Kamcatak Kamcatak komentáře u knih

Panicové Panicové Diana Gabaldon

Mě se povídka o Jamiem líbila :)
Chápu zklamané komentáře zde o druhé části knihy, mé hodnocení je čistě za tu povídku, četla jsem ji v originále ještě než vyšla u nás a netušila jsem, co je obsahem tohoto vydání. Myslím, že možná šlo o to nalákat na Cizinku čtenáře, kteří ji ještě nečetli..

Je už známé, že autoři slavných serií se snaží vydávat další "doplňkové" knížečky, které je nestojí téměř žádnou práci nebo čas, ale přinesou jim více peněz. (A já je za to neviním však oni nepíšou jen proto, aby uspokojili své čténáře, ale je to i jejich živobytí!) A my, čtenáři a fanoušci těch velkých a důležitých knih se nesmíme nechat oklamat koupí těchto malých a drahých kousků a následně být zklamaní.

Tak si knihu půjčte od kamarádky, nebo počkejte až bude ve vaší místní knihovně, nebo si ji stáhněte v pdf když bude k dispozici. Takto si můžeme příběh užít a nebýt nešťastní, za co jsme to vyhodili peníze.

03.05.2018 4 z 5

Směšné lásky (tři melancholické anekdoty) Směšné lásky (tři melancholické anekdoty) Milan Kundera

Nejsem si jistá proč, ale něco mě vždy odrazovalo od čtení knih od Kundery .. (asi nějaký druh předsudků?).. Ale už mnohokrát se mi stalo, že jsem byla nadšená z knih, ke kterým jsem měla předsudky a proto se snažím na ně už moc nehledět a brát si nové výzvy.
A tak jsem si zvolila výzvu přečíst něco od Kundery a to v rámci výzvy Čtenářské :D a nelituji :) Vzhledem k nulovým očekáváním jsem nebyla zklamaná, což beru jako velké plus, ale nebyla jsem ani nadšená.
Rozhodně musím uznat, že povídky mají jakýsi šmrnc, jsou čtivé a bavily mě. Ale asi ne dost na to, abych chtěla víc. Proto jsem se nakonec i rozhodla uspokojit se s tímto krátkým vydáním oproti rozšířené verzi Směšných lásek.

03.05.2018 3 z 5

Drasticky děsivý Dexter Drasticky děsivý Dexter Jeff Lindsay (p)

Ach, jaké zklamání!
Jako velký fanoušek seriálu jsem se rozhodla přečíst si předlohu, a musím souhlasit s efka.saf, že seriál má navrch.
Některé scény a postavy mi v knize nedávaly smysl, nebyly důvěryhodné. Dokonce mě děj ani moc nebavil. Knihu jsem nakonec dočetla jen kvůli bodu do čtenářské výzvy..
A píšu si na seznam první knihu jako předlohu pro film/seriál, která se novému zpracování ani trochu nevyrovná..

03.05.2018 2 z 5

Oceán na konci uličky Oceán na konci uličky Neil Gaiman

Má první kniha od tohoto autora a jsem nadšená!
Příběh vyprávěn z dětského pohledu mě okouzlil. Vždy jsem milovala fantasy a tohle bylo fantasy docela jiné než ostatní co jsem kdy četla :)

03.05.2018 5 z 5

Příběh hezký a čtivý, fotky super. Ale musím přiznat, že to asi nebylo vyloženě pro mě, měla jsem pocit, že je příběh určen pro mladší věkovou kategorii (zda to tak autor psal úmyslně nebo ne, to netuším).
Knihu jsem si docela i užila, ale do čtení dalších dílů se určitě nechystám.

03.05.2018 4 z 5

Přečetla jsem pro čtenářskou výzvu, a asi bych o nic nepřišla, kdybych si to nikdy nepřečtla.. Oceňuji však, že autorka tuto knihu (a tuším že i další, jako Bajky barda Beedleho) napsala za účelem darování zisku na charitu. Úžasné :)

05.01.2018 3 z 5

Čínský úsměv Čínský úsměv Marie Pujmanová

K těmto básničkám jsem se dostala pouze, protože to byla povinná četba na čínských studiích a dočetla jsem do konce jen, abych si mohla zapsat do čtenářské výzvy.
Z básnického hlediska mi obsah této knížečky nepřijde ani trochu úžasný, spíš naopak dost nudný. Co se týče obsahu básní, některé by nebyly až tak špatné, oslavující krásu Číny, ale jiné, oslavující Mao Ce-tunga, Sovětský svaz a komunismus, no z toho mi bylo s prominutím na blití ...

20.12.2017 1 z 5

Kouzelné pověsti pražské aneb Jak to bylo doopravdy Kouzelné pověsti pražské aneb Jak to bylo doopravdy Michal Vaněček

Nevím úplně, co si mám myslet, ale vím, že tohle bych svým dětem nečetla. Musím se trochu přiklonit k názoru "slátanina".. Příběhy, říkající, že vejce se do Karlova mostu dostaly tak, že někdo požadoval vécé a druhý mu špatně rozuměl, a podobné kraviny sice jsou v základu vtipné historky a ilustrace jsou také hezké, ale já jen kroutila hlavou a říkala si: "No to jsou pitominy...".

13.12.2017 3 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Tak toto je pořádná dávka solidního fantasy :)

Úžasně napsané povídky a mistrně sestavené do jedné knihy, kde tvoří jeden ucelený příběh.

12.11.2017 4 z 5

Lovec králíků Lovec králíků Lars Kepler

Bohužel první zklamání od mého oblíbeného autora... většina knihy docela nezáživná, až na vyvrcholení děje na lovu a v hotelu.. Kdo je vrahem bylo taky velice předvídatelné, nechápu že jsem byla tak blbá a nedošlo mi to dříve.
Příští kniha snad bude opět kvalitou stačit těm předchozím v sérii.

06.08.2017 3 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

"Je mi dvacet let, ale ze života znám jenom zoufalství, smrt, strach. ... Vidím, jak národy jsou štvány navzájem proti sobě a mlčky, nevědomě, pošetile, poslušně, nevinně se pobíjejí."

Byla jsem vtažena do mysli vojáka a prožívala s ním děsivé, nepředstavitelné a bolestivé hrůzy. Autor mi ale neukázal jen to fyzické strádání a utrpení, jakým vojáci v zákopech museli procházet.. ale co je z mého pohledu mnohem důležitější, ukázal mi také to utrpení duševní.
To co se stane s lidskou myslí a srdcem po měsících (rocích) v takových podmínkách. Totiž to, že skoro nic nezbyde. Že ani když člověk dostane dovolenou a může se opět sejít s rodinou, vše je mu cizí, a zdá se to ještě horší než být na frontě. Už nic jiného nezná.. a znát ani nebude.
Až při čtení této knihy jsem pochopila co skutečně pojem "ztracená generace" znamená.
Během čtení jsem zůstávala v klidu a občas mi jen blesklo hlavou "to je tak strašný, to je tak strašný..", ale ve vteřině kdy jsem dočetla poslední slovo, dolehlo to na mě všechno, celé zoufalé poselství tohoto příběhu a já se cítila jako kdyby mi někdo vytrhl srdce a já se nekontrolovaně rozplakala.. (to se mi při čtení zase mockrát nestává).

Toto byla má první válečná kniha. Ale jsem přesvědčená, že jsem si nemohla vybrat lépe. Autor mě vtáhl do dějiště světové války způsobem, jaký to nedokázal žádný z těch desítek válečných filmů, které jsem viděla. Rozhodně jedna z nesilnějších knih, jaké jsem přečetla a věřím, že tuhle by opravdu měl přečíst každý.

25.05.2017 5 z 5

Kam spěchají ty květy Kam spěchají ty květy Tu Fu

První básně v mém životě, které se mnou pohnuly.

Nikdy jsem na básně jakéhokoli druhu nebyla. Možná proto, že jsem byla moc mladá, nerozuměla jim a s většinou z nich jsem se setkala na střední škole, kde zkrátka "povinná četba" byla většinou nezajímavá už jen proto, že byla povinná. Zkrátka jsem byla vůči básním zatvrzelá.
No a teď přišla ke mě tato sbírka jako povinná četba na VŠ a přestože jsem k ní přistoupila stejně jako vždy předtím,.. byla jsem v šoku.
Tyto básně ke mě opravdu promlouvaly. Četla jsem je s citem a žasla jak mě to baví, jak jsou zajímavé a dokonce došlo i na slzy.. Ach ty předsudky. .

"Kam spěchají ty květy" v sobě obsahuje příběhy z dávné dávné Číny, jsou o válce, chudobě, smrti i lásce. Vřele doporučuji.

21.04.2017 4 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Je to moje první kniha od Nesba, tak nemohu srovnávat s těmi jeho pozdějšími, lepšími kousky. Ale když srovnám se vším, co jsem doposud četla, absolutně mi chybí větší pocit napětí, originalita případu, vzrušující vyšetřování atd... myslím že nic z toho Netopýr nemá. Naopak co má, je zajímavá lokace - Austrálie. Autor do knihy zahrnul australské příběhy a legendy a já díky tomu poznala nová místa a to bylo super.

Upřednostňuji číst série od prvního dílu popořadě a tak jsem začala Netopýrem. Na to, kolik chvály jsem na Nesba slyšela jsem se divila, že to kdovíjaká bomba není, ale to přece nevadí, ne každého autora prvotina musí být bomba. Myslím ale, že další ten slabší kousek Švábi asi přeskočím a vrhnu se rovnoou na ty severské bomby.

21.04.2017 3 z 5

Hraničářův učeň 1-12 Hraničářův učeň 1-12 John Flanagan

Tuto sérii jsem četla před několika lety, ještě jako teenager, a uchvátila mě hned od prvního dílu. Je to taková jednodušší fantasy pro děti/mladistvé, dnes už by mě to asi nebavilo, ale opravdu jsem měla s touto sérií nádherné časy, na které ráda vzpomínám :)

19.04.2017 5 z 5

Nankingský masakr Nankingský masakr Iris Chang

Nankingský masakr byla jedna z nejpříšernějších válečných událostí, ktera se stala během druhé světové války, a přesto má o ní ponětí tak málo lidí.

Tato kniha popisuje masakr se všemi neuvěritelnými a děsivými detaily (z kterých mi někdy bylo opravdu špatně), popisuje možné motivy japonců ke spáchání této genocidy na civilistech tehdejšího čínského hlavního města a snaží se přijít na kloub, jak k něčemu takovému vůbec mohlo dojít s takovou brutalitou.
Japonci zacházeli s číňany nepředstavitelně krutým způsobem a to bez výčitek. Jeden z nich prohlásil: "Prase má teď větší cenu než život nějakého Číňana. Prase je totiž k jídlu."

Kniha ale také stručně popisuje příběhy hrdinů, zahraničních obyvatelů města, kteří přes všechna nebezpečí odmítli opustit Nanking a odjet do bezpečí a rozhodli se zůstat a pomáhat. Riskovali své životy každý den, aby zachránili životy tisícům číňanů.

Pokud chcete znát detaily a fakta o této události, toto je určitě kniha pro vás, ale rozhodně nedoporučuji slabým žaludkům.. Já ten svůj vždy považovala za silný, ale kniha o "znásilnění Nankingu" mě přesvědčila o opaku. Často jsem knihu musela odložit po 10 minutách čtení, ale nevolnosti jsem se stejně nezbavila po celý den..

18.04.2017 4 z 5

Pod kupolí Pod kupolí Stephen King

V celé první polovině knihy jsem opravdu měla problém orientovat se mezi desítkami postav a i mi nevyhovovalo časté přeskakování mezi jejich liniemi, ale i tak jsem se od knihy nemohla odtrhnout, bavilo mě sledovat, co se s lidmi děje v takové situaci, King z této knihy udělal tak trochu děsivou psychologicko-sociologickou studii z izolovaného prostředí, kde jsou lidé odkázání sami na sebe a jak je toho kdo schopný zneužívat.

K seriálu:
Před časem jsem viděla seriál, který mě opravdu bavil, ale po přečtení knihy jen žasnu, co to v tom seriálu natropili.. Nejen, že předělali osudy a jména spousty postav (to je samozřejmě vcelku i pochopitelné), ale oni úplně předělali původ a důvod Kupole, což změnilo jednu ze základních myšlenek a poselství této knihy... Nyní mi seriál přijde jako odpad, který vůbec nedává smysl :D

17.04.2017 3 z 5

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

O této knize se často mluví především jako o příběhu velké lásky Heathcliffa ke Kateřině, ale mě osobně přišlo, že dominuje příběh o pomstě, zlém srdci a zkažených pohnutkách člověka, který měl těžké dětství a nenapravitelně se to na něm podepsalo. To, že byl schopen té velké lásky, samozřejmě nepopírám, však je to také na Heathcliffovi jediná dobrá věc!

Temná a tajuplná atmosféra knihy mě uhranula, přečetla jsem ji jedním dechem a věřím, že se k ní někdy ještě vrátím, neboť v sobě nese hloubku, která přetrvala již spoustu generací a jistě přetrvá i spoustu budoucích.

17.04.2017 5 z 5

Když ti to udělá radost... Když ti to udělá radost... Michal Viewegh

Kniha se ke mě dostala absolutnou náhodou, většinou povídky nečtu, ale říkala jsem si, už tu e-knihu mám v kindle, tak to zkusím... a byl to super zážitek! Tedy vlastně 8 zážitků. :D
Některé povídky jsou vtipné, jiné poučné, tragické, v každé se najde něco. Dokonce bylo místo i na napínavou mini detektivku, která mě tedy absolutně uhranula. :)

06.03.2017 4 z 5

Hostina ledu & ohně: Oficiální kuchařka Game of Thrones Hostina ledu & ohně: Oficiální kuchařka Game of Thrones Chelsea Monroe-Cassel

Mě se knížka moc líbí, je to spíše pro nadšence, ale ne nutně jen pro nadšence Hry o Trůny, ale i pro nadšence středověku nebo kuchaře co rádi zkouší něco zajímavého a rádi experimentují :)

Kniha je úžasně graficky zpracovaná, recepty jsou popsány lidsky a je prostor i k zasmání. Pro fanoušky GoT - moc se mi líbí, že u každého receptu je i úryvek z knih, v kterém se postavy o konkrétním jídle zmiňují. ;)

Najdete zde autenticky středověké recpty pro fajnšmekry, které se vaří 8 hodin, ale také opravdu jednoduché, na které potřebujete minimum základních surovin a i tak si pochutnáte.

Nemluvě o středověkých i moderních variacích receptů, jak už zmínili přede mnou :)

Já jsem nadšená. :)

03.08.2016 5 z 5

Bubny podzimu Bubny podzimu Diana Gabaldon

Opět výborná kniha :)
Začátek teda trochu slabší, trvalo mi než jsem se začetla, ale později už super. Gabaldon umí nádherně popisovat jak krajinu tak postavy, zkrátka super.

Co se týče děje, na 1000 stran to ubíhá svižně. Už z minulé knihy jsem si velmi oblíbila postavu Rogera, ale ke konci této knihy mě teda šíleně rozčiloval :D Snad v Hořícím kříži bude opět trochu lepší. :)

31.05.2016 4 z 5