Karcoolka2210 Karcoolka2210 komentáře u knih

Florence a Giles Florence a Giles John Harding

Druhá kniha od Hardinga a úplne iný žáner ako One Big Damn Puzzler. Teda, zatiaľ z tohto hororového, gotického, duchárskeho žánru nemám až tak veľa načítaného, ale tento príbeh sa mi naozaj páčil. Chvíľu mi ale trvalo, kým som si zvykla na tie divne tvorené slová Florence, oveľa ťažšie sa mi to čítalo a niektorým slovám som naozaj nerozumela;) Ale príbeh gradoval a nebol priestor na nudu a koniec do istej miery prekvapil. Naozaj vydarené dielo.

08.02.2014 5 z 5

Hotel na rohu hořkosti a štěstí Hotel na rohu hořkosti a štěstí Jamie Ford

A prišiel deň, keď som tento nádherný príbeh musela dočítať. Obyčajne, keď ma kniha zaujme, tak ju chcem prečítať rýchlo. Ale pri tejto, som to stále odkladala a dávkovala si ju pomaly, po kúskoch. Krásny, smutný príbeh priateľstva, lásky, rodiny, odohrávajúci sa v čase 2.svetovej vojny v Amerike. Henry, Keiko, rodina Okabeo, Ethel, Sheldon, ale aj Henryho rodičia si našli svoje miesto v mojom vnútri. Je to jedna z najlepších kníh, aké som kedy čítala.

06.02.2014 5 z 5

Medzi nebom a peklom Medzi nebom a peklom Štefan Hríb

Ako komentár k tejto knihe použijem slová iného človeka, vďaka ktorému som bola zvedavá, čo tento tenký súbor otázok a odpovedí prinesie. Mne osobne priniesol neuveriteľne veľa :)

Komentár je zo stránky Cesta+

"Milý Bože,

včera som si vo vlaku prečítal takú knihu, ktorá bola o niečom medzi nebom a zemou. Vlastne to bola taká kniha rozhovorov medzi novinárom a biskupom. Dokonca je to dnes dosť známa a predávaná kniha. V skutočnosti je to jeden taký veľmi dlhý rozhovor s istým biskupom, ktorý musel ísť predčasne do dôchodku. Asi ani neurobil nič zlé, ale niečo zlé sa stalo.

Krátko po začiatku zápasu bolo počuť hvizd píšťalky rozhodcu, ktorý dal tomu biskupovi, ktorý inak veľmi pekne o Tebe hovoril v tej knihe, červenú kartu. Možno ani žiaden faul nevidel, ale postranný rozhodca mu signalizoval, že to treba odpískať a on to odpískal. Niekedy možno ani hlavný rozhodca nemôže za všetko. V niektorých zápasoch sa nedá použiť kamerový záznam, ani pohľad jastrabieho oka a tak, škoda. Vieš, ono to celkom rozhodilo aj divákov, ktorí tomu hráčovi fandili a cítili dosť veľkú nespravodlivosť. Dokonca protestovali, ale zväz rozhodcov rozhodnutie odobril a už o údajnom faule nechcel ani počuť.

Všeličo sa stáva v tom športe. Ale šport je len hra. V živote to bolí ešte viac. A čo bolí, ale štve! Tá kniha, o ktorej Ti píšem, v skutočnosti nie je iba o smutnom zápase. Je o živote, o viere, o Tebe. Veľmi pekný rozhovor, taký ľudský. Určite by sa Ti páčil. Fakt, veľmi pekne o Tebe hovoril. Vieš, niektorí tvoji hráči o Tebe hovoria tak komplikovane a používajú také tie slová, ktoré budia dojem, že im nerozumejú hádam ani sami. Ja mám rád, keď o Tebe ľudia hovoria tak jednoducho, aby som im mohol veriť, že Ťa fakt poznajú.

Mňa osobne tiež štve to vylúčenie, ktoré má vraj dobré dôvody. Ale neviem pre koho dobré. Vlastne, príde mi to dosť nešportové. Ale to bude asi tým, že o žiaden šport nejde! Vieš, teraz mnohí sympatizanti klubu, ktorí majú radšej svoj klub, ako čistú hru, budú šomrať aj voči tej knihe. Bude im vadiť, že vyšla v čase, kedy malo byť už ticho, kľud, bezvetrie - keď mal byť vylúčený niekde, bohviekde (prepáč). Mal by si si tú knihu prečítať, dokonca si myslím, že by si si mal ešte zo záznamu pozrieť ten zápas, o ktorom hovorím, a niečo urobiť. Ja tak trochu dúfam, že toho vylúčeného hráča ešte niekedy uvidím hrať. Fakt by ma zaujímalo, čo si o tom myslíš.

Maj sa krásne!

Oliver"

26.01.2014 5 z 5

Smršť Smršť Johan Theorin

Páni, tým severanom to ale ide, čo sa týka krimi. Teda skvelá kombinácia jedinečného prostredia severu a tajomného príbehu. Kniha sa vlastne nedala veľmi odložiť z rúk. Milovníkom krimi, či severských autorov, by táto kniha a tento autor nemali uniknúť.

16.01.2014 5 z 5

Příběhy nečekaných konců Příběhy nečekaných konců Roald Dahl

No musím povedať, že keď som na túto knihu narazila v antikvariáte, tak som si povedala- Á, Roald Dahl, to kúpim pre synovcov a netere a budem im čítať. No, to by asi nedopadlo dobre, keďže všetci majú menej než desať rokov ;) No pre mňa to bolo skvelé čítanie. Naozaj nečakané konce. A aj keď väčšina hlavných hrdinov v jednotlivých prípadoch si možno zaslúžili koniec, aký sa im ušiel, niektorých mi bolo naozaj ľúto. Odporúčam :)

15.01.2014 5 z 5

Spev svrčka Spev svrčka Bruno Ferrero

Ďalšie vynikajúce dielko z rúk pána Ferrera. Neuveriteľne povzbudzujúce a oči a srdce otvárajúce príbehy, ktoré naozaj potešia a povzbudia dušu:)

10.01.2014

Pastierova flauta Pastierova flauta Bruno Ferrero

Každou svojou útlou knižkou mi dokáže pán Ferrero roztopiť srdce, prinúti ma zamyslieť sa nad sebou a povzbudí ma aj citátmi so Svätého písma. Som vďačná za každú jednu knihu, ktorú som mohla od Bruna Ferrera zatiaľ prečítať a teším sa na ďalšie. Naozaj skvelé potešenie pre dušu :)

25.12.2013 5 z 5

Čarodejnice Čarodejnice Roald Dahl

Ako som postupne čítala túto knihu, jej obsah sa mi zdal nejako povedomý, ale nemala som pocit, že som to niekedy čítala. Až keď som sa dostala k čarodejníckemu snemu, vtedy sa mi vynorila tvár Anjelici Houston a spomenula som si na film Čarodejnice, ktorý som ako dieťa videla. Som síce človek dospelý, ale pán Dahl má neuveriteľný talent a vtiahol ma do tohto príbehu jedna radosť. Jeho knihy sú skvelé a Čarodejnice to len potvrdzujú. Plánujem darovať túto knihu pod stromček môjmu synovcovi a som naozaj zvedavá, kedže nie je veľký čitateľ. Snáď aj jemu učaruje tento autor a začne čítať knihy ;)

20.12.2013 5 z 5

Matylda Matylda Roald Dahl

Tak som sa teda zasa potešila jednej útlej knižke. Pamätám sa, že kedysi dávno som videla film Matilda, ale už som si veľmi obsah nepamätala. Naozaj výborná kniha pre všetky vekové kategórie. Miestami mi trocha prekážal slovník dospelých v tejto knihe, ale ináč nemôžem inak ako túto knihu odporučiť a dať jej 5 hviezdičiek :)

17.12.2013 5 z 5

Složka 64 Složka 64 Jussi Adler-Olsen

Adler nesklamal a opäť ponúkol, síce hrôzostrašné, ale pútavé krimi. Už trojica, Carl Morck, Asad a Rose riešia ďalší zaujímavý prípad a ako vždy nie všetko ide ľahko a bez problémov. Hlavní hrdinovia majú vo zvyku dostať sa do života ohrozujúcich situácií pri riešení starých prípadov a štvrté kolo na oddelení Q nie je výnimkou. Koniec ma prekvapil, rozuzlenie prípadu som teda nečakala takéto, ale bolo to jednoznačne skvelé čítanie. Kiežby sa takéto veci odohrávali naozaj len na stránkach kníh a nie v skutočnosti ...

16.12.2013 5 z 5

Noční cirkus Noční cirkus Erin Morgenstern

Pri tejto knihe naozaj neviem či sa oplatilo čítať alebo nie. Páčili sa mi opisy cirkusu a jeho atmosféra a zo začiatku sa mi zdal aj príbeh zaujímavý. Miestami ma miatol časový posun a postupne ma kniha prestávala zaujímať. No a koniec som nejako nepochopila. Asi mi niečo uniklo, ale koniec sa mi zdal nejaký neukončený. Dávam 3 hviezdičky, ale aj to len najmä kvôli skvelým krátkym opisom jednotlivých atrakcií cirkusu, lebo tie mali svoje čaro. Neviem či si samotný príbeh zaslúži aspoň 3 hviezdičky. Mňa táto kniha nejako nepresvedčila...

10.12.2013 3 z 5

Pomaľované vtáča Pomaľované vtáča Jerzy Kosiński

Uf, tak to teda bolo niečo. Na knihu som narazila náhodou v jednom výpredaji a zaujala ma veta pri tejto knihe- "Najkontroverznejšia kniha 20.storočia", tak som si prečítala anotáciu a povedala som si, veď je to kniha z prostredia 2. svetovej vojny, tak to určite nebude ľahké čítanie. Každá vojna či bojový konflikt so sebou prináša rozličné zverstvá, ale obsah tejto knihy bol miestami naozaj brutálny- koniec sprostej Ľudmily, život u Garbosa, u Makara, ... no teda to bola naozaj silná káva. No na druhej strane, po zhliadnutí rôznych vojnových dokumentov či prečítaní svedectiev ľudí, ktorí zažili hrôzy vojny na vlastnej koži, mi táto kniha prichádza ako veľmi reálny opis vojnovej "ľudskosti". Je mi ľúto, že táto kniha mala taký negatívny vplyv na život autora a jeho rodiny a že mu dopomohla skôr do hrobu, ale podľa mňa si zaslúži 5 hviezdičiek za odvahu, že napísal niečo tak brutálne, bolestné, ale určite aj pravdivé o neľudskosti ľudí.

01.12.2013 5 z 5

Když rozkvete rumiště Když rozkvete rumiště Anton Hlinka

Túto knihu som čítala, keď som mala možno nejakých 12-13 rokov a dodnes vo mne rezonuje. Príbeh malej Nancy a jej túžbe po červených topánkach, ktoré si pre svoje zdeformované nohy nemohla obuť, jej prvá platonická láska, jej nekonečná viera a sila osobnosti. Naozaj príbeh, ktorý stojí za to prečítať. Myslím, že sa k nemu po rokoch zasa vrátim.

26.11.2013 5 z 5

Geraldova hra Geraldova hra Stephen King

Toto je moja prvá Kingovka a asi som si nevybrala práve najlepšiu knihu. Teda ešte dočítaná nie je a asi tak skoro nebude. Už je to viac než rok čo ju čítam a zatiaľ som sa prepracovala len k strane 91. Začiatok bol celkom zaujímavý, ale teraz je to neuveriteľne, nechcem povedať, že nudné, ale asi skôr použijem slovo nezaujímavé, najmä čo sa týka vnútorných dialógov hlavnej predstaviteľky. No ozaj netuším, kedy sa dopracujem na koniec knihy ...

18.11.2013

Evangelium prokletých Evangelium prokletých Adam Blake (p)

Na Slovensku vyšla táto kniha pod názvom Podvod od Mŕtveho mora a autor Adam Blake. Biblia ako zdroj rôznych konšpiračných teórií, tajných šifier a spoločenstiev- no je to v tomto žánri veľmi populárna téma, ale nie každý autor to zvládne. Túto knihu by som zaradila do priemeru, síce sa čítala celkom dobre, no postavy v nej mi pripadali nejaké zvláštne a koniec mi prišiel veľmi strohý, jednoducho sa mi žiadalo trocha viac obšírnejších vysvetlení na záver. Takže dávam 3 hviezdičky.

18.11.2013 3 z 5

Odkaz Stonehenge Odkaz Stonehenge Sam Christer (p)

Bolo to celkom dobré čítanie. Nechýbalo napätie, pár prekvapení, ale bolo tam aj niekoľko predvídateľných situácií. Ale celkovo celkom podarený triler. Fakt, že to malo veľmi krátke kapitoly mne osobne vyhovoval a mala som pocit, že takto som knihu prečítala oveľa rýchlejšie ;)

11.11.2013 3 z 5

Černá skříňka Černá skříňka Amos Oz (p)

Táto kniha po dočítaní stále rezonuje niekde v mojom vnútri. Naoko jednoduchá, útla kniha, ale obsahovo plná života, bolesti, radosti, smútku, túžbe po náprave vzťahov, túžbe po odpustení a zaslepenosti. Bola som veľmi prekvapená ako ma táto kniha pohltila. Písaná vo forme listov, čo mne osobne vôbec nevadilo. Bolo veľmi zaujímavé sledovať vzťahy v tejto knihe a táto kniha tiež ukázala aké sú niekedy vzťahy medzi ľuďmi zložité, navyše ak sa do toho mieša zaslepenosť a extrémizmus. Moje sympatie či nesympatie voči niektorým postavám sa postupne menili smerom aký som nečakala. No skvelé čítanie. Moja prvá kniha od Oza a dúfam, že nie posledná. Neviem čím to je, ale knihy so židovskou tématikou majú, aspoň pre mňa, neuveriteľné čaro.

09.11.2013 5 z 5

Forrest Gump Forrest Gump Winston Groom

V mojom pripade som najprv videla film, aj ked to bolo uz dost davno, takze som vedela o com bude kniha. No prekvapila ma, pretoze som zistila, ze v mnohom sa kniha lisi od filmu. Teda postava Forresta je rovnaka, ale situacie v ktorych sa nachadza sa lisia. Pri citani sa vam takmer nikdy nevytrati usmev z tvare. Absurdne situacie do ktorych je Forrest hodeny, vam to nedovolia. Je to fakt priam neuveritelne, a myslim, ze v tomto pripade plati, ze hlavny hrdina mal viac stastia ako rozumu. No na druhej strane bola Forrestova zaostalost vyhodou, lebo si nepripustal k telu nepochopenie jeho osoby zo strany "normalnych" ludi. Som rada, ze som po tejto knihe siahla a myslim, ze toto je jeden z mala pripadov, kedy je dobre si precitat knihu a pozriet si aj film, pretoze obe spracovania su priam neuveritelne skvele a jedinecne:)))

07.11.2013 5 z 5

Ťažko hodnotiť túto knihu. Veľmi som sa tešila, lebo som čítala samé chvály a nemôžem povedať, že by ma táto kniha sklamala, to nie, ale vôbec som nečakala takýto dej. Postupné opisy Allanovho života od narodenia až po súčasnosť mi veľmi pripomínali Forresta Gumpa. A ako som si všimla v komentároch, nie som jediná. Čo určite nie je zlé, lebo Forrest Gump je výborná kniha. Ale miestami mi Allanov život prišiel až príliš uletený, ale zasa v knihách je možné všetko, nie? Ale bolo to fajn čítanie, veľakrát som sa zasmiala nad absurditou situácií, v ktorých sa Allan ocitol alebo ľudí, ktorých stretol a ako sa mu vždy všetko prepieklo, ale pravdu povediac, skončiť ako Allan, to by nebolo tak celkom zlé ;) Dávam 4 hviezdičky :)

06.11.2013 4 z 5

Na Chesilské pláži Na Chesilské pláži Ian McEwan

Počtom strán útla kniha, ale veľmi intímne priblíženie manželstva a svadobnej noci dvoch mladých ľudí, ktorí patrili do éry, ako to autor nazval, keď sa sex ešte spájal s láskou. Bolo veľmi zaujímavé sledovať vnútorné myšlienkové pochody, obavy, očakávania oboch pohlaví. Dnes by sa asi len ťažko našli takýto ľudia ako Florence a Edward medzi mladými ľuďmi, ale pre mňa osobne veľmi krásny, úprimný, smutný príbeh z pera tohto autora. Odporúčam :)

02.11.2013 5 z 5