Karin94 Karin94 komentáře u knih

Slnko v duši, nádej v tebe Slnko v duši, nádej v tebe Agnès Martin-Lugand

Dvadsaťjedenročná Hermína, ktorú matka opustila ako malé dieťa, je večne na úteku. Žije bez domova, bez peňazí a bez nádeje na lepší život. Jedného dňa jej skríži cestu Jo a ponúkne jej sezónnu prácu chyžnej vo svojom hoteli. Hermína už nemá čo stratiť, a tak ho nasleduje. Starý, impozantný a majestátny hotel, ktorému dali meno Dača, sa stane jej domovom a zmení jej život.

Uff tak toto bola kniha pri ktorej neviem, kde začať.

Od tejto knihy očakávajte emocionálnu žmýkačku, skoro po celý čas budete mať slzy v očiach a stiahnuté hrdlo.

Príbeh bol krásny, smutný, dobre napísaný a úprimne by mi bolo ľúto, ak by som knihe nedala aspoň štyri hviezdičky aj napriek nasledujúcim mínusom.
Veľmi mi vadilo, že to nemalo poriadny dej a autorka stále omieľala dokola to isté. Miestami som sa aj dosť nudila, a preto mi trvalo dlhšie, kým som knihu prečítala.

Ale vhľadom k tomu, že to je zaradené do kategórie pre ženy, ani anotácia nie je dvakrát vábivá a o hodnotení ani nehovorím, to bola oddychovka, ktorá nebola ničím náročná.

Aj napriek tomu, že to je moja prvotina od autorky, ju musím zaradiť do takej tej kategórie raz a stačí a neviem, či si od nej ešte niečo prečítam. Snáď v budúcnosti.

27.07.2023 4 z 5

Rodina z domu tieňov Rodina z domu tieňov Lisa Jewell

Rodina z domu tieňov je pokračovaním knihy Rodina v podkroví a keďže som ich čítala hneď po sebe, viem s istotou povedať, že táto bola pre mňa rozhodne oveľa zaujímavejšia, miestami až psycho.

Stretávame sa tu s postavami starými, ktoré sa vyskytli v predchádzajúcej časti, ale aj novými, ktoré taktiež budú zohrávať svoju úlohu.

Od Lisy som už mala tú česť si prečítať zopár jej knih, ale až táto ma utvrdila v tom, že má naozaj skvelý štýl písania a vie naozaj pútavo a ľahko písať vrátane napínavo ukončených kapitol, ktoré vás nepustia, pokiaľ nedočítate celú knihu.

Postavy boli perfektne vykreslené a celá kniha výborne prepracovaná. S koncom som spokojná, ale autorka predsa len do toho mohla vložiť niečo wow.

Obrovským mínusom, pre ktorý nemôžem dať knihe plný počet hviezdičiek je ten zbytočne zdĺhavý dej, ktorý mi strašne vadil. Dokonca aj tému, ktorú neznášam nikde, nie len v knihách, som dokázala prekusnúť, ale ten dej sa vliekol ako slimák a vôbec sa nečudujem, že je kniha taká dlhá.

Ak sa rozhodnete ísť čítať túto knihu, tak vám odporúčam prečítať si najprv Rodinu v podkroví.
Inak si myslím, že táto druhá časť nie je nutnosť.
Kvôli novým zvratom, ktoré sa v jednotke nespomínajú by som si to prečítala, ale určite sa nájde niekto, komu bude stačiť mať prečítanú len prvú časť, lebo priamo na seba nenadväzujú.

19.07.2023 4 z 5

Rodina v podkroví Rodina v podkroví Lisa Jewell

V poslednej dobe som si hovorila, že už nebudem očakávať od knih nič veľkolepé, nech sú akokoľvek dobre hodnotené. Táto spĺňala všetko čo mám rada, od žánru až po skvelú anotáciu. Povedala som si wow, táto musí byť teda naozaj skvelá a napínavá a ešte k tomu samé vynikajúce hodnotenia, tak ju skúsim, určite padnem na zadok. Bohužiaľ, zasa som sa čiastočne popálila.

Nehovorím, že autorkina kniha nemala originálny námet, s ktorým som sa zatiaľ nikde nestretla. Bola čtivá, rozprávaná z troch pohľadov a tým, že sa striedali sa objavovali súvislosti. Najviac ma bavili kapitoly o Libby a jej vyšetrovanie s novinárom Millerom. Neskôr sa však postavy v knihe objavovali a vymieňali tak často, že som z nich už mala sama chaos.

Keďže sa kniha delila až na štyri časti, boli pre mňa niektoré kapitoly nudné a zdĺhavé a autorka mohla knihu kľudne skrátiť.

Koniec sa mi veľmi páčil a keďže skončil tak, ako skončil, tak sa vrhám aj na jej voľné pokračovanie.
Knihu už len pre jej originálnosť odporúčam ďalej.
3,5*

13.07.2023 3 z 5

Muslimská pomsta Muslimská pomsta Iva Karlíková

Príbeh pokračuje tým, ako je hlavná hrdinka Iva naivná a nepoučiteľná.

Nestačilo jej, aké peklo zažívala v jej prvej knihe? No jednoducho sa mi rozum zastavuje a tu vidíme, čo je jedna ženská schopná urobiť kvôli chlapovi napriek tomu, čo jej v minulosti dokázal vykonať. Našli sa tu samozrejme aj rôzne novinky, ktoré ma prekvapili, ale ostatok vám už neprezradím.

Určite vám tieto knihy odporúčam už len preto, lebo sa dozviete okrem tých hrôzostrašných scén aj to, aké je žiť s moslimom, aké majú tradície, zvyky a celkovo aký život vedú.

02.07.2023 2 z 5

Príbeh o Ive, ktorá pochádza z Čiech a v jeden čas sa presťahuje do Nemecka, kde stretne Senada, moslima z Bosny, do ktorého sa zamiluje a bude s ním mať dcérku Bohužiaľ netušila, aké peklo ju čaká

Veľmi ťažké čítanie, čo sa emocionálnej stránky týka. Už mám zopár takýchto knih prečítaných, a stále vidíme dokola to isté.
Moslim bol, je aj bude Moslimom, či bude vo svojej alebo inej krajine, poprípade v inej rodine. Aj keď to bola doslova hrôza čítať, čo sa deje takýmto ženám, a nikdy v živote by som to nechcela zažiť a ani by som nechcela aby to bolo zažívané, bola to kniha slabšia od ostatných, ktoré som na túto tému čítala doposiaľ.

Jedno ale nepochopím, keďže je toto o Moslimoch celkom známe, prečo sú ženy tak naivné a vedia sa zamilovať aj do takýchto chlapov? Čím častejšie čítam takéto knihy, tým viac ma tento národ odrádza. Násilie? Bitie? Ba dokonca v niektorých prípadoch aj zabitie? Chápem, že srdcu sa rozkázať nedá, ale už samo o sebe keď sa povie slovo moslim, tak to neveští nič dobré.

02.07.2023 3 z 5

Vězeňkyně Vězeňkyně B. A. Paris (p)

2,5*

Musím povedať, že toto bola najhoršia kniha od autorky, akú som čítala a to doslovne. Nie, nebol to úplne odpad, ale nespadla som z nej na zadok.

To, že bola čtivá, je jedine pozitívum tejto knihy. Bola dlhá, opisy boli príliš dlhé a nudné a koniec opäť vyplutý na piatich stranách. Dej sa mi taktiež nezdal nijak prepracovaný, ba dokonca to bolo až okaté, ako to celé asi skončí.

Ja ako fanúšik B.A. Paris som veľmi sklamaná. Tak ako som doslova padla na riť z kníh ako Za zatvorenými dverami či Kolaps, tak táto ma veľmi, ale veľmi sklamala.

Kto ešte túto autorku neskúsil, nech hlavne nezačína s touto knihou, pretože bude nielen sklamaný, ale obavám sa, že sa do ďalších ani púšťať nebude.

27.06.2023 2 z 5

Láska a gelato Láska a gelato Jenna Evans Welch

Pri tejto knihe som mala zmiešané pocity. Vedela som do čoho idem, ale aj napriek tomu na mňa tento príbeh pôsobil až príliš detinsky.

Neskôr pri čítaní, keď som bola zvedavá čo sa za tým všetkým bude skrývať to bolo ale zaujímavé. Páčil sa mi námet knihy, ale aj to, ako to bolo spracované, ba dokonca keď sa na to spätne pozerám, to bol aj celkom dojímavý, smutný a vôbec nie nereálny príbeh.

Autorkin štýl písania mi celkom sadol, ak by som si odmyslela začiatok, kedy sa spisovateľka pri niektorych scénkach snažila byť nasilu vtipná, no docielila skôr opak. Potom už keď sa dej rozbehol sa kniha otočila o 180 stupňov a bolo to vcelku pekné. Škoda len tých niektorých nepreložených talianských slov/viet, ktorých tam bolo neúrekom. Mňa ako čitateľa by preklad dosť zaujímal.

Hlavné ale aj vedľajšie postavy boli skvelé. Aj keď čítame o 16 ročných pubertiakoch, na môj vkus sa chovali dosť detsky, čo ale neznamená, že boli zlí. A ak si myslíte, že príbeh je predvídateľný, ste na veľkom omyle. V príbehu je spomenutých veľa mužských postáv, takže čitateľ môže dlho rozmýšľat, ako to celé skončí.

Samozrejme nechýbali opisy Talianska, čím mi autorka ulahodila na duši, no a v neposlednom rade výborná talianská zmrzlina "gelato", ktorú dúfam, že raz ochutnám priamo v Taliansku.

Túto knihu odporúčam pre vekovú kategóriu 15+.
Môžu ju samozrejme vyskúšať aj starší, ale nemyslím si, že ich ohúri natoľko, ako teenegera.

07.06.2023 4 z 5

Kosti v srdci Kosti v srdci Colleen Hoover

Kosti v srdci je od tejto autorky moja prvá prečítaná kniha v tomto roku a ja ako vždy nechápem, ako CoHo dokáže napísať niečo také úžasne srdcervúce s toľkými emóciami v jednom jedinom príbehu. Okrem toho sú jej knihy dejovo vždy iné a zakaždým tam nájdete oveľa viac, než čakáte. A ani tu sa to nezaobíde bez ťažkých tém.

Můžeš si vyplnit život vším možným příjemným, jenže díry v duši tím nezacelíš.
A čím je zacelíš?
Úlomky duše někoho dalšího.

Ona pochádza z chudobného a zanedbaného prostredia, on z bohatej a privilegovanej rodiny. Jedno však majú spoločné: oboch priťahujú smutné veci. Čo znamená, že ich to začne priťahovať k tomu druhému.

Beyah a Samson mi prirástli k srdcu najviac zo všetkých už od samého začiatku. Dve duše plné tajomstiev, ktoré to nemajú v živote ľahké.

Všetky postavy v knihe boli sympatické.
Beyah na to, alebo možno práve preto, čím si prešla, bola neuveriteľne bystrá a rozumná na svoj vek.
Samson - toho ani nemusím komentovať, lebo je viac než isté, že bude patriť medzi vaše knižné lásky.
Avšak prekvapila ma postava Sáry, nevlastnej sestry Beyah, pri ktorej som si myslela, že vystrčí rožky a bude to nafúkané decko z bohatej rodiny. Práve naopak! Bola super a ku všetkým sa chovala už od začiatku veľmi pekne.

Neboj se. V srdci nejsou kosti. Takže se doopravdy nemůže zlomit.

Knihu určite odporúčam všetkým vekovým kategóriám a ja osobne beriem Colleen Hoover ako drogu. Keď raz začnete, neviete prestať.

01.06.2023 5 z 5

Plán plavby Plán plavby Trish Doller

Milá, ale aj smutná a pútava romantická oddychovka, kde sa s hlavnou hrdinkou Annou vyberieme na obrovské dobrodružstvo, plné zaujímavých a krásnych miest.

Zistila som, že obľubujem knihy, ktoré nás čitateľov vezmú na miesta nám neznáme a spoznávame tak niečo nové a vzrušujúce.

Inak tomu nebolo ani v tejto knihe, ba dokonca tu to bolo ešte lepšie, pretože tých ostrovov a miest je tu spomenutých viac než dosť. Vidieť, ako si autorka dala pri práci na tejto knihe záležať, opísané miesta vám prídu veľmi autentické.

Aj keď si knihu budete užívať plnými dúškami vďaka opisom ostrovov, delfínov, korytnačiek, či pohostinnstvu úžasných a ochotných latinsko-amerických ľudí, v príbehu nechýba ani tragédia.

Bolo to krásne čítanie a ja ho odporúčam už len preto, lebo nám už čoskoro začne leto a myslím si, že nebude nič vhodnejšie ako si zobrať do rúk práve túto knihu.

31.05.2023 5 z 5

Matka, jakou jsem mohla být Matka, jakou jsem mohla být Kerry Fisher

Hlavná hrdinka Vicky sa vždy v rodine cítila zbytočná. Myslela si, že jej súrodencov má matka oveľa radšej. Neustále si opakovala, že keď raz bude mať ona vlastnú rodinu, svojim deťom dá bezpodmienečnú lásku. Keď jedného dňa spozná Williama a narodí sa im syn Theo, po dovŕšení dvoch rokov ho nechá u svokry, odíde a už sa nikdy nevráti

Zaujímavý námet na knihu, kde autorka poukazuje na medziľudské vzťahy a ich prežívanie a to, ako viacerí ľudia žijúci pod jednou strechou majú tendenciu vidieť rovnakú udalosť úplne inými očami.

Avšak opäť kniha, ktorá mi nie úplne sadla. Bola síce emocionálna, smutná, psychologická a autorka sa venovala hlavne teda tým rodinným vzťahom, ale miestami bola dosť nudná, keďže sa tam omieľalo furt dookola to isté, z čoho sa mi neskôr až dvíhal tlak.

Ale určite nechcem príbeh nijak zle hodnotiť, pretože už len tou témou a tou inakosťou, a vlastne všetkým čomu sa tam autorka venuje je zaujímavý a určite stojí za prečítanie.

26.05.2023 3 z 5

Polnočná knižnica Polnočná knižnica Matt Haig

Medzi životom a smrťou sa nachádza knižnica. povedala. A police v nej siahajú donekonečna. Každá kniha núka šancu skúsiť si iný život, ktorý si mohla žiť. A vidieť, aké by to bolo, keby si sa rozhodla inak Urobila by si niečo inak, keby si mala šancu odčiniť, čo ľutuješ?

Opýtali ste sa aspoň raz v živote samých seba, čo by bolo keby? Ja áno a verím, že aj vy. Tento príbeh je o hlavnej hrdinke, ktorej sa už viac nechce žiť. Ocitne sa na mieste, ktoré sa nazýva polnočná knižnica, ktorá ponúka niečo nezvyčajné: možnosť skúsiť si žiť životy, v ktorých sa rozhodla inak, než v jej momentálnom živote a vidieť, ako by sa jej život vyvinul a či má čo ľutovať.

Aj keď ma kniha nenadchla a urobila mi takú menšiu čítaciu krízu, námet bol zaujímavý, s krásnymi myšlienkami a pozastavením sa nad celým príbehom. A obzvlášť keď to písal muž.

Mne tam chýbal nejaký dej, ktorý by ma poháňal vpred a sem tam som mala pocit, že sa tam príliš mudruje.
Ale určite ju odporúčam ďalej, pretože to, že nesadla mne, neznamená, že nemôže sadnúť vám.

Báť sa lásky znamená báť sa života. A kto sa bojí života, je už z troch štvrtín mŕtvy.

16.05.2023 3 z 5

Pomocníčka Pomocníčka Freida McFadden

Perfektný a čtivý príbeh, kde vám budú len tak miznúť stránky pod rukami.

Hlavná hrdinka Millie robí všetko pre to, aby si dokázala nájsť prácu aj napriek svojej tajomnej minulosti. Nakoniec sa zamestná u bohatej rodiny Winchesterovcov, kde im každý deň upratuje dom, chodí po dcéru do školy a varí pre nich, zatiaľ čo ona jedáva sama v maličkej izbe v podkroví Zistí ale, že dvere do podkrovia sa dajú zamknúť iba zvonku. Napriek tomu sa upokojuje, pretože rodina Winchesterovcov nevie, kto Millie v skutočnosti je.

V prvom rade musím pochváliť neuveriteľne vynikajúci štýl písania, ktorý bol nielen ľahký a pútavý, ale si miestami nad knihou aj oddýchnete, keďže si nemusíte nijak zvlášť namáhať hlavu.

Kniha sa rozdeľuje na 3 zaujímavé časti, kde sa v prvej časti zoznamujeme s postavami a zisťujeme, že jedna z nich nám nie je vôbec po chuti. Druhá časť nám pomaly vysvetľuje situácie z prvej časti, no aj tak netušíme, ako to celé bude. Tretia časť už ide síce do finále, ale čakajte ešte dosť prekvapivé scénky. No a epilóg ma odrovnal úplne, keďže aj napriek uzavretému koncu je napísaný tak, že by autorka mohla (ale aj nemusela) pokračovať na sériu.

Aj s koncom sa autorka mohla trochu viac pohrať, ale milujem takýto typ kníh a už len za ten úžasný štýl písania by som neubrala na hviezdičkách. Popravde mi je až ľúto, že to nemalo aspoň o 100 strán viac. Takže aj napriek maličkým nedostatkom si kniha určite zaslúži päť hviezdičiek.
Odporúčam

01.05.2023 5 z 5

Přání! Přání! Leandra Sold (p)

Krásna zimná rozprávka pre dospelých, ale žiaľ nie pre mňa.

Vo fantasy sa vôbec nevyznám, keďže ich nečítam, lebo ma tento žáner nebaví a aj keď som ich už mala možnosť zopár prečítať, neboli vôbec podobné tejto, v ktorej sú veci, ktoré naschvál nechcem menovať, aby som vás neobrala o čitateľský zážitok. No každopádne asi nemusím zdôrazňovať, ako som sa pri knihe cítila

Ako celok to bolo ale inak pekné a veľmi mi to pripomínalo rozprávku Mrázik. Síce dej bol až moc prekombinovaný, chaotický a dialo sa tam strašne veľa vecí, kde sa čitateľ nejedenkrát musí pozastaviť nad tým, o čom vlastne číta.
Okrem toho boli niektoré veci nedotiahnuté, iné zas malo rozpísané a niektoré zas urýchlené.

Koniec opäť nepredvídateľný, čo je plusom, ale aj tak som vyslovene šťastná, že som s knihou konečne dobojovala. Veľmi som pri nej trpela, ale zároveň opäť neľutujem, že som vďaka výzve vyskúšala aj takéto čosi. No už teraz viem, že takýmto typom fantasy sa budem do budúcna vyhýbať.

Pokiaľ by som mala knihu odporučiť, asi skôr mladšej vekovej kategórii (aj keď tam nechýbali sexuálne scénky), ale určite to môže vyskúšať aj staršia generácia.

27.04.2023

Pieseň zajtrajška Pieseň zajtrajška Alice Peterson

Kniha je inšpirovaná životom speváčky Alice Martineu, ktorá žiaľ vo svojich tridsiatich rokoch, po vydaní prvého a jediného albumu Daydreams podľahla cystickej fibróze (CF).

Kniha bola nielen srdcervúcim, ale aj veľmi zaujímavým čítaním, pretože sa dozvedáme, čo všetko cystická fibróza obnáša. Pre mňa ako nováčika, čo o tej chorobe počul v živote možno len 3x a nikdy predtým ju nevyhľadával, to bolo až príliš bolestivé čítanie.

Táto kniha nie je o umieraní. Je o túžbe po spievaní, o modelingu, o milovaní, o žití a riskovaní, ale hlavne o túžbe ísť za svojim snom, nech máme v ceste akékoľvek prekážky.

Chcem, aby ľudia počuli môj hlas, Pete, aby pri mojom speve niečo cítili. Moja budúcnosť, môj zajtrajšok je neistý
To nehovor, Alice
Ale je to tak. Musím po sebe niečo zanechať.. Moje piesne zajtrajška Nech sa so mnou stane čokoľvek, hudba bude žiť ďalej.

Ak budete niekedy fakt na dne, kedy si budete myslieť, že horšie byť už nemôže, tak mi verte, že môže. Táto kniha je toho príkladom. Stačí si pokaždé otvoriť tento príbeh a hneď si začnete vážiť život taký aký je.

Určite máš ešte dva roky, ale keby sa ma niekto spýtal, či budeš žiť ešte päť rokov, nevedel by som mu úprimne odpovedať.

Alice ty si ukázala, ako sa dajú plniť sny aj cez CF a aj keď si to nemala rada, bola si pre všetkých statočná a tak veľmi bojovná. Milovala si život celým svojím srdcom, dúfala si, verila si a chcela si toho dosiahnuť veľa, ale bohužiaľ nebolo ti dopriate. Ďakujeme za tvoje piesne, Alice, nech tvoj hlas a posolstvo znejú naveky.

Veľmi silný príbeh so smutným koncom, ktorý si budete ešte veľmi dlho pamätať.

22.04.2023 4 z 5

Penzion Penzion Robin Morgan-Bentley

Mladí manželia, Victoria a Jamie, sa pár týždňov pred pôrodom rozhodnú, že navštívia penzión v severnom Anglicku. Majitelia penziónu sú milí a starší manželia, ktorí im takúto voľbu s radosťou umožnia. Na druhý deň ráno sa Victoria prebúdza s kontrakciami a prebudí vedľa spiaceho Jamieho, aby išiel rýchlo pre pomoc. Avšak Jamie zistí, že celý penzión je zamknutý, zmizli im telefóny aj kľúče od auta a po majiteľoch nie je ani stopy.

Opäť ďalšia rodinná psychologická dráma, ktorá okolo thrilleru nešla ani náhodou, hoci je v tomto žánri zaradená
Ja neviem či som fajnová iba ja alebo to takto berú aj iní, ale za mňa thriller vyzerá inak. No s takýmito knihami, kde sa riešia rodinné problémy a napätia tam nie je ani náznakom, hoci anotacia sľubuje opak, sa stretávam veľmi často.

Každopádne od autora je toto moja prvotina a klamala by som, keby som nenapísala, že ma prekvapil svojim štýlom písma a celkovou knihou ako je napísaná. Celkom mi sadla. Aj keď som očakávala z konca väčší wow efekt, niektoré tajomstvá, ktoré vyplávali na povrch, ma prekvapili. Ale žiaľ, aj tak kniha pôsobila na mňa dosť tuctovo.

Myslím si, že knihe dať štyri hviezdičky by bolo príliš, aj napriek tomu, že nebola najhoršia. Taký lepší priemer je za mňa primeraný.

3,5*

18.04.2023 3 z 5

Zítřek ti nikdo neslíbil Zítřek ti nikdo neslíbil Kateřina Karolová

Sú traja, ale každý sám. Júlia, Viktor a Patrik sa zobudia na neznámom mieste a nič si nepamätajú. Jediné čo vedia je, že je niečo veľmi zle, ale čo? Netušia kde sú, čo sa stalo a prečo je všetko tak neznáme, no zároveň povedomé.

Veľmi zaujímavé a hlavne záhadné čítanie, kde nemáte potuchy, čo za tým všetkým môže byť. Úžasne vymyslený, neobyčajný, prepletený a prepracovaný námet, kde všetko dáva zmysel a sedí to, ako sa hovorí, "ako riť na šerbel". Už len za ten námet si autorka zaslúži obrovský bod.

Bohužiaľ ale musím knihe ubrať jednu hviezdičku, pretože s týmto sa stretávam v knihách dosť často a bolo to aj tu, že kniha začína fakt pútavo, no potom si to autor pokašle tým, že tá zaujímavá časť je až taká dlhá, že to začne byť neskôr vyslovene nudné. K tomu ešte autorka aj dosť často opisovala spomienky hlavných postáv - čo bolo podľa mňa tiež zbytočné, keďže to nijak nesúviselo s dejom.
Taktiež sa hlavné postavy často zaoberali v mysli niečím, o čom čitateľ veľakrát nevie, či sa jedná o spomienku, predstavu alebo sa to deje naozaj. Jednoducho sa autorka mohla viac venovať deju.

Inak ku koncu som si všimla, že autorka rada píše otvorené konce. Pri tejto síce otvorený koniec nie je, ale kľudne by sa dalo pokračovať ďalšou časťou. Takže aj pri tejto knihe budem dúfať, že to tak bude.

Odporúčam tým, ktorí majú radi mysteriózne thrillery. Pri tejto musíte obzvlášť zapnúť mozgové závity.

15.04.2023 4 z 5

Mŕtve tajomstvo Mŕtve tajomstvo Ava McCarthy

Viete si predstaviť pocit, že vám niekto ublíži tak veľmi, že vás dotyčný pripraví o dieťa?

Hlavná hrdinka Jodie s takým pocitom žije a vie, že za smrť jej dievčatka je zodpovedný jej manžel Ethan. Musí ho zabiť. Budú to len dva výstrely - jeden pre neho, druhý pre ňu Veď načo žiť ďalej, keď nemá pre koho?!

Samozrejme sa niečo pokazí a nasledujúce roky Jodie prežíva vo väzení, kde ju navštívi novinár Novak, ktorý má pre ňu veľmi prekvapivé informácie. Rozhodne sa teda utiecť a pomáhať jej bude práve Novak, s ktorým začnú pátrať po odpovediach na otázky, ktoré v príbehu vyplávajú na povrch. A nielen to, niektoré zvraty som vôbec neočakávala a bola som veľmi prekvapená.

Štýl písania aj celkový námet boli dobré. Páčilo sa mi, že tam autorka neopisovala sprostosti, ale písala k veci. Taktiež som nenašla žiadne hluché miesta.

Kniha bola zaujímavá, ale svojim spôsobom aj zvláštna. To, čo ma čakalo na konci som ani v kútiku duše neočakávala a aj keď som pôvodne chcela dať menej, tak vďaka tomu nečakanému koncu, musím dať knihe štyri hviezdičky.

Ja ju určite odporúčam všetkým, pretože táto kniha sa možno hrá na neviniatko, ale pritom je riadne zvrátená.

09.04.2023 4 z 5

Skryté obrázky Skryté obrázky Jason Rekulak

Tak na túto knihu sa nedá napísať nič iné, iba jedno veľké WOW. Aj keď sa Skryté obrázky tvária ako horor, skôr by som knihu nazvala duchársky thriller s prvkami drámy, kde nechýbali dosť nepríjemné obrázky a mrazenie v chrbte.

Autor sa okrem mysterióznej linky venuje aj iným zaujímavým témam, ako sú drogy a odvykanie si od nich, ako sa na to pozerajú iní a vôbec, čo to dokáže urobiť s ľudskou psychikou. Začleňovanie sa do spoločnosti a toto je dosť dôležité, pretože sa kvôli tomu príbeh vyvíja úplne nečakaným smerom. Nahliadneme aj do minulosti hlavných postáv, kde nás čaká tiež kopec tajomstiev.

Miestami mi kniha prišla ako detektívka, lebo si môžeme všimnúť ako Mallory, hlavná hrdinka, pátra a odkrýva tajomstvá domu, ktoré nemali nikdy vyplávať na potvrch.

Spomínané kresby v knihe zohrávajú taktiež veľmi dôležitú úlohu, lebo nám vďaka nim celý príbeh dáva zmysel.

Mňa to veľmi bavilo a doteraz som sa s ničim podobným nestretla. Konečne niečo, čo mi po tých sladkých knihách sadlo. Nechýbali zimomriavky, napäté scénky a aj koniec bol taký nečakaný, že som doslova otvárala ústa a pozerala ako puk. Na takéto knihy natrafím fakt málokedy, takže som nadmieru spokojná.

01.04.2023 5 z 5

Jiné místo Jiné místo Kateřina Karolová

Od tejto autorky je to moja druhá prečítaná kniha a zasa ma pozitívne prekvapila.

Monika s Oliverom sa v jeden deň vydajú na pár dní do penziónu v Luhačoviciach. Po príchode sa rozhodnú preskúmať najbližšie okolie a aj keď sa schyľuje k daždu a na krajinu padá veľmi hustá hmla, sadnú na bicykle a idú cyklotrasou, ktorá vedie do Vizovic. Čo by sa tak mohlo stať?

Konečne temný a mrazivý thriller, pri ktorom som sa vyslovene bála otáčať stránky ďalej. Možno sa mi iní vysmejú a budú sa pýtať, čoho som sa tak bála, však to nebol vôbec horor. Možno nebol, a horor už vôbec nie, ale naozaj mi miestami nebolo všetko jedno a toto je práve ten pocit, ktorý pri thrilleroch milujem.

Autorka veľmi dobre vie čo robí. Takisto som sa cítila aj pri jej predchádzajúcej knihe Odbočka v lesích. Máte nutkanie zatvoriť knihu od strachu a napätia, ale zároveň čítate ako najatí len aby ste vedeli, čo bude ďalej. Dokonca aj kapitoly boli kratučké, čo v tomto prípade padlo vhod.

Lesy, hmla, dážď, mysteriózna linka, ľudská myseľ, ale aj napätá atmosféra. Toto je len malý opis toho, čo môžete v tomto príbehu zažiť.

Kniha mala samozrejme aj nejaké mínusy. Niekde by som ubrala a niekde zasa pridala, ale verím, že aj vďaka otvorenému koncu sa autorka v budúcnosti rozhodne predsa len napísať aj druhú časť.
A ak by aj nie, čitateľ si môže urobiť vlastný názor na to, ako to vlastne skončilo.

Na konci si môžete všimnúť aj QR kód, s ktorým môžete prežiť tento mrazivý príbeh na vlastnej koži.

29.03.2023 4 z 5

Domek v Irsku Domek v Irsku Julie Caplin

Ďalšia časť zo série romantické úteky a teda opäť za mňa slabá a priemerná.

V tejto knihe mi niečo extrémne chýbalo. Nejaké tie emócie, viacej romantiky. Takto to bol iba natiahnutý dej a vlastne o ničom.

Ani postavy mi úplne nesadli.
Hannah, ktorá nemala vôbec rada romantiku a prekvapenia (čo je síce divné, keď je ženského pohlavia, ale ok beriem, nie všetky ženy sú rovnaké.) Avšak najviac ma iritovala, ako sa neustále nevedela rozhodnúť, čo vlastne chce.
Connora by som opísala v jednej vete. Chodí pyšne ako páv. Proste som niekto, a budem sa tým chváliť. Nemám rada takýto typ chlapov. Dokonca aj jeho povaha bola taká rozporuplná niekedy vedel fakt ublížiť, inokedy bol ako med.

Jedine čo ma tam čiastočne potešilo, boli tie napínavé scénky, ktoré neboli v predchádzajúcich častiach. No aj to si nakoniec autorka pokazila, pretože už som bola pomaly na konci knihy očakávajúc, kedy sa to celé dofrasa rozuzlí, lebo už som mala miestami obavy, že na to zabudla, a ona to nakoniec vypľuje na doslova jednej strane.

Ani to Írsko nebolo bohvie jak opísané, takže tentoraz som sa nevedela s hlavnou postavou preniesť do deja a prežívať to s ňou.

Ale aspoň sa táto časť týkala viacmenej normálnych jedál a nie samých koláčikov, pri ktorých som mávala po celú dobu oslintanú čítačku ako sa mi zbiehali sliny. Takže za toto bod autorke.

Knihu môžem považovať za oddychovku, ktorá ani neurazí, ale ani nenadchne.

25.03.2023 3 z 5