Kaja1 Kaja1 komentáře u knih

Olive Kitteridgeová Olive Kitteridgeová Elizabeth Strout

Jsou to jednotlivé příběhy, které spojuje jedna osoba Olive. Vše se odehrává v malém městečku někde v Maine. Příběhy jsou o lidech, kteří zestárli, děti jim odešly a oni si najednou nevědí se svým životem rady. A přesto někdy, někde svitne naděje, že život ještě nekončí a čeká je něco pro co stojí zato žít.

22.02.2024 4 z 5

Moje duše Indie Moje duše Indie Kateřina Prýmková

Kniha, která je o hledání cesty v dalším životě po ztrátě blízkého člověka. Je to moc hezky napsáno, Indie je jistě krásná, barevná země, kde žijí lidé na a možná i za hranicí chudoby, ale přesto nás mohou obohatit svým přístupem k životu. Některé rituály jsou pro nás nepochopitelné, ale je to jejich kultura, jim se zase může zdát nepochopitelný náš způsob života. Jedno je pro mě jisté, o Indii si budu jen číst, když jsem četla v čem Kateřina bydlela, a všechen ten nepořádek kolem, to bych opravdu nedala. Klobouk dolů a snad cesta splnila svůj účel.

21.02.2024 5 z 5

Klekánice Klekánice Tereza Bartošová

Tato útlá knížka mě úplně dostala. Tolik hrůzy na 190 stránkách, nechce se mi věřit, že se tohle mohlo stát. Jak mohou být lidé tak bezcitní, a když se s takovým člověkem potkáte jste úplně bezmocní.

20.02.2024 5 z 5

Křižovatka života Křižovatka života Julianne MacLean

Jak se vám během vteřiny změní celý život. Jsou tajemství, která vyplynou na povrch až v době, kdy se nedozvíme, proč to ten člověk udělal. Ale konec je happy endem.
Kniha konci slovy:"Stejně jako vlny, co se převalují na pláži, i štěstí někdy jako by od nás uteklo, ale pak se zase vrátí. Vždycky se vrátí."
A pod to se ráda podepíšu:))

19.02.2024 4 z 5

Ztracené dívky z Willowbrooku Ztracené dívky z Willowbrooku Ellen Marie Wiseman

Člověka při čtení napadá, kolik takových ústavů existuje po celém světě. Je to hrůzná představa, jak snadno se můžeme tam dostat, ale cesta zpět je opravdu nelehká, a někdy i nemožná, systém vás semele, ani nevíte jak.

18.02.2024 4 z 5

Řeka pod hladinou: Vědomím proti času Řeka pod hladinou: Vědomím proti času Pavel Kolář

Bylo to zvláštní čtení, spolu s Josefem putujeme napříč časem a hledáme něco, co snad ani nalézt nejde. Naše podvědomí nás často dovede do míst, kde jsme nikdy nebyli a zúčastnit se něčeho, čeho jsme nikdy nemohli být svědky. Kdoví zda Josef někdy najde klid v duši, který hledá, ale to už se nedozvíme. Přiznám se, že jsem knihu chtěla po prvních kapitolách odložit, ale nemám ve zvyku knihy nedočíst. Konec knihy mě s ní smířil.

16.02.2024 3 z 5

Bylo to barvité čtení, jedna rodina a tolik různých osudů, kdy se museli vypořádat se svým původem. Žít na jakékoliv hranici není určitě jednoduché, a v době války žít v německém
prostředí,muselo být obzvlášť
těžké. Kniha se díky krátkým kapitolám četla velmi dobře. Knihu oživily ji i dobové fotografie.

12.02.2024 5 z 5

Božidara Božidara Veronika Hájek Hurdová

Kniha se četla dobře. Ráda bych někdy chtěla na takovou cestu se svými vnuky. Nakonec všechno dopadlo tak, jak mělo. Ale ne vždy se to v reálném životě stane. Zkrátka značka "ideál" funguje jenom v knížkách, aspoň podle mě.

08.02.2024 4 z 5

Světla na Labi Světla na Labi Miriam Georg

Vždycky, když takovou knihu dočtu, jsem ráda , že žiju v této době. V knize je pěkně vykreslen život v Hamburku na konci 19.stol. Ženy měly právo sedět doma, rodit děti a neplést se do života a práce mužů. A ta chudoba! Jen při pomyšlení na nuzný život a nelidskou dřinu mě naskakuje husí kůže. Obdivovala jsem Lily jak se vzepřela rodině a jsem zvědavá kam se bude její život dále ubírat.

07.02.2024 5 z 5

Voda na radost Voda na radost Radkin Honzák

Je to takové milé počtení, některá moudra se mi moc líbila, škoda, že si takové věci moc nepamatuju, abych je mohla prezentovat ve společnosti, no zkrátka nezaperlím:)) Ale jedno možná "Nikdy se nepři s blbcem. Okolí by si nemuselo všimnout, že je mezi vámi rozdíl."

03.02.2024 4 z 5

Chybějící světlo Chybějící světlo Nino Haratischwili

Na pozadí jedné noci se odehrává příběh čtyř kamarádek, které žily a vyrůstaly v Tbilisi za časů různých gangů, které se v Gruzii vynořily po jejím osamostatnění. Každá z nich se po svém vyrovnává s tehdejším režimem a v každé tyto hrůzy zůstávají až do dospělosti. Nebylo to lehké čtení, mnohdy měl člověk husí kůži, ale rozhodně to stálo zato. Musím vyzdvihnout i překlad Viktorie Hanišové.

02.02.2024 5 z 5

Divné děti a smutná kočka Divné děti a smutná kočka Petra Soukupová

Jedno léto, jedna kočka,jedna vesnice a k tomu parta čtyř dětí toužících po dobrodružství. Každé dítě bylo jiné, každé mělo nějaký menší či větší problém, ale dohromady jim to fungovalo. Je to taky o tom, jak lidé odsoudí člověka aniž by o něm něco věděli, zkrátka jedna paní povídala. Možná bychom se občas měli učit od našich dětí.

29.01.2024 4 z 5

Zítra přijde Olah Zítra přijde Olah Martin Sichinger

Humorné čtení o neveselé době. Člověk je moc rád, že se to už neděje. Dnešní děti si to už nedovedou vůbec představit a doba našeho mládí je pro ně nepochopitelná. Kluci byli boží a ty přezdívky, Martin Dzúr jako Rom:)) Poslouchala jsem jako audioknihu na ČR.

28.01.2024 4 z 5

Rozmarýnová zátoka Rozmarýnová zátoka Jenny Hale

No, byla to taková americká limonáda. Člověk celkem předvídá, jak děj bude pokračovat. Nic, co bych přečetla podruhé.

27.01.2024 3 z 5

Neviditelné kořeny Neviditelné kořeny Hynek Čapka

Tak to se nedalo odložit. Bylo zajímavé číst o práci v Baťově závodě, o tom, jak se lidé prali s nepříznivým osudem. Skvěle se zde propojila všechna významná data naší minulosti. Je štěstím, když člověk potká někoho s kým je radost prožít život, ať už vám osud přichystá cokoli. Vím konec skončil happy endem, ale snad si ho všichni aktéři, i my čtenáři, zasloužili.

25.01.2024 5 z 5

Bývali jsme bratři Bývali jsme bratři Ronald H. Balson

Bavilo mě propojení minulosti se současností. Ovšem najít dnes někoho, kdo vám věří tak, že riskuje lukrativní zaměstnání, to mi připadá jako z jiné planety. Byl to silný příběh, a jestli zlo bude potrestáno na to si budete muset počkat na konec knihy.

23.01.2024 4 z 5

Stín banyánu Stín banyánu Vaddey Ratner

Je hrozné, co se všude na světě děje. Rudí Khmérové připravili o život jednu třetinu vlastních obyvatel. Ta brutalita je neskutečná, při čtení mi naskakovala husí kůže. Znovu si člověk uvědomí, jak je důležité vzdělání, to je snad jediné, co člověku nikdo, nikdy nevíme.

19.01.2024 4 z 5

Pohřbené tajemství Pohřbené tajemství Viveca Sten

Kniha vás udržela v napětí až do konce. Na ostrově jsou nalezeny kosti, ale o koho se jedná? Sledujeme příběh ze dvou časových rovin, na pozadí současného vyšetřování sledujeme osudy obou z předpokládaných obětí.

15.01.2024 4 z 5

Varhaník z mrtvé vesnice Varhaník z mrtvé vesnice Danuta Chlupová

Byl to silný příběh, který vycházel ze skutečných událostí na Karvinsku. Musí to být hrozný pocit, když vidíte jak váš domov postupně mizí. K tomu ten režim ve kterém jsme žili, no radši si tom jenom číst a vzpomínat, ale ne zapomínat. Teodorův život nebyl lehký, ale myslím si, že jeho blízcí to s ním také neměli jednoduché. Snad jeho syn žil později život, který si vysnil.

13.01.2024 5 z 5

Šepot včel Šepot včel Sofía Segovia

Byla to neobyčejná kniha o přátelství chlapce, kterého život byl spojen s včelami a jeho chráněnce Franciska. Před námi se odvíjí neobvyklý příběh na pozadí neklidných dějin Mexika. Je zde krásně popsán vztah matky , otce a syna, který byl naplněn hlubokou láskou. Ale ne každému se bude líbit.

11.01.2024 5 z 5