Karabach Karabach komentáře u knih

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Půlroční čekání na knihovní rezervaci se vyplatilo. Kniha popisuje hnusné soužití v shnilém domě. Dlouho jsem o tak odporných postavách jako je les a bába, která vše kryje, nečetl.

09.09.2023 5 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Nejlepší detektivka všech dob. Přečetl jsem za 1 večer/noc.

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Příběh o pastýři s inspirujicim posláním. Důkaz kolik jeden člověk dokáže svoji trpělivosti, vytrvalosti a skromnosti a pomoct ostatním.

Mistr a Markétka Mistr a Markétka Michail Bulgakov

Rozhodně je to nezvyklá kniha, v některých případech jsem si připadal jako ve snu.
Děj se různé prolíná. Líbily se mi biblické pasáže.

03.11.2023 5 z 5

Láska za časů cholery Láska za časů cholery Gabriel García Márquez

Rád čtu knihy z dalekého prostředí popisující tehdejší kulturu. Toto Mistrně napsané dílo čtivým jazykem, odehrávající se na přelomu 19. a 20. století v Cartageně v Kolumbii, mojí zálibu naplnilo.
Láskou posedlý sebemrskač Florentino, možná maniak, se mi ze začátku protivil, hlavně tím jeho šmírováním a stalkingem. Neporozuměl jsem začátku jejich vztahu s Ferminou, neustálému posíláním dopisů a drobných dárečků bez setkání, dokonce zasnoubení a po návratu z únosu otcem, ho Fermina odkopla, potom co se neviděli snad rok!?
Postupem času jsem si Florentina oblíbil, tou jeho celoživotní módou důchodce, ohromně inspirativními romantickými gesty. Nejvíce mě dodělal sepsáním Sekretáře zamilovaných, ke kterému chtěl později ještě přidat dodatek. Až extrémně působilo zakoupení zrcadla, ve kterém v kavárně spatřil Ferminu.
Je vůbec reálné takto skrytě milovat a čekat přes půl století na svou lásku?

09.04.2023 5 z 5

Babička Babička Božena Němcová

Dojemný příběh o babičce, která často rozumovala a radila. Tím mě opravdu několikrát naštvala.
Klidný příběh bez děje z českého idylického vesnického prostředí.
Obdivuji autorku, že se ji i přes nepřízeň tehdejší doby, povedlo napsat toto dílo.

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

V Bergenu jsem dříve 6 let bydlet 5 minut pěšky od totemu a k dílu jsem se dostal až nedávno. Je to nádherný park.
Jedná se o strhující příběh plný dramatických zvratů. Akorát mě štvalo pokaždé, když se našel nový podezřelý vrah, tak po něm celé oddělení slepě uhánělo bez zvážení dalších variant. Toto se opakovalo několikrát a s mladou kolegyní to již byl vrchol. Tomu snad nikdo nemohl věřit?!
Závěrečná scéna na skokanském můstku byla bezva.

Do třetice perfektní.
Mam podezření, že takto běžně bezpečnostní policie funguje.

18.07.2023 5 z 5

Revizor Revizor Nikolaj Vasiljevič Gogol

Na ruském sibiřském venkově jsem kdysi byl, tak si dokážu představit prostředí. Tuším, že podobné vztahy panují nadále a nikoliv pouze tam.
Téma je nadčasové.

11.03.2023 5 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Měla by to být povinná četba pro všechny politiky.

16.04.2024 5 z 5

Kniha plna dobrodružství. Na pohádku až moc složitý jazyk, 8 letého syna to moc nebavilo.

18.08.2023 5 z 5

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Silný příběh o bezvýchodné situaci. Hlavní feťačka se neustále točila v kolotoči heroinu, dalších fetaku-přátel, odvykání. Až se příběh stal celkem nudným a predvidatelnym a v tom je ta pointa celé knihy, že se narkoman uživatel heroinu stále potýká se stejnými sračkami a už není cesty ven. Pouze smrt nebo s přispěním obrovského úsilí, podpory rodiny a štěstí případné vyléčení. Při každé odvykačce jsem hlavní hrdince přál ať už to konečně zvládne.

10.03.2023 4 z 5

Bylo nás pět Bylo nás pět Karel Poláček

První polovina byla báječné čtení. Toulky Indií mě už nebavili.

19.10.2023 4 z 5

Lolita Lolita Vladimir Nabokov

Po přečtení jsem porozuměl proč se jedna o klenot americké literatury. Jazyk je absolutně vytříbený, některé pasáže jsou fenomenální a s chutí jsem je několikrát opakoval. Příběh je nutné sledovat pozorně, jinak je nutné prolistovat celou knihu a hledat souvislosti, což byl pravděpodobně autorův záměr. Humbert je bizární kanál, který dokázal šokovat.

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Moje první severské krimi v knižní podobě. Příběh plný napětí, vražd, ekonomické kriminality a samozřejmě biblickou zápletkou.

Postřižiny Postřižiny Bohumil Hrabal

Milý příběh točící se kolem malého pivovaru vyprávěný mladou pokrokovou zlobivou bláznivou dámou.

16.09.2023 5 z 5

Ostře sledované vlaky Ostře sledované vlaky Bohumil Hrabal

Příběh o malém nádraží během 2. světové války s lehce eroticko-perverzním nádechem.
Některé pasáže jsou komické, třeba polibek přes plot a následná kundička na tváři.
Závěr se povedl, někdy se podívám na film.

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Pár robotů by se mi na práci kolem domu hodilo. Hlavně jim nedávat duši. Děkuji.

16.09.2023 5 z 5

Záhada hlavolamu Záhada hlavolamu Jaroslav Foglar

Nestarnoucí klasika party kluků toužící po dobrodružství.

11.03.2023

Dívka, která si hrála s ohněm Dívka, která si hrála s ohněm Stieg Larsson

Úctyhodné pokračování prvního dílu. Příběh se čte jedním dechem.