Medzi nebom a peklom

Rozhovory Róberta Bezáka so Štefanom Hríbom o Bohu....., o človeku....., o cirkvi ... Táto kniha je odpoveď na otázku, ktorú som Róbertovi Bezákovi položil krátko po jeho vymenovaní za arcibiskupa. V tom čase bol ešte nádejou na zmenu pomerov a vzbudzoval veľké očakávania dokonca aj mimo cirkvi. V Lampe som mu vtedy položil otázku, ako je možné, že mohla vzniknúť fascinujúca kniha rozhovorov nemeckého novinára Petra Seewalda s pápežom Benediktom, no tu už roky nič podobné nevzniklo. Pamätám si, ako na to Róbert Bezák kývol hlavou a vzal to ako svoj vlastný nedostatok. Potom sme na tú tému obaja zabudli. Ja preto, že som ju vnímal ako zodpovednosť iných, a čerstvý arcibiskup preto, že vzápätí zažil dva najbúrlivejšie roky svojho života. Po vymenovaní bol v rýchlom slede ohovorený, zradený a napokon bez možnosti obrany odvolaný. Odvtedy prešiel takmer rok a otázka z Lampy sa mi začala vracať. Odbíjal som ju rovnako ako všetky podobné v minulosti. V roku 1990 som odmietal byť novinárom, chcel som len čítať lepšie noviny. V roku 1999 som odmietal byť moderátorom, chcel som len počúvať podnetnejšie televízne diskusie. A ani v roku 2004 som nechcel zakladať nijaký .týždeň, chcel som však byť súčasťou nejakého inteligentnejšieho a tvorivejšieho priestoru. Rovnako to bolo aj teraz chcel som si listovať v kvalitných domácich knihách o Bohu a človeku, a nie ich robiť! Lenže otázka akosi nezmizla. A tak som po dvoch mesiacoch radšej prestal bojovať a navrhol som Róbertovi Bezákovi dlhý letný rozhovor. Po mojom vysvetlení dosť rýchlo súhlasil, a tak sme sa v auguste začali stretávať v kláštore redemptoristov pod bratislavskou Hlavnou stanicou. Vypili sme pritom veľa kávy, v okolí sme si dali zopár dobrých obedov a popritom sme skúšali odpovedať na jednoduché otázky. Priznávam, že celé tie dni som bojoval s pocitom, že knihu by mal robiť niekto s dôkladným teologickým vzdelaním, nie ja. Niekto múdrejší a lepší. Ale keď sme náš dlhý rozhovor skončili, prišla úľava. Hádam sme obaja urobili všetko, čo sme mali a mohli. Róbertovi Bezákovi dnes hrozí, že ho verejnosť prestane vnímať ako človeka a urobí si z neho chladný symbol. Ale náš dlhý letný rozhovor mi potvrdil, že je to stále vrelý a súčasne zraniteľný človek, ktorý vytrvalo hľadá Božiu lásku. A hovorí o nej ako málokto. Ani raz som sa arcibiskupa Bezáka neopýtal na skutočné dôvody jeho odvolania. A predsa mám pocit, že odpoveďou je celá táto kniha. Veľmi však dúfam, že v nej je aj niečo viac. A že Ten, o ktorom sme klopýtavo hovorili, nám raz povie: Nebolo to márne, chlapci moji. Štefan Hríb (rozhovory so Štefanom Hríbom)...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/182606/medzi-nebom-a-peklom-aEJ-182606.jpg 4.215
Literatura slovenská, Duchovní literatura, Náboženství
Vydáno, W Press

Kniha Medzi nebom a peklom

Tyyynab
22.04.2020

Až na poslední kapitolu (o církvi), která přinesla zajímavé a docela originální poznatky, mi to přišlo slabé - takové "tlacháníčko o nebíčku" - nikdo z nás o tom nic neví, ale zaplnila se tím větší část knihy, což je škoda. Kdyby se kniha soustředila právě na to, co bylo zachyceno v poslední kapitole, hodnotila bych jistě lépe...

Musvar
25.12.2017

Přečetl jsem za odpoledne, bylo to strhující. Už z Bezákovy výpovědi člověk odhadne, proč byl asi odvolán. Měl smůlu, že působil zrovna na Slovensku – i když v Polsku by asi dopadl ještě hůř.

Magriva
21.05.2017

Bezák je inšpiratívny človek, chcelo by takých viac, a to vo viacerých oblastiach. Veľa rozpráva o Bohu, církvi, ale aj o človeku, zmene.

Karcoolka2210
26.01.2014

Ako komentár k tejto knihe použijem slová iného človeka, vďaka ktorému som bola zvedavá, čo tento tenký súbor otázok a odpovedí prinesie. Mne osobne priniesol neuveriteľne veľa :)

Komentár je zo stránky Cesta+

"Milý Bože,

včera som si vo vlaku prečítal takú knihu, ktorá bola o niečom medzi nebom a zemou. Vlastne to bola taká kniha rozhovorov medzi novinárom a biskupom. Dokonca je to dnes dosť známa a predávaná kniha. V skutočnosti je to jeden taký veľmi dlhý rozhovor s istým biskupom, ktorý musel ísť predčasne do dôchodku. Asi ani neurobil nič zlé, ale niečo zlé sa stalo.

Krátko po začiatku zápasu bolo počuť hvizd píšťalky rozhodcu, ktorý dal tomu biskupovi, ktorý inak veľmi pekne o Tebe hovoril v tej knihe, červenú kartu. Možno ani žiaden faul nevidel, ale postranný rozhodca mu signalizoval, že to treba odpískať a on to odpískal. Niekedy možno ani hlavný rozhodca nemôže za všetko. V niektorých zápasoch sa nedá použiť kamerový záznam, ani pohľad jastrabieho oka a tak, škoda. Vieš, ono to celkom rozhodilo aj divákov, ktorí tomu hráčovi fandili a cítili dosť veľkú nespravodlivosť. Dokonca protestovali, ale zväz rozhodcov rozhodnutie odobril a už o údajnom faule nechcel ani počuť.

Všeličo sa stáva v tom športe. Ale šport je len hra. V živote to bolí ešte viac. A čo bolí, ale štve! Tá kniha, o ktorej Ti píšem, v skutočnosti nie je iba o smutnom zápase. Je o živote, o viere, o Tebe. Veľmi pekný rozhovor, taký ľudský. Určite by sa Ti páčil. Fakt, veľmi pekne o Tebe hovoril. Vieš, niektorí tvoji hráči o Tebe hovoria tak komplikovane a používajú také tie slová, ktoré budia dojem, že im nerozumejú hádam ani sami. Ja mám rád, keď o Tebe ľudia hovoria tak jednoducho, aby som im mohol veriť, že Ťa fakt poznajú.

Mňa osobne tiež štve to vylúčenie, ktoré má vraj dobré dôvody. Ale neviem pre koho dobré. Vlastne, príde mi to dosť nešportové. Ale to bude asi tým, že o žiaden šport nejde! Vieš, teraz mnohí sympatizanti klubu, ktorí majú radšej svoj klub, ako čistú hru, budú šomrať aj voči tej knihe. Bude im vadiť, že vyšla v čase, kedy malo byť už ticho, kľud, bezvetrie - keď mal byť vylúčený niekde, bohviekde (prepáč). Mal by si si tú knihu prečítať, dokonca si myslím, že by si si mal ešte zo záznamu pozrieť ten zápas, o ktorom hovorím, a niečo urobiť. Ja tak trochu dúfam, že toho vylúčeného hráča ešte niekedy uvidím hrať. Fakt by ma zaujímalo, čo si o tom myslíš.

Maj sa krásne!

Oliver"

Macek58
10.12.2013

Zajímavé čtení...doporučuji věřícím i neveřícím .....