Impérium

V Impériu zůstává Ryszard Kapuściński věrný svému životnímu tématu – politické a duchovní dekolonizaci světa. Líčí totiž rozpad poslední největší koloniální říše dvacátého století, kterou byl někdejší Sovětský svaz. Je to cestování časem – poprvé se setkal autor s Impériem ještě jako školák, když Rudá armáda obsadila v roce 1939 východní část tehdejšího Polska – i prostorem, neboť jeho reportáže nás zavádějí nejen do Moskvy, na Ukrajinu a na Kavkaz, ale i do nejzazších míst říše, jako je Vorkuta za polárním kruhem nebo Kolyma v nejvýchodnějším cípu Sibiře. Současně je to i cesta do nitra sovětského systému a onoho zvláštního lidského druhu, jakým byl homo sovieticus....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/78435/big_imperium-ZCH-78435.jpg 4.6155
Literatura faktu, Historie, Žurnalistika, publicistika

Vydáno: , Ivo Železný

Imperium, 1993

Kniha Impérium

luc_hru

Tohle byla moje první kniha od Kapuacinskeho přečtená těsně před začátkem války v únoru 2022 a myslím, že můj dojem z ní je s tím těsně spojen. Celým dílem autor časem i prostorem cestuje Sovětským svazem. Hodně silně působí reportáž z Kolymy, ale i ze samotné Moskvy, která si toho během 20. století zažila víc než dost. Celým dílem prostupuje pocit, že v této části světa se nikdy nežilo snadno.

Adigiotto

Človek skoro až fyzicky cítil, ako sa spolu s autorom smutne prechádza po kolymskej kamenistej pôde a pod nohami mu škrípu ostatky ľudských kostí.

Jackjelly
06.07.2022

Další střípek do mozaiky, ze které se vyjevuje dlouhodobě destruktivní charakter Ruska, jeho naprosto zničující vliv na vlastní obyvatelstvo a genocidní formu okupace zemí, které se pod Ruskou nadvládu dostaly. Vše znásobené nástupem bolševiků k moci.
Čtivě napsané reportáže z cest po "Impériu" se značnou znalostí historických souvislostí mohu, obzvlášť v této době, jen doporučit.
Asi mě nikdy nepřestane udivovat ona směs barbarství, široce rozevřené a dusící náruče, mesianismu a komplexů ze Západu, jakou lze vyčíst z téměř jakékoliv knihy, zabývající se Ruskem. Bez ohledu na dobu vzniku. O tom, jak moc je tahle třaskavá směs přítomná i v klasické ruské literatuře nemluvě.
A myslím si, že pro (nejen) současné Rusko platí, že se v něm v podivně pokřivené podobě setkaly všechny tři metly najednou. Ruský nacionalismus, za který bojují příslušníci porobených národů, rasismus proti všem a náboženský fundamentalismus, hlásaný bývalými agenty KGB:

"Svět ohrožují tři metly lidstva, tři epidemie.
První metlou je nacionalismus.
Druhou je rasismus.
Třetí metlou je náboženský fundamentalismus.
Všechny tři mají společný rys, společného jmenovatele – je jím agresivní, všemocná, totální iracionálnost. Rozum zasažený jednou z nich je nepřístupný jakýmkoli argumentům. V takové hlavě prostě hoří svatá hranice, která jen čeká na své oběti."

TipsyChipsy
29.06.2022

Reportáže, které nejenže jsou čtivě záživné, ale navíc obsahují i nadhled, se kterým autor komentuje Rusko a odhaluje různé stinné stránky tohoto impéria. V dnešní době, kdy Rusko rozpoutalo válku, je tato kniha zajímavá, aktuální a vizionářská. Je tam mnoho inspirujících postřehů, například že Rus cítí imperiální nadřazenost k ostatním národům impéria, ovládá je a oni k němu mají respekt.

Karcoolka2210
14.04.2022

Za tisíc let své historie Rusko videlo mnoho. Jedno však nepoznalo po celých tisíc let-svobodu. (Vasilij Grossman)

"Jak se podařilo vybudovat komunismus? Komunismus vybudoval Stalin s pomoci bezprizorných. Po Rusku bloudili miliony osiřelých, hladových a bosých dětí. Kradly, co se dalo. Stalin je zavřel do internátů. Tam je naučili nenávisti, a když vyrostli, navlékly si uniformy NKVD. NKVD udržovala národ ve zvířecím strachu. A to je komunismus."

"Jenže civilizace, ktrerá neklade otázky, která hodí přes palubu onen otázkami se projevujíci svět neklidu, kriticismu a hledání, je civilizace stojatá, ochromená, nehybná. A o to také Kremlu šlo, protože nejsnáze se vládne světu nehybnému a němému."

"Ochrana vůdců, trebaže byla v roce 1920 dětinsky liberální a provizorní, přiměla H.G. Wellse k poněkud znepokojující úvaze: "Možná že to všechno je pro zajištění Leninovy osobní bezpečnosti nutné, ale současně to brání bezprostřednímu spojení mezi Ruskem a Leninem, což se zdá být ještě závažnejší, pokud jde o účinnost působení vlády- bráni to spojení mezi ním a Ruskem. Jestliže to, co se k Leninovi dostáva, prochází přes určitý filtr, pak musí být také filtrováno všechno, co přichází od něho, a při takých operacích může dojít k vážnym deformacím."

"Svět ohrožují tři metly lidstva, tři epidemie.
První metlou je nacionalismus.
Druhou je rasismus.
Třetí metlou je náboženský fundamentalismus.
Všechny tři mají společný rys, společného jmenovatele- je jím agresivní, všemocná, totální iracionálnost. Rozum zasažený jednou z nich je nepřístupný jakýmkoli argumentům. V takové hlavě prostě hoří svatá hranice, která jen čeká na své oběti. Každý pokus o klidný rozhovor se míjí cílem. Fanatikovi nejde o rozhovor, nýbrž o deklaraci. Chce, abys mu přitakal, uznal, že má pravdu, podepsal účast. Jinak v jeho očích nic neznamenáš, neexistuješ, protože důležitejší jsi jen jako nástroj, jako zbraň. Lidí neexistují, existuje jen věc. Rozum zasažený takovou epidemii je rozum uzavřený, jednorozměrnný, monotematický, otáčejíci se pouze kolem jednoho motivu-svého nepřítele."

"Na otázku, jaká bude příští Ukrajina, mi v Kyjevě jeden z jejich vedoucích činitelů Michail Horyn odpovědel: "Chceme, aby Ukrajina byla státem osvíceným, dobrým, demokratickým a humanitním."
Osvíceným, dobrým, demokratickým a humantím.
Amen." (Rok 1991)

Skvelá reportážna kniha od odvážneho novinára. Prešiel si niekoľkokrát bývalým Sovietskym zväzom, rozprával sa s obyčajnými ľuďmi a priblížil tak život obyčajných rusov vtedajších dní. Nuž, nebolo im čo závidieť ani vtedy ani dnes.
Podobne ako pri knihe Všetci mocní Kremľa, aj táto kniha odhaľuje temné stránky autokratov, dôsledky ich rozhodnutí na obyčajných ľudí, ktorých výsledkom sú mnohokrát státisíce až milióny mŕtvych. História sa žiaľ opakuje a preto je táto kniha stále aktuálna a malo by si ju prečítať, čo najviac ľudí. Odporúčam!

Inutihar
31.03.2022

Úžasné postřehy o Rusku a jeho okolí, sovětské politice, totalitní moci a dějinách s až nepříjemně vizionářským závěrem ohledně (ne)schopnosti Ruska projít transformací.

kaja77
14.03.2022

Posloucháno jako audiokniha, velmi jsem uvítala rozšíření obzorů, vzhledem k současné situaci. Jedná se o reportáž z počátku devadesátých let, ale obávám se, že na východ od Moskvy se zase tak moc změn neudálo. Rus je rus a pocit nadčlověka v něm asi vždycky bude. Nějak si nemůžu odpustit ono populární "Sláva Ukrajině"

Arcticus
11.12.2021

Mozaika reportážnych príbehov a zážitkov, ktoré autor ako novinár prežil na svojich cestách po Rusku a bývalých sovietskych republikách v časoch labutej piesne ZSSR a po jeho rozpade. Obdobie plné obáv, skepsy, alebo nesmelej nádeje. Príbehy obyčajných-neobyčajných ľudí okorenené filozofickými úvahami autora. Najväčšmi ma snáď zaujalo, ako mnohé problémy vtedajšej doby pretrvali do súčasti (konflikt v Náhornom Karabachu, alebo situácia na Ukrajine) a nie je snáď ani náznak, že sa ich v blízkej dobe (ak niekedy vôbec) uspokojivo podarí vyriešiť.