Karin94 Karin94 komentáře u knih

Vianočné želanie Vianočné želanie Melissa McClone

„Musíš pochopiť, že vždy existujú riziká, bez ohľadu na to, čo ľudia robia, či už ide o horolezectvo, alebo cestu autom do obchodu.

Kniha sa mi nečítala zle. Čakala som romantickú predvianočnú oddychovku, ktorú som aj dostala, ale mala pár negatív, ktoré musím spomenúť.

Celý príbeh od začiatku až do konca mi pripomínal také tie filmy, ktoré keď máte počas Vianoc chuť od všetkého vypnúť a len tak sa pri telke zrelaxovať, tak si zapnete kanál TV Doma. Nebolo to zlé a čítalo sa mi to celkom dobre, teda až na tie kapitoly z pohľadu hlavných postáv, kedy som nevedela o kom čítam. Ale teda ako film by mi to bohate stačilo.

Za ďalšie - príbeh je najmä o Carly, ktorá pred Vianocami príde o snúbenca a aj o najlepšieho priateľa, a tým prichádza o vianočnú náladu. Musí však začať odznova. Hovorím si dobre, idem do toho. Bude to síce smutné, ale uvidíme, čo nám kniha môže ponúknuť. Prosím vás, okrem veľa iných vecí neexistovala kapitola, kde by sa tí dvaja zosnulí nespomínali a to skoro stále. Či už v dialógoch alebo mimo nich, a to podotýkam, že boli po smrti už 6 rokov. Čo je veľa to je moc a strašne mi to dosralo celé čítanie.

Vlastne keď som už spomenula hlavnú hrdinku Carly, tak mám z nej zmiešané pocity. Nebola zlá, ale miestami bola ako dieťa a nevedela čo chce. Na jednej strane sa chcela opäť zamilovať a keď tam už bol nejaký náznak niečoho, tak radšej cúvla a potom vyplakávala. A opäť to isté furt dookola.

12.01.2024 3 z 5

Birthday Girl Birthday Girl Penelope Douglas

„To, čo cítiš k nemu alebo ku komukoľvek inému, nie je to, čo potrebuješ. Toto, čo práve teraz cítiš, je to najlepšie, čo sa ti môže stať, pretože keď sa všetky kúsky tvojho srdca začnú opäť spájať, a to sa stane, budú silnejšie. Bude oveľa ťažšie, aby ho niekto prebodol.

Kniha o vzťahu dvoch ľudí s dosť veľkým vekovým rozdielom, kde to bolo na pohľad síce viditeľné, ale našťastie nie citeľné.

Pike je tridsaťosemročný osamelý muž s dobrým srdcom, ktorý nemá šťastie v láske. Sršala z neho nielen obrovská charizma, ale bol aj veľmi sympatický. Okrem bývania a stálej práce má 19 ročného syna Colea.

Cole je frajerom 19 ročnej Jordan, ktorý mi zo začiatku nebol absolútne po chuti. Myslel iba na seba, na svoje priority a bez okolkov sa dokázal vykašľať na ostatných.

Jordan bola jeho obrovským protikladom. Na to, že mala tiež 19 rokov, bola na svoj vek vyspelá, uvažovala a jednala s rozumom, vedela čo chce a bojovala za to.

Kniha ma veľmi bavila, rozjazd príbehu bol pozvoľný, čo mi samozrejme sadlo. Ku koncu tam už bolo dosť sexuálnych scén, no zároveň to bolo aj dojímavé čítanie a trochu neskôr nechýbal ani humor. Ale čo sa mi páčilo najviac bolo, ako dobre autorka vykreslila postavy - teraz mám na mysli hlavne Pikea - keby mal aj sedemdesiat rokov, absolútne by vás ten ich vekový rozdiel nezaskočil. No a vďaka Jordaninej rozumnej povahe mi to vôbec nepripadalo tak, že je medzi nimi devätnásť ročný rozdiel.

Koniec koncov v dnešnej dobe to nie je nič nezvyčajné, práveže tie vekové rozdiely bývajú oveľa väčšie. A pokiaľ sa majú dvaja aj napriek tomu radi, netreba ich odsudozvať, stačí sa len pekne usmiať a ísť ďalej.

30.12.2023 5 z 5

Zemřu o Vánocích Zemřu o Vánocích Tammy Cohen (p)

„Naučila jsem se, že když se člověk opravdu snaží, může normálnost předstírat. Aspoň do jisté míry.

Kniha, ktorá vás presvedčí o tom, že nič nemusí byť také, ako sa na prvý pohľad zdá.

Kniha sa rozdeľuje na dve časti. Čítala sa mi ľahko a dobre, ale len po druhú časť. Vtedy bastalo obrovské bum, a to nielen kvôli tomu, že som sa strácala v deji, ale aj príbeh sa otočil o 180 stupňov.
Kým prvá časť sa mi čítala ľahko a svižne, druhá bola dosť chaotická, pri čítaní bolo treba dávať veľký pozor, aby to človek vôbec pochopil. Mám pocit, že s blížiacim sa koncom knihy autorka akoby ešte viac zatlačila na pílu, lebo to bolo už dosť prekombinované a za mňa viacero vecí ostalo nevysvetlených. Pri niektorých pasážach mi zas chýbal väčší opis danej situácie, čiže takto si čitateľ mohol iba dozmýšľať.

Žiaľ, ako som prvú časť čítala s radosťou a so zatajeným dychom, tak ma to v druhej časti aj trochu sklamalo. Od knihy som očakávala predsa len niečo iné.

Kto chce nech to vyskúša. Nejde o klasický psychothriller - v tomto prípade je to skôr psychodetektívka. Veľa z vás môže kniha prekvapiť.

21.12.2023 3 z 5

Prisahaj Prisahaj Meagan Brandy

„Spomienky neumierajú spolu so šancami. Premenia sa na bolesť. Musíte sa rozhodnúť, či tú bolesť budete živiť alebo s ňou bojovať.
Ja som si vybrala boj.
A vyhrala som.

Táto kniha je jedna veľká emocionálna jazda, v ktorej sa ukrýva veľmi veľa. Je o nekonečnom priateľstve, o bolesti, smútku, strate, láske, o bezpodmienečnej láske k súrodencovi, ale aj o nádeji v lepšiu budúcnosť.

Snáď nebude vadiť, keď spomeniem, že v knihe sa objaví milostný trojuholník. Nepamätám sa, že by som sa s niečím takýmto v knihách stretla, ale vôbec mi to nevadilo, práve naopak to pridalo knihe na zaujímavosti.

„Nemôžem ti pomôcť odpútať sa, ak mi to nedovolíš skúsiť.

Postavy, teda keď nepočítam Masona (dvojičku Arianny, ktorý mi spočiatku išiel na nervy s jeho ochranárskou povahou), sa chovali primerane svojmu veku, žiadne detinské správanie a pod. Chovali sa tak, ako by sa v danej situácii zachoval asi každý. Keď nepočítam niektoré výnimky.
No a samozrejme Noaha, ktorý bol stelesnením dokonalosti, ani nemusím spomínať. Teraz budem citovať spisovateľku - "Á pánabeka, náš chlapec Noah??!! ACH BOŽE, TEN CHLAP! Myslím, že výraz knižný priateľ bol vymazaný zo zemského povrchu, pretože ten chlap je totálny matroš na knižného manžela!

Autorkin štýl písania mi veľmi sadol. Je pravdou, že niekedy som sa v deji strácala a nie všetko bolo úplne jasné a vysvetlené, ale aj tak som si po dočítaní knihy musela vyhľadať iné jej romány, či ešte niečo nenapísala. No a v neposlednom rade musím pochváliť krásne myšlienky, ktorých je v knihe od začiatku do konca neúrekom, a z ktorých sa rozplývam doteraz.

Aj keď anotácia absolútne nezodpovedá knihe, tak za mňa je to určite veľké odporúčanie!

13.12.2023 5 z 5

Ten ľavý Ten ľavý Baja Dolce

„Nezabúdaj na to, aké silné musia byť tie kvety, ak dokážu rozkvitnúť aj v obkľúčení buriny. Nezáleží na tom, ako dlho skrášľujú svet, ale na tom, že sa o to pokúsili a o kúsok ho zmenili. Hoci len na chvíľu.

Mne Baja Dolce ako autorka veľmi sadla, čo znamená, že som okamžite a bezpodmienečne musela siahnuť po jej novinke.

Kniha sa čítala úplne sama. Bola to svieža, milá, vtipná, romantická oddychovka, pri ktorej sa veľa nasmejete, ale sem-tam čakajte aj menšie infarktové stavy.
Veľmi pozitívne ma prekvapili dve veci:
1. Určite sexuálne scénky, ktoré boli úplne decentné a nebolo nič silené, keďže je to pri mojom výbere kníh v poslednom čase čistá katastrofa (nie, nie som žiadna puritánka, ale naozaj by tí autori nemuseli dopodrobna opisovať každé hovienko).
2. Ako Baja pootvárala rôzne témy zo života. Pridalo to knihe úžasné napätie a ešte viac to poháňalo do čítania.

Pri postavách som bola nadmieru spokojná, nenašla som ani jednu negatívnu postavu, ktorej by som vyšklbala vlasy poprípade dala cez hubu. Všetci boli úžasní, hlavne Valentína a ten jej syndróm predbiehajúcej sa papule. No verte mi, smiala som sa nejedenkrát. S Dáriusom tvorili perfektný pár, ktorý sa skvelo dopĺňal. Aj tetu Milenku a to jej úžasné záhorácke nárečie som doslova žrala.

Aj keď sa dej odohráva z časti v letnom období, pomaly nám prichádza zima a poniektorí už majú za oknami aj sneh, knihu určite odporúčam kľudne aj v tomto období. Nie nadarmo som ju označila za sviežu.

05.12.2023 5 z 5

Sexuální výchova: Road trip Sexuální výchova: Road trip Katy Birchall

Sex Education, kniha napísaná podľa seriálu na Netflixe, ktorý letí najmä vo svete mladých. V minulosti som si zadovážila aj eknihu, ale pravý dôvod sa do nej pustiť bol teraz, keď som si pozrela všetky časti seriálu až po finále. Kniha ma veľmi milo prekvapila, čo sa o seriáli povedať až tak nedá. Bavili ma prvé tri série, ale posledná mi pripadala urobená nasilu, všetko sa opakovalo a akoby už nemali o čom natáčať. Dokonca ani s koncom som nebola spokojná. Tí, ktorí to videli asi budú vedieť prečo, no každopádne vráťme sa ku knihe.

Trochu som sa obávala, že autorka napíše knihu presne podľa seriálu, ale opak bol pravdou. Dej bol úplne iný, čo bolo pre mňa samozrejme obrovským plusom, pretože by sa mi určite po zhliadnutí seriálu nechcelo čítať to isté, čo som práve dopozerala. Kniha je o Otisovi, Maeve, Ericovi a Aimee, ktorí sa počas letných prázdnin zahrajú na menších detektívov a pôjdu pomáhať Seanovi (Maevinmu bratovi). Všetci boli úplne rovnakí ako v seriáli, čo bolo ďalšie obrovské pozitívum, keďže si ich povahovo iných ani neviem predstaviť. Kniha sa mi čítala výborne a nebolo tam ničoho ani priveľa ani primálo.

Inak som od tejto knihy očakávala, že skoro všetky stránky budú plné sexu, keďže na Netflixe to nebolo inak, no neviem kde nastala chyba. V niektorých knihách, kde by som to ani v najmenšom neočakávala a ani sa to tam nehodí, je tých sexuálnych scén neúrekom a a tu ich je napriek téme žalostne málo. To len tak pre info ostatným, aby vedeli čo (ne)čakať. Knihu určite odporúčam.

05.12.2023 4 z 5

Darling Venom Darling Venom Parker S. Huntington

"Samovražda je vojna dvoch strachov - strachu zo smrti a strachu z toho, čo vás
k nej tlačí. Silnejšia strana vždy zvíťazí. A ak prehráte, trestom je smrť."

Toto bola neskutečná emocionálna nálož, ktorá vám nielen vyrazí dych, ale totálne vám roztriešti dušu aj myseľ a budete na ňu spomínať ešte dlho po dočítaní.

Aj keď je toto moja prvá kniha od autorky (a v žiadnom prípade nie posledná), som nadmieru spokojná. Aj napriek celkom tučnučkej bichle sa to doslova čítalo samo. Úžasný a rezký štýl písania a žiadne nudné pasáže.

„Pencu za tvoje myšlienky.

Kniha sa rozdeľovala na tri časti. Každá kapitola vo vás vyvoláva inú emóciu a autorka sem zakomponovala snáď všetky. Okrem teda tých hlavných ťažkých tém, ktoré vám najviac zlomia srdce a si aj poplačete, sem pridala aj radosť. Okrem iného tu nájdete nádherné myšlienkové pochody, sexuálne scénky no a v neposlednom rade musím pochváliť krásnu grafiku.

Charlotte, Kellan a Tatum toto sú tri hlavné postavy knihy, ale príbeh je iba jeden.
Vykreslení boli všetci vynikajúco.

Je mi ľúto, že pri tejto knihe nemôžem prezradiť viac, ale verte mi, že za prečítanie stojí a zanechá vo vás stopy! Vryje sa vám do pamäti aj do srdca. Kniha Darling Venom vám nielen otvorí oči, ale hlavne vás donúti zamyslieť sa nad maličkosťami.

17.11.2023 5 z 5

Cena za dokonalost Cena za dokonalost Céline Raphaël

„Hudba má tu moc, že jim dovolí zapomenout na několik okamžiku na vlastní trápení.

Veľmi smutný príbeh o Céline, ktorú týral jej vlastný otec.

Mám rada takýto typ knih, ktoré sú podľa skutočnosti a čitateľ sa niečo dozvie. Síce v týchto prípadoch to vôbec nie je ľahké čítanie, ale aspoň sa čo to poučí.

No pri tomto príbehu, aj napriek tomu, že mi bolo hlavnej hrdinky hrozne ľúto a až do konca som dúfala, že to dopadne dobre, mi niečo chýbalo. Navyše som mala pocit, akoby som čítala životopis a nie príbeh skutočnej osoby.

Na druhej strane mi v knihe veľmi vadila jej matka. Vedela čo sa doma odohráva, veľakrát to videla aj na vlastné oči a jediné čo vedela povedať bolo „to nesmieš, namiesto toho, aby rapídne zakročila. Najviac rozumu tam mala asi Célinina najmladšia sestra Maria, ktorá si vďaka svojej povahe nenechala skákať po hlave.

Sem tam aj Céline robila unáhlené rozhodnutia, ktoré síce chápem, ale keby som zažila niečo podobné, tak by som zmýšľala asi inak.

Knižka ale určite stojí si prečítanie aspoň ako osveta v oblasti týrania detí, ktoré majú na svedomí väčšinou dospelí a ktorí by mali byť potrestaní tým najvyšším trestom.

08.11.2023 3 z 5

Pýcha a predsudok Pýcha a predsudok Jane Austen

„Zdá sa mi, že pýcha je až pričastý povahový nedostatok.

Teraz ma zabije asi polovica čitateľov tohto klasického romantického príbehu, ktorý je nielen známy, ale aj veľmi obľúbený. Ľudia, ja som mala veľké očakávania, ale za mňa obrovská slabota.

Už dávnejšie som mala nutkanie si túto knihu prečítať nielen kvôli hodnoteniu, ale toto je proste klasika, ktorú musí mať každý čitateľ (hlavne ženského pohlavia) prečítanú, a ktorá sa spomína úplne všade, či v rôznych seriáloch, alebo napr. vo filme After, kde bola láska medzi pánom Darcym a slečnou Elizabeth Bennetovou opísaná nádherne.

Keď už spomínam ich dvoch, tak v štyristo stranovej knihe boli spomenutí asi v troch kapitolách, vrátane konca. Mňa ako čitateľa toto veľmi sklamalo, pretože som si myslela, že príbeh bude práve o nich dvoch.

Z postáv okrem otca Benneta mi nebola sympatická ani jedna. Mama Bennetová kade chodila, tade iba klebetila a najviac ju zaujímali peniaze a aby svoje dcéry rýchlo vydala za bohatých chlapov. Lýdiu autorka opísala ako tu najväčšiu pobehlicu, ktorá obháňa chlapov. Pán Collins a tie jeho nekonečné litánie monológov a jeho pätolizačskú povahu cez pomaly sto strán si mohla Jane odpustiť.

Celkovo to bolo na mňa pridlhé a viacmenej o ničom. Ani autorkin štýl písania mi moc nesadol. Dialógy postáv boli miestami fakt komplikované a čo sa týka mien postáv, autorka sa mohla teda rozhodnúť, ako ich bude volať. Proste táto klasika má veľmi veľa nedostatkov.

Pôjdem si pozrieť ešte film, tak dúfam, že aspoň ten nesklame, ale už neočakávam radšej nič.

04.11.2023 3 z 5

Pred nami Pred nami Anna Todd

„Ľúbil ju tak veľmi, až sa desil toho, že ju jedného dňa stratí, pretože stratiť ju znamenalo stratiť seba.

Záverečný diel tejto šialenej romance, ktorá prepukla snáď úplne všade. A mňa to ako inak úplne pohltilo, pretože tiež patrím k fanúšičkam tejto série! A bavilo ma to až tak, že toto je snáď jediná kniha, ktorú som prečítala za jeden jediný deň.

Je pravdou, že táto kniha teoreticky vyjsť ani nemusela, keďže všetky detaily čitatelia poznajú z predchádzajúcich knih. Lenže aj tu sú popísané veci, ktoré sa nenájdu napr. v jednotke. Mám na mysli hlavne pohľad Hardina, vďaka čomu sa podrobnosti zápletky z prvej časti odhalili až tu.

Tento diel sa delí na tri časti. Prvá s názvom „predtým je dosť zaujímavá už len preto, že sa dozvedáme o životoch a minulosti ostatných postáv. Mňa to veľmi zaujalo, hlavne pohľad Molly, pretože tú som si doteraz neobľubila ani v knihe a ani vo filme.
Potom je časť „počas, ktorá je napísaná v podstate ako jednotka, len je o dosť skrátená a je tam napísaných viac vecí, než ako môžeme vidieť vo filme.
No a posledná časť sa volá „potom, kde máme možnosť si prečítať celé finále tejto série, ale určite nečakajte nejaké zvraty alebo niečo podobné. Je to v podstate to isté čo v predchádzajúcom dieli, len z iného uhlu pohľadu.

Hore si môžete všimnúť, že príbeh som zaradila medzi dievčenské romány a erotiku, pretože po internete to je zaradené do kategórie pre deti a mládež a dievčenské romány, čo sa mi zdá trochu cez, keďže sexualnych scén a iných vecí tu bolo až priveľa a ja ako matka by som bola zhrozená, keby túto sériu čítala moja dcéra ako maloletá.

Každopádne si myslím, že ak ste fanúšikom tejto série aj vy, tak určite nevynechajte ani tento posledný diel kvôli názorom, že je zbytočný. Nie je to tak! Naozaj sa tu dozviete dosť veľa informácii a myslím si, že aj podstatných vecí.
Odporúčam

25.10.2023 5 z 5

Poupátka Poupátka Hana Lehečková

„Divadlo není o tom, že má být všechno perfektní, ale o tom, že si vždycky zvládneme nějak poradit.

Aj napriek tomu, že mi kniha z nejakého dôvodu vôbec nesadla, to bolo pre mňa dosť silné kafe.

V knihe sa rieši naozaj silná téma a to „pedofília, ktorá sa naozaj nebude dobre čítať každému.

Príbeh je skoro celý napísaný formou rozhovorov a celý príbeh mi prišiel až pritiahnutý za vlasy. Nemyslím len spomínaného pedofila, ktorého meno nebudem spoilerovať, ale aj chovanie rodičov k dieťaťu. Navyše povesť toho pedofila bola celkom známa a vedelo sa o tom, tak mi to príde celkom až nereálne, aby sa to za takú dlhú dobu nedostalo do uší nikomu kompetentnému.

Toto je presne ten typ knihy, ktorý sa vám síce dostane pod kožu, ale páčiť sa vám nebude.

Za mňa priemer, avšak som rada, že som mala možnosť si prečítať aj takéto nie ľahké čítanie, no raz stačilo.

22.10.2023 3 z 5

Most cez rieku chýb Most cez rieku chýb Kristin Dwyer

„Nemal by si na mňa čakať.
„Nerozkazuj mi. Odmietam byť niekde, kde nie si. Ty a ja.

Čítame o hlavnej hrdinke Ellis, ktorá pochádza z dysfunkčnej rodiny: matka neustále v liehu a otec vo väzení viac než doma.

Z anotácie to vyzerá, že sa jedná o typickú romantickú young adult lásku, kde je hlavnou postavou dievča z horších pomerov, ktoré sa spozná so seberovným chalanom a zamilujú sa do seba. No zdanie môže klamať! Táto kniha má veľmi hlboký význam a miestami, keď sa čitateľ začíta, z nej srší veľky smútok.

Kniha sa rozdeľuje na minulosť a súčasnosť. Začína sa Ellisiným detstvom, kde nám bude autorka pomaly všetko odkrývať, dozvieme sa, ako sa Ellis spoznala s rodinou Albreyovcov a prečo to muselo zájsť až do bodu, kedy sa Eastonova matka rozhodla, že ju pošle preč, a rozprávanie pokračuje až po súčasnosť.

Páčil sa mi autorkin svižný a ľahký štýl písania, ale bohužiaľ kniha si nezaslúži plný počet hviezdičiek, pretože úplne najviac zo všetkého čo ma na knihe štvalo, bola práve Ellis. Bola neskutočne detinská a všetko muselo byť podľa nej. Aj keď sa tam objavujú kapitoly, kde sa dočítame, čím všetkým si musela prejsť, čo je síce smutné, ale za povahu si môže sama, a tá je teda pre mňa neodpustiteľná.
Aj koniec bol podľa môjho názoru prirýchly a mohla sa s ním autorka ešte trocha pohrať.

Inak kniha vôbec nebola zlá a ja ju odporúčam každej vekovej kategórii.

17.10.2023 4 z 5

Má mě rád, nemá mě rád Má mě rád, nemá mě rád Sally Thorne

„Láska a nenávist jsou protipóly jedné a té samé hry, kterou musíte vyhrát. Proč? Jde o vaše srdce a ego. Věřte mi, já bych to měla vědět.”

Od tejto knihy som očakávala teda oveľa viac.
Za mňa bola kniha pridlhá, zbytočne naťahujúca, ale hlavne nekonečná. Autorka sa snažila napisať niektoré scénky vtipne, no ja som sa bohužiaľ nebavila.

Joshua a Lucy ako hlavné postavy mi tiež vôbec nesadli. Neviem, akosi som nedokázala uveriť ich vzťahu a kvôli málo romantickej linke mi ani nelietali motýle v bruchu.

Celý dej bol taký nijaký a stále rovnaký a keď sa tam konečne objavila iná téma (čo sa týkala Joshuu), tak k tej načrtnutej téme sa autorka na konci už ani nevrátila.

Za mňa totálny priemer, kde raz stačí a dosť. Veľmi premýšľam, či si vôbec pozrieť film.

06.10.2023 3 z 5

Spřízněná duše Spřízněná duše Nicholas Sparks

„Být někým hluboce milován ti dodává sílu a milovat někoho hluboce zase odvahu.

Od Sparksa je toto moja druhá kniha a keďže prvá bola Milý John, ktorú som čítala ešte ako teeneger, popravde som aj zabudla, ako autor píše.

Dosť mi sadol a klobúk dole pred chlapom, ktorý dokáže napísať takýto typ kníh.

Nehovorím, že to bola úplná bomba, ale autor veľmi dobre vie, ako emocionálne zatočiť s čitateľom.

Síce začiatok bol pridlhý a trochu trvalo, kým som sa začítala do deja, no naopak koniec mi prišiel krásny, ale dosť narýchlo zbúchaný, takže som si ani nestihla uvedomiť, že táto časť by mala vo mne vyvolať nejakú slzu.

Ale určite nebudem kritizovať ďalej. U každého autora sa nájdu knihy, ktoré nesadnú úplne každému. Toto bola tá moja. Ale hlavné je, že to určite nie je moja posledná kniha od neho, obzvlášť s vedomím, že aj ja patrím k romantickým dušiam a Sparks píše presne tak, ako to mám rada.
Odporúčam.

3,5*

26.09.2023 3 z 5

Milý Edwarde Milý Edwarde Ann Napolitano

Každá motivace je užitečná, pokud vede k dobrým výsledkům. A frustrace může posloužit jako hodně silná motivace.

S Edwardom som horko ťažko bojovala do úplného konca, čo bolo aj vidieť na minimálne mesačnej čítacej kríze, a citovo som z neho nespadla na kolená.

Áno, kniha bola smutná, dojímavá, empatická a verím tomu, že niektorých príbeh musel tak neuveriteľne zasiahnuť, že im muselo trhať doslova srdce na kúsky. Lenže mne to celkovo nesadlo, a preto som sa opäť rozhodla, že nebudem hodnotiť.

Príbeh sa točí okolo Edwarda, ktorý jediný prežije obrovskú tragédiu - zrútenie lietadlom. Kniha nemá dej, na aký sme zvyčajne zvyknutí. Sledujeme ako maloleté dieťa, ktoré príde o všetko a najmä o rodinu, nájde sám seba. Za akým cieľom ma ísť? Čo znamená nielen žiť, ale doslova prežiť?

Príbeh sa striedal v dvoch dejových a časových líniách, ale žiaľ do postáv, aj keď boli dobre vykreslené, som sa vcítiť nevedela.

Komu nevadí ťažšia téma a má na takéto niečo chuť, tak odporúčam.

14.09.2023

Knihkupectví na Riverside Drive Knihkupectví na Riverside Drive Frida Skybäck

Nikdo neví předem, co ho v životě čeká. Věci se zjevují nečekaně a zavádí nás na nové cesty.

Posledné mesiace sa neodvažujem čítať recenzie od ľudí, kým nemám prečítanú knihu. Táto ma zaujala hlavne svojou zaujímavou anotáciou, čo sa o hodnotení povedať nedá. No žiaľ až pri čítaní som zistila, kde je pes zakopaný.

Hlavnou hrdinkou je Charlotte, ktorá dostane správu, že zdedila kníhkupectvo po tete, ktorú ledva poznala. Dozvie sa, že kníhkupectvo je pred krachom a rozhodne sa, že ho predá. Lenže si začína pestovať priateľské vzťahy s ostatnými postavami a uvedomuje si, že niečo nie je v poriadku. Prečo teta prepísala na ňu kníhkupectvo aj napriek tomu, že sa vôbec nepoznali? A čo za tajomstvo ukrýva kníhkupectvo?

Ani neviem, či som sa vôbec do príbehu poriadne začítala. Možno akurát do časti pred samotným koncom a kapitol z minulosti, ktoré ma celkom bavili. Bolo tam strašne veľa zbytočností, ktoré si Frida mohla odpustiť. Navyše som nečítala nič svetoborné z čoho by som padla na zadok a na takýto námet naozaj netreba, aby mala kniha cez štyristo strán. Autorka sa podľa mňa nudila a len písala a písala, pretože nevedela, kedy prestať. Kniha zdĺhavá a nezáživná, rozdeľovala sa na dve dejové linky - jedna z prítomnosti a druhá z minulosti, kde sa nám pomaly odkrýva pointa z deja. To hlavné rozuzlenie celého príbehu sa však dozvedáme až na samom konci (okrem jednej nevysvetlenej veci).

Ale ako celok to nebolo najhoršie. Ku koncu to bolo aj dojímavé, dokonca dve veci, ktoré som vôbec nečakala ma prekvapili, a jedna vec bola predvídateľná.

Ja to odporúčam ďalej preto, aby ste si aj vy vytvorili vlastný názor.

3,5*

25.08.2023 3 z 5

P.S. Mám ťa rada P.S. Mám ťa rada Kasie West

Všetky slová sú tu ukryté v knihách. Keď som bola malá, predstavovala som si, že v knižnici musia byť ľudia ticho, aby im knihy vyslovené slová neukradli. Myslela som si, že knihy potrebujú slová, aby mohli prežiť.

Nečakala som to, ale znova som podľahla ďalšej knihe od Kasie. Aaaa, opäť nesklamala. Aj ked nebudem klamať keď poviem, že od autorky u mňa zatiaľ aj naďalej vyhráva kniha Zabuchnutá v knižnici, no bavia ma úplne všetky.

Milujem, keď sa opäť prenesiem do školských čias, kde sú témy ako školské lásky, šikana, predmety, priateľstvo, nepriateľstvo a všetko čo sa toho týka.

Ani tu to nebolo inak. Príbeh je o hlavnej hrdinke Lilly, ktorá si kráti čas tým, že píše na lavicu slová piesni. Na druhý deň zistí, že v tom ktosi nielen že pokračoval, ale dokonca jej na lavicu napísal odkaz. Keď nakoniec zistí, kto to je, bude to jedno veľké prekvapenie.

Opäť perfektné postavy, ktoré boli sympatické, iné zas nesympatické, ale predovšetkým to bolo tak reálne vykreslené, akoby ste sa ocitli s nimi v škole. Dokonca ani dej sa mi tentokrát nezdal až tak predvídateľný, keďže tých chalanov tam bolo spomenutých viac, čiže bod pre autorku.

Kniha sa čítala ľahko a svižne a ani nebudete vedieť ako a stránky vám budú miznúť pod rukami.

Knihu odporúčam všetkým, ale hlavne dospievajúcim dievčatám.

16.08.2023 4 z 5

Láska online Láska online Penelope Ward

Eden je chudobná žena, ktorá si zarába na živobytie, ako len vie.
Ryder, alebo takzvaný Boh filmu, ako sa nazýva na internete, je naopak bohatý a totálne sexy.

Krásna kniha plná romantiky a erotiky. Vidieť, že autorka má skvelý štýl písania. V knihe neexistovali žiadne hluché miesta, či niečo nevysvetlené. Všetko písala k veci, čo mne osobne veľmi sadlo.

Okrem teda hore spomínaných žánrov tu spisovateľka spomenula aj dosť dojímavé témy, pri ktorých budete mať určite slzy v očiach.

Mimochodom, autorka sem zakomponovala istú tému, ktorú spomínať kvôli spoilerom nebudem, no bolo to hlavnou témou knihy a extrémne mi to tam vadilo, keďže sa to vôbec nehodilo k tomu nádhernemu príbehu. A to je aj dôvod, prečo nemôžem dať plný počet hviezdičiek.

Aj keď je dosť predvídateľná, knihu určite odporúčam hlavne preto, že to nie je žiadne náročné čítanie.

12.08.2023 4 z 5

Vzdálenost mezi námi Vzdálenost mezi námi Kasie West

Tohle je jako klid po bouři. Všechno se usadilo, a i když ta bouře nedělala nějaké škody, tak víš, že to nejhorší už máš za sebou.

Ja proste milujem knihy od Kasie West. Aj keď je toto autorkina prvotina, žrala som to. Pre mňa je táto autorka niečo ako naša slovenská Miroslava Varáčková a to doslovne.

Príbeh o dvoch sedemnásťročných pubertiakoch, o Caymen a Xanderovi, ktorí sú úplne normálni ľudia, ale navzájom veľmi odlišní. On je nechutne bohatý, ona chudobná a predávajúca porcelánové bábiky. Medzi nimi je ale istá veľká vzdialenosť. Dokážu to prekonať?

Všetky postavy v knihe boli sympatické a úžasné.
Caymenin sarkastický humor bol proste bomba!
Xanderova postava mi obzvlášť sadla, pretože ho autorka nevykreslila tak, ako je to u zbohatlických detí bežné. Bol celý perfektný a na nič sa nehral.

Mám veľmi rada autorkin štýl písania. Píše tak reálne, ľahko a dobre, až mi je niekedy smutno, že jej knihy sú pomerne krátke. Aj tu mi kvôli urýchlenému koncu chýbalo, že kniha nemala aspoň o 50 strán viac.
Inak krásny a romanticky príbeh, ktorý si zamiluje nejedna romantická duša.

Ak máte radi contemporary žánre, ktoré sa zaoberajú problémami každodenného života, ale na druhej strane vám nevadí, že sú to príbehy skôr pre mladé čitateľky, tak vám knihu odporúčam.

04.08.2023 4 z 5

Dievča s cudzím srdcom Dievča s cudzím srdcom Alex Dahl

Bolo mi povedané, že táto kniha patrí k jednej z najlepších od tejto autorky. Ak je to pravda, do ďalších sa púšťať určite v blízkej budúcnosti nebudem. Toto je pre mňa vo všeobecnosti jedna z tých horších kníh, ktoré mi vôbec nesadli.

Inak mimochodom, žiadny thriller od knihy nečakajte. Kniha sa rozdeľuje na kapitoly dvoch žien: jedna prišla o zmysel života a druhá ho naopak získava. V tomto to bolo dosť ťažké a srdcervúce čítanie, a aj zaujímavé, pokiaľ toho nie je priveľa. Lebo ako sa hovorí, všetkého veľa škodí. A tu toho smutného a depresívneho bolo na môj vkus už priveľa. Neskôr to malo za následok, že ma to už rozčuľovalo a nie dojímalo.

Okrem toho žiadna napínavosť, žiadne zvraty, žiadne extrémne tajomstvá, z ktorých by sme zistili viac než z anotácie tam neboli. Dejovo to bolo furt to isté dokola a aj koniec bol taký prirýchly a vyplutý, že som z tej knihy viac nasratá, než aby mi niečo dala. A ešte tam bolo toľko nedokončených a nevysvetlených otázok, že to snáď ani nie je pravda.

Jediné čo sa mi na knihe páčilo bol autorkin štýl písania. Nič náročné, nad čím by ste sa museli pozastavovať a rozmýšľať.
Výborne boli opísané aj informácie o darcovstve orgánov a koľkým ľudom takto zachránili život, inak by odišli príliš skoro.

Aj napriek tomu, že som podľa mňa bola dosť kritická, knihu odporúčam. Možno vám ostatným sadne viac než mne.

29.07.2023 2 z 5