Karcoolka2210 Karcoolka2210 komentáře u knih

A hory odpověděly A hory odpověděly Khaled Hosseini

The Times nazvali Hosseiniho majstrom rozprávania príbehov. Nuž a ja môžem len súhlasiť. Hosseini podáva ďalší príbeh z prostredia svojho rodiska, aj keď sa ocitneme aj v Amerike, Francúzku, či Grécku. Niekedy som sa prichytila pri začiatku ďalšej kapitoly- No, a ktože to teraz rozpráva a aká je jeho/jej úloha v príbehu Abdullaha a Pari? Nemôžem si pomôcť, ale jeho knihy sú plné reality, ako aj brutality ťažkého každodenného života v ťažko skúšanej krajine, no na druhej strane, sú plné hlbokej lásky, silných rodinných pút a tradícií a pre mňa to má neuveriteľné čaro a hodnotu. Teším sa na jeho ďalší literárny skvost :) AJ

28.03.2015 5 z 5

Dárce Dárce Lois Lowry

Perfektná kniha. Síce patrí do detskej literatúry, ale myslím, že nezaškodí, keď si ju prečítajú aj dospeláci. Ja som sa o The Giver dozvedela minulý rok, keď som videla trailer na film, ktorý vyzeral zaujímavo. Film som ešte nevidela, ale kniha je jednoznačne super. Malý Jonas, no teda 12-ročný, je neuveriteľne zlatý chlapec a jeho príbeh, jeho poslanie bolo zaujímavé čítať. Ako postupne spoznával a nasával spomienky a ako to spracovával. Nuž, nechcela by som zažiť a žiť v takej spoločnosti ako žil Jonas a jeho "rodina". No ako fiktívny svet to bolo naozaj super. AJ

20.03.2015 5 z 5

Hedvábník Hedvábník Robert Galbraith (p)

Aj The Silkworm sa mi páčila. Cormoran Strike je veľký sympaťák a Robin detto. Ich vzťah, pracovný-priateľský ma asi najviac baví ne tejto sérii ;) Ale nie, je to fajn detektívka a musím povedať, že na vraha som neprišla. Teda mala som svoj tip, ale ten nevyšiel :) Páči sa mi prostredie Londýna, keďže sa v ňom teraz nachádzam. Celkovo dobré pokračovanie a som zvedavá na ďalšie pokračovania. Ešte ma dosť zaujíma, čo prežila Robin na výške a potom odišla zo školy. Celkovo priblíženie postáv a čo to z ich minulosti sa postupne odhaľuje a je to naozaj zaujímavé. AJ

19.03.2015 4 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Uf, tak to bolo čítaníčko :) Teda svet, v ktorom sú zakázané knihy, v ktorom je intelekt a individualita nechcená ... Nuž som rada, že je to len príbeh. Skvele napísaná kniha, postavy Guya a Clarrisy mi boli veľmi sympatické a držala som im palce. Miestami išli telom aj zimomriavky. Odporúčam všetkými desiatimi!!! AJ

08.03.2015 5 z 5

Nezlomený Nezlomený Laura Hillenbrand

Nemôžem dať tejto knihe menej ako 5 hviezd. O tomto človeku som sa dozvedela, až keď sa začal v médiach propagovať film (ten som ešte nevidela, ale určite si pozriem). A možno keby Louis nebol športovec, ktorý sa dostal na Olympiádu, tak by jeho príbeh niekde zapadol. Ale nezapadol. Louis bol výnimočne obyčajný chlapec, športovec, muž, vojak a pretrpel to, čo pretrpelo niekoľko tisíc ďalších mužov. No jeho príbeh nie len o jeho úspechoch, o jeho utrpení, ale aj o jeho duchovnom znovuzrodení a v tomto je pre mňa tento človek výnimočný. Mne osobne sa detailný štýl písania páčil, pretože som mala pocit, že tohto človeka poznám a takto mi bol ešte viac reálny. A ďalšie plus bolo veľké množstvo informácií o 2.svetovej vojne, ktorá sa odohrávala v Pacifiku, lebo ja osobne som o tom toľko nevedela. 2.svetová vojna sa mne spája s Európou a ešte možno Pearl Harbor, takže bolo to aj z pohľadu histórie zaujímavé čítanie. Môžem len odporučiť. AJ

05.03.2015 5 z 5

Zmizelá Zmizelá Gillian Flynn

Knihu mi odporučila moja domáca v UK, pravdupovediac som ju na Slovensku nejako nezachytila. Bolo to teda riadne psycho čítanie miestami. Myslím si, že Gone Girl patrí ozaj skôr k tým podarenejším knihám, čo sa thrilleru týka. Postupné odhaľovanie Amy a jej charakteru bolo jednoducho desivé. Hneď nato ako som dočítala knihu som si pozrela film, a napriek tomu, že nebol zlý, kniha bola teda v mnohom lepšia. Ostatne, takto je to väčšinou vždy pri adaptácii knižnej predlohy. AJ

15.02.2015 4 z 5

Nezničitelná láska Nezničitelná láska Ian McEwan

Tak toto bola kniha, ktorá ma teda držala v napätí. McEwana mám rada a táto kniha ma len usvedčuje o kvalite písania tohto autora. Otáčala som strany s napätím, ako sa celý príbeh nakoniec skončí a niektoré veci som naozaj nečakala. Môžem len a len odporučiť. AJ

25.01.2015 5 z 5

Pán much Pán much William Golding

No naozaj hororový príbeh. Teda, čo sa týka neľudskosti mladých chlapcov. Príbeh sa začal celkom nevinne, no postupne sa z detí stávali doslova surovci. Ako som čítala príbeh ďalej po Simonovom osude, jednoducho som nechápala, čo sa porobilo s Jackom, Rogerom a ostatnými chlapcami v ich partii. Zvláštna kniha. AJ

14.01.2015 4 z 5

Tajuplný ostrov Tajuplný ostrov Jules Verne

Staré knihy majú čaro a ja ich z nejakého tajomného dôvodu až teraz čítam. Verne je jednoducho dobrodruh a toto bolo ďalšie výnimočné dobrodružstvo. Mala som síce trocha problémy s angličtinou miestami, ale naozaj môžem len a len odporučiť. Myslím, že to skúsim ešte raz doma v slovenčine :) AJ

09.01.2015 5 z 5

Vyznání Vyznání Aurelius Augustinus

Stojí za to prečítať! Naozaj výnimočný a požehnaný človek. :)

28.12.2014 5 z 5

Edita Steinová Edita Steinová Ursula Koch

Inšpiratívny príbeh ženy, ktorá bola veľmi múdra a odvážna. Žila nedávno, v ťažkých časoch a preto je ľahké sa s ňou v niektorých veciach priblížiť. Na druhej prežila veci, ktoré sme nikdy, vďaka Bohu, nezažili. Ježiš je jednoducho super a našiel v tejto výnimočnej žene skvelú priateľku :)

24.12.2014 4 z 5

Jurský park Jurský park Michael Crichton

Išla som do tejto knihy s tým, že som vedela, čo ma bude čakať, kedže som film videla niekoľkokrát. Ale koľko prekvapení ma čakalo. Niktoré veci filmári zachovali, niektoré úplne zmenili, aj preto ma koniec knihy trocha rozosmutnil ;) No Jurský park stojí za to prečítať, aj si pozrieť film. Obe verzie sú naozaj vynikajúce. Pri čítaní som mala niekoľkokrát zimomriavky a pristihla som sa, ako si hovorím - oooo, nie, nie nie, len to nie ... :D Naozaj sa nedá dať menej ako 5 hviezd. AJ

19.12.2014 5 z 5

Dvadsaťtisíc míľ pod morom (zkráceno) Dvadsaťtisíc míľ pod morom (zkráceno) Ron Miller

Úžasné dobrodružstvo. Môžem len ľutovať, že som túto knihu neprečítala skôr, kedže doma stojí v našej knižnici už roky. Ale lepšie neskôr ako nikdy ;) AJ

15.11.2014 5 z 5

Milovaná Milovaná Toni Morrison

Po dlhom čase kniha, ktorá mi dala zabrať. Neviem čím to bolo, ale veľmi ťažko sa mi to čítalo v angličtine, čo sa mi teda naozaj nestáva. Strácala som niť deja, preskakovanie z minulosti do prítomnosti bolo niekedy naozaj ťažko rozoznať. Neviem, veľmi som sa tešila na túto knihu, a po prečítaní Milosrdenstva a Šalamúnovej piesne, som bola presvedčená, že toto bude super, no mám fakt zmiešané pocity a neviem ako túto knihu hodnotiť. Možno jej dám šancu v češtine alebo v slovenčine, ak sa mi dostane do rúk. AJ

03.11.2014 4 z 5

Wolf Hall Wolf Hall Hilary Mantel

Dajte mi do rúk knihu s Tudorovskou tématikou a to predsa nemôže byť zlé. Tento príbeh poznám a čítala som niekoľko verzií a pohľadov, a nikdy sa pri tom nenudím. Toto bol príbeh Thomasa Cromwella a oplatí sa prečítať, ak máte radi túto éru anglickej histórie. AJ

15.10.2014 4 z 5

Obr Dobr Obr Dobr Roald Dahl

Fajn kniha. Pripadala mi trocha slabšia v porovnaní s ostatnými čo som čítala, ale tu sa mi páčila myšlienka, ktorú BFG povedal malej Sophie o ľuďoch, že sú to síce jedinečné a múdre tvory, ale ako jediné aj úmyselne zabíjajú jeden druhého. To je zasa veľmi smutná pravda :(

28.09.2014 4 z 5

Válka světů / War of the Worlds (dvojjazyčná kniha) Válka světů / War of the Worlds (dvojjazyčná kniha) Herbert George Wells

Sci-fi je pre mňa nový žáner, ktorého čaro postupne objavujem a tak neviem presne ako hodnotiť túto knihu. Začítavalo sa mi dosť ťažko, prvá polovica knihy, no musela som sa nútiť čítať, ale druhú polku som prečítala dnes viac menej bez prestávky. Zatiaľ dávam 3 hviezdičky, možno sa to časom zmení ;) AJ

27.09.2014 3 z 5

Zázračný prst Zázračný prst Roald Dahl

Krátke, ale super. Poučné, vlastne ako vždy u Dahla :) AJ

27.09.2014 4 z 5

Hastrošovci Hastrošovci Roald Dahl

No miestami to teda bolo naozaj nechutné čítanie ;) Dahl dokáže naozaj zaujímavo podať zlo v človeku a to nie len v tejto knihe, ale vo všetkých, ktoré som od neho zatiaľ čítala. Až mi prišlo na konci trocha ľúto manželov Twits. Dahl je v tomto ale nekompromisný. No bolo to ozaj miestami nechutné, ale aj zábavné čítanie. No fakt asi nie pre deti :) AJ

20.09.2014 4 z 5

O chlapcovi, ktorý plával s piraňami O chlapcovi, ktorý plával s piraňami David Almond

A, tak bola to milá detská kniha. Určite stojí za to prečítať si to v detskom veku. Je to kniha plná fantázie, kde je všetko možné a to je predsa na knihách to úžasné :) AJ

20.09.2014 3 z 5