.

Knihy som sa naštastie nebála (keď nepočítam iba obavy z toho, čo ma bude pri knihe čakať a radšej ju odložila.)

Najviac ma mrzí, že som si príbeh vybrala v tomto ročnom období a nie cez zimu. Cez zimu by kniha mala väčšiu autentickosť.

No poďme ale ku knihe, ktorú musím pridať žiaľ k priemerným. Celkový príbeh nebol až tak zlý. Neskutočná psycho kniha, kde námet sa mi páčil, ako aj tá napínavosť a nepríjemné pocity, ktoré Karika dokáže vyvolať u čitateľa. Lenže prosím pekne ten koniec? To bolo čo? Autor sa snažil až príliš zatlačiť na pílu, no nejak žiaľ nevydalo. U mňa sklamanie.

10.09.2022 3 z 5

Zimní lidé Zimní lidé Jennifer McMahon

Opäť som okúsila niečo z pera tejto autorky, ale predovšetkým som chcela vyskúšať ešte niečo temnejšie a viac mysteriózne.

Tento príbeh nás vtiahne do histórie statku, kde sa dejú veľmi divné veci. Hlavná hrdinka Ruthie sa so svojou sestrou a mamou presťahuje na to isté miesto, kde v minulosti brutálne zavraždili Saru. Jedného rána zmizne Ruthina mama Alice a Ruthie sa rozhodne, že urobí všetko pre to, aby ju našla. Začne maminou spálňou, kde pod podlahou nájde starý denník patriaci Sare. Ruthie je tak vtiahnutá do prastarého tajomstva a zistí, že nie je zďaleka jediná, kto na tomto statku hľadá niekoho zmiznutého. Môže všetko zastaviť, avšak otázkou je, či sa jej to podarí.

Bavilo ma čítať naozaj úplne všetko, či minulosť, prítomnosť, alebo samotný denník Sary, ktorá žila v roku 1908, a ktorý bol zároveň plný zaujímavých informácií z histórie a mal za mňa veľké plus.

Okrem toho v tejto knihe napätím autorka vôbec nešetrila. Aj tu sa mi páčil jej pútavý štýl písania. Je pravdou, že jej príbehy musíte čítať s porozumením, aby ste ich nakoniec pochopili správne, pretože za mňa píše dosť chaoticky hlavne čo sa týka postáv a vy sa tak ľahko môžete stratiť v príbehu. Práve s tým som mala tentoraz najväčší problém. Pani autorka sa rozhodla, že pridá novú postavu Katherine, ktorá sa z ničoho nič objavila a ja som nevedela kto to je. Netušila som, či má nejaký súvis s Ruthie, Sarou alebo či za tým bude niečo iné.

Príbeh bol duchárny a ten najväčší bojko z duchov sa pravdepodobne báť bude, ale z môjho pohľadu to kľudne odporúčam aj začiatočníkom, ktorí chcú vyskúšať niečo temné. Ja som sa úprimne nebála. Príbeh vo mne spôsobil skôr zimomriavky ako strach.

04.09.2022 4 z 5

Tajemství pramenů Tajemství pramenů Jennifer McMahon

Kniha je písaná v dvoch časových líniách, ktoré neskôr do seba začnú pekne zapadať.

Striedanie kapitol je z roku 2019, kde čítame o psychologičke Jax, ktorá si nájde od sestry 9 zmeškaných hovorov. Myslí si, že sa jedná o manické poruchy, ktorými jej sestra trpí. Druhý deň jej zavolajú, že jej sestra je mŕtva. Jax sa rozhodne, že začne pátrať. Pri vyšetrovaní zistí, že jej sestra skúmala históriu ich rodiny a sídla a že toto miesto má oveľa temnejšiu minulosť, než si dokázala predstaviť. Dalšie kapitoly sú z roku 1929, kde čítame o Ethel, ktorá veľmi túži po dieťatku a robí všetko preto, aby sa jej to nakoniec podarilo.

Obe dejové línie spojuje jeden pozemok vo Vermonte, kde sa blízko nachádza jazierko, ktoré je veľmi tajomné. Ľudia sa ho nielenže boja, pretože si myslia, že je prekliate, ale majú okolo jazera veľa tajomstiev, ktoré nechcú aby vyplávali na povrch. A nielen to. Jazierko dokáže plniť priania, ale tiež si vždy berie niečo na oplátku.

Príbeh ma veľmi bavil. Síce ako horor mi to neprišlo, ale napätá atmosféra určite nechýbala. Mínusmi tejto knihy boli postavy v knihe, kde ich nebolo síce príliš veľa, ale mala som v tom neskôr chaos, kým som pochopila kto je kto a kto ku komu patrí. No a určite nemôžem zabudnúť na štýl autorky, kde opisovala v kapitolách ohľadne hlavných postáv za mňa nepodstatné veci. Keby ich neopisovala, kniha mohla mať oveľa menej strán a ľuďom by to neprišlo zbytočne natiahnuté.

Koniec nebol vôbec predvídateľný a bolo to písané tak, kde len márne hádate, ale nič neuhádnete. No a už iba podotknem, že takéto jazierko by som teda nechcela mať doma ani ja.

31.08.2022 4 z 5

Čo k tebe cítim Čo k tebe cítim Marie Force

Príbeh o smútku, o smrti milovanej osoby, ale aj o klebetách, ktoré zažívame žiaľ aj v reálnom živote. Hovorí sa, že nie všetko čo počuješ, alebo vidíš niekde napísané, musí byť aj pravda. Toto je len malý opis tejto knihy od autorky, ktorú som doteraz nepoznala, ale musím povedať, že sa mi to celkom páčilo.

Postavy Carmen a Jasona som si obľúbila už od začiatku. Jason nebol vôbec arogantný, ako je to napísané v anotácii. Takého tolerantného a chápavého muža nevidieť na každom rohu.
Carmen si prešla veľmi smutnou minulosťou, keď sa stala vdovou v takom mladom veku. Tu je vidieť, ako sa človek chce a musí pozbierať, aj keď bolesť a smútok bude nosiť celý život so sebou.

Mínusom tejto knihy bolo určite to rýchle tempo, aké príbeh nabral. Hlavné postavy sa poznali sotva dva dni a už sa im podlamovali kolená. Neskôr, keď som sa do deja začítala, tak mi to prišlo zbytočne opakujúce sa, akoby autorka nemala fantáziu písať aj o iných témach, len o tom, ako hlavní hrdinovia nevedia bez seba existovať a aké je pre nich nepredstaviteľné žiť jeden bez druhého.

No ale opis Kuby, Carmeninej rodiny s kubánsko - talianskymi koreňmi a ich tradície, tak to bolo niečo úžasné čítať. Neskutočne veľa som sa z knihy naučila a celkovo som to všetko prežívala tak, že som mala chuť tam ísť, zatancovať si s nimi a zahrať si Domino.

Knihu zaraďujem medzi priemerne. Za mňa jedno prečítanie úplne stačí.

26.08.2022 3 z 5

Poslední lež Poslední lež Riley Sager (p)

Príbeh o významnej umelkyni Emme, ktorá ako 13 ročná strávila leto v tábore Slavík, kde sa v chatke spoznala s dievčatami, po ktorých sa jedného dňa akoby zľahla zem.
Aj po 15 rokoch Emmu stále trápi zmiznutie dievčat. V jeden deň od Emmy kúpi obraz majiteľka osudného tábora a konfrontuje ju s tým, že by opäť po pätnástich rokoch chcela tábor znova otvoriť. Emmu požiada, či by nechcela ísť robiť študentkám inštruktorku maľovania. Emma nakoniec ponuku príjme a pri príchode do tábora zistí, že s ním niečo nie je v poriadku.

Úprimne som mala zo začiatku obavy, čo bude táto kniha zač, ale bola neskutočným prekvapením. Úplný začiatok autor vôbec neopisoval dlho, takže ste sa do deja dostali skoro okamžite. Akonáhle sa Emma dostala do tábora, tak príbeh dostal tie správne grády. Kniha bola dobre napísaná, napínavá, pútavá, a miestami som pri čítaní premýšľala, či sa toho nebudem báť, pretože všetko tomu nasvedčovalo.

Koniec ma napriek celej knihe prekvapil úplne zo všetkého najviac. Takto neskutočne dobre prepletenú knihu plnú zvratov som už dlho nečítala. Pred pánom spisovateľom klobúk dole. Odporúčam.

18.08.2022 5 z 5