Horkosladké esencie

Tri generácie, tri osudy a jedno prekliatie. Ani jednej z nich nie je dopriate spoznať esencie pravej lásky. Linda sa po rokoch vracia domov a zisťuje, že nič nie je také ako kedysi. Zdravotný stav jej starej mamy sa náhle zhoršil a matka pred ňou niečo skrýva. V rovnakom čase sa stretáva s Danielom, niekdajším najlepším priateľom, s ktorým sa nerozišli najlepšie, a odhaľuje šokujúce rodinné tajomstvo. Myslí si, že sa nemôže stať už nič horšie. No čo ak sa mýli? Po nehode na vianočnom večierku sa jej začnú snívať zvláštne sny a v nich objavuje ľúbostný príbeh mladého páru z obdobia druhej svetovej vojny. Hoci je Linda zmätená, časom sa dozvedá, že práve tieto sny sú kľúčom k dávno zabudnutej pravde. Ona jediná môže zlomiť dlhoročné rodinné prekliatie a oslobodiť sa zo začarovaného kruhu horkosladkých lások a sklamaní. Bude mať dosť sily a odvahy, aby zvládla prelomiť kliatbu? Prečítajte si horkosladký príbeh plný lásky, vášne a tajomstiev. Baja Dolce, autorka obľúbenej knižnej série Placebo, si pre vás opäť nachystala emocionálnu horskú dráhu s nečakanými zvratmi....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/444764/big_horkosladke-esencie-vXv-444764.jpg 4.426

Kniha Horkosladké esencie

Katalina23
07.08.2021

Krásna kniha ️

Knihajeradost
16.04.2021

Baja je paní Spisovatelka. Píše skvěle, poutavě a emotivně. Byl to krásně vymyšlený příběh, o prokletém rodě, plný bolesti. Do knihy jsem se velmi rychle začetla. Byla plná emocí a nečekaných zvratů. Cítila jsem zklamání, beznaděj, vztek (hlavně na Lindinu matku), smutek, ale i nádhernou sílu lásky u obou generací. Několikrát mi bylo Lindy i Olívie líto za to, co všechno musely, v životě, vytrpět. Když už jsem si myslela, že bude všechno v pořádku, tak jsem se teda pěkně mýlila. Párkrát jsem skoro dostala infarkt a říkala si, že takto to, v knihách, přece nebývá. Jenže v knize od Baji je možné vše.

Anna-Soltysova
16.03.2021

Krásna kniha, v ktrorej je vášeň, bolesť, smútok, láska, šťastie a odvaha.
Príbeh je dobre spracovaný, dokázal ma vtiahnuť do deja a sledovať v napätí osudy troch žien.
Určite to nie je posledná kniha, ktorú som od tejto autorky čítala.

IvyLouve
04.02.2021

Viacgeneračný román o prekliatom rode, plný emócií, spleti nešťastných lások a prvkov nadprirodzena, kde nás záhadné sny mladej Lindy a starý zabudnutý denník jej starej mamy Olívie zavedú až do čias druhej svetovej vojny. Príbeh sa odohráva na fiktívnom mieste, popísanom tak staroromanticky: Linda aj jej láska/kamarát Daniel žijú na panských sídlach so služobníctvom, s koňmi, stretávajú sa v sade pri dube, okolie objíma magický les, v ktorom môžete stretnúť priam rozprávkovú bylinkárku... Ale túto vintage atmosféru niečo veľmi narušuje, a to jednak udalosti vracajúce nás do moderného sveta (divoká párty na hudobnom festivale, narážky na skutočné mestá, piesne, filmy), no hlavne jazyk, akým je písaný príbeh Lindy a Daniela. Rozprávačkou je Linda, takže štýl rozprávania sa často nesie v jej mladíckom duchu, veselom, emotívnom, drzom, ironickom, slangovom. Pripúšťam však, že iné čitateľky môžu Lindin humor vítať, takže toto bude skôr otázka vkusu. Ja by som na úkor mnohých peripetií v Lindinom živote viac ocenila prepracovanejšiu historickú líniu, rozprávanú z pohľadu Olívie, ktorej štýl k románu sedel viac. Príbeh Olívie a Nica, hoci smutný a dojímavý, sa mi zdal byť popísaný až príliš zbežne a nakoniec len tak zhrnutý.

jose_melich
23.01.2021

Od románu Horkosladké esencie, ktorý napísala naša slovenská autorka @bajadolce, som nevedel, čo mám vlastne očakávať. Avšak v momente ako som siahol po knihe a začal som prevracať jednu stranu za druhou, zamiloval som sa do nej.
Baja má veľmi „nákazlivý“ štýl písania a musím povedať, že som sa naozaj „nakazil.“ A to hovorím v dobrom slova zmysle. Horkosladké esencie je kvalitne a do detailov spracovaný historický román, ktorý nenechá nikoho chladným. Autorka píše veľmi zaujímavo a pútavo. Hneď po prvých stranách som bol vtiahnutý do deja a nevedel som knihu pustiť z rúk. Prečo? Pretože som sa potreboval dozvedieť všetko o troch generáciách žien, ktoré nás sprevádzajú príbehom. Úplne všetko! A hlavne som sa chcel dozvedieť, o akom šokujúcom tajomstve a prekliatí sa píše v anotácii.
Veľmi sa mi páči, že to autorka nepreháňa s opismi prostredia a venuje pozornosť skôr dialógom, ktoré sú zaujímavo napísané. Prostredníctvom dialógov sa dozvedáme, akí sú v skutočnosti hlavní hrdinovia, aké sú ich sny, nad čím premýšľajú a po čom túžia. Ústrednou postavou je mladá dievčina Linda, ktorá mi je sympatická hlavne tým, že je ambiciózna a má veľké plány do budúcna. Navyše sa mi páčia postavy, ktoré si nedávajú servítku pred ústa a Linda rozhodne patrí k hlavným hrdinkám, ktoré povedia to, čo si práve myslia.
Linda je zaľúbená do Daniela. Títo dvaja sa mi v príbehu nesmierne páčia, pretože sa poznajú už odmalička. Spoločne si prežili veľa pekných chvíľ. Avšak v ich životoch nastali i chvíle, na ktoré by najradšej chceli čím skôr zabudnúť. Prostredníctvom Lindiných záhadných a tajuplných snov sa vraciame do minulosti, v ktorých bližšie spoznávame osud jej starej mamy Olívie. Priznám sa, že páčia sa mi romány, v ktorých sa používa retrospektíva a Baja ju vedela do deja vsunúť vždy v ten správny čas.
Postavy sú do detailov spracované, každá je niečím iná, výnimočná a odlišná od tej druhej, čo je podľa mňa veľkým pozitívom. Hlavní hrdinovia, no i vedľajšie postavy boli vykreslené v príbehu do detailov. A práve preto sa mi príbeh ako taký, veľmi páčil.
Ďalším plusom, ktorý musím spomenúť, bol prvok fantasy, ktorý spisovateľka @bajadolce zakomponovala do deja. Les pod horou dýchal mágiou a obrovským tajomnom, čo veľmi oceňujem, pretože fantasy ja rozhodne milujem.
Autorka vsadila na krátke a výstižné kapitoly, ktoré neboli veľmi zdĺhavé a zaťažené prílišnými opismi. Tým pádom sa kniha čítala oveľa rýchlejšie. Dej plynie a plynie a Vy sa ani len nenazdáte, a už ste v polovici knihy. Taktiež musím podotknúť, že niektoré kapitoly boli veľmi dojímavo napísané a zvraty, ktoré v deji nastali, mi spôsobili zimomriavky na celom tele. Naozaj som strašne rád, že som Horkosladkým esenciám dal šancu, pretože autorka ma nesmierne prekvapila a teším sa na jej ďalšie knihy.
Čo dodať na záver? Výborná slovenská spisovateľka, fantastická kniha, dokonale spracovaný príbeh troch žien a dvoch rodov, zaujímavé prostredie, dokonalé postavy – toto všetko v knihe Horkosladké esencie nájdete a ja Vám túto skvelú knihu môžem len odporučiť všetkými desiatimi. Pre mňa je táto kniha veľkým prekvapením. ÚPLNÝ TOP.

Anna195
18.01.2021

Neviem či sa niekomu už stalo, že sa do nejakého príbehu doslova zamiloval, pretože mne sa to stalo práve pri tejto knihe. Zamilovala som si celý príbeh troch žien, každá z nich ochutnala sladkú a zároveň aj horkú príchuť lásky. To spojenie a prepojenie príbehov do jednej knihy bolo úžasné. Linda, Olívia, Stela, každá z nich má svoj vlastný horkosladký príbeh.

Kniha zobrazuje dva veľké príbehy. Príbeh Lindy a jej kamaráta Danka od ich detstva po dospelosť, kde obaja musia prekonať množstvo prekážok. Príbeh Lindinej starkej Olívie, ktorá si musela prejsť úplným peklom a pri tomto príbehu som sa doslova rozplakala .

Autorka ma opäť tak vtiahla do deja, že som si vedela reálne predstaviť prostredie či jednotlivé scény. Gaštanovú alej som si úplne zamilovala a s radosťou by som sa tam teleportovala ak by to bolo možné. Nachádzajú sa tu aj prvky fantasy, ktoré boli do príbehu veľmi dobre zapojené a podľa mňa mu dodali originalitu. HSE ma pohltili a vyvolali vo mne emocionálnu smršť..bola som šťastná, smutná, nahnevaná, ale aj šokovaná. Niekoľkokrát som musela knihu zavrieť aby som dokázala predýchať jednotlivé scény, ktoré ma emocionálne šokovali a skoro som dostala infarkt. Kniha je plná zvratov a tajomstiev, ktoré postupne odhaľujete a zistíte, že všetko môže byť úplne inak, ako ste si mysleli. Puto medzi Lindou a starkou Olíviou bolo tak silné, a tak krásne, že mi to pripomenulo vlastnú babičku. Záverečné kapitoly a epilóg mi vyčarovali úsmev na tvári a zároveň mi bolo ľúto, že už som na konci. Pri čítaní tohto príbehu mi veľmi často napadla jedna a tá istá myšlienka ...bolo by úžasné vidieť tento príbeh sfilmovaný. HSE by som odporučila úplne všetkým.

Mala_k_Žanet
04.01.2021

Tahle kniha Vám představí hned 2 příběhy. Jeden z minulosti a jeden ze současnosti. Oba dva jsou úžasné.

Od Baji jsem zvyklá na trochu jiný styl díky sérii Placebo (kterou doporučuji!) kde nechyběli trochu ostřejší scény zatímco v HSE se můžeme těšit na romantiku a jakési kouzlo, které vás chytí za srdce.
Přesně tak na mě tenhle příběh působí. Chytl mě opravdu za srdce. HSE je neuvěřitelně emotivní a kouzelný příběh. Příběh, který má originální nápad a dokáže čtenáře lehce vtáhnout do děje.

V poslední době mě hodně baví příběhy z 2. Světové války a proto se mi moc líbil příběh Liv a Nica. Ten jejich příběh měl neuvěřitelné kouzlo. ❤️Musím se přiznat, že víc než ten Lindin a Daniela. Tím ale nechci říct, že by se mi jejich dějová linka nelíbila. Naopak. Celá romantická linka byla krásně napsaná a zajímavá. Nejvíc se mi asi líbilo, že vztah mezi Lindou a Danielem byl takový nenucený, čímž působil reálně. Dost možná k tomu dopomohl i fakt, že máme možnost pořádně poznat postavy. V knize mají dostatek prostoru, což velmi oceňuji.
Další plus je ten, že s Lin a Danielem jsme už od raného věku až do dospělosti, takže můžeme krásně sledovat i jejich psychický posun a díky tomu pochopit, proč se rozhodli tak jak se rozhodli.

Co musím ještě ocenit, je bohatá směsice zápletek v knize, díky kterým je celý příběh čtivý a máte chuť se v příběhu posouvat dále.
Co se prostředí týče - naprosto jsem se zamilovala do Kaštanové aleje! Díky vydařeným popisům si dokážu živě tohle kouzelné místo představit.
HSE zkrátka patří k těm knihám, které mají "tu svou" jedinečnou atmosféru. ????
Já jsem se zkrátka do tohohle příběhu zamilovala a věřím, že ke knize se ještě jednou vrátím. (I když v polovině knihy jsem nejspíš prošla infarktem. ????Tohle mi nedělej Bajo!????)

PollyFrank
23.12.2020

Baja Dolce je spisovateľský chameleón! Navrhnite jej akýkoľvek žáner a ona prijme výzvu a vykreše z neho skvost! Nemyslela som si, že by ma HSE nechytilo, pretože sa mi páčila aj trilógia Placebo, ale že sa mi bude páčiť až tak veľmi!!!... Prekvapilo ma! Spisovateľ by mal aspoň o máličko „vyrásť“ každým dielom – postupne predsa naberá autorské skúsenosti – a Baja po debute s trilógiu vyrástla na Pani spisovateľku! Kniha ma prekvapila nádherne magickou atmosférou a esenciou nežnej romantiky, ale tiež tým, ako miestami pripomínala až rodinnú ságu Gillovcov, v ktorej si každá žena niesla svoj vlastný príbeh, ktorý až postupne začínal dávať zmysel a zapadať do príbehu ďalšej Gillovej. Neočakávané, ale nenásilné zvraty, ma nútili obracať stránku za stránkou a stáli ma nejeden deň, kedy som nerobila nič iné!