Karcoolka2210 Karcoolka2210 komentáře u knih

Životní terno Životní terno Fredrik Backman

Táto útla knižka so smutným príbehom, ktorý je ale naplnený láskou, nádejou, tým, čo je naozaj v živote dôležité, sa teda Backmanovi podaril.

10.10.2021 4 z 5

Prvý Backman. Na tohto autora sa chystám už dlho a prišiel ten správny čas. Začala som jeho najútlejším dielom a neľutujem. Dojemný príbeh starého otca, ktorému postupne prestáva slúžiť mozog a pamäť. Autor krásne opísal vzájomné vzťahy s manželkou, synom, vnukom. Téma, ktorá sa mňa osobne dotýka, lebo niečo podobné prežívame v našej rodine s babkou a preto som vďačná za toto útle dielo.

10.02.2021 5 z 5

Takze trilogia Millenium je za mnou. Myslim, ze za seba mozem povedat, ze ma Larsson nesklamal. Ponukol zaujimavy pribeh, ktory sa postupne vyvyjal v troch castiach. Mikael Blomkvist, Lisbeth Salanderova, Erika Bergerova a Dragan Armanskij su ustredne postavy, ktore hraju dolezitu ulohu v celom pribehu, plus, v kazdej knihe su predstavene nove postavy, ktore doplnaju a ozivuju tento zaujimavy pribeh. Krimi roman je pre mna novou skusenostou a pacil sa mi. Teda az niektore casti, ktore sa zaoberali dost perverznymi opismi a praktikami niektorych postav. Aj ked je to fikcia, do urcitej miery urcite cerpal autor inspiraciu aj za realneho zivota a tu ma trocha desi fakt, aki perverzaci existuju na tejto planete. Celkovo hodnotim trilogiu 5 hviezdicakmi. Napisane to bolo skvele, putave. Dakujem bratovi za pozicanie knih:)

18.06.2013 5 z 5

Artemis Artemis Andy Weir

Musím sa priznať, že Artemis ma až tak nenadchla ako Marťan. Bolo to fajn dobrodružstvo vo vesmíre, čo mám rada, ale príbeh Jazz pre mňa nebol až taký vzrušujúci a napínavý ako príbeh Marka Watneyho. Som zvedavá na Spasiteľa, na ktorého sa onedlho chystám. ČJ-audiokniha

06.10.2022 3 z 5

Kým vychladne káva Kým vychladne káva Toshikazu Kawaguchi (p)

Dej vsadený do Japonska je pre mňa vždy lákadlom a táto kniha má navyše aj krásnu obálku. To boli dva dôvody, prečo som sa pustila do tejto knihy. Čo sa samotného príbehu týka, mne sa páčil, nápad aj postavy, jediná vec, ktorá mi dosť prekážala, bolo opakovanie rovnakých informácie niekoľkokrát. Napriek tomu to však bolo príjemné čítanie.

27.12.2021 4 z 5

Konečná diagnóza Konečná diagnóza Arthur Hailey

Svojho času som mala obdobie, kedy ma veľmi bavili, najmä seriály, z lekárskeho prostredia, knihy som vyslovene nevyhľadávala, aj keď pár som ich čítala.Toto je po dlhom čase kniha z tohto prostredia a vlastne ma k nej primäla Čitateľská výzva. Napriek miestami zvláštnemu slovosledu a zastaranému jazyku, sa mi táto kniha čítala dobre. Romantické zápletky boli niekedy až naivné a smiešne, ale celkovo táto kniha mala niekoľko veľmi dobrých postáv, ktoré museli riešiť niekedy dosť ťažké dilemy ako vo svojom profesionálnom, tak vo svojom súkromnom živote.

07.11.2021 4 z 5

Ve službách zla Ve službách zla Robert Galbraith (p)

Prvé dve knihy boli ok, no lepšie ako samotné prípady bol vzťah Cormorana a Robin. V tejto knihe, okrem tohto priateľstva, kde sa dozvedáme mnoho vecí z minulosti oboch hlavných predstaviteľov, bol konečne veľmi napínavý aj prípad. Podľa mňa, toto je zatiaľ najlepšia kniha tejto série a dávam jej plných 5 hviezd. Koniec ma nechal v stave, že hneď chcem čítať pokračovanie, no na to si budem musieť dlhšie počkať.
Ak sa vám, čo len trochu páčili prvé dve knihy, tak túto si určite nenechajte ujsť :) AJ

10.01.2016 5 z 5

Pomaľované vtáča Pomaľované vtáča Jerzy Kosiński

Uf, tak to teda bolo niečo. Na knihu som narazila náhodou v jednom výpredaji a zaujala ma veta pri tejto knihe- "Najkontroverznejšia kniha 20.storočia", tak som si prečítala anotáciu a povedala som si, veď je to kniha z prostredia 2. svetovej vojny, tak to určite nebude ľahké čítanie. Každá vojna či bojový konflikt so sebou prináša rozličné zverstvá, ale obsah tejto knihy bol miestami naozaj brutálny- koniec sprostej Ľudmily, život u Garbosa, u Makara, ... no teda to bola naozaj silná káva. No na druhej strane, po zhliadnutí rôznych vojnových dokumentov či prečítaní svedectiev ľudí, ktorí zažili hrôzy vojny na vlastnej koži, mi táto kniha prichádza ako veľmi reálny opis vojnovej "ľudskosti". Je mi ľúto, že táto kniha mala taký negatívny vplyv na život autora a jeho rodiny a že mu dopomohla skôr do hrobu, ale podľa mňa si zaslúži 5 hviezdičiek za odvahu, že napísal niečo tak brutálne, bolestné, ale určite aj pravdivé o neľudskosti ľudí.

01.12.2013 5 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

No prisla som na chut severskym krimi autorom. Larsson napisal fakt skvelu knihu. Ako dej pokrocil a postupne odhaloval dlho utajovane hrozy a tajomstva rodiny Vangerovcov, tak mi miestami behal mraz po chrbte. Niektore veci boli fakt dost nechutne. Plus postava Lisbeth Salanderovej je fakt zaujimava. Davam mu prst hore a pustam sa do druheho dielu.

18.06.2013 5 z 5

Starec a more príbehov Starec a more príbehov Carsten Henn

Pekný príbeh, ktorý pohladí na duši. Knihy sú naozaj najlepším darom pre ľudstvo, kiežby v sebe viacerí pocítili túžbu začítať sa do tej správnej knihy, ktorá by im otvorila oči alebo ukázala správny smer v živote.

26.01.2024 4 z 5

Majster a Margaréta Majster a Margaréta Michail Bulgakov

Čo toto bolo za knihu? :D Bláznivá, ale určite stojí za prečítanie.

04.09.2022 5 z 5

Vojna nemá ženskú tvár Vojna nemá ženskú tvár Světlana Alexandrovna Alexijevič

"Mnohí z nás verili... Mysleli sme si, že po vojne sa všetko zmení... Že Stalin uverí svojmu ľudu. Ale ešte sa ani neskončila vojna a ešalóny už šli do Magadanu. Ešalóny s vítazmi ... Zatkli tých, ktorí boli v zajatí, prežili nemecké lágre, tých, ktorých Nemci odviezli na prácu- všetkých, ktorí videli Európu. Ktorí mohli rozpovedať, ako tam ľudia žijú. Bez komunistov. Aké sú tam domy a cesty. Že nikde nie sú kolchozy ... Po víťazstve všetci zmĺkli. Mlčali a báli sa ako pred vojnou ..."

"Taká som prišla na vojnu. Bojovať. Ale na vojne som počula tiché rozhovory ... V noci ranení fajčia na chodbe. Niekto spí a niekto nespí. Hovorili o Tuchačevskom, o Jakirovi ...Zmizli tisíce! Milióny ľudí! Kam? Ukrajinci rozprávali ...Ako ich nútili do kolchozov ...Utešovali ...Ako Stalin zorganizoval hlad, ktorý oni sami nazývali - hladomor. Pomätené matky jedli svoje deti ... A pôda je tam taká úrodná, že ak do nej zasadíš prútik, vyrastie ti vŕba. Zajatí Nemci ju v poštových zásielkách posielali domov. Taká je tá pôda úrodná. Meter černozeme. Úrodnej vrstvy. Rozprávali sa potichu...Polohlasne...Nikdy sa takto nerozprávalo v skupine, ale len vo dvojici. Tretí človek bol navyše, mohol byť udavačom ..."

"Viete, na čo sme cez vojnu všetci mysleli? Hovorili sme si:"Len prežiť vojnu...Akí šťastní budú ľudia po vojne! Aký príjemný a krásny bude život. Ľudia, ktorí toľko prežili, budú k sebe dobrí, medzi ľuďmi zavládne dobro a láska. Budú to iní ľudia." Nepochybovali sme o tom. Ani trochu.
Ty môj poklad...Ľudia sa navzájom nenávidia tak ako predtým. Opäť zabíjajú. Vôbec tomu nerozumiem...A kto to robí? My... To my..."

Po Černobylskej modlitbe a Zinkových chlapcoch je toto moja tretia kniha od Svetlany Alexijevič a musím povedať, že je to skvelá spisovateľka. Štýl akým píše svoje knihy, akým podáva príbehy ľudí, ktorí zažili neuveriteľné hrôzy, je veľmi citlivý a ako sama autorka povedala, pri čítaní svedectiev, ktoré ponúka, "čítame" hlasy. Hlasy a slová tých, ktorí prežili. Žiadna z jej kníh sa nečíta ľahko, veľakrát som sa pristihla, že len krútim hlavou nadtým, čo čítam a nechápem, čoho všetkého sme my ľudia schopní. Ale treba si to prečítať a poznať aj túto stránku histórie. Odporúčam!

16.05.2022 5 z 5

Šeptuchy Šeptuchy Alena Sabuchová

Čítala som niekoľko rozporuplných reakcií na túto knihu na niekoľkých fórach, tak som bola dosť zvedavá. Prikláňam sa k tým čitateľom, ktorým sa táto kniha páčila. Trochu mi to pripomenulo Žítkovské bohyne. Život v Podlasí určite nebol ľahký, ale mal svoje čaro a príbeh Doroty a jej najlepšej kamarátky bol krásny a zároveň veľmi smutný. Ja túto knihu môžem len odporučiť.
PS: Dostala som ju ako darček a aj s venovaním od autorky :)

05.12.2021 5 z 5

Len ťažko hľadám slová po dočítaní tejto knihy, ... tie svedectvá, no sila ... no jednoznačne odporúčam prečítať.

18.03.2021 5 z 5

Duna Duna Frank Herbert

Musím sa priznať, že mi trvalo niekoľko mesiacov, kým som sa cez túto knihu prelúskala a to najmä preto, že som ju počúvala ako audioknihu v angličine pred spaním, respektíve som ju používala ako uspávanku :) Okrem toho som si musela mená postáv aj načítať, lebo ma to pri počúvaní dosť miatlo niekedy. Je to pár dní, čo som dopočúvala Dunu a musím povedať, že Frank Herbert vytvoril naozaj skvost v sci-fi literatúre. Dúfam, že sa mi podarí dostať sa ďalej, či už vo forme kníh alebo audiokníh. Odporúčam, aj keď si myslím, že väčšina milovníkov sci-fi už má Dunu dávno za sebou :) AJ

04.02.2021 5 z 5

Hviezda juhu Hviezda juhu Jules Verne

Toto leto mi knižne vládne Jules Verne. Siaham po všetkom, čo od neho doma máme už roky rokúce a teraz si užívam bláznivé dobrodružstvá :) Jeho knihy, vrátane Hviezdy juhu, sú úžasným únikom do sveta fantázie jedného brilantného spisovateľa. Oceňujem jeho kreativitu, vtip a slušnosť v jeho príbehoch. Nepotreboval vulgarizmus, zbytočné násilie a presexualizovaný text ako to majú mnohí súčasní spisovatelia a predsa dokáže zaujať a nadchnúť čitateľa aj v dnešnej dobe a človek si z jeho príbehov dokáže aj niečo dobré odniesť. Klobúk dolu! :)

12.08.2018 5 z 5

Impérium Impérium Ryszard Kapuściński

Za tisíc let své historie Rusko videlo mnoho. Jedno však nepoznalo po celých tisíc let-svobodu. (Vasilij Grossman)

"Jak se podařilo vybudovat komunismus? Komunismus vybudoval Stalin s pomoci bezprizorných. Po Rusku bloudili miliony osiřelých, hladových a bosých dětí. Kradly, co se dalo. Stalin je zavřel do internátů. Tam je naučili nenávisti, a když vyrostli, navlékly si uniformy NKVD. NKVD udržovala národ ve zvířecím strachu. A to je komunismus."

"Jenže civilizace, ktrerá neklade otázky, která hodí přes palubu onen otázkami se projevujíci svět neklidu, kriticismu a hledání, je civilizace stojatá, ochromená, nehybná. A o to také Kremlu šlo, protože nejsnáze se vládne světu nehybnému a němému."

"Ochrana vůdců, trebaže byla v roce 1920 dětinsky liberální a provizorní, přiměla H.G. Wellse k poněkud znepokojující úvaze: "Možná že to všechno je pro zajištění Leninovy osobní bezpečnosti nutné, ale současně to brání bezprostřednímu spojení mezi Ruskem a Leninem, což se zdá být ještě závažnejší, pokud jde o účinnost působení vlády- bráni to spojení mezi ním a Ruskem. Jestliže to, co se k Leninovi dostáva, prochází přes určitý filtr, pak musí být také filtrováno všechno, co přichází od něho, a při takých operacích může dojít k vážnym deformacím."

"Svět ohrožují tři metly lidstva, tři epidemie.
První metlou je nacionalismus.
Druhou je rasismus.
Třetí metlou je náboženský fundamentalismus.
Všechny tři mají společný rys, společného jmenovatele- je jím agresivní, všemocná, totální iracionálnost. Rozum zasažený jednou z nich je nepřístupný jakýmkoli argumentům. V takové hlavě prostě hoří svatá hranice, která jen čeká na své oběti. Každý pokus o klidný rozhovor se míjí cílem. Fanatikovi nejde o rozhovor, nýbrž o deklaraci. Chce, abys mu přitakal, uznal, že má pravdu, podepsal účast. Jinak v jeho očích nic neznamenáš, neexistuješ, protože důležitejší jsi jen jako nástroj, jako zbraň. Lidí neexistují, existuje jen věc. Rozum zasažený takovou epidemii je rozum uzavřený, jednorozměrnný, monotematický, otáčejíci se pouze kolem jednoho motivu-svého nepřítele."

"Na otázku, jaká bude příští Ukrajina, mi v Kyjevě jeden z jejich vedoucích činitelů Michail Horyn odpovědel: "Chceme, aby Ukrajina byla státem osvíceným, dobrým, demokratickým a humanitním."
Osvíceným, dobrým, demokratickým a humantím.
Amen." (Rok 1991)

Skvelá reportážna kniha od odvážneho novinára. Prešiel si niekoľkokrát bývalým Sovietskym zväzom, rozprával sa s obyčajnými ľuďmi a priblížil tak život obyčajných rusov vtedajších dní. Nuž, nebolo im čo závidieť ani vtedy ani dnes.
Podobne ako pri knihe Všetci mocní Kremľa, aj táto kniha odhaľuje temné stránky autokratov, dôsledky ich rozhodnutí na obyčajných ľudí, ktorých výsledkom sú mnohokrát státisíce až milióny mŕtvych. História sa žiaľ opakuje a preto je táto kniha stále aktuálna a malo by si ju prečítať, čo najviac ľudí. Odporúčam!

14.04.2022 5 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Veľmi sľubný začiatok, originálny nápad, základy sú postavené, postavy boli zaujímavejšie a obľúbenejšie s každou pribúdajúcou stránkou. Takže sa ide daľej. AJ

21.01.2022 4 z 5

Chlapec, krtko, líška a kôň Chlapec, krtko, líška a kôň Charlie Mackesy

Táto kniha je dôkazom, že niekedy nie je potrebných veľa slov, ale dôležitý je ich význam a hodnota. Navyše je táto kniha plná krásnych ilustrácií, ktoré dopĺňajú príbeh. Odporúčam! :)

17.11.2020 5 z 5

Egypťan Sinuhet Egypťan Sinuhet Mika Waltari

Síce to trvalo dlhšie, ale dopracovala som sa ku koncu. Egypťan Sinuhe je jednoducho super kniha. Odporúčam :)

16.09.2020 5 z 5