Karin94 Karin94 komentáře u knih

Twisted Games: Kráľovská hra Twisted Games: Kráľovská hra Ana Huang

Neboli sme rozprávka. Boli sme zakázaný milostný list, zastrčený vzadu v zásuvke, ktorý sa mohol vytiahnuť len v temnote noci. Boli sme kapitolou blaženosti pred tým, ako všetko prasklo a rozpadlo sa na popol. Boli sme príbeh, ktorý sa mal navždy skončiť.

Rhys Larsen, bývalý námorník a terajší arogantný bodyguard princeznej z Eldorry.
Má len dve pravidla:
1. Chrániť svojich klientov za každú cenu.
2. Nikdy sa citovo neviazať.
Doteraz nemal nikdy problém ich dodržať. Až kým nespoznal Bridget von Ascheberg.
Princezná Bridget z Eldorry sníva o slobodnom živote a najmä o slobode smieť sa zamilovať ako každá iná žena. Keď jej brat abadikuje, musí sa vzdať všetkého, po čom tak veľmi túži a zasadnúť na trón. Aby toho nebolo málo, kráľovské pravidlá hovoria, že sa musí vydať iba za niekoho, kto je vyššieho postavenia. Avšak aj princezné majú právo na lásku. Keď ich srdce zatúži po niekom bez šľachtického titulu, znamenalo by to pohromu nielen pre samotné kráľovstvo, ale aj pre nich dvoch.

Bridget a Rhysa, ktorí sú nám známi už z prvej časti som si veľmi obľúbila. No pri nej mi bolo ľúto, že kvôli svojej dobrote zostávali jej sny a túžby na poslednom mieste, lebo sa v prvom rade snažila, aby bol spokojný každý okolo nej.
Rhys bol jedno veľké och!! Nevzdával sa a bojoval až do samého konca aj keby sa mal stretnúť so samotným diablom! Zo začiatku mi nebol až tak sympatický, ale totálne si ma získal a teraz by som si nevedela vybrať medzi ním a Alexom (postava z prvej časti)

Zakázaná láska
Princezná & Bodyguard

Kniha bola rozdelená na prvú časť, kde sme mohli vidieť slow burn linku a druhú časť, kde to začalo naberať na napätosti, nechýbali ani vzrušujúce a hot scénky a samozrejme neočakávané prekvapenia a zvraty, s ktorými som vôbec nerátala.

Je však pravdou, že túto časť mohla autorka napísať trochu kratšiu a tých sexuálnych scénok dať menej, ale aj napriek tomu jej odpúšťam a páčilo sa mi to

Už teraz sa neviem dočkať tretej časti.

Ďakujem vydavateľstvu Pandora, že som mohla byť s vami v spolupráci a že som si ju mohla prečítať v predstihu.

24.03.2023

Zmiznutie sestier Hollowových Zmiznutie sestier Hollowových Krystal Sutherland

Kniha je písaná z pohľadu najmladšej sestry, Iris Hollowovej, ktorá musí urobiť všetko pre to, aby zistila, čo sa stalo v deň, keď všetky tri sestry zmizli na jeden mesiac. Ich návrat je veľmi záhadný, pretože si nič nepamätajú a na hrdle každej z nich je jazva v tvare polmesiaca, vlasy majú biele a oči úplne čierne. Keď Gray opäť záhadne zmizne, Iris začne pátrať a čím je bližšie k pravde, tým jej je jasnejšie, že jej sestra pred ňou po celé tie roky niečo skrývala.

Hodnotiť, či nehodnotiť? Rozmýšľam nad touto otázkou už pár dní. Nemyslím si, že by bolo odo mňa vhodné hodnotiť fantasy knihu, keďže to nie je môj obľúbený žáner a tento druh čítania je pre mňa ešte stále novinkou. Väčšinou mi fantasy knihy až tak nesedia, čo ale nie je chyba autorov, preto radšej nehodnotím. Tentokrát nenapíšem ani či ma to bavilo alebo nebavilo. Napíšem iba svoje pocity z knihy, ako som ich vnímala ja.

Celková kniha na mňa pôsobila dosť nechutne, záhadne, zvrátene až psycho, miestami aj smútok na mňa doľahol a ja doteraz nechápem, ako jedného autora takéto čosi dokáže napadnúť. Škoda, že som sa toho vôbec nebála. Inak veľké šťastie, že mám silný žalúdok. Takže ak máte príliš slabé žalúdky, ale chcete to vyskúšať aj napriek tomu, tak aspoň pri tom nejedzte.

S knihou som inak dosť bojovala. Koniec bol nielen prekvapivý, ale aj otvorený, takže by kniha mohla, ale aj nemusela pokračovať. Sama neviem, či by som sa do ďalšieho dielu pustila.
Musím sa priznať, že som vďačná, že kniha nemala viac strán. Takto mi to celé bohate stačilo.

K postavám je zbytočné sa vyjadrovať. Pointa knihy je tu úplne o niečom inom a nie vytvárať si k postavám vzťah, ako to býva v iných knihách. Samozrejme, že sestry mi prišli všetky príliš divné, no najviac ma zaujímalo, čo za tým všetkým bude.

Opäť neľutujem, že som vyskúšala aj niečo z takéhoto súdka. Je pravda, že som očakávala viac napätia, ale aj keď sa kniha točila viac okolo fantasy žánru, stojí za prečítanie. Dokonca ma vôbec neodrádza vyskúšať aj ďalšie takéto skvosty, práve naopak, som na seba hrdá, že skúšam niečo úplne nové bez toho, aby som to odložila.

20.03.2023

Twisted Love: Bezpodmienečná láska Twisted Love: Bezpodmienečná láska Ana Huang

Nikdy neprestanem čakať.
Prečo? Frustrovane som rozhodila rukami. Môžeš mať akúkoľvek ženu, ktorú chceš. Prečo si stále tu?
Pretože žiadna z nich nie je ty.

Kniha, ktorá je jedno veľké nereálne klišé, ale aj tak si tento príbeh zamilujete úplne najviac!

Arogantný, nebezpečný, majetnícky, chladný a sexy Alex Volkov, ktorý luskne prstami a má všetko.
Milé slniečko, Ava Chen, kde sa objavila, tam ste mali úsmev na tvári. Neprestávala veriť napriek tomu, že jej srdce bolo roztrieštené na malé kúsky a to niekoľkokrát.

Tá chémia medzi nimi je na 100 % ach. Celé sa mi to veľmi páčilo, napriek tomu, že podobný príbeh je v každej druhej knihe.ALE autorka to podala bravúrne, v príbehu je veľa tajomstiev a odhalenia sa budú vynárať na povrch veľmi pomaličky. Ku koncu knihy to nevidím inak iba ako vyvaľujete očné buľvy a ústa otvárate ako kapor. Štýl písania mi sadol extrémne a vďaka milému humoru mi miestami šklbalo kútikmi úst.

On sa ženie za pomstou, pred ktorou nechce uniknúť lebo ho sprevádza celý život.
Ona uväznená v spomienkach hoci nikdy neprestala vnímať krásu okolo sebavidí ju aj v mužovi, ktorý ma srdce chladnejšie ako ľad a ktorého by nemala nikdy chcieť.

Dark romance, sex, tragédia, krutosť, smútok, smiech, romantika, enemies to lovers, brothers best friend, badboy, tajomstvá, zvraty atď toto je len menší opis toho, čo vás čaká v tomto príbehu, kde sa nebudete cítiť iba ako na húsenkovej dráhe, toto bude jazda vášho života.

Minulosť nikdy nebude minulosťou a budúcnosť sa nikdy nebude vyvíjať tak, ako chceme.

Odporúčam!!! Aj keď si myslím, že po dočítaní knihy budete ešte dlho predýchavať príbeh rovnako ako ja.

08.03.2023 5 z 5

Kufor z neba Kufor z neba Lin Rina

Od tejto časti som čakala, že to bude aspoň nejakým náznakom pokračovanie prvej časti, ale romantická linka tu bola veľmi chudobná, skôr tu očakávajte detektívnú linku, pri ktorej som sa ja osobne dosť nudila.

Všetko sa začne lodným kufrom, ktorý záhadne spadne do kráľovskej univerzitnej knižnice a šialená hlavná hrdinka Elisa sa rozhodne túto záhadu vyriešiť spolu s mechanikom Jamiem.

Romantická linka v tejto časti nebola to pravé orechové, kde by sme videli medzi postavami tú silnú a krásnu lásku, aká bola medzi Animat a pánom Reedom.

Pri čítaní tejto časti si môžme všimnúť, že Elisa s Jamiem budú príbeh rozprávať pomocou správ pre políciu a obaja k textu pripisujú poznámky. Nechápem doteraz načo to tam bolo.

Inak čo musím vo všetkých troch častiach autorke pochváliť je určite grafika a celkové spracovanie knih, ktoré je naozaj krásne a za to si zaslúži sto bodov.

08.03.2023 3 z 5

Pár stránek navíc Pár stránek navíc Lin Rina

Toto sú už len také bonusové zbierky epizódnych príbehov, dopisov a autorkiných poznámok ku knihe Kroniky prachu.

Myslela som si, že táto časť bude istým pokračovaním jednotky, dozvieme sa ako sa darí postavám a pod. Síce to tu bolo, ale princíp knihy bol inde. Spisovateľka sa skôr venovala témam ako napr. prečo si vybrala také postavy a ich povahy alebo prečo napísala historický žáner, či prečo vybrala knihe názov Kroniky prachu a kopec ďalších zaujímavých tém.

Ak vás aj takéto informácie ohľadne knihy zaujímajú, určite si to prečítajte.

04.03.2023 4 z 5

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

Príbeh, ktorý sa odohráva na konci 19. storočia a ktorý si zamilujete už od prvej stránky.
Toto bola tak nádherná kniha! Vôbec mi pri nej nevadilo, že je hrubá, dokonca som mala na konci vyslovene traumu, že sa končí.

Doteraz sa nad ňou roztápam a neverila by som, že historický žáner s nádychom romantiky mi navodí takýto pocit. Zatajovať dych, rozplývať sa, usmievať sa, byť v oblakoch, roj motýľov v bruchu, búchanie srdca, infarktové stavy a doslova zažívať z celej knihy knižný orgazmus. Presne takto som sa cítila ja pri tejto knihe!

Sranda ako ma zaujala kniha z obdobia, z akého knihy bežne nečítam, a pritom čítame o roku, o ktorom nemám šajnu, ako to tam chodilo. O slovách ako „pukerlík", "pľundrované pečivo", "morózny” a pod. som nikdy v živote nepočula, ale rada som sa priučila niečomu novému. Myslím si, že nie je absolútne odveci si prečítať aj takýto žáner, nielen kvôli takému zaujímavému obdobiu, kde mali voči sebe ľudia rešpekt a výchovu, ale hlavne kde uvidíte tú naozajstnú, pomalú, silnú, elegantnú a inteligentnú lásku. Nie ako v príbehoch z dnešnej doby, keď sa niekomu ledva pozriete do očí a už ste spolu v posteli.

Postavy boli opísané nádherne a láska medzi pánom Reedom a Animat (myslím teraz tu „slow burn” linku) bola aj napriek arogantnej povahe pána Reeda nádherná.

Autorkin štýl mi taktiež veľmi sadol. V každej kapitole sa dialo niečo iné, miestami to bolo napínavé, že som ani nedýchala a na konci nechýbalo veľa a spisovateľka mi skoro privodila infarkt. Vôbec som nemala pocit, že by sa kniha naťahovala, alebo že by tam boli hluché miesta. Jednoducho túto knihu zaraďujem medzi moje prvé TOP prečítané tohto roku a určite to nebude posledná kniha od autorky.

V poslednom rade musím spomenúť, že z knihy vôbec necítiť, že je to zaradené v kategórii Pre deti a mládež. Kto čítal alebo videl Pýchu a predsudok, tak od tejto knihy očakávajte niečo podobné. Bolo to krásne pre akúkoľvek vekovú kategóriu a ja už iba odporučím, aby ste si to určite prečítali.

27.02.2023 5 z 5

Drahá Ava Drahá Ava Ilsa Madden-Mills

„Nezáleží na tom, akou cestou sa vyberiete, či je krásna, hladká, škaredá, tvrdá, vydláždená alebo vyjazdená, je to vaša cesta. Podstatné je, ako sa skončí.”

Hlavná hrdinka Ava sa ocitne v lese, kde sa jej niečo stalo, ale vôbec si nepamätá čo. Má podozrenie, že bola znásilnená, ale ani polícia jej nevie pomôcť, keďže na tú noc nemá žiadnu spomienku. Ava je odhodlaná, že za každú cenu zistí čo sa jej stalo, a tak sa vracia na školu, kde predtým chodila. Jediní, koho Ava obviňuje sú Žraloci - bohatí chalani rodičov, ktorým patrí mesto a ktorí si myslia, že všetko na čo si ukážu patrí im.

Zaujímavý príbeh, ale myslela som si, že to bude nejaký extrém, keďže je aj v úvode napísané, že sa odporúča od 18+. Autorka sa venuje dosť neľahkým témam, ale samotný príbeh mi miestami prišiel, akoby mal byť v kategórii pre mládež, keď si samozrejme odmyslím sexuálne scénky. Neviem prečo, asi kvôli tomu strašne presladenému a teenegersky písanému deju.

Po tom, čo sa stalo Ave som si myslela, že zostane nejak traumatizovaná, ale bola až príliš silná a bojovná, čo mi v tomto prípade došlo celkom nereálne.
Chalani, Žraloci, ako ich nazývajú, majú tiež dosť smutnú minulosť, ale neboli mi sympatickí všetci. Niektorí z nich boli arogantní hňupovia, dokázali sa povyšovať len preto, lebo ich rodičia sú "niekto" a tým pádom im bolo všetko odpustené.
Najviac mi bol sympatický Knox s bratom Dane a Knoxov najlepší kamarát Chance.

Napriek tomu, že som očakávala niečo temnejšie a krutejšie sa mi príbeh veľmi páčil, lebo aj keď som stará koza, ešte stále ma neomrzel tento young adult typ knihy. Odporúčam ho všetkým aj keď je zo školského prostredia.

27.02.2023 5 z 5

Nevítaný host Nevítaný host Shari Lapena

Lapenu mám ako autorku veľmi rada, ale väčšina jej knih je pre mňa priemer. Táto má úžasné recenzie, aj keď hodnotenie nič moc, no anotácia je pútavá natoľko, že milovníci thrillerov ju túžia hneď zobrať do rúk a okamžite začať čítať. Lenže keď už príde na čítanie, je to veľakrát úplný opak toho, čo čitateľ čakal.

Hneď na začiatku je priveľa postáv, niektoré pasáže úplne od veci, ktoré tam ani nemuseli byť. Autorka sa mohla zamerať na napínavú linku skôr, nie len od polovice knihy. A celkovo sa na môj vkus dosť dlho zaoberala postavami a ich myšlienkovými pochodmi.

Neskôr to začalo byť konečne dobré a čo ma prekvapilo bolo, že Lapena celú dobu naťahuje čitateľa ako takú gumu v trenkách a podozriví vám budú úplne všetci. Toto nie je u nej zvykom, takže ma to celkom potešilo.

Škoda toho dlhého začiatku. Knihe dám nakoniec tri a pol hviezdičky aj to len vďaka neskôr celkom dobrej napínavej atmosfére, dobrému a prešpekulovanému koncu a za to, že tam našťastie vysvetlila fakt, že všetko, takže si nebudete klásť otázky ešte týždeň po dočítaní.

14.02.2023 3 z 5

Odložené dítě Odložené dítě Jess Ryder

Vždy sa teším, keď vidím ku knihe super anotáciu a ešte lepšie, keď je to zaradené do žánru thriller. Neviem prečo sú typy kníh, ako je táto, zaradené medzi thriller, keď vlastne zasa čítame o rodinnej dráme. Úprimne, mňa ako čitateľa to veľmi sklame, pretože očakávam niečo, čo by mi mal takýto žáner dať, lenže to sa nestalo ani v jednej z mojich troch posledných prečítaných „thrillerov” a stáva sa mi to bohužiaľ častejšie a častejšie.

V knihe sa opäť stretávame s rôznymi témami, s ktorými som sa väčšinou dosiaľ nestretla. Príbeh nebol ničím výnimočný, no pri čítaní sa mi páčilo to, ako som bola ponorená do deja, a zrazu bum, autorka vytiahla zas niečo nové, čo som nečakala.

Postavy boli skoro všetky totálne nesympatické. Vzhľadom k tomu, že príbeh je prevažne o hlavnej hrdinke Erin, tak sa zamieram na ňu. Bohužiaľ mi ako postava, dospelá žena a matka dvoch detí vôbec nesadla. Keď sa niečo dozvedela, radšej všetko ututlávala a nič nezisťovala podrobnejšie. Snažila sa byť veľmi tajomná vo svoj prospech, ale okolnému svetu tým iba ubližovala.

Aj keď som od tajto autorky ešte nič nečítala, kniha sa mi nečítala až tak zle, pokiaľ si odmyslím veľa nevysvetlených veci, natiahnutý dej a aj pasáže, ktoré mi prišli nelogické a prirýchle a chýbali mi tam väčšie wow efekty. Príbeh bol inak tak nezaujímavý, až bol zaujímavý a to váš núti prečítať ho celý.

Rozmýšľala som, že by som knihe predsa len dala aspoň tri a pol hviezdičky, čiže lepší priemer, vďaka niektorým prekvapivým zvratom, ale ten koniec mi prišiel taký klišé, akoby už autorka nemala fantáziu napísať lepší koniec, tak túto knihu hádžem do priemerných, ani neurazí, ale ani nenadchne.

13.02.2023 3 z 5

Jednoducho zmizla Jednoducho zmizla Lisa Jewell

Toto bola druhá kniha, ktorú som od tejto spisovateľky čítala a musím uznať, že bola o trochu lepšia, aj keď aj tu sa našli nejaké mínusy. Do knihy som sa pustila hlavne kvôli opätovnej chuti prečítať si niečo napínavé, ale žiaľ, táto chuť ostala nenaplnená.

Úplne na začiatku knihy sú poznámky autorky, kde píše, že čitateľom bude z príbehu tuhnúť krv žilách. Nemala som popravde taký pocit, dokonca je kniha miestami viac než predvídateľná, pretože autorka všetko naservírovala ako na zlatom podnose. Ale samozrejme, že očakávajte aj odhalenia, ktoré by ste nečakali. Mimochodom, námet knihy bol dosť psycho, čo sa mi páčilo.

V postavách som sa stratila okamžite, ako som začala príbeh čítať. Bolo ich priveľa a vyslovene natlačené na seba tak, že som nevedela, kto ku komu patrí.
V kapitolách som sa spočiatku strácala, keďže boli písané jedna cez druhú, ale našťastie to už potom pokračovalo dobre.
Na začiatku, keď sa ešte vyšetrovalo zmiznutie Ellie, tak to bolo čo? Akože, knižná polícia si s tou našou môžu navzájom podať ruky ohľadne robenia veľkého hovna.

Vážne som sa zamýšľala nad tým, či dať tri a pol alebo štyri hviezdičky, pretože kniha je naozaj úplne obyčajná a rozhodne som očakávala väčšie zvraty. Nakoniec som sa rozhodla pre štyri, ale aj to so zavretými očami. Inak ak očakávate thriller, tak sa pripravte skôr na psychologickú drámu. V každom prípade si to musí prečítať každý sám a vytvoriť si vlastný názor.

05.02.2023 4 z 5

Šťastný nový rok Šťastný nový rok Malin Maria Stehn

Kniha, z ktorej podľa mňa vôbec nepadnete na zadok. Príbeh je skôr rodinná dráma než thriller, takže napínavé scénky očakávajte iba miestami.

Možno aj kvôli tomu, že nečítame jednohubku, bola kniha strašne natiahnutá. Väčšinou sa vlastne nič nedialo, no aj tak to bolo písané tak pútavo, že vám prebiehajúci dej nedovolí knihu len tak odložiť.

Okrem spomínaného pútavého deja boli plusmi knihy aj myšlienkové pochody postáv, ktoré autorka opisovala vynikajúco a úplne reálne. Ďalším, síce menším plusom, keďže sa to v knihe spomínalo fakt iba minimum, bola detektívna linka.

Aj keď som chcela knihe dať viac hviezdičiek, pretože som dúfala, že ma možno koniec prekvapí, nestalo sa. Nielenže mi veľmi vadil ten natiahnutý dej a dúfala som, že to autorke vďaka koncu odpustím, ale aj ten bol taký meh…doslova ma sklamal.

Za vyskúšanie čitateľ samozrejme nič nedá a keď si zoberiem fakt, že má kniha vynikajúce hodnotenie, niektorým to predsa len môže sadnúť viac než mne.

04.02.2023 3 z 5

Knihonoš Knihonoš Carsten Henn

„Není důležité, co člověk čte, hlavní je, že čte.”

Konečne príbeh, ktorý bol nielenže plný krásnych myšlienok a sympatických postáv, ale bol aj veľmi hlboký a dojemný. Toto nie je len taká nejaká obyčajná kniha. Je to kniha, ktorá rozpovedá hlavne o tom, ako má vyzerať hodnotné priateľstvo, no je aj o kúzle čítania alebo o moci, akú nám knihy dávajú.

„Je jedno, kolik knih člověk přečte, vždycky je jich víc, které ještě nečetl.”

Príbeh je o Carlovi Kollhoffovi, knihonošovi, ktorému robí radosť po večeroch doručovať knihy. Knihonoš má aj svojich stálych zákazníkov, ktorí síce majú reálne mená, ale prečo ich nepomenovať podľa postáv z románov? Jedného dňa sa k nemu pripojí malé dievčatko, Šaša, a nielenže sa vytvorí medzi nimi priateľstvo, ale zmení život aj pravidelným zákazníkom.
Šaša je deväťročné dievčatko, ktoré je na svoj vek veľmi bystré. S Knihonošom tvorili bohovský pár. Kto Šašu jedenkrát stretol, určite na ňu nezabudol.

Táto kniha je super voľba pre tých, ktorí sa chcú dostať z čítacej krízy. Okrem toho nie je vôbec náročná a kedže je celkom tenučká, zhltnete ju za pár dní. Navyše, autor do príbehu zakomponoval aj známe tvorby, ktoré väčšina z nás pozná. Takže by táto kniha mohla byť pre niekoho iinšpiráciou na prečítanie aj iných kníh. Príbeh určite stojí za to a ja ho odporúčam. A možno vám sem tam vyhrkne aj nejaká tá slzička.

„Víš, na světě není knihy, která by se líbila každému. A kdyby bylo, byla by to špatná kniha. Každý člověk potřebuje jiné knihy. To, co někdo z hloubi duše miluje, nechává jiného úplně chladným.”

„Rozdíl mezi románem se šťastným koncem a románem bez něj je jen v tom, kdy člověk přestane příběh vyprávět.”

26.01.2023 4 z 5

Prokletý rok Prokletý rok Kim Liggett

Po dočítaní knihy Prokletý rok som sa rozhodla, že ju hodnotiť nebudem, iba k nej napíšem krátky text.

Kniha mi urobila menšiu čítaciu krízu, pretože tento príbeh je veľmi obsiahly a ozaj nie je pre každého.
Púšťala som sa do nej s malou dušičkou hlavne kvôli fantasy žánru a dúfala som, že by ma to mohlo nakoniec predsa len baviť. Nájdeme tu rôzne žánre, v knihe nechÿba napätie, zvrátenosti, fantasy, mytológia, romantika… takýto mix mám veľmi rada, ale bolo toho toľko, že sa mi to už celé plietlo a moje nadšenie tým aj skončilo. Popravde, po dočítaní knihy som stratila chuť na čítanie ďalšej, a to ja mávam zriedkakedy.

Už len preto, že je to z prostredia dávnych čias, bolo to čítanie pre mňa náročné a miestami chaotické, ešte keď si zoberiem fakt, že tam veľa vecí nebolo poriadne vysvetlených. Ďalší dôvod je téma knihy. Spoilerovať nebudem, ale jednoducho pre detské oči tento príbeh nie je a kľudne môžem povedať, že by som toto čítanie zaradila do kategórie pre dospelých, hoci čítame prevažne o 16 ročných dievčatách. Kto ešte nevie, tak Prokletý rok nepreložili do slovenčiny, čo je podľa mňa obrovská chyba. Toto je typ češtiny, kde sa používajú zastaralé slovíčka a ja, čo čítam 95% knih v českom jazyku, som mala s čítaním miestami problém. Takže nad týmto by vydavateľstvá mohli pouvažovať.

Ale ako celok to určite nebolo zlé. Bohužiaľ nie som čitateľ dystopických príbehov, takže preto to hodnotiť radšej ani nebudem. Inak super, ako to autorka dokázala všetko vymyslieť, prekombinovať tak, aby to dávalo aj zmysel a napísať to do jedného príbehu.

A čo sa týka mňa, tak určite neľutujem, že som mala možnosť prečítať si aj takéto niečo. Aspoň do budúcnosti viem, akým žánrom sa mám vyhýbať.

22.01.2023

Trpká príchuť klamstva Trpká príchuť klamstva Viktória Dominová Drgoncová

Príbeh, ktorý by som kľudne mohla zaradiť do kategórie podľa skutočných udalostí, hoci samotná kniha skutočná nie je, ale skôr narážam na témy, ktorým sa autorka v knihe venuje.

Téma šikana mi je nielen veľmi známa, ale som aj veľmi rada, že som mala možnosť si takýto typ bolestivej knihy prečítať aj zo slovenskej tvorby, napriek tomu, že sa mi to miestami čítalo veľmi ťažko.

„Niekedy sa nám do cesty pripletú ľudia, ktorí nám prevrátia celý život naruby. Zmenia nám myslenie, ukážu lepšiu cestu, naučia nás žiť.”

Začíname čítať o takmer osemnásťročnej Eme, ktorá by mala byť podľa anotácie zlej a šikanátorskej povahy. Za mňa dosť rýchlo vstupuje do seba a teda mi tam chýbal väčší opis jej krutého charakteru.
Na Mira, Eminho frajera, je škoda míňať písmenká, pretože toho by som najradšej zavesila za vajcia do prievanu!
A celkovo škoda spomínať negatívne postavy, lebo doteraz mi para fučí z uší z toho, ako som polovicu postáv nevedela vystáť a celý čas som sa cítila ako lokomotíva.
Zameriam sa radšej na tie dobré postavy, ktoré som si obľúbila, ako na milého Tomáša, ktorý bol terčom pre všetkých, ale aj deti ako boli Radko so Simonkou, pri ktorých mi pri čítaní hrialo srdiečko. A Eminu mamu, ktorá mi bola veľmi sympatická.

Štýl písma a námet sa mi veľmi páčili. Takým menším mínusom bolo, že som sa veľakrát nevedela vysomáriť v niektorých pasážach a musela som si to aj 3x prečítať, kým som pochopila o kom čítam a čo sa tam vlastne deje.

Čo sa mi ale veľmi páčilo bolo, že keď som tipovala, ako by to mohlo dopadnúť, tak ma autorka rýchlo vyviedla z omylu a čakali ma tam veľmi prekvapivé zvraty a tajomstvá, ktoré mi ani len nenapadli.

„Ani to najvyššie číslo nenahradí prázdnotu, ktorá sa napokon rozprestrie v našom vlastnom srdci, ak popritom všetkom zanedbáme ľudí, ktorým na nás skutočne záleží.”

Ak vás odrádza kniha kvôli tomu, že je z prostredia školy, tak skúste prižmúriť oči.
Čaká vás síce kvôli témam nie príliš príjemný, ale za to zaujímavý príbeh, ktorý všetkým odporúčam.

4,5/5

13.01.2023 4 z 5

Tenebris Tenebris Michaela Brnková

Wow! Toto bolo niečo. Konečne môj prvý oficiálne prečítaný fantasy príbeh, na ktorý som sa nemusela odhodlávať dlhé mesiace. Úprimne musím povedať, že sa mi kniha veľmi páčila.

Musím sa pokloniť autorke, ako dokázala napísať príbeh bez (podľa mňa) jedinej chybičky a vynikajúco vykresliť svet plný fantázie, keďže je to autorkina fantasy prvotina. Sú tu samé tajomstvá, sexy scény, vtipné scénky, erotika, zvraty, romantika a napätie. Keď si myslíte, že napätá atmosféra a prekvapivé scénky už skončili, zistíte, že ste na veľkom omyle.

Tenebris a Stella boli pre seba dokonalo stvorení. Niekedy mi síce išli na nervy a sem-tam som mala pocit, akoby som čítala telenovelu, napriek tomu sa ich nedalo nemilovať.
Ona, vyrastajucá sama bez rodičov a s tajomstvom, s ktorým nevie, ako ďalej. On o nej vie a rozhodne sa ju nielen uniesť a chrániť, ale hlavne ju potrebuje, aby prežil. Napriek všetkému to majú obaja veľmi ťažké, pretože sú z rozdielnych svetov.

Neviem, či to tak mám iba ja, anti-fantasy čitateľ, alebo aj ostatní, ktorí sa rozhodnú prečítať si po prvýkrát takýto žáner, ale ja som si dve zamilované postavy v takomto žánri dokázala užiť oveľa viac, ako keby som čítala nejakú tuctovú romantickú knihu. Tá ich chémia, láska a sila, to bolo proste niečo neuveriteľné!

Druhá časť je o Maximianovi a Katrin, ktorí sú súčasťou Tenebrisa a Stelly, ale tieto druhé postavy si u mňa získali za tých pár strán väčšiu sympatiu. Nielenže boli ich dialógy vtipné, ale celkovo sú oveľa zaujímavejší, pretože Katrin patrí do sveta obyčajných ľudí a Maximian zas do sveta fantázie, v ktorom to nebudú mať vôbec ľahké, keďže existujú dôvody, prečo nemôžu byť spolu. Alebo?
Jednoducho to bol jeden veľký príbeh s malým príbehom vo vnútri, ktoré spolu súvisia a pridáva to knihe úžasný šmrnc.

Neviem, či ma kniha presvedčila natoľko, aby som sa pustila do fantasy príbehov naplno, ale určite uvítam odporúčania aj na iné podobné knihy, kde bude hlavne veľa romantiky.
Vám, milovníkom fantázie, ju určite odporúčam.

07.01.2023 4 z 5

Hviezdna brána Hviezdna brána Ingvild Hedemann Rishøi

Kniha o dvoch silných sestrách, ktoré žijú s otcom v chudobnej štvrti Osla, v Tøyene. Otec má svetlé, ale aj temné stránky. Napriek tomu, že miluje obe svoje dcéry, nepomôže mu ani krátka abstinenčná pauza a opäť ho dobiehajú alkoholickí démoni. Obe sestry si tak okúsia život samostatnosti a musia pracovať, aby dokázali zabezpečiť rodinu, kým otec vysedáva v miestnej krčme, v Hviezdnej bráne.

Popisok na obale knihy môže byť trochu zavádzajúci. Nie je to typický vianočných príbeh o Vianociach, hoci sa odohráva vo vianočnom období. Vianočná atmosféra síce z knihy vyžarovala, ale aj tak pointa knihy je niekde inde. Kniha je predovšetkým o smútku v rodine, ktorú ničí alkoholizmus a je to celé veľmi bolestivé.
Pri čítaní si má čitateľ uvedomiť, že veci, ktoré považuje za samozrejmosť, nie sú v skutočnosti až také obyčajné a že nič nie je samozrejmosťou...

Hviezdna brána je príbeh hlavne o dvoch dospievajúcich maloletých dievčatách. Mladšie z nich rozpráva príbeh, ako sa musia o seba postarať a dospieť skôr, než by mali. Je to ale aj príbeh o láske, o Vianociach a ich čare, ale predovšetkým o dospelých, ktorí nezvládajú úlohu rodiča.

Musím povedať, že by som tejto útlej knihe pridala zopár strán naviac. Dosť veľa veci tu nebolo spomenutých ako napr. prečo otec začal piť, čo sa stalo s mamou a pod. a mne to v príbehu vyslovene chýbalo. Aj koniec bol taký meh…

Ak vám neprekážajú takéto príbehy počas sviatkov, tak vám ju vrelo odporúčam. Vo mne vyvolala neskutočne emócie a niekoľkokrát som mala aj slzy v očiach.

30.12.2022 3 z 5

Kráľ z ulice Kráľ z ulice Ivica Ďuricová

On žije ako bezdomovec. Ona ho pozná ako milionára...

Vedela som, že Ivica ma nemôže sklamať, ale že sa v takejto útlej knižočke bude skrývať tak obrovský a silný príbeh som veru nečakala.

Pri autorkiných knihách sa vždy cítim tak oddýchnuto a čítam ich s úsmevom na perách, pretože iba Ivka dokáže opísať mestá „mne neznáme” tak dychberúco, že vy tam potrebujete ísť a pozrieť si naživo celú tú krásu.

Eszter ma tri rôzne práce, aby si dokázala zarobiť na živobytie, avšak jej hlavnou prácou je manažovanie rezervácií v hoteli Airbnb, kde stretáva rôznych ľudí, no zo všetkých najviac ju zaujme záhadný klenotník Antony. Ona ale vie, že ako zamestnankyňa hotela nesmie mať vzťahy s hosťami, inak by prišla o prácu.
Antony je veľký elegán, ktorý si so sebou nesie obrovské tajomstvo. Nástrahy osudu ho dostali na ulicu a on musí urobiť všetko pre to, aby sa z tej ulice dostal.
Obaja boli veľmi symapatickí, dobrosrdeční a láskaví. Aj pre ich nie príliš ľahký život som obom veľmi držala palce.

„Bola ako esencia života, ktorá mi do žíl vlieva nádej a chuť znova bojovať o svoje miesto pod slnkom.”

Príbeh má kopec tajomstiev, ktoré bude autorka postupne odkrývať. Navyše tu nájdeme rôzne témy, s ktorými som sa ja osobne stretla v knihách prvýkrát. Kniha bola krásna, úžasne ľahko písaná a sem-tam nájdeme aj nádherné myšlienky, nad ktorými sa nejeden čitateľ pozastaví.

Kto sa chce pokochať nádhernou Budapešťou, hor sa do knihy! Odporúčam

27.12.2022 5 z 5

Adventní kalendář Adventní kalendář Jana Slaninová

Kniha plná sexuálnych poviedok, ktoré ma veľmi sklamali.
Nesklamali by ma v prípade, ak by to bolo aj niekde napísané čo treba očakávať.
Takto som čakala niečo, čo bude súvisieť s príjemnou vianočnou atmosférou, ale pravdou je, že som sa v knihe cítila akoby som miestami pozerala porno.

Ak ste zvedaví aj na takéto niečo, tak odporúčam.
Na konci vás čaká malé prekvapenie, ktoré niektorých môže aj potešiť

24.12.2022 3 z 5

Duch Vianoc Duch Vianoc Debbie Macomber

Kniha bola ako jedna veľká krásna rozprávka, ktorá nám ukáže, o čom skutočne Vianoce sú.
Príbeh je pekný, hrejivý a zábavný. Je síce o dvoch kamarátoch, ale rozpráva ho stará mama svojim vnúčatám, čo je krásne a miestami tak skutočné čítanie, že máte pocit akoby vám príbeh naozaj rozprávala babička.

Hank Colfax pracuje ako barman a obsluhuje v rodinnej krčme zákazníkov, medzi ktorými patria aj osamelí členovia motorkárskeho gangu.
Peter Armstrong je zas miestny farár venujúci sa svojej farnosti.
Keď sa Peter Hankovi posmieva, že Hank to má v porovnaní s ním jednoduché, rozhodnú sa, že si vymenia pozície až do Štedrého večera. Obaja zisťujú, že akákoľvek práca nie je jednoduchá a pomáhajú, kde sa len dá.

Kniha je tenučká, nechýbali v nej ani romantické linky a je aj dosť predvídateľná. No uvidíme tu všetko, čo by bolo krásne vidieť po celý rok, nielen na Vianoce.

Je o porozumení, láske, o tom, na čom skutočne záleží: neposudzovať druhých, plniť sľuby aj priania.

Nenáročné čítanie, ktoré mi vyčarilo úsmev na tvári v tento predvianočný čas. Odporúčam.

21.12.2022 4 z 5

Spomienky na neho Spomienky na neho Colleen Hoover

"Niektoré veci sa dajú odpustiť, ale niektoré činy sú také bolestivé, že spomienka na ne môže človeka zdrviť aj o desať rokov."

Kenna sa vracia do mesta z väzenia, kde si odpykávala trest za tragicky omyl. Veľmi dúfa, že sa stretne so svojou päťročnou dcérou, ktorú nikdy ani len nezahliadla. Ukáže sa však, že mosty, ktoré sa Kenne tou osudovou chybou podarilo spáliť, nie je možné opäť vystavať. Jediný človek, ktorý pred ňou úplne nezatvoril dvere, je Ledger Ward, a veľmi dôležitý článok v živote malej Diem.
Podarí sa Kenne zbaviť tieňov minulosti a dosiahnuť o odpustenie?

Vždy, keď dočítam nejakú knihu od Colleen si poviem, že to bola jedna obrovská emocionálna nálož. Potom vydá ďalšiu, ktorá je taktiež dokonalá, a potom mám v sebe taký chaos, kedy neviem, ktorú knihu považovať za najlepšiu, keďže sú všetky perfektné a vy doslova revete ako také korytnačky.

Kniha mi neskutočne trhala srdce a obzvlášť keď viem, že sama som matkou. Aj keď to bola fikcia, bolel ma tento príbeh tak veľmi, že mi ani trochu nepomohol pocit, že čítam vymyslený príbeh.
Stále sa divím tomu, ako autorka dokáže napísať knihy, ktoré sú nielen pútavé, výborne písané, či s krásnymi myšlienkami, ale vždy majú v deji takú prekvapivú inakosť, ktorú nenájdete v každej knihe. Okrem toho vie autorka poriadne zasiahnuť čitateľovi srdce na tom najcitlivejšom mieste a to je aj ten hlavný dôvod, prečo túto spisovateľku milujem.

Kenna bola veľmi silná a sympatická postava a aj napriek svojim démonom z minulosti si bola vedomá určitých vecí, no aj tak sa nevzdávala a snažila sa bojovať do konca.
Ledgera neviem, či zbožňujem, alebo ho nenávidím, hoci nakoniec ked si uvedomím, čo všetko vedel, a ako sa k tomu všetkému postavil, by som pravdepodobne takisto reagovala aj ja.

„Bez ohľadu na to, ako celistvo sa naši blízki javia navonok, netušíme, z koľkých rozbitých kúskov sa skladajú vo vnútri."

Príbeh odporúčam napriek tomu, že bol tak veľmi smutný, hrozný, krutý, krásny, srdcervúci…
Je o odpúšťaní, nádeji, o druhej šanci druhým, ale hlavne nesúdiť ľudí, pokiaľ nepoznáme celý ich príbeh.

15.12.2022 5 z 5