Příběhy nečekaných konců

Roald Dahl nabízí v tomto povídkovém souboru šestnáct příběhů, opředených překvapivou zápletkou a vždy zakončených netušeným až mrazivě překvapivým rozuzlením. Každá z nich představuje dokonale vystavěnou literární stavbu okořeněnou notnými dávkami kultivovaného černého humoru, všemu však dominuje především motiv deziluze – motiv věčného rozporu mezi lidským snažením a jeho výsledky. Nejde zde o složité umně vykonstruované absurdity, nýbrž o anekdotické příběhy, které odrážejí každodenní běžné situace, které jsou pouze důsledně dovedeny k logickému vyvrcholení. A je-li nakonec výsledkem tohoto logického pochodu absurdita, pak je to absurdita zcela zákonitá a nevyhnutelná....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/2604/pribehy-necekanych-koncu-2604.jpg 4.4241
Literatura světová, Povídky
Vydáno:, Volvox Globator

Tales of the unexpected (1979)

Kniha Příběhy nečekaných konců

yettojedno

Dahl je fenomén. Skvělý vypravěč, který uměl vyprávět dospělým i dětem.

tomas3272

Mě osobně kniha moc neoslovila, což je čistě subjektivní věc, a to z toho důvodu, že nemusím krátké povídky. Na druhou stranu nutno dodat, že některé příběhy byly skutečně zdařilé a měly zajímavý konec. Věřím tomu, že komu krátké příběhy nevadí, se bude kniha líbit.

Blue
13.12.2018

Oceňuji autorův sympatický styl, dobré nápady, ale ty konce nebyly vždy úplně povedené, někdy byl povedenější text povídky a pak místo vyvrcholení, místo pointy, to vyznělo do ztracena. Ale někdy se pointa povedla a celkově jsem si dobře početl.

Eremites
21.08.2018

Miluju anglický humor, miluju starou dobrou Anglii a povídky jsou mým oblíbeným žánrem - v této drobné, milé knížce se vše potkalo v dokonalém souladu.
Roald Dahl je mistrem příběhů, jejichž zápletky jsou vskutku originální, vtipné, leckdy až hororové, ovšem veskrze brilantně vystavěné.

Nemůžu si pomoct, ale mám pocit, že v téhle knížce autor lehce straní ženám - hned několik jich je naprosto dokonale škodolibě vtipných na úkor mužů ("Skopové na porážku", "Vzhůru k nebesům", "William a Marie"), takže dámy, hledáte-li návod na případnou sladkou pomstu, neváhejte :-)
I když, abych byla spravedlivá - povídka "Paní Bixbyová a kožich od Plukovníka" zase hraje do karet mužům, se kterými nehrají ženy příliš poctivou hru.

Z některých povídek se mi zježilo vše, co šlo - taková "Mateří kašička" či "Kůže" - mě dokázaly vyděsit stejně jako některé Kingovky.

Prostě - velice povedená záležitost.

pajaroh
10.08.2018

Milé, vtipné (občas škodolibé) příhody povětšinou ze staré dobré Anglie. Roald Dahl píše způsobem, který vtáhne do děje a situace od první věty - a to i u povídek. Příjemné čtení pro ty, kdo mají rádi britský humor.

Liggy
04.07.2018

Některé detektivní, některé vtipné, všechny důvtipné...

jaroiva
24.06.2018

Jen pár povídek je trochu horších, ale většina je výborná.
Každopádně autor splňuje slib, který hlásá název celého souboru povídek.
Některé povídky mi připomněly humor hororových povídek Miloslava Švandrlíka, které jsem četla hodně dávno, ale stále si některé hodně dobře pamatuji.
Povídka "Paní domácí" si nezadala s divadelní hrou Jezinky a bezinky Josepha Kesselringa, kterou doporučuji také shlédnout.

Šárkaxx
04.06.2018

Kdo má rád suchý anglický humor, ten určitě neprohloupí.

Roald Dahl
britská, 1916 - 1990