Karciina Karciina komentáře u knih

Všem klukům, které jsem milovala Všem klukům, které jsem milovala Jenny Han

Kniha je velmi oddechová, často se u ní i zasmějete. Zápletka s dopisy se mi líbila, vztahy sester mi přišly mnohem lepší ve filmu. Měla jsem ráda Kitty a Petera, naopak mě dost štval Josh.

27.09.2019 2 z 5

Bez naděje Bez naděje Colleen Hoover

Anotace nám říká prakticky vše. Příběh je psán v první osobě, a kapitoly nám začínají datumem a časem. Kniha je velmi čtivá, i když má kolem 400 stran, přečtete ji za den či dva. Některé části jsou více uvěřitelné, jiné trochu naivnější. Ráda bych vyzdvihla humor Sky, protože například scéna s penězi ve skříňce je boží ???? stejně tak její přátelství s Breckinem a Six (která je bohužel pryč). První setkání s Holderem se taky sranda.

Ráda si přečtu druhý dil, který je naopak z pohledu Holdera. Bohužel mi celkově knížka přišla relativně průměrná, možná lehce nad.

27.09.2019 3 z 5

Selekce Selekce Kiera Cass

Myslím, že už jen málokdo nezná Selekci. Příběh, kde si princ, vybírá mezi 35 dívkami svou nastávající, ale v lehce moderním pojetí. Pro mě to byla moje první youngadult knížka, a celou sérii i ráda doporučuji, pokud chcete YA bez vážnějších témat. Co celou sérii skvěle doplňuje jsou obálky, ty šaty na nich jsem vždycky obdivovala. Hlavní hrdinka Amerika vás bude možná občas štvát, ale nakonec ji budete mít rádi. Koho si určitě oblíbíte je Marlee, ta je úžasná, já začala časem mít ráda i Celestu. A Maxon je crush mnoha čtenářek. Celá série je hodně čtivá, a myslím, že vás pohltí tak jako mě dřív. Očekávejte romantiku, ale díky tomu, že se v celé sérii řeší i další problémy, nebude vás to nudit.

22.01.2023

Cinder Cinder Marissa Meyer

Skvělý, oddychový retelling na Popelku, který by vás neměl minout. Celá série je už trochu starší, Cinder vyšla v roce 2012, ale určitě ji ještě seženete. Jedná se o kombinaci velmi lehkého #scifi nebo #dystopie s kombinací výše zmíněné pohádky. Děj není extrémně překombinovaný, hlavní postavy - Cinder i Kai - jsou skvělé. Cinder je chytrá, šikovná, a pokud něco chce, tak se nevzdá. Kai má dle mě naopak skvělý humor a jejich romantická linka není nijak přehnaná a umělá. Člověk si říká, že když je to podle Popelky, musí to dopadnout tak a tak, ale čeká na vás dost zvratů. Čtivost nelze knížce upřít, pokud máte čas, není problém ji přečíst za den nebo dva.

15.01.2023

Nejkrásnější - Příběh Levany Nejkrásnější - Příběh Levany Marissa Meyer

Máte rádi bonusové knížky k sériím? Ty, které dal rozvíjí příběh postav, nebo spíše ty, kde poznáme postavy před příběhem. Já ráda obojí, a příběh Levany v Nejkrásnější je skvělý. Skvěle propracovaný padouch. Knížku ale doporučuji číst teprve po základní sérii Měsíčních kronik.

Trigger Warnings zneužití moci, vražedné fantazie, ovládání mysli, vražda, sexuální obtěžování

25.06.2022 4 z 5

Zmizení Sáry Lindertové Zmizení Sáry Lindertové Kateřina Šardická

Z anotace jsem se nemohla rozhodnout, jestli se jedná spíše o fantasy nebo detektivku, po přečtení to vidím stále jako něco mezitím.
Knížka je autorčina prvotina, pokud se nepletu, je to dobrý příběh a nic extra tam nedrhne. Atmosféra vás určitě vtáhne, mezi postavami si taky najdete své. Pro mě bylo překvapivých pár zvratů, u kterých jsem si říkala "wow, jo".
Ale kniha pro mě měla i své nedostatky. Tím hlavním je za mě natažený začátek, který mě na jednu stranu moc nebavil, než se to "rozjelo", a pak urychlený konec, který bych klidně brala delší.

21.04.2022 3 z 5

Scarlet Scarlet Marissa Meyer

Tuhle sérii i autorku mám moc ráda, přestože Scarlet mi přijde z celé série nejslabší.
Příběh z části sleduje dějovou linku Scarlet a Vlka ve Francii, a z části pokračuje v příběhu Cinder a kapitána. Rozhodně se tu dočkáme více akce, než v prvním díle.

Trigger warnings - Krev, popáleniny, boj a smrt, únos, ovládání mysli, násilí.

21.04.2022

Prokletý rok Prokletý rok Kim Liggett

(SPOILER) No, s touto recenzí půjdu proti proudu. Obálka i anotace mě zaujala, navíc to je humbooktip myslím, ale pak to šlo z kopce. Obecně to nebylo špatné, ale zázrak to taky prostě nebyl. Hlavně mě mrzela propagace a názory, že tam není žádné klišé. Really? Parta holek co si nedokáže poradit s jednou, která je terorizuje? Převaha asi 20:1 ale tak necháme se trápit, a ještě ji začneme podporovat? Insta láska až za hrob (pak už i pěkně přeslazená), která dopadne tak, jak dopadne? A pointa u konce? Prostě klišé a ještě spousta logických děr. Další, co mi chybělo, byla nějaká historie světa a trochu větší podrobnosti.
Co knížce nemůžu upřít je rozhodně čtivost, přečtete ji za chvilku. Napětí tam v některých částech taky nechybí, jindy je to naopak přitažené za vlasy.

Trigger warnings : komplikovaný porod, genderové násilí, lynčování, násilí, hladovění

03.06.2021 2 z 5

Zlatá klec Zlatá klec Vic James

No.. Já prostě nevím. Z anotace jsem se na knížku hrozně těšila, téma mi přišlo skvělé, ale.. Nějak to u mě prostě nedopadlo.
Obálka se mi líbí, tu chválím, rozhodně by mě třeba i zaujala, kdybych se soustředila na vybírání knihy jenom podle obálky.
Po prologu, který mě nakopnul, to už ale jelo jenom dolů.
"Tak tohle jsou ty mimořádné prostředky. Gavar zbledl. Vypadá to příšerně. Připomíná to Silyenovy představy o poklidné večerní zábavě."
Lukuv příběh mě nijak extra nezaujal, Abi ušla. Oblíbila jsem si Silyena, ale to bylo asi tak vše. Konec mi přišel hrozně překombinovaný. Uvidím, co druhý díl.

27.09.2019 2 z 5

Ztracená naděje Ztracená naděje Colleen Hoover

SPOILER
Kniha vás nijak extra nepřekvapí, ale přesto se jedná o pěknou youngadult plnou polibků a motýlů v břiše.
Rozhodně musím vyzdvihnout dopisy od Holdera mrtvé Less, víme o něm víc, i o tom, jak se cítí.
Daniel, kamarád Deana, je úžasný, je o něm i jedna další kniha (u nás nevyšla). Skvělou scénou mi přijde to, když odvádí pozornost od Holdera v jídelně, ale použije na to velmi originální způsob.
Dozvídáme se třeba i to, že čtečka knih, co Sky dostane od Breckina, je vlastně od Holdera.
Shrnuto a podtrženo, pěkná, odpočinková YA.

27.09.2019 3 z 5

Čokoláda Čokoláda Kirsten Tibballs

Čekala jsem od knihy více, na mě spíše nezajímavé recepty.

19.06.2017 2 z 5

Caraval Caraval Stephanie Garber

S Caravalem jsem trochu bojovala. Atmosféra knihy je hezká, magická, až se můžete občas ztrácet, i když to ke světu patří.
Námět je zajímavý, ale do čtení jsem se musela často nutit.
Co mě ovšem štvalo, byla hlavní postava, otravná, divně chovajici se Scarlett. Ubrala bych ji na teatralnosti a emočních projevech.
Příběh vás průběžně láká na to, abyste četli dal, ale pak si najednou říkáte, co to vlastně čtete.
Jaká je vaše oblíbená kniha s "tajemnou magii"?

10.02.2023 3 z 5

Jeden temný trůn Jeden temný trůn Kendare Blake

Druhý díl série Temné koruny jede na akčnější vlně než díl první. Mezi mé oblíbené postavy se ze sester stále řadí nejvíc Katharina. S dary je to tu stále trochu zamotané, myslela jsem, že se dozvíme více o Arsinoe a Katharině. Naopak roste moje averze k Jules, tu nemám ráda V knize se dočkáte i zvratů a překvapení, za mě určitě lepší než první díl. Série si drží svou laťku, uvidíme, jak to s ní půjde dál.

22.01.2023 4 z 5

Město z kostí Město z kostí Cassandra Clare (p)

Na jaký knižní svět se těšíte, až ho celý objevíte? U mě jsou to lovci stínů a právě jejich svět a prostředí.
První 3 díly jsem četla tak před +- 10 lety, a mezitím už vyšlo z tohoto světa tolik knížek, že jsem radši začala znovu.
Přesto, že některé postavy jsou občas doslova na zabití, doufám v nějaký jejich vývoj, a mám ( občas ) i své oblíbence. #magnusbane
Film i seriál jsem viděla, film za mě tragédie ‍️ seriál o trochu lepší. Přesto / proto jsem zvědavá na knižní zakončení.
A nové obálky od booklab jsou top.

15.01.2023 4 z 5

Elita Elita Kiera Cass

Počet dívek se nám smrsknul na 6, a vztahy jsou tu už trochu napjatější. Amerika se navíc musí rozhodnout, komu bude patřit její srdce.
Pokračování Selekce nezklame.
Elita je stejně čtivá jako první díl, možná méně akční, ale nikoli výplňová.
Amerika sice tápe ve svých citech, ale nijak extrémně mě neštvala, myslím, že spousta holek by se na jejím místě chovala podobně. Musí vyzdvihnout hlavně její přátelství s Marlee, a její chování s jedné zásadní scéně je naprosto pochopitelné. V průběhu dílu se postupně dozvídáme i více o celém království, rebelie se stupňuje, stejně jako intriky v paláci. Elitu navíc čeká spousta úkolů, které je mají připravit na roli budoucí královny. I Maxon má svá tajemství, kterým postupně přicházíme na kloub před finálovým dílem. A jeho špičkování s Amerikou taky nechybí.
A dokonce tu padne návrh na zrušení kast. Co na to král a jak to dopadne?
Oddechové a příjemné čtení, a 4* k tomu.
Jste tým Maxon nebo Aspen?

Trigger warning alkohol, smrt, válka, chudoba

25.06.2022 4 z 5

Kirké Kirké Madeline Miller

Řecká mytologie mi přijde hodně zajímavá, ale knížka mě moc nebavila. Pestrost postav je skvělá, ale do žádné se mi nedařilo se vžít. Příběh plyne rychle, ale utíkají tu celá staletí, a já měla občas problém se zorientovat v tom, kolik času vlastně uběhlo. Přišlo mi to jako nakupeni příběhů, ale pokaždé mi trochu chybělo pro lepší hodnocení.
Za co ale chválím je nádherný přebal i knížka pod obálkou.

Trigger warnings - komplikovaný porod, znásilnění, mučení

21.04.2022 3 z 5

Dopisy ze Sachsenhausenu Dopisy ze Sachsenhausenu James Moloney

Kniha mě že začátku hodně bavila, ale nadšení postupně opadalo. Příběh rozhodně přináší další pohled na tohle špatné období. Hlavními postavami jsou mladí Dieter a Margot, každý svým způsobem na jiné straně, ale osud je svede dohromady. Pozoruhodné, jak je zachycena brutalita některých ruských vojáků vůči nevinným. Jenže já se do postav a příběhu nedokázala vcítit Spoustu věcí bych rozvinula, zajímal mě osud i jiných, než hlavních postav, které byla trochu ploché. Jaké jsou vaše oblíbené knížky a touto tématikou? Já nakonec hodnotím 2*/5*.

21.04.2022 2 z 5

Časoběžník Časoběžník Ryan Graudin

Tak tohle se mi jevilo jako skvělý nápad. Jenže bez nějakého hlubšího propracování. Jedna z prvních věci, co mě po dočtení napadla, bylo to, že právě větší hloubka, a třeba 2 díly místo jednoho, by neuškodilo. Protože ať se promyšlenost jevila na začátku skvěle, nakonec ty kombinace a světy přestaly dávat smysl a bylo toho moc.
Postavy jsou dané a moc se nevyvíjejí, další věc, která by zasloužila více prostoru.
Romantiky a ani extra akce se zde také nedočkáte. Nemastné, neslané, neurazí, nenadchne. Osobně jsem ráda, že jsem knihu měla jen půjčenou, tyhle utracené peníze by mě mrzely.

Trigger warnings : porod, násilí

29.05.2021 3 z 5

Les Les Chelsea Bobulski

Kniha, kterou jsem si koupila kvůli obálce. A pak přišlo zklamání. Tak tohle byla nuda a zklamání. Přitom námět knihy a celkově její nápad je dobrý. Celé je to ale takové nedotažené, stručné a jednoduché. K tomu pár věcí pěkně nepropracovaných. Konec byl hodně uspěchaný, ale věřím, že pro někoho může být jako oddechovka dobré. Pokud to má mít další díly, tak se to třeba zlepší, a autorka to propracuje, ale jako sólovka nic moc. Hrdinka není úplně marná, vyprávění plyne, ale na zadek si z toho nesednete.

29.05.2021 2 z 5

Dva tajemství neudrží Dva tajemství neudrží Karen M. McManus

Na tuhle knížku mě nalákalo přirovnání k seriálu Riverdale, protože ten mám poměrně ráda. Ke knížce jako takové, mi to pak moc nesedlo, nejprve jsem byla zklamaná, konec ale překvapil, a hodnocení vytáhl.
Hlavní postavy, Ezru, Ellery a Malcoma, jsem si docela oblíbila, líbil se mi vztah dvojčat. Přesto byl začátek knihy trochu matoucí, míchání s minulostí, ale budiž. Uprostřed na mě přišla stagnace. Knížka mě přestala bavit, dokud jedna z postav bohužel neumřela. Pak se to skvělé rozjelo, a já si vůbec netipla, kdo je vrah. S tím jak kniha končí, bych brala klidně další díl.
Knížka se řadí mezi young adult thriller, ale není to nic drastického. Jsem ráda, že jsem objevila novou autorku, jsem zvědavá na její další knížky.

Navíc mám dvě oblíbené hlášky:
"Mám neodbytné tušení, že ty tři chodí o středách v růžové."
A druhou - "Teorii 'tvůj sourozenec je vrah' nemůžete na člověka jen tak vybalit."

Trigger warnings: šikana, smrt postavy, ohrožení dětí, manipulace, vrazda

12.05.2021 4 z 5